Binnenland. Gemengd Nieuws. Engeland zal niet, uit naijverige be hartiging van zyne eigene belangen, een regeling beletten, die tusschen Frankrijk en Duitschland vrede zal stichten, maar natuurlijk moet het op zijne hoede zijD tegen een regeling, welke óf aan Duitschland een oecono- mische positie zal geven, die Engeland niet heeft óf een dubbel toezicht instelt, waar het buiten gesloten wordt. Enge- land's opvatting is, kort gezegd, dat Duitschland met zijn aandeel van 10 pet. in den handel genoegen zou moeten nemen met een regeling, die voor Engeland met zyn 39 pet. voldoende is. Het is nog de vermelding waard, dat de Engelsche handel niet geleden heeft doordat Engeland aan Frankrijk den politieken voorrang heeft verleend, want de Engelsche handel is de laatste jaren sterker toegenomen dan die van eenige andere mogendheid. Frankrijk's antwoord op de Duitsche tegenvoorstellen zou, zoo weet de offi cieuze Petit Parisien mede te deelen, naar alle waarschynlykheid gisteravond naar Berlijn afgezonden worden, nadat het in een kabinetsraad was vastge steld. Is de pers dus goed ingelicht geweest, dan ligt het voor de hand wat Frankrijk's antwoord zijn zaleen weigering voor zoover betreft het ver- leenen van economische voorrechten aan Duitschland in Marokko. Op welke gronden die weigering berusten zal, is herhaaldelijk medegedeeld. Toen Frankrijk's gezant te Berlijn, Jules Cambon, zich voor zijn terugkeer naar Parijs in het midden van Augustus voor het laatst met von Kiderlen- Wüchter onderhield, heeft, volgens de Petit Parisien, deze hem gezegd .Maakt uw ontwerp van een reorganisatie van Marokko gereed, wij zullen er stellig mee instemmen". Men kan nu wel niet zeggen, meent het blad, dat Duitsch land het beginsel van een protectoraat bestreden heeft, maar het stelt zulke beperkende eischen ten opzichte van handel en industrie, dat het protectoraat een ijdel woord zou worden, iets waar Frankrijk wel lasten, maar geen lusten van zou hebben. Het feit, dat de buitenlandsche pers zich ongerust begint te maken over de overvraging van Duitschland, verleent, volgens de Petit Parisien, een moreelen steun aan de republiek, die van plan is een over eenkomst tot stand te brengen, welke voor haar eervol en voor Duitschland aannemelijk is. Maar zij kan niet zoo maar eens het belang van derde mogend heden gaan opofferen, noch een onvoor- deelige overeenkomst sluiten. H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins der Nederlanden zijn voornemens, van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 dezer en van Maandag 25 op Dinsdag 26 dezer te Kerk-Avezaath te overnachten. Prinses Juliana blijft gedurende deze dagen op Het Loo. H. M. de Koningin zal ditmaal de zitting van de Staten-Qeneraal niet in persoon openen. Ook de Nederlandsche Regeering heeft de Republiek van Portugal erkend. Nu Nederland de Portugeesche Re publiek heeft erkend, kan spoedig de benoeming van den heer Ferreira tot gezant van Portugal bij het Neder landsche hof worden verwacht. AXEL, 15 September 1911 De koe, welke in den nacht van Zondag op Maandag ten nadeele van den landbouwer en vrachtrijder *L. W. alhier uit de weide werd gestolen, is thans in België opgespoord en aan gehouden. Dinsdag had ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans alhier ten ver zoeke van Mej. Bonna Platteeuw, wed. Corn. Wisse e. a. bij dhr. C. P. de Regt te Zaamslag de verkooping plaats van een woonhuis, aanhoorigheden en het ertpachtrecht op den grond alles te Zaamslag (dorp), kadaster sectie F no. 2136, groot 1 are 46 centiaren, waarvan kooper werd dhr. J. J. Wisse, wagen maker te Zaamslag voor 1100. Door den rijksambtenaar te Phi lippine zijn vier koeien in beslag ge nomen, welke aan een landbouwer op den „Vrijendijk" toebehoorden. De beesten liepen op Nederlandsch grond gebied in de weide, wat wegens het heerschen van mond- en klauwzeer is verboden. De eigenaar moet van te voren gewaarschuwd zyn. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 September 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 6 ure Ds. Merkeleijn. (Zendingsrede) Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Toen Signe eeuige minuten later weer in het groote midden-salon kwam, was zij volkomen rustig eu had zij hare fiere, koele houding volkomen herwonnen. Zij keek naar Dodo, die met de jongsteu van het gezelschap een zeer onschuldig, zeer ouderwetsch pandspel speelde. Fritz Neumann was druk in de weer en waar schijnlijk Dodo's geestdriftvolle ridder. Wordt vervolgd). Het comité dat zich te Vlissingen gevormd heeft om gelden in te zamelen voor den kerkbouw van de verwoeste St. Jacobskerk heeft tot hiertoe groote bereidwilligheid ondervonden tot het b.rengen van offers, zoo van gemeente leden als van andersdenkenden. Eer gisteren werd het verblijd met de mede deeling dat de firma P. J. Siegers en Zoon, kassiers aldaar, namens eene welbekende oud-Vlissingsche familie op dracht heett gekregen om aan het comité toezegging te doen van eene gift van f 10.000. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in het kantoor van de firma Kleijntjes Zoon, kaas handelaren aan de Voorhaven te Rotter dam. De pakhuizen der firma grenzen aan de achterzijde tegen een hofje, waartoe men van de Schans af toegang krijgt. Van de zijde van dit hofje zijn de inbrekers gekomen. Zij zijn ver volgens over het dak van een loodsje geklommen en op de binnenplaats ge sprongen, die achter het pakhuis ligt. Door het pakhuis kwamen zij in de hoofdgang, waarop verschillende deuren uitkomen. Daar vonden zij ook de deur van het kantoor. Hiervan hebben zij een paneel stukgeschopt en door de ontstane opening zijn zij naar binnen gekropen. Op het kantoor gelijkvloers staat een brandkast, verdeeld in twee deelen. Eerst is van het bovenste deel de zijwand opengescheurd, doch in dat gedeelte werd niets gevonden Toen is de deur van het onderste deel opengeboord, en daar werd een oude portefeuille in gevonden, gebezigd voor berging van bankpapier. Ditmaal was er niet één bankbiljet in aanwezig De portefeuille hebben de inbrekers achtergelaten. Gestolen is er alzoo niets! De firma is tegen inbraak verzekerd» Inbraak. Tusschen 12 en 1 uur werd Woensdag nacht de 78-jarige bierhuishoudster J. S., aan den Groenen Hilledijk te Rotter dam, wakker door een gerucht, dat zij in de gelagkamer hoorde. Zij dacht, dat er een kat was, en stond op. Nau welijks had zy de deur van haar slaap kamertje, die in de gelagkamer uitkomt, geopend, of een kerel met een zwart gemaakt geziebt greep haar bij de keel en duwde het oude vrouwtje, dat heel alleen woont, in haar bed terug. Onder bedreiging met den dood, werd naar de bergplaats van haar geld gevraagd. De mannen er zijn er vermoedelijk twee geweest bonden de beenen van het oude menscb, drukten haar kussens op het hoofd en knoopten haar een doek om den hals. In doodsangst deelde de vrouw toen mee, dat er een geldkistje op haar beddeplank stond. Dit kistje namen de inbrekers mee, braken het in bet keukentje open en haalden er het geld, 30 aan rijks daalders en guldens, uit. Tevoren hadden zy de toonbanklade reeds ge opend en daaruit ongeveer 3 aan klein geld gestolen. Zij hebben de oude vrouw verder ongemoeid gelaten en zijn verdwenen. Toen zij gedurende eenigen tijd niets meer gehoord had, is de bierhuishoud ster, nadat het haar gelukt was haar beenen te bevrijden, opgestaan en naar baar buren geloopen. Zij was door den schrik zoo van streek, dat die haar aanvankelijk niet binnen durfden laten, in de meening, dat zij krankzinnig was geworden, zoo verwilderd zag zij er uit en zoo woest waren haar gebaren. Er is vervolgens politiehulp ingeroe pen. In het keukentje van de weduwe is het opengebroken geldkistje gevonden en daarbij een beiteltje, dat niet aan de weduwe toebehoort. In de worsteling met de kerels heeft de oude vrouw krabben en schrammen in het gezicht opgeloopen, en haar lip is ingescheurd. Een onderzoek met een politiehond ingesteld, had geen resultaat. Te Montfoort heett de knecht van een molenaar diens paard, dat wat koppig was en niet trekken wilde, zóó aan de tong getrokken, dat hij een groot stuk in de hand hield. Het dier zal moeten worden afgemaakt. De politie heeft zich in de zaak gemengd Te Rotterdam is een winkelier aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van ruim 600, ten na deele van een vennootschap, in den Oppert gevestigd. Ook heeft de politie aan het station D. P. aldaar een goede vangst gedaan door de aanhouding van den op 6 Juli j.l. uit het rijks-krank zinnigengesticht te Medemblik ont vluchten verpleegde. Hij stond op h^t punt om naar Antwerpen te vertrekken. De dochter van een smid te Stad Almelo werd Da thuiskomst van een concert plotseling hevig ongesteld. De ontbodeD geneesheer constateerde ver giftigings verschijnselen, waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van garnalen Haar toestand is zorgelijk. Ook in Amsterdam is iemand onwel geworden door het eten van garnalen maar ze waren blyven staan en dus niet versch meer. In Friesland hebben hevige on weders gewoed en op verschillende plaatsen kleine branden veroorzaakt, zonder groote schade aan te richten. Te Franeker werden een koe, twee schaper en twee kalveren door den bliksem gedood. Gelukkig ging het onweder vergezeld van een milden regen, zoodat in de behoefte aau drinkwater is voorzien Bij een exportslachterij te Hoek van Holland is een walvisch gevangen ter lengte van vijf meter. Het „vischje" had een speklaag van drie decimeter. Waarschijnlijk had hij een slag van een schroef gehad. - De voor eenigen tijd uit de Bossche gevangenis ontvluchte De Haan, die de wijk naar Antwerpen had genomen, is door de Belgische justitie aan de Nederlandsche uitgeleverd. De overbrenging geschiedde met de grootste voorzorg Dinsdagmorgen om 11 uur aan 't station aldaar, na aankomst van den trein uit Antwerpen. De Haan was in gezelschap van nog een ander sujet, die ook nog rekenschap aan de Hollandsche justitie verschuldigd was, Tusschen drie maréchaussées, met eenl zwaren ketting aan elkaar gekoppeld,' daarenboven voorzien van de gewone handboeien, werden beiden naar 's Gra- venhage overgebracht. In het grauwe gevangenispak ontvlucht, zonder hoed ot schoenen, zag hij er du heel wat fashionabler uit, zegt de Grondwet, Netjes in een zwart pak, hooge boord, met bol-hoed en puntschoenen, zwart snorretje eD gladgeschoren gezicht, daarbij lang van gestalte, maakte deze beruchte in- en uitbreker waarlijk geen slecht figuur. „Toen dan ook één der Belgische douanebeambten ons vroeg wie die zwaai geboeide, lange zwarte kerel was en wij hem vertelden, dat het één van de beruebte Bossche uitbrekers was, waarover ook in de Belgische couranten kolommen hadden gestaan, keken wjj niets verwonderd op, toen hij ons toe voegde ah wel das begot n'n chique type, as 't weer maar uie 4e ver keerde is Opgeruimd met z'n ketting-com pagnon babbelend, stapte hij rechtop tusschen de maréchaussées over het lange perron naar een afzonderlijk derde klas-coupé, om zonder uitstappen te Roosendaal naar Den Haag door te reizen." De brand te Antwerpen. Het is een geweldige brand, die uit gebroken is in de opslagplaatsen van hout te Antwerpen. Het zal omstreeks half elf geweest zijn toen Dinsdagavond het vuur ontdekt werd in de loodsen 42 en 43, waar de firma Vermaeten haar hout bewaart. Toen de brandweer aanrukte had de brand reeds zeer groote afmetingen aangenomen en de snelheid, waarmee het vuur rond zich heen greep, was zoo groot, dat menschelijke kracht daar niets tegen vermocht. Het hout, dat bij de buitengewone hitte van dezen zomer, maanden lang in de loodsen gelegen had, was kurkdroog en brandde als papier. De eene reusachtige hout stapel na den anderen werd door de vlammen aangegrepen. Het moet een aangrijpend schouwspel geweest zijn, deze oceaan van vuur met de hoog opwapperende renzenvlammen, die steeds verder voortwoekerden, maar waar de brandweer machteloos tegen over stond. De een na de ander stortten de houtloodsen in met angstwekkend gekraak, waarboven wolken van vonken een regen van goud uitjoegen. Ook de drijvende bluschmiddelen waren kort na het uitbreken van de ramp ter plaatse verschenen. Eenige oogenblik- ken bestond er ook groote angst voor een ontploffing. In de buurt n.l. van de houtloodsen, waarin de brand woedde, op niet meer dan honderd meter afstand, was, zoo werd er gezegd, voor grond werken ten behoeve van havenwerken, een hoeveelheid dynamiet in den bodem verborgen. Men wist niet hoeveelhet gerucht sprak van drieduizend kilogram. Het bleek echter slechts een heel kleine hoeveelheid springstof te zijn, die op geborgen was op een plaats, waar voor geen ontploffing te vreezen was. Het vuur breidde zich intusschen steeds uit; een kraan moest verplaatst worden, waggons moesten weggereden, die reeds begouueu te branden en weldra klonk de kreetde gaarkeuken staat in brand. Inderdaad had het dak van de Gaar keuken Embrechts vuur gevat. Dertien huizen uit de Eeckerenstraat liepen groot gevaarde bewoners moesten in allerijl vluchten en weldra worden ze door het verslindende element aange pakt. Negen zyn er tot den grond toe

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2