Zaterdag 23 September 1911. 27* .<anr^. lat Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELFMA\. Buitenland. Binnenland. I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A OVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 950 MAROKKO. De Berliner Lokal Anzeiger zegt _p de beurs werd door verschillende groote bankdirecteuren verklaard, dat het ministerie van buitenlandsche zaken hun had verklaard, dat de geheele Marokko-kwestie binnen twee of drie dagen zou zijn opgelost. Dit gerucht oefende een gunstigen invloed op de beurs uit. De berichten en de beschouwingen ran de bladen bevestigen de samen vatting van den algemeenen toestand, namelijk, dat Duitschland inderdaad het geschikte oogenblik niet voorbij heeft laten gaan dat men beslist nader tot elkaar is gekomen en een breuk steeds onwaarschijnlijker geworden. „Men is het eens geworden over twee punten 1. Frankrijk's politieke vrijheid in Marokko is erkend 2. Duitschland zal de economische (gelijkheid aanvaarden. „Wat er te regelen overblijft: le. Wij vragen, dat de mogendheden er van afzien opnieuw beschermelingen in Marokko te hebben 2e. wij vragen opheffing van de consulaire rechtspraak. Duitschland heeft deze onmisbare voorwaarden voor een overeenkomst nog niet ingewilligd 3e. de vergoeding in Kongo moet nog vastgesteld worden". ENGELAND. Het bestuur van den bond van Engelsch spoorwegpersoneel heeft in een te Dublin gehouden vergadering besloten de stakers op de spoorwegen in Ierland te steunen, onder bedreiging vergunning te geven tot de algemeene staking op de Iersche sporen, indien niet de besturen der spoorwegmaat schappijen den eisch van het personeel inwilligen omtrent het vervoer van goederen, die aangevoerd zijn door niet- ttngeslotenen. Bovendien moeten de besturen der spoorwegmaatschappijen zich verbinden alle stakers weer in dienst te nemen. Het staat vast, dat de spoorwegdirecties dit ultimatum zullen afwijzen en zoo noodig de hulp van de troepen zullen inroepen, ingeval M'* politie alleen niet in staat mocht zijn eeu geregelden treinenloop te ver lekereu. De Iersche regeering moet aan de directies der spoorwegmaat schappijen die hulp reeds toegezegd bebben. Daarom zijn de troepen te Dublin, Cork en elders samengetrokken en de najaars-oefeningen van de troepen afgelast. De stoomschepen van de vaste Liverpoolsche lijnen op Amerika, die ftueenstown aandoen, zullen waar schijnlijk tijdelijk hun dienst naar Fishguard verleggen. Een bericht uit Londen meldt, dat toestand op de Iersche spoorwegen ten gevolge van de staking hachelijk is. Veertig Schotsche werkwilligen, die te Dublin aankwamen, hebben zich onder sterke politie-dekking naar het station Kiugsbridge begeven, aldoor uitgejouwd beur de stakers. De troepen te Fermoy bebben bevel gekregen om zich gereed te houden. Honderden reizigers uit Engeland worden te Dublin opgehouden en kunnen niet naar het Noorden en Westen van Ierland verder. Op de lijn TraleeMallow hebben de machi nisten op hun locomotief twee politie agenten meegekregen. De invoer van eieren en boter uit Ierland in Engeland heeft ernstig te lijden van de staking. In Liverpool, waar al het vee uit Ierland verder verzonden werd, klagen de veekoopers steen en been. SPANJE. De voorzitter van den ministerraad is naar het koninklijk paleis gegaan. Bij zyn terugkeer deelde hij aan de journalisten mede, dat de toestand over het algemeen beter is geworden in en rondom Valencia. De beweging heeft zich tot twee andere plaatsen uitge breid de spoorwegen er heen zijn onbruikbaar gemaakt. De streek wordt afgeloopen door 3000 man, van wie velen ongewapend zijn. Zij trachten de orde te verstoren. De in Spanje ingestelde censuur schijnt oudergewoonte weer zeer ongelijk toegepast te worden. De Times ont vangt geen bijzondere telegrammen, andere bladen ontvangen ze blijkbaar slechts gedeeltelijk. De Daily Tele graph alleen maakt uitvoerige particu liere telegrammen openbaar uit Madrid, Valencia en Bilbao, terwijl de Daily Mail haar telegrammendienst over de Spaansch-Fransche grens weer instelde. De correspondent van de Daily Tele graph te Madrid seinde dat over geheel Spanje de werkstakingen een toenemend revolutionnair karakter dragen. Koning Altons is besloten te Madrid te blijven. Lloyds is te Londen weer begonnen verzekeringen te sluiten op het uit roepen van de Spaansche republiek. Te Barcelona, Bilbao, Sevilla, Valen cia en Saragossa is het rustig. Het gerucht gaat dat te Madrid de staking een dag is uitgesteld. OOSTENRIJK HONGARIJE. Op het Koniginnehof te Praag hebben nationaal-sociale arbeiders een betoo ging op touw gezet tegen de duurte der levensmiddelen. Het kwam tot botsingen met de gendarmerie. Deze werd met steenen geworpen, waardoor drie man werden gewond. De menigte werd ten slotte met de kolf van het geweer uiteengejaagd. Ook te Weenen is oproer geweest. RUSLAND. Stolypin is Dinsdag aan zijn verwon dingen gestorven. Alle teekenen wijzen er op, dat de moord, op Stolypin gepleegd, tot groote gevolgen zal leiden op velerlei gebied. In de eerste plaats zal de regeering uiteraard geprikkeld worden tot een meer reactionnair beleid. De vrees voor een vernieuwing van het terro risme zit er weer in, na een tijdlang gesluimerd te hebben, en men weet wat dit in Rusland zeggen wil. De terugslag er van zal gevoeld worden in school, maatschappij en parlement. De huiszoekingen en arrestaties zullen weer legio zyn. Er is nu reeds een weinig goeds voorspellend begin mee gemaakt. Ook de positie der joden in het Russische Rijk zal nog moeilijker worden gemaakt dan ze reeds is. De joden gelden in de oogen der Russische regeering als de revolutionnaire ele menten bij uitnemendheid en het feit dat Bagrof een gedoopte jood is, zal zijn voormaligen geloofsgenooten niet ten goede komen. Waar nu eenerzijds de koers der regeering in meer reactionnairen zin zal worden gewijzigd, zal van den andereu kant de actie der revolution- nairen worden verdubbeld. Elke daad van reactie van de zijde der regeering zal door een daad der revolutionnairen worden beantwoord. En de gezonde en rustige kern van het Russische volk zelf zal het beklagenswaardige slacht offer worden van de fatale wisselwer king tusschen de reactie eenerzyds en de geweldpleging anderzijds. Er hangt in de kringen der rustige burgers een somber voorgevoel dat er weer zware tijden op til zijn en dat de moord op Stolypin de bloedige opening zal zijn van een nieuw tijdperk van verschrikking. Staten-Generaal. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 19 September 1911, tot opening van de gewone zitting der S t a t e n-G e n e r a a 1. De heer Schimmelpenninck van der Oye, die den voorzittersstoel bekleedde, opende des namiddags te 123,4 uur de vergadering en liet twee Koninklijke besluiten, een van 7 September 1911 no. 84, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende de zitting van Dinsdag en een van 16 September 1911 (Stbl. no. 296), betreffende de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen. De Voorzitter benoemde eene com missie, die de commissie, door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot opening der gewone zitting, in het gebouw der Tweede Kamer zou ont vangen en uitleiden. De heeren Ministers, hoofden van ministerieele departementen, die de commissie van opening uitmaakten, werden kort daarna de vergaderzaal binnengeleid en namen plaats achter de ministerstatel. De heer Heemskerk, minister van Binnenlandsche Zaken, hield daarop de volgende openingsrede Mijne Heeren De Koningin heeft ons opgedragc^ deze zitting der 'Staten-Generaal^ te openen. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vnenu- schappelijken aard. Kan 1910 voor Land en Tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911, tengevolge van de buiten gewone droogte en het heerschen van mond- en klauwzeer voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over hel algemeen op bevredigende wyze ontwikkelen, het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangryke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederij bedrijf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oostlndië valt in ruime mate te wyzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking be dreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de uit voering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het omliggend Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's rijks middelen laat de financieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorige jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ont werpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waar onder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspanningen toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wet geving blijven de aandacht eischen. Eene wettelijke regeling in zake de pensionueering van gemeentelijke amb tenaren en van weduwen en weezen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in gereedheid gebracht tot regeling van het levensverzekerings bedrijf en tot technische herziening van de woning- en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweglynen voor het locale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen u worden aange boden in verband met regeling van de pensioenaanspraken van het spoorweg personeel. Uw medevverüing zal worden ge vraagd om ue particuliere locale teie- toouexploiiaiie uoor rijKsexploitatie te vervangen.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1