De erfenis van oom Reinhard. No. 53 Zaterdag 7 October 1911. 27* Ja arff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl KLEM AN, Buitenland. FEUILLETON. nu ram. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Gent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AüVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansch-Turksche oorlog. Vice-admiraal Faravelli seinde Dins dagavond om kwart voor achten De beschieting is vanmiddag om half vier tegen de voornaamste batterijen van [Tripoli begonnen en tot zonsondergang voortgezet. De Turksche batterijen antwoordden zonder uitwerking. De beschieting zou Woensdag worden hervat tot de batterijen volkomen ver nield zijn. De grootste zorg is gedragen om de stad geen schade te berokkenen. De uitrusting van de Italiaansche strijdmacht, die ontscheept zal worden, gaat haren geregelden gang. Ook werkt men druk door aan het in orde brengen van de stoomschepen, die de troepen (moeten overbrengen. Het is nog niet mogelijk te zeggen, wanneer deze stoomschepen de havens van inscheping zullen kunnen verlaten. De Tribuna verneemt van Malta, dat de kabel van Malta naar Tripoli i nog niet werken kan. Men weet echter, dat de inboorlingen in Tripoli gebrek aan levensmiddelen [hebben. Men meldt, dat het vertrek der Turksche troepen uit Tripoli naar het binnenland ophanden is. Zij zullen daar aan den inval der Italianen het hoofd trachten te bieden. Hetzelfde blad verneemt uit Tarente, dat een Engelsch vaartuig, dat zes Zij was zich bewust het gezegd te hebben zonder eenig spoor van koketterie. Een kleine vriendelijkheid wilde het zijn meer niet. Om 's hemels wil meer [niet! Maar zij schrok op hetzelfde oogenblik. Want zij moest wel het eenigszins plechtige gebaar opmerken waarmee hij zwijgend de roos nam, als een kostbaar, verrassend geschenk. En zij zag weer dien eigenaardigen blik, die een zwijgende hulde uitdrukte. »Dus tot weerziens c zeide zij haastig. Zij kuikte en ging vlug het hotel binnen. Zij had zich toch nog verlaat. Hare ouders en Dodo waren reeds gereed om uit te gaan en moeder was knorrig-. De aankondiging van Braunstein's bezoek viel eerst niet in goede aarde. »Och die pedante hinkepootvond mevrouw. »Enfin in elk gevalik hoef niet met hem te trouwen* Het woord hoe geheel anders het ook bedoeld was - bleef dien geheelen voormiddag in Signe naklinken. Zij had er over kunnen lachen dat zij het op haar persoonlij k liet slaan en het verschri kte haar toch. Want telkens weer doemde voor haar op de ernstige blik van den Turksche officieren, wapens en schiet voorraad aan boord had, genomen is. Voor het overige geen nieuws, be halve berichten en verzinsels uit den vreemde. Zelfs de regeering schijnt tengevolge van het ruwe weer, dat de draadlooze verbinding met de vloot voor Tripoli verstoord heeft, niet te weten wat er gebeurt. Aan de Tribuna wordt van Malta geseind, dat de Arabieren in Tripoli, die aangezet waren, om de wapens tegen de Italianen op te nemen, zich meester gemaakt hebben van de voor raden, die de vluchtelingen achter hadden gelaten. Van de Italiaansche pantserschepen af zag men groepen Tripolitanen naar de opslagplaatsen van tkoren, meel en gerst, die aan Italiaan sche onderdanen toebehooren, en ver volgens naar de broodmarkt gaan. Zij hebben ook een aanval op de opslag plaatsen van het tolkantoor beproefd, maar de soldaten, die aan den ingang van de verschillende opslagplaatsen waren opgesteld, beletten hun het plunderen. In die opslagplaatsen liggen goederen die het eigendom zijn van Italianen, Pranschen, Duitschers en Engelschen. De Times verneemt uit Konstauti- nopelDe Porte heeft over Tunis een telegram in cijferschrift van den gou verneur van Tripoli ontvangen, mel dende dat de Italiaansche opperbevel hebber hem Dinsdag gesommeerd heeft, zich over te geven, teneinde noodeloos bloedvergieten te voorkomen. De gouverneur verzocht zyne Reg. man met de schuwe teederheid, die stille vleierij in zijn uildrukking. Zij had het geheel vergeten nu herinnerde zij zich weer hoe hij haar eens gezegd had, toen hij haar met een visschersmeisje uit Lesbos vergeleek »Zij was schoon, zoo schoon zoo schoon als u Zij mocht Braunstein zeer, nadat zij hem' had leeren kennen: zijn kalmte, de menigte dingen waarin hij belang stelde, de verstandige wijze waarop hij zich wist te uiten. Het had haar in hem aangetrokken juist dat! dat hij zich uit de kantoren van zijn vader had gered op het schoone eiland zijner artistieke neigingen, dat hij ernstig en flink werkte, niet maar als dilettant, wien de rijkste middelen ten dienste staan om aan zijn liefhebberij toe te geven, maar als werkelijke vorscher. Ook zijn persoonlijkheid was haar sympathiek. Maar trouwen trouwen De morgen werd besteed aan een uitstapje naar de Campagna. Over Ponte Molie ging het langs de oude Via Flaminia naar de villa vau Livia. De eenzame Campagna had vroeger voor Signe altijd een bijzondere bekoring gehadzij hield er van zich in te droomen in de stille verlatenheid der vlakte, had gevoel voor de haar eigen schilderachtige bekoorlijkheden, voor de verre uitzichten over de korte struiken hier, de bebloemde weiden daarop de blauwe bergen die zich in lange reeks te mogen raadplegen, hetgeen geweigerd werd, waarop de gouverneur verklaard heeft, dat hij den eisch der Italianen moest afwyzen. De oorlogsberichten blijven nog steeds vaag en tegenstrijdig. Het kapen van schepen en de opsomming van gemo biliseerde lichtingen aan weerszijden, zijn de eenige feiten, die gemeld worden. Uit Rome wordt aan de ochtendbladen geseind, dat het Italiaansche slagschip Marco Polo een Turkschen kruiser met 200 man onder een generaal, 500 ge weren en veel munitie zou veroverd hebben. Het zal wel een koopvaardij schip zijn, dat men den titel hulpkruiser gegeven had. Twee Italiaansche torpedojagers heb ben Dinsdag twee Turksche transport schepen buitgemaakt, die zonder vlag voeren en vele soldaten, paarden en oorlogsmaterieel aan boord hadden. De Neue Freie Presse heeft uit Augusta op Sicilië vernomen, dat de Italiaansche vlag reeds sedert Dinsdag avond half zes boven Tripoli waaide. Het heeft hier eenige bevreemding gewekt, dat het zoo lang geduurd heeft voordat de Italianen Tripoli bezet had den, daar een vastberaden doortasten om een snel voordeel te behalen geheel in de lijn van hun optreden gelegen zou hebben. Volgens een telegram aan het Berliner Tageblatt wist men te Rome, dat de bewoners van Tripoli in grooten getale naar het binnenland gevlucht waren. De blokkade zou reeds gebrek aan levensmiddelen veroorzaakt op den achtergrond afteekenden. Heden zag zij dit alles niet, voelde het niet. Moeder was zeer spraakzaam. Zij schold op het rijtuig, dat inderdaad een zeer bedenkelyk scheef portier had, zij schold op den koetsier, die de zweep zoo onzinnig hanteerde, zij schold op dat verwaarloosde vlakke land. Vader lachte zoo tusschenbeiden en werd alleen knorrig, toen zijn vrouw protesteerde tegen een oogenblikje ophouden by de »Osteria« aan den Poute Molle, waar men toch zulken voortreffelijken Genzano moest schenken. Dodo zat stil in haar hoekje. Het scheen of zij heden in de rechte stemming was voor de betoovering der Campagna, haar oogen staarden droomerig in de verte. In Signe woelden de gedachten. Folterend. Was Hartwig Braunstein weer zoo iemand om wien het haar verdriet moest doen Een van degenen niet alleen, die zich voor haar triomfwagen spanden, die haar huldigden dan zou het haar geen pijn hebben gedaan maar een dier andereu, die in ernst naar haar liefde dongen? -- —Neen neen dat mocht niet zijn. Toen stonden zij naast elkander voor de muurschilderingen in de villa. Moeder spotte met de naïeve kunst, spotte met den atgeschilfwdeu muur en 1 er op gekladderde KleurenvleaKau. E i.isKiaps zei Dodo, een ueetje Koppig eu net is toch mooi.< hebben, waaronder ook het garnizoen te lyden had en de verdedigers zouden zeer ontmoedigd geweest zyn. Uit Chiasso wordt aan de Berliner Lokal Anzeiger geseind Het samen trekken van het expeditie-corps naar Afrika te Augusta is bijna gereed. De transportvloot staat onder bevel van Borea. Het hospitaalschip Regina Italia is reeds vertrokken. Het kan 1300 gewonden opnemen en heeft een per soneel van 60 artsen, 158 verpleegsters en 4 geestelijken. Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Konstantinopel geseind De afgevaar digde Joesoef-bei uit Bengazi heeft daar een schaar vrijwilligers om zich heen verzameld om Tripoli te verdedigen. Ook verschillende stammen uit het binnenland verzamelden zich ter ver dediging van den Islam. Volgens telegrammen uit Korfoe, die te Parijs ontvangen zijn, zou de com mandant van de Italiaansche oorlogs schepen bij. Prevesa aan den gouver neur dezer vesting den eisch gesteld hebben, dat hy de twee Turksche onderzeebooten en de kanonneerboot, die zich in de baai van Prevesa be vinden, zou uitleveren andërs zouden de Italianen het fort Prevesa bombar deeren. Volgens latere telegrammen, zou dit bombardement werkelijk hebben plaats gevonden. Over den inwendigen toestand wordt uit Konstantinopel aan de Lok. Anz. geseindNaar hier wordt beweerd, moet er niet meer gerekend worden >Wat dan eigenlijk vroeg vader. »Ik weet het niet ik ben het met mama eens ik vind het afschuwelijk.* Toen zweeg Dodo eerst. Maar daarna zei zij »Ja wetenOch, weten kan je dat eigenlijk niet. Dat moet je voelen. Die fijne harmonie van kleuren, die nu nog doorblinkt, en de fijne golving der lijnen.... ik kan het niet verklaren. Maar mooi is het heerlijk mooi Het was zonderling twee uur geleden had een woord dat hoegenaamd niets geen betrekking op haar had, Signe's gedachten in een zeer bepaalde richting gedwongen folterend. En nu bevrijdde haar een andei woord, dat evenmin met het oog op haar gezegd werd. »Mooi Heerlijk mooi Wat had zij zich toch verbeeld Als de jonge geleerde bewonderend haar aanstaarde, gold die blik niet haar. Hij zag haar aan, zooals hij een schoon kunstwerk aanzag. Een kunstwerk der natuur - het deed er niet toe of het Signe Gudareza was, of een visschersmeisje op Lesbos. Zoo was het Hy dacm geen oogenblik aan dat dwaze irouwen. Hij d tc it slechts: dit meisje is schoon. Van de schoonheid die de oude Grieken bewonderden. V *rbl 'j l ,11 V <)l yy orüt vervolgd).

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1