tfo. 51. Zaterdag 30 September 1911. *27e Jaai'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AIJVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. MAROKKO. Terwijl enkele bladen, als het Journal, de Echo de Paris, rneenen, dat het ver schil van opvatting, dat er nog tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat omtreDt een formule over de toekomstige recht spraak in Marokko van principieelen aard is, zegt de Matin, dat er overeen stemming over alle beginselen verkregen is. Het blad zegtIn welingelichte kringen te Parijs, waar men het wel jammer vindt, dat het wijzigen van de redactie vau enkele bepalingen het vast stellen van het ontwerp van een protec toraat met eenige dagen vertraagt, ver zekert men, dat de tekstwijzigingen niet van beteekenis zijn en dat de overeen komst in beginsel gesloten is. Dat is het punt, waar het op aan komt. Cam bon heeft een onderhoud met von Kiderlen gehad. Deze deelde hem daar bij Duitschland's antwoord mede. Het neemt Frankryk's laatste voorstellen be treffende Marokko aan. Aan de Berliner Lokal Anzeiger wordt uit Madrid geseind Een officieuze nota zegt, dat het onvereenigbaar is met de waardigheid van Spanje, om overeen komstig het in de Matin geuite verlangen Larasj en Alkassar te ontruimen. Dit zou gelyk staan met den weusch, om de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje te laten mislukken. Volgens inlichtingen uit inlandsche bron zouden de Spanjaarden al hun stel lingen aan den rechteroever der Kert- rivier hebben moeten opgeven. Nog Donderdag is er een troepenafdeeling verrastschietvoorraad werd meege nomen. En by Zeloean, dat de Span jaarden Zondag moesten ontruimen, zouden de Rif-bewoners zich van vijf kanonnen meester gemaakt hebben. TRIPOLI. De zaakgelastigde van Oostenrijk heeft den grootvizier medegedeeld dat Oosten rijk te Rome werkzaam zou zijn ten gunste van een vriendschappelijke op- 1 lossing van het conflict. De Italiaansche •aakgelastigde heeft met den grootvizier een onderhoud gehad over Tripoli. In officieuze kringen wordt verklaard, dat de toestand hoop geeft op een vriend- ichappelijke, bevredigende oplossing. Men ontkent dat de Sultan de tusschen- komst van den Duitschen Keizer zou hebben gevraagd. Turkije ontkent dat er in Tripoli een uitbarsting van fanatisme zou zijn en waarborgt de handhaving der orde. Men bevestigt dat de Turksche regee ring, hierbij waarschijnlijk den raad op volgend van den Duitschen gezant, haar intransigante houding heeft laten varen. Turkije is thans geneigd aan Italië een reeks van oeconomische concessies in Tripoli toe te staan. Duitschland zou hebben beloofd vrienschappelijk te Rome tusschen beide te komen ten einde een vriendschappelijke regeling door dit middel te verkrijgen. Over de opvatting te Berlijn meldt «en officieuze correspondentie te Berlijn bat de Duitsche regeering te Rome en te Koustantinopel voortdurend in den zin van een vreedzame oplossing werkt. Ook de Fransche regeering is in dezelfde richting werkzaam, hoewel zij, op grond van vroegere toezeggingen, zich niet tegen de Afrikaansche wenschen van Italië kan verzetten. Men rekent met de waarschijnlijkheid van een vreed- zamen afloop van het geschil. Een militair deskuudige in zake Tripoli, een gewezen Pruisisch officier, heeft ver klaard, dat Italië op zijn minst 80.000 man in het veld zou moeten brengen voor de verovering van Tripoli. Italië zou echter ook in het binnenland van Tripoli op een hardnekkig verzet stuiten, zoodat het, bij nauwgezette overweging van een en ander, vermoedelijk niet tot een oorlog zou komen. De ministerraad heeft besloten ver schillende klassen der reservisten op te roepen en de troepen in Europeesch Turkije op te stellen. De ministerraad heeft de mogelijkheid in 't oog gevat van een afbreken der diplomatieke betrek kingen met Italië, hetgeen onmiddellijk zou leiden tot uitzetting der Italiaansche onderdanen, het sluiten der Italiaansche scholen en het boycot. Van Malta wordt bericht dat twee slagschepen en vier torpedo-vernielers, naar men denkt Italiaansche, daar Woens dagochtend gepasseerd zijn. De schepen stoomden in de richting van Tripoli. Reuter verneemt van Malta dat daar particuliere telegrammen ontvangen zijn uit Tripoli, meldende dat de Italiaansche oorlogsschepen met een expeditie-corps aan boord op 20 mijlen van de Tripoli- taansche kust liggen. In Tripoli heerscbt een paniek onder de Italianen, daar men vreest voor een moord op de Europeanen zoodra een poging tot landing wordt FRANKRIJK. De ooizaak van het ongeluk op het pantserschip Liberté is nog steeds niet opgespoord. Delcassé, die Dinsdagavond naar Toulon vertrokken is, om ter plaatse een onderzoek in te stellen, heeft nog maals aan journalisten verzekerd, dat hij de laatste zal zijn om te denken, dat de oorzaak gezocht moet worden in zelf ontbranding van kruit. De minister zeide, te vertrouwen op de mededeeling zijner officieren, d1. dat het kruit pas gemaakt was en nog vele maanden be waard had kunnen blijven. De pogingen om de inenschen te be vrijden, die zich nog binnen in de treu rige overblijfselen van het vernielde oorlogsschip bevinden, worden moeizaam voortgezet. Zoo zit in een der achterste geschuttoren8 een matroos opgesloten, aan wiens bevrijding met alle macht gewerkt wordt. De man heeft met zijn redders kunnen spreken en gezegd, dat er in den toren, waar hij gevangen is, twaalf lijken liggen. De bedorven lucht, waarin de tot ontbinding overgaande lijken een verpestenden stank versprei den, maakt hem in de kleine ruimte het ademhalen bijna onmogelijk. Men heeft den man eenig voedsel kunnen reiken, maar hij smeekte, dat men toch haast zou maken met het reddingswerk, daar hij het haast niet langer kon uit houden. De Pdus heeft aan zyn deelneming in de ramp, die de Fransche marine getroffen heeft, uiting gegeven in het volgende telegram, dat hij door Merry del Val aan den bisschop van Frejus heeft laten zenden De Heilige Vader, diep bewogen door de ramp, die Frankrijk en zijn roem ruchtige marine getroffen heeft, spreekt al de deelneming van zijn vaderhart uit en richt tot God zijn innigste gebeden voor de slachtoffers, voor dediep-beproefde gezinnen en voor de natie. Het ziekenhuis St. Mandrier te Toulon is te klein gebleken om alle gewonden te kunnen opnemen. Men heeft maat regelen genomen om in het gebrek aan ruimte te voorzien. De lijken, die voort durend aangebracht worden, worden onmiddellijk gekist door zieken-verple- gers, geholpen door soldaten van het koloniale leger. TWEEDE KAMER. Opcentenheffing. Door den Minister van Financiën is thans ingediend een wetsontwerp, om overwegende, dat de toestand van 's Lands financiën in afwachting van maatregelen van duurzamen aard tot versterking der middelen, alsnog maat regelen van tijdelijken aard vordert ook op de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting over het belasting jaar 19121913 tien opcenten te heffen. De gronden waarop de indieniDg van dit w.o. berust, zijn zegt de Minister, nedergelegd in de Nota, betreffende den toestand van 's Lands financiën, gevoegd bij de ontwerp-Staatsbegrooting voor 1912. Het inkomen der Kroon. Naar wij vernemen, zegt de Tel., zal in het binnen enkele maanden te ver wachten rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening o. m. de wenscbelijkheid worden betoogd, om het jaarlijksch inkomen der Kroon vau rijkswege met minstens 200.000 te verhoogen. AXEL, 29 September 1911 Op de voordracht voor eene onder wijzeres aan school B te Neuzen zijn geplaatst de dames J. van Borssum Waalkes te Neuzen, M. de Jough te Vlissingen en M. J. Goor te Biervliet. Te Utrecht behaalde Dinsdag het politie-diploma met aaDteekening P. Verton te Koewacht. In Zeeland kwamen in de week van 20 tot en met 26 September 8 ge- vallen vau besmettelijke zieate voor, nl. 3 gevallen van typhus en tebris typhoidea, 1 te Kruiningen, 1 te St. Maartensdijk en 1 te Scboondijke, 1 geval van roodvonk te Kruiningen en 4 gevallen van diphtheritus, nl. 1 te Boschkapelic en 3 te Goes. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 1 October 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Bediening H. Av. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Dankzegging. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. Bolman. Ds. J. Bolman. (van Oostwolde). Kerk B Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Sept. '11 P. C. B., 26 j., schipper te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. 10. A. M. W., 18 j., 2o. M. A. R., 16 j., 3o. A. d. V., 14 j., 4o. L. M. 13 j., veldarbeiders te Axel, zyn we gens strooperij veroord. no. 1 tot ƒ5 of 5 d. hecht., no. 2 tot 1 maand tucht school, no. 3 en 4 ieder tot 3.50 of 1 week tuchtschool. J. A., 19 j., rietdekker te Koewacht, is wegens het dood en van een aan een ander toebehoorend dier veroord. tot 15 of 15 d. hecht. A. S., 20 j., werkman te Hontenisse, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 10 of 10 d. hecht. Zitting van 26 September 1911. Tegenwoordig de hh. Lamaïtre, Van Driel, Kruijsse, Oggel, Drogmans, Diele- man, Smies, de Feijter en Wolfert. Afwezig de hh. F. Dekker en P. Dekker. Voorzitter dhr. J. Huiziuga, burge meester, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Onder het lezen dezer komt dhr. F. Dekker ter vergadering. I. Ingekomen stukken. a. Eene beschikking van Gedep. Staten op eene reclame hootd. omslag van P. A. Geene. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1911, ten bedrage van 50. Wordt z. h. s. goedgekeurd. III. Vaststellen begrooting Algem. BurgerJ. Armbestuur voor 1912. Bij monde van dhr. Oggel verklaart de commissie van onderzoek alles in orde te hebben bevonden en adviseert mitsdien tot goedkeuring. 'Vn\ .<>1 Zegt allo go tVeu.njuio luiuiaun, .u den ontvanger van A. B. Arinoestuur te hebben ontvaugen en is ber d I ie Raadsleden in te lienten. Daar ui net woord wenscnt, wordt de b-giMun ig z. h. s. vastgesteld in outvang en uitgaaf op eene som van 4600.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1