1b erfenis van oom Rei \o. 50. Woensdag 27 September 1011 27* Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In de Rijnstreek klaagt de schipperij steen en been over den toestand van den Rijn tusschen Wezel en de Roer, in het zoogenaamde Ham bij Woltershof. Verleden week lagen op die plaats 15 sleepen achter elkaar stil, die wegens den lagen waterstand niet verder konden. Een inzender in een Duisburgsch blad schrijft//Wij lezen sedert jaren in de kranten, hoe men den Nederlanders ver wijt, dat zij op de Waal de vaargeul niet voldoende op diepte houden. Hoe groot onrecht den Nederlanders wordt aangedaan, bewijst de tegenwoordige troostelooze toestand op den Rijn by Woltershof Men vertelt, dat de water staat niet meer wil laten baggeren. Het vaarwater boven Emmerik tot aan de Roer zou volkomen voldoende zijn en de schuld zou niet aan den toestand van het Pruisische, maar aan dien op het Nederlandsche riviergedeelte geweten moeten worden. Het is nu het geschikte oogenblik waarop onze waterstaat en andere belanghebbenden zich er eens van kunnen overtuigen, hoe onhoudbaar de verwijten zijn, die de Pruisische inspectie van den waterstaat de Nederlandsche regeering voortdurend maakt. Nederland vervult zijn plicht ten volle. Men kan zich op het oogenblik overtuigen, hoe noodig het is, dat op de bedoelde plaats gebaggerd wordt, en wij hopen, dat de inspecties van den waterstaat onverwijld voor verbetering van den onhoudbaren toestand zorg zullen dragen*. 54) Zij gingen werkelijk op reis. Het was niet gemakkelijk geweest om mama te doen besluiten op reis te gaan, zelfs de zenuw-specialiteit was er niet in geslaagd. Maar de hulp kwam geheel onverwacht van een anderen kant. Moeder had een grooten dorst naar ontwikkeling in zich bespeurd. Op alle soirees in den loop van den winter was over kunst gesproken en zij had er altijd voor stommetje bij moeten zitten. Op alle soirees was er gesproken over reizen en hare kennis strekte zich niet verder uit dan Allenstein in het Oosten en Hannover in het Westen. Een paar malen was zij zoo onvoorzichtig geweest om mee te spreken, had gedacht dat de Uffizi in Rome waren, en een andermaal nog gekker vergissing begaan. Toen zij weer eens met Dodo door het Kaiser-Friedrich- Museum dwaalde, ontmoette zij mevrouw vou Braunstein, die vol eerbiedige aan- daetit voor een kleine Palma Vecchio stond, die haar man kort voor zijn ver heffing in den adeldom aan het museum had geschonken. Men kwam in gesprek en praatte, al voortslfenterend, weer van Italië. En het was of moeder een steek FRANKRIJK. Ook de Petit Parisien verzekert, dat de eenige verschillen, die er nog tusschen Frankrijk en Duitschland betreffende Marokko bestaan, verschillen omtrent den vorm zijn. waariD sommige bepa lingen der overeenkomst neergelegd zullen worden. Delcassé is te Brest tegenwoordig ge weest bij het van stapel loopen van het pantserschip Jean-Bart, het eerste van een eskader van 6 pantserschepen van het eigenlijke Dreadnought-type Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan, hoewel de vakvereenigiDg van arbeiders aan de rijkswerf eon betooging tegen minister Delcassé op touw gezet had. In een zeer toegejuichte redevoering zeide Delcassé in Brest gekomen te zijn om, nadat hij in Toulon de vloot had laten zien, die Frankrijk heden bezit, te toonen, dat Frankrijk te Brest zijn vloot van morgen bouwde. Behoef ik u nog de verzekering te geven, zeide hij, van zorg der regeering voor de groote haven van Brest. Dat is niet noodig, omdat het vlootpogram uitgevoerd zal worden. Het zijn plannen, zult gij zeggen maar wier uitvoering zeer aan staande is Delcassé deelde dan verder mede, binnen niet te langen tijd een volledig derde eskader aan de Fransche oorlogsvloot te kunnen toevoegen. Hebt vertrouwen, zoo zeide. de minister van marine ten slotte, in het parlement, in de regeering en in den vriend, die gij voor u ziet en die meent daarop wel eenig recht te hebben. in het hart kreeg, toen zij hooren moest »Maar lieve mevrouw, bent u dan wer kelijk nog nooit in Italië geweest En dus men ging op reis. Signe werd belast met het opmaken van het programma, moeder had in dit opzicht een zekeren eerbied voorr hare ervaring, en vader hoopte dat die toe bereidselen haar eenige afleiding zouden geven. Maar reeds bij de voorloopige besprekingen trof zij het niet goed zij wilde veel te veel afwijken van den gewonen toeristen-weg, terwijl haar moe der zwoer bij den heiligen Baedeker en vader by de hotel-sterretjes in dat boek. Hij had nog eens geïnformeerd in de club, en de inlichtingen die hij ontving kwamen merkwaardiglyk overeen met die sterretjesvan het Grand Hotel te Venetië tot het Grand Hotel in Rome. Daaraan viel niets te veranderen. En ook bij de uitvoering van het plan wilden de ouders niet toegeven. Signe in haar zenuwachtig ongeduld wilde het liefst met den expres-trein tot Rome door reizen, zij bleven staan op het meer gemakkelijke en genoeglijke van lang zaam reizen. Men kroop met vrij lang oponthoud in Miinchen en Bozen om eens uit te blazen naar het zuiden en zag van den Brenner af teveigeefs uit naar den blauwen hemel en de warme zon van Italië' Zoo begon de reis met allerlei teleurstellingen in Verona moesten de warmste kleeren uit ENGELAND. De Iersche spoorwegmaatschappijen, met uitzondering van den Great Southern- spoorweg hebben verklaard, dat de dienst op hare netten ondanks de afkondiging van de staking op de gewone wijze onderhouden kan worden Daarentegen zeggen de leiders van de stakers, dat de spoorwegbeambten op zeer bevredigende wijze aan den oproep tot staking gevolg geven De president van de Great Southern is van meening, dat hij den uienst geheel zal moeten stilzetten, indien men zijne maatschappij met voldoende bescherming verleent. De stakers zijn van zins, de tusschen- komst van den Lord-lieutenant in te roepen. Het nieuwe linie-schip Orion het schip met de 10 kanonnen van 34 cM is uit Portsmouth het Kanaal ingevaren, om die stukken te beproeven. Er zijn groote voorzorgen genomen om de be manning te beschermen tegen de gewel dige schokken, die het afvuren van de volle laag moet veroorzaken. SPANJE. Naat uit St Sebastiaan geseind werd, heeft men den indruk, dat de stakings beweging in het Noorden hokt en in Valencia. Saragossa en Sevilla teruggdat, terwijl ze in Barcelona en Madrid ook al geen aanhangers meer wint, hoewel er nog niet gezegd kan worden, zooals Canalejas wilde doen gelooven, dat in de laatste stad overal het werk hervat is. De metselaars, bakkers en typografen staken nog. de koffers gepakt wordeii, in Venetië waren vroeg in den morgen de fijne architectuur-lijnen van het San Marco plein met versch gevallen sneeuw bedekt, en in Florence zag men in de plaats van lichte blouses bonten manteltjes en bonte kragen. Moeder zei rillend »En daarvoor ga je nu naar Italië.c Boven Rome, waar men vrij lang zou blyven, glansde eindelyk de zon en de stemming werd opgewekter. Maar toch anders dan zij gehoopt had. Vader en moeder hadden voor de trotsche schoon heid der Eeuwige Stad slechts weinig gevoel. De majoor vond nog wel eenige herinneringen aan de oude Romeinen interessant, voor wie hg uit zyn school tijd nog een zekeren eerbied had over gehouden als het geweldigste krijgsvolk uit den ouden tijd. Het »katholieke« Rome, het Rome der Pausen, was zijn Protestantsch gemoed in het diepst van zijn hart onsympathiek. Zij vrouw vol bracht nauwgezet eiken dag haar taak aangeschiedenis, kunstgeschiedenis, bouwvallen, kerken en galerijen, maar innerlijk was zij alles behalve gesticht over die vermoeienissen. Hij voelde zich het prettigst als hij een sigaar kon rooken in de rookkamer van het hotel, zij by de chocolade en de zoetigheden in het Cafe Aragio of op een rit naar den Pincio in een gemakkelijken landauwer. En ook Dodo was geen reisgenoote zooals Signe zich die gewenscht had. Het gerucht wil, dat er te Melilla nieuwe moeilijkheden uitgebroken zijn. Er is uit de haven van Coruna opnieuw artillerie naar Marokko vertrokken, waarin men een bevestiging van het gerucht wil zien, evenals in het feit, dat er officieren, die met verlof waren, telegra fisch naar hun garnizoen teruggeroepen werden. OOSTENRIJK HONGARIJE. In de Weensche wijk Ottakring blijft het rustig. De politie heeft bekend laten maken, dat de jongste verordening nopens het vroeger sluiten der huisdeuren inge trokken wordt. De schade, die Zondag in Ottakring is aangericht, bedraagt 100.000 kronen. Als bewijs hoe snel hier recht gespro ken wordt diene, dat vele belhamels, die Zondag gearresteerd waren, nu reeds door de rechtbank tot verschillende straffen veroordeeld zijn. RUSLAND. AaD de Berliner Zeitung am Mittag wordt uit Petersburg geseindBagrof nam zijn doodvonnis met dezelfde ijzige kalmte op, die hij gedurende de geheele zitting had bewaard Hy bekende alles. Hij had den moord begaan ingevolge een opdracht van de revolutionnaire partij, ten einde zich te zuiveren van de ver denking, dat hij dubbel spel speelde. Aan de geheime politie had hij gezegd, dat Petersburgsche revolutionnairen in het huis van zijn vader zouden komen. Terwijl de politie nu nauwkeurig het huis bewaakte, ging hy op zijn gemak naar de komedie en pleegde den aanslag. Dodo had iets droomerigs over zich. Dikwyls schitterden haar oogen, als natuur en kunst haar in geestdrift brachten. Maar zy jubelde haar vreugde Diet meer zoo uit, zooals zij het vroeger bij veel onbeteekenender aanleiding had gedaan. Zij nam alles stil in zich op, alsof zij al dat heerlijke en schoone wilde opsparen voor later. Zij was anders geworden de verhouding tusschen de zusters was anderB geworden. Signe voelde het duidelyk Dodo's kinderlijk vertrouwen in haar was dood. En zoo was zij ook nu eenzaam. En zij gevoelde smartelijkRome werkte op haar niet meer zooals in die dagen, waarin zij zich met moeite de uren aan dien dienst bij de vorstin had ontwoekerd, om van een bank op den Palatiuus droomend neer te zien op het Forum, om io een of ander afgelegen kerkje voor de een of andere Madonna, die geen sterretje had in den Baedeker en toch zoo hemelsch schoon was, te genieten, om den een of anderen bam bino op de straat de bruine wangen te streelen. Zij wist het wel het lag niet aan Rome. Haar eigen stemming droeg er de schuld van. De troostelooze matheid van hare ziel wilde niet wijken, en de onrust, die haar daartusschen aangreep, kwelde haar nog meer. Malaria van Romec, due ut zij soms. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1