Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 17 October 1911 Vrijdagavond werd alhier in het gymnastieklokaal der o. 1. school de avond vakteekenschool geopend door den voorzitter, den heer J. Huizinga. Nadat hij alle aanwezigen op deze bijeenkomst het welkom had toegeroepen, gaf hij in korte trekken de geschiedenis van de oprichting der avondvakteeken. school. Op 13 April werd daartoe de eerste vergadering gehouden en reeds dezen winter kan met het onderwijs worden aangevangen. Spreker bracht zijn dank aan allen, die op eenigerlei wijze hadden medegewerkt om tot het beoogde doel te geraken. In het bijzonder dankte hij het gemeentebestuur voor den finan- tieelen steun en voor het vrije gebruik van één der lokalen van de o. 1. school. Nu de strijd om het bestaan steeds moeilijker wordt, nu meer en meer wordt vereischt, dat de vaklui zoowel theoretisch als practisch zooveel moge lijk worden ontwikkeld, is het zeer zeker toe te juichen, dat de toekomstige ambachtslieden alhier een inrichting hebben verkregen, waar zij zich voor hun verdere opleiding kunnen bekwa men. Spreker hoopte, dat de directeur en de onderwijzers met lust hun zware taak zouden verrichten den leerlingen, die ook bij de opening tegenwoordig waren, drukte hy op het hart, om door toewijding en vlijt de taak van hun onderwijzers zooveel mogelijk te ver lichten. Hierna voerde nog het woord de heer Joh. Feij, directeur der school. Hij bracht zijn dank aan het bestuur voor zijne benoeming hij hoopte, steeds zijn beste krachten te zullen wijden aan den bloei der school. Hij hoopte, dat het den leerlingen ernst zal zijn de lessen te volgen en dat ze niet voor moeilijkheden zullen terugdeinzen. Hierna werd de bijeenkomst, die, be halve door het dagelijksch bestuur der gemeente en enkele raadsleden, door een aantal belangstellenden werd bij gewoond, door den voorzitter met een woord van dank voor de trouwe op komst gesloten. Voor de scholen met den Bijbel is alhier gecollecteerd 223.42. Door den gemeenteraad van Zaamslag werd Vrijdagmiddag de ge- meentebegrooting voor 1912 vastgesteld op een eindcijfer van j 28.463.66, met een Jpost voor onvoorziene uitgaven in het noorden en zij wees met haar ivoren kruk in de richting waar zy zich Berlijn dacht. »Maar ik moet zeggen gekleed voortreffelijk En met een spottend lachje: »Als ik nog eens denk aan je vroegere toiletjes, Signe Ja, »es wachst der Mensch< en niet alleen met zyn hooger streven. Maar ga nu eens zitten. Toe, zet dien stoel eens een beetje dichterbij voor mijn droevig voetstuk. Dank je !c Toen was alles weer als vroeger. Alles alsof Signe nog de hofdame van Hare Hoogheid was. Zij moest bezig houden en werd door honderd kleine hatelijkheidjes in de rede gevallen, die nu eenmaal tot het dagelijksch brood der prinses hoorden, kleine onschuldige hatelijkheidjes, die haar vroeger dikwijls zeer geërgerd hadden. Dat was voorbij heden gleden de pijlen van haar af. Zij kon zelfs glimlachen, toen de prinses het lorgnon ophief»En Signe, hoe oud ben je nu eigenlijk Drie-en twintig wel, dat is nog jong. Maar je moet zoo langzamerhand eens aan trouwen denken. De mannen houden in het algemeen alleen van rozenknopjes. Een dwaas gezelschap. Nu of ben je zoo ver standig om volstrekt niet te willen trouwen Weer een spottend glim lachje. »0 neen, lieve, zeg maar niets. De waarheid zou je mij toch niet ver tellen. Dat wil zeggen ik heb altijd gedacht dat je niet laboreert aan over- van 362.79. Op voorstel der Com missie van onderzoek zijn verschillende posten van uitgaat lager geraamd tot een gezamenlijk bedrag van 225. De commissie wilde die bestemmen voor het maken van een hek tusschen het terrein van den gedempten brandput en den tuin der Ned. Herv. kerk, dat door de gemeente moet geplaatst worden, doch Burg. en Weth. stelden voor dat bedrag te bestemmen voor rente der leening voor schoolbouw en voor dat hek een memoriepost uit te trekken, daar dat hek vermoedelijk zal kunnen worden gemaakt van het goed slot der rekening over 1911. Totdat het slot dier rekening bekend is kan het werk nog wel worden uitgesteld. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen. Niet werd aangenomen hun voorstel om aan het muziekgezelschap „De Vol harding" 60 subsidie te verleenen. Dat bedrag werd behouden op 50. Aan de begrooting der Gezondheids commissie werd goedkeuring onthouden omdat daarop voorkomen de kosten van boring naar een bron voor drink water en verschillende posten aan merkelijk hooger zijn geraamd dan in 1910 is uitgegeven. Tot leden van de commissie voor drink watervoorziening in Oostelyk Zeeuwsch- Vlaanderen werden benoemd de burge meester en de heeren Joh. de Feij ter en C. A. Wisse. Aan dr. De Haan Thomann werd wegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend als gemeente-genees heer en besloten sollicitanten op te roepen. In verband met een verzoek van den gemeente-secretaris om verhooging van salaris, werd aan Ged. Staten, overeen komstig het voorstel van Burg. en Weth. geadviseerd het salaris te verhoogen tot 1050, wanneer alleen het tracte- ment van den secretaris moet worden verhoogd en tot 1000, wanneer ook dat van den burgemeester gelijktijdig hooger moet worden. Deze laatste titularis wenscht geen verhooging, daar hij zijn ambt meer als een eerebe trekking beschouwt en het salaris kan ontberen. Naar aanleiding van een geval dat de bode een bedrag, hem ter hand gesteld om uit te betalen aan de vrouw van een onder de wapenen zijnde, niet uitbetaalde omdat deze vrouw weigerde hem daarvoor een fooitje te geven en dat bedrag weer ter secretarie depo neerde uit het verloop der zaak bleek het gewoonte te zijn dat de bode voor het thuisbrengen van die gelden een tooi mocht vragen werd thans een instructie voor den bode-concierge vastgesteld, waarbij hem onder meer verboden wordt fooien te eischen voor werkzaamheden die hem als bode worden opgedragen. Ondertusschen had deze zaak aanleiding gegeven tot een beklagen van den bode door den gemeente-secretaris bij den Commissaris der Koningin, terwijl de bode den secretaris bij de justitie heeft aange klaagd wegens beleediging. Naar aanleiding van ingekomen adressen van schoolhoofden, om ver hooging hunner jaarwedden boven het wettelijk minimum, werd besloten na 25 jaren dienst nog een verhooging van 50 toe te kennen, zoodat de hoofden na 25 jaren dienst 1100 zullen genieten. Een schoolhoofd treedt met 1 Januari in het genot van dat salaris, een ander hoofd het jaar daarna. M. Crt. Met ingang van 1 November 1911 is de directeur van het post- en tele graafkantoor te Hulst T. Kuiper, op verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot commies der telegraphie 1ste kl. maat van hart. Het zal zoo wat vol doende zijn voor huiselijk gebruik Wordt vervolgd). Naar het Hulsterblad vernepmt, is door de spoorwegmaatschappij Meche- len--Ter Neuzen een geldleening van 1.500.000 frs. aangegaan, welk kapitaal zou dienen voor den aanleg van dubbel spoor en de aanschaffing van vier loco motieven en verder materieel. Gisteren had bij H. M. Baert De Caluwé te Koewacht (Ouden Molen) ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans alhier ten verzoeke van E. Inghels te Koewacht de toewijzing plaats van een woonhuis, verdere aanhoorig- heden en erf te Koewacht, groot 20 aren 50 centiaren. Kooper werd dhr. Honoré Adam te Moerbeke (Koewacht) voor 1300. Bij den landbouwers H. Wijffels te IJzendijke werden een 20-tal ganzen en eenden, naar men meent door wezels of fluwijnen doodgebeten. Benoemd is tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg, S. J. Smit, thans ontvanger der registra tie en domeinen te Weert. Met ingang van 16 Oct. zijn bij de Kon. Marechaussee o. m. verplaatst J. Zandee van Ter Neuzen naar Vlis- singenJ. Warrens van Ter Neuzen naar BreskensE. F. de Waal van Ter Neuzen naar IJzendijke J. G. Mook- hoek van 's Bosch naar Ter Neuzen A. M. Huizer van 's Bosch naar Ter Neuzeneen en ander in verband met te houden opleidingscursus bij het Wapen. De Veenmol. Een echte plaag voor den landbouwer maar vooral voor den tuinman zijn de veenmollen, die vooral in de tuinen verbazende schade kunnen aanrichten. Zooals de naam reeds aanduidt, komt dit dier voornamelijk voor op de veen gronden, doch ook op de klei oefent het eene vernielende werking uit. Het voedsel van de veenmollen bestaat uit plantaardige bestanddeelen en reeds daardoor berokkenen zij groote schade vooral door hunne vreterij aan de aard appels. Een onzer kennissen moest verleden jaar de helft zijner aardappelen inhouden, wegens de vretery der veen mollen, want aangevreten aardappels zijn niet leverbaar. De grootste schade echter berokkenen zij met het maken van gangen, want alle plantenwortels, die hun in den weg komen, bijten zij gewoonweg af. De vruchtbaarheid van de veenmol len is de oorzaak, dat men dit schadelijk insect zoo moeilijk kan uitroeien. In Mei of in het begin van Juni legt het wijfje 200 h 300 ovale eieren, vuil geel gekleurd, ter grootte van een koolzaad korrel, in het eenigszins cirkelvormige nest. Kan men in Juni den grond omspitten dan zoeke men nauwkeurig de nesten op, en verniele ze. De veen mollen hebben een afkeer van al, wat sterk riekt, daarom kan eene vermen ging van den bodem met asch, waarin parafine-olie, goede diensten bewijzen bij het verdrijven der veenmollen. Men neemt 1 L. olie op 50 L. aschook kan men zaagsel bezigen en daarin op elke 50 L., 2 L. parafine-olie mengen. Van een dichtbeschaduwden grond moet de veenmol ook niets hebben, zoodat een weelderige plantengroei ook een uitmuntend verdrijvingsmiddel is, in klavers kan de veenmol het niet houden. De geduchtste vijand van de veenmol is de gewone mol door welke zij te vuur en te zwaard worden vervolgd. Ook de uil maakt ijverig jacht op deze vijanden van den land- en tuinman. v. H. In Sept. j.l. kwamen in de vol gende Zeeuwsche gemeenten het achter iedere plaats vermelde aantal gevallen van mond- en klauwzeer voor. Aagtekerke 13, Aardenburg 9, Arne muiden 14, Axel 8, Biervliet 7, Bres kens 1, Cadzand 15, Clinge 1, Colijns- plaat 1, Domburg 20, Dreischor 2, Drie wegen 5, Duivendijke 13, Ellemeet 4, Ellewoutsdijk 1, Eede 9, Goes 14, Grijps- kerke 7, Groede 19, 's Heer Abtskerke 14, 's Heer Arendskerke 10, Heinkens- zand 2, Hoedekenskerke 4, Honteuisse 2, Hoofdplaat 1, IJzendijke 17, Yerseke 12, St. Jansteen 4, Kapelle 8, Katten- dijke 6, Kerkwerve 33, Kloetinge 6, Koudekerke 23, Krabbendijke 1, Krui- ningen 9, St. Kruis 17, St. Laurens 10, Middelburg 10, Nieuwerkerk 9, Nieuw en St. Joosland 10, Nieuwvliet 9, Nisse 8, Noordgouwe 3, Noordwelle 2, Oost burg 3, Oosterlaud 10, Oost- en West- Souburg 9, Oud-Vossemeer 14, Ovezande 7, Poortvliet 20, Retranchement 7, Ritt- hem 14, Scherpenisse 5, Schoondijke 9, Schore 1, Serooskerke (S.) 1, Seroos- kerke (W.) 27, Sluis 35, Stavenisse 2, Stoppeldijk 3, Tholen 13, Veere 3, Vrouwepolder 11, Vlissingen 3, Water landkerkje 8, Wemeldinge 1, Westdorpe 1, Westkapelle 16, Wolphaartsdijk 1, Zaamslag 1, Zonnemaire 4, Zoutelande 24, Zuidzande 11. Te Hoek kwam een geval van vlek ziekte der varkens en te Kruiningen een gevai van miltvuur voor. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het provinciaal watersnood comité in Zeeland een gift van 500 gezonden. Te Vlissingen sprong Zaterdag morgen omstreeks kwartier voor twaalf bij de keersluis een 14-jarig knaapje, zekere A. M., op de tram, die zich in de richting Badhuis voortbewoog. Het knaapje reed mee tot de remise, toen hij den conducteur zag naderen en zich haastig wilde verwijderen. Ongelukkig sprong de jongen in de verkeerde richting van het nog in beweging zijnde voertuig met het gevolg dat hij kwam te vallen. De bijwagen ging over het ventje heen, dat nog wel opstond" en zich wilde verwijderen, maar het viel onmiddellijk weer. Een passagier waar schuwde een dokter, die zich toevallig op de naar Middelburg gaande tram bevond. Deze verleende de eerste hulp doch achtte overbrenging naar het R. K. Ziekenhuis noodzakelijk. De knaap had wonden aan hoofd, handen en buik maar was zeer ernstig gekwetst bij de heup. In de R.-K. kerk in de Spuistraat te Amsterdam zijn dieven aangehouden met behulp van een kiektoestel. Er werd herhaaldelijk geld vermist uit een geldkisthet vermoeden viel op werk lieden en een rechercheur werd in de kerk verdekt opgesteld. Hij zag wer kelijk twee mannen, die aan de kist morrelden, en waarschijnlijk geld stalen. Daar hij van uit zijn moeilijke schuil plaats niet gemakkelijk kon handelen, werden den volgenden dag twee politie ambtenaren met een kiektoestel in den- zelfden schuilhoek geplaatst, die om 4 uur, toen de dieven weer kwamen, ver- schillende kiekjes van hen namen, welke later, toen ze werden gepakt, met op de dieven gevonden afgevijlde sleutels, een verpletterend bewijsmate riaal vormden. Men vermoedt dat zoowat een paar honderd gulden is gestolen. De dure tijd. Aan de werklieden der Kon. papierfabriek De Eendracht te Wormer (N.-H.), is namens de firma Van Gelder Zonen de verblijdende mededeeling gedaan, dat om de tijds omstandigheden tot 1 April 1912 het weekloon der gehuwden wordt verhoogd met f 1 en dat der ongehuwden boven den 18-jarigen leeftyd met f0,50. Bovendien kan een deel der ver hooging in voorschot worden verkregen, ten behoeve van den inkoop der winter provisie. Te Leiden is in een onbewaakt oogenblik een meisje van 13 maanden op de Hooigracht voorover in een teil met water gevallen en gestikt.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2