SIGAREN. isdr Dom Rechtszaken. Rurgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbe&icht Advertentiën. OPROEPING Firma P. H, YEENHUIZENJUeL Drinkwaterleiding. bekend geacht kan worden, vroeger tevergeefs beproefd in bet van Hulst door boring goed en joldoende drinkwater op te sporen, einde te komen tot een drinkwater leiding door geheel Oostelijk Zeeuwsch- Tlaanderen. De Gezondheidscommissie te Neuzen wil het echter .hierbu niet laten en leeft naar nieuwe middels uitgezien d tot haar doel te geraken. Zij heeft echter daartoe poodig den steun vau .de verschillende gemeente besturen, en daarom heeft zij zich voor gesteld in verschillende plaatsen lezin- >n te doen houden over dat onderwerp. Zoo werd ook hedenmiddag alhier op ït Raadhuis eeue vergadering gehou den, waarbij tegenwoordig waren de van den Raad en enkele genoo- van 4,05 °/0. En waarom juist dit gekke wenschte, dat de Regeering de onder- De heer dr. J. W. Jënny Weijerman stelde zich voor de zaak toe te lichten. zei geen lezing te houden maar liever geheel huishoudelijk de zaak te bespreken. Hierdoor werd onze taak ietwat be moeilijkt, daar nu geen geregelden gang san de bespreking werd gegeven. We zullen echter trachten zooveel mogelijk bet gesprokene te concentreeren, of schoon we de tijd in acht genomen voor het afdrukken van dit nummer, zeer beknopt moeten zijn. Later hopen we er echter op terug te komen, omdat zaak ook ons van te veel belang voorkomt, dan dat we het daarbij zouden laten. De gezondheidscommissie, overtuigd vau de behoefte aan goed en voldoend drinkwater ook in deze streek, had reeds boringen doen plaats hébben die ofschoon ontegenzeggelijk haar nut bebben gehad, aan het groote doel niet beantwoordden. Deze omstandigheid nu heeft de be trokken Staatscommissie tot de over tuiging geleid dat het water voor Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden aan gevoerd uit Westelijk Noord-Brabant, waar in den bodem een massa water zit, dat nu eenvoudig op zekere diepte nutteloos naar zee stroomt. De vraag is nu hoe krijgt men het van daar naar hier, want tusschen deze beide streken ligt de Schelde en dus zou een buis door de Schelde heen moeten worden geleid om nabij de Kouter door een klein deel van België weer in ons land te komen. Noodig is daarvoor de toestemming van de Belgische regeering, die onze regeering natuurlijk niet vraagt of zij moet eerst overtuigd zijn van het ver langen van de bevolking of de gemeente besturen van Z. Vlaanderen naar een waterleiding. Dit verlangen bestond volgens spr. als men niet opzag tegen de kosten Eu ongetwijfeld zou het met zeer groote kosten gepaard gaan zoo'n leiding te verkrijgen. Maar zien we naar Zuid-Beveland waar men begonnen is met het leggen vau een buizennet voor eene leiding waardoor het water eveneens van at de prise d'eau bij Ossendrecht(N.-Br.)zal worden gevoerd, dan blijkt aat de hooge kosten ons niet moeten afschrikken. De kosten beloopen in Zuid-Beveland op ongeveer anderhalf millioen gulden waarin natuurlek elke gemeente haar aandeel heeft. Dit aandeel hadden die gemeenten uiet in kas en evenmin wilden de besturen er den hoofdelijken omslag voor bezwaren. Daarom besloot meü eene leenin aan te gaan tegen eene rente van 3,75 °/0 onder verbinding, dat de eerste 10 jaren enkel de rente wordt betaald om daarna tot het 60ste jaar te beginnen met aflossing. Ten behoeve der vernieuwingen enz werd een reservefonds opgericht, be rekend naar 8 °/0 van het maatschap peljjk kapitaal. Om dit te verkrijgen getal vraagt spreker. Omdat deze rentevoet gelijk staat met de 3.75 pet. van het bedrijfskapitaal en de 8 pet. van het reservefonds. Wil het nu, dat vooreerst de zaak een beetje mislukt (later, verzekert spr. moet bet rendeeren), dan biedt het Rijk in het belang van deze zaak hulp, want de regeer!ng interesseert er zich bepa ld voor. De regeering verplicht zich om in dat geval dan een nieuwe reserve te geven, zonder verbinding tot terugbetaling. Spr. kan geen volmacht geven, maar weet, dat de Minister toezegging heeft gedaan voor andere gemeenten, wanneer goed overlegde plannen zijn beraamd voor een waterleiding. Zoo ziet men, het risico is zeer gering. Ook de verbruiksprijs valt mee. Wanneer men weet, dat iedere arbeider voor een dubbeltje per week, burgers voor ƒ10 a 15 per jaar goed zuiver en lekker water heeft in vol doende hoeveelheid om te drinken, wasscben en spoelen, wie zal dan tegen dé kosten opzien Opgemerkt wordt, dat het water uitstekend is voor de groote wasch, wat niet overal het geval is. Voorzoover de kosten. Maar ook de voordeelen zijn niet gering. Zoo heeft men in een waterleiding een uitste kende brandspuit, daar op iedere plaats een druk staat vau 15 Meter hoogte en men dus ieder oogenbük en overal bij brand water bij de hand heeft. Hierdoor geven sommige brandver zekering-maatschappijen 25 pCt. reduc tie op hunne premiën. Over het nut wil spreker maar liever uiet meer uitweiden. Hygiënisch heeft een drinkwaterlei ding onschatbare waarde. Zoo is reeds geleerd dat besmettelijke ziekten zeer weinig meer voorkomen. Ook de smaak is goed. Eenmaal leidingwater gewoon, wil men geen ander water meer drinken. Ook voor de huisdieren is het uitstekend. Spr. meent dat hierdoor de zaak vol doende is toegelicht. Desgevraagd antwoordt spreker, dat in Zuid-Beveland zeer veel aansluitingen worden gevraagd door landbouwers, of schoon bij geen bepaalde prijs kan noemen. Bovendien hoe meer water men ver bruikt, en hoe meer aansluitingen wor den gemaakt, hoe goedkooper het water. Het Rijk toch geeft alleen steun onder voorwaarde, dat eventueele winst wordt aangewend tot vermindering der ver bruiksprijs. Nog wordt gevraagd of het met bet oog op de zeer groote kosten van een buis door de Schelde niet meer ge- wenscht was, nog meer boringen te doen, daar men alsnog niet is overtuigd van gebrek aan goed water, zoo niet voor de geheeie streek dan voor éénb gemeente. Hierbij staat dr. Weyerman uitvoerig stil, de verzekeripg gevend, dat de Regeering die plannen niet zal steunen, 't Is waar, op den duur zal water ge vonden worden maar niet voor tien tallen jaren en de Regeering zal ook niet deze stad zooveel en dat dorp zooveel subsidie geven voor haar water leidinkje. De Staatscommissie acht de verant woordelijkheid te zwaar, dan dat ze op zulke verzoeken gunstig zou adviseeren met het risico, dat na een jaar of wat eene gemeente met wat oud ijzer ouder den grond zit, zonder behoorlijk water. Daarom liever een groote leiding, die duurzaam is. Spr. wil echter niet vragenwil de gemeente een waterleiding. De ge meente moet zelve aan de regeering melden wij willen er eene, en dan zal de regeeriug gaarne en geheel be langeloos de zaak aanpakken. De hoofdzaak is op 't oogenblik dat, als de gemeenteraden, zonder zich tot 1 iets te verbinden, mededeelen aan de Regeering, dat zij er met het oog op handelingen met België tot het ver krijgen van de vergunning voor het leggen der buis op haar grondgebied, opende, dan is men voorloopig ver genoeg. Daartoe zal binnenkort een verga dering worden gehouden van de beide gezondheidscommissiën, te Neuzen en Hulst, waar uit ieder gemeentebestuur 2 atgevaardigden worden genoodigd, die dan een opdracht dienen te hebben. Is eenmaal die vergunning van België verkregen, dan wil het Rijk rekening en begrooting maken, waarna men kan onderhandelen over definitieve toezegging. Met de hoop, dat zulks binnen niet te langen tijd met goed succes moge geschieden, eindigde spreker. Op verzoek heeft de heer dr. Jenny Weijerman zich bereid verklaard ook in het publiek te willen spreken over drinkwaterleiding. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 September 1911. M. S. P., 49 j., zonder beroep, huisvr. van J. v. T., te Kloosterzande, is wegens beleediging veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. M. W. v. d. L., 26 j., varensgezel te Antwerpen, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met braak en diefstal met inklimming veroord. tot 4 maanden gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. E. A. d. M., 61 j., mosselhandelaar te Philippine, beklaagd van mishande ling van een dier, is vrijgesproken. tVa|JILiAcAl. A/1U Uit tC V^iivi uwi £jtj 1UVI vp moet nu een dividend gemaakt worden I een mogelijk te stichten waterleiding Franciscus en Klara Maria van Hoije. 20. Maria Francisca Merck, 59 j., echtg-, van Victor Serrarens. 23. Jnlia Sophia de Nfis, 10 m., d. van Alphonsus en Joanna de Caluwe 24. Paulina Victoria Mortier, 1 m., d. van Aloijsius en Josephina Johanna Nys. 29. Henrieus Johannes Pallada, 1 j., z. van Hen- dricus Johannes en Helena Kverdioa Petronella Francisca Weerdestijn. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 18. Con- stantimis Slabbaert (van Moerbeke), 45 j., jm. en Maria Leonia Timmermans, 45 j„ wed. 30. Theophile Christiaan Désiré Valke, 22 j., jm. en Coralia Maria van de Vijver, 30 j., jd. Arthur Claeijs, 29 j.,jm. en Irma Maria Belaert, 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Prosper van der Jeugd (vau Wachtebeke), 22 j., jm. en Maria Louisa de Meij, 22 j., jd. 30. Constan- tinus Slabbaert (van Moerbeke), 45 j., jm. en Maria Leonie Timmermans, 5 jwed. Geboorten. 18. Alida Maria, d. van Augustus Adolphus Coppieters en Leonia Steijaert. Van 1-31 Augustus 1911. Graauw. Huwelijks-aangiften. 11. Alouisius Josephus van Waterschoot (van Hontenisse), 24 j.. jm. en Silvia Maria Haulez, 30 j., jd. 18. Petrus Johannes Schelfaut, 32 j., jm. en Phelomina Buijl, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4. Petrus Angus- tinus Bisschop, 38 j., jm. en Rosalia Mangnus, 3 j., jd. 18. Artur Gustaaf Smet (van Hulst), 24 j.. jm. en Anna Maria van Itegem, 25 j., jd. 25. Alouisius Josephus van Waterschoot (van Hontenisse), 24 j., jm. en Silvia Maria Haulez, 30 j., jd. Geboorten. 16. Margaretha Clemence, d. van Disiré van Damme en Cornelia Lndovica de Bakker. 23. Johannes Franciscus, z. van Desiderius Jacobus Steijaert en Mathilde Cathariua Stobbelaar. 26. Angela Amelia Louisa, van Johannes Francies Uelforge en Amelia van Itegem. 28. Maria Catbarina, d. van Jan Francies de Rijcke en Maria Petronella Geensen, Overlijden, i. Johannes de Bock, 78 j., echtg. van Anna Maria Klippelaar. 11. Juliette Clementina Virginia Bauwens^ 2 m., d. van Honoré en Rosalia de Wilde. 20. Francisca Buijs, 80 j., wed. van Adrianus Nietegem. 24. Fiorina Rosalia van de Voorde, 2 m., d. van Alphonsus en Cornelia Vleeskens. Hulst. Huwelijks-aangiften. 18. Josephus Jozias van der Hagen, 27 j., jm. en Elisabeth Willemsen, 23 j., jd. 26. Ludovicns Franciscus de Theije, 57 j., jm. en Stefania D'haen, 60 j., jd. Geboorten. 2. Gustavus Carolus, z. van Alfred Leopold Joseph van Kemseke en Maria Lndovica Voet. 4. Josephus Fredericus Jo hannes, z. van Leo Petrus Johannes Janssens en Petronella Cornelia Carolina Wauters. Theophilus, z. van Joseph Dominicns van Bunder en Josephina Petronella Verbruggen. 13. Paulina Dorothea, d. van Charles Ludo- vicus Segers en Clemense Maria Verhoeven. 15. Lodewijk Petrus, z. van Josephus d'Hondt en Fidelia Francisca Mannaert. 25. Johanna Ca'harina Antonia Louisa, d. van Hendricus Johannes Carl en Catharina van Est. 26, Augustinus Andreas Johannes, z. van Petrus Blommaert en Blondina Koemans. 28. Adrienne Virgenie Emile, d. van Andréas Marinns Josiassen en Jozefina Maria de Meester. Ca- millus Ferdinandus, z. van Augustus Theo- dorus van der Vlies en Lonisa Petronella Puijmbroeck. 29. Joseph, z. van Alouisius Bertram en Maria Louisa Pieters. Overlijden. 1. Constantinu« de Bruijn, 64 j eehtg. van Virginia Johanna Eggermont. Cornelis Ferdinandus van Bunder, 7 j z. van Joseph Dominicus en Josephina Petronella Verbruggen. 11. Julius Vng- lvanger, 64 j., echtg. van Anne Clemence Mathilde de Leener. Maria de Block, 2 m., d. van Joseph en Sera- phina van Passel. 13. Amelia Beeckman. 8<i j., wed. van Petrus Franciescus de Rop. 14. Maria Johanna Rombant, 2 m., d. van Petru* Franciscus en Johanna Sehauwaerf. 17, I Leopold de Kraker, 7 m., a, vain Johannes Op de Zaterdag alhier gehouden eier- veiling waren aangevoerd 2000 eieren. De prijs was 5,30 per 100 stuks. HULST, 11 Sept. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f9,50, rogge f 7,80, wintergerst f 9,— zomergerst f8,haver f7,60, erwten f 18,—, witteboonen f 20,bruineboonen f 20,50, dui- venboonen f0,paardenboonen f 0,boek weit f0,lijnzaad fO,—koolzaad per 100 L. f aardappels f 3, Boter per kilo f 1,45, eieren per 26 «tuks i 1,20. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 2 stuks rundvee, 33 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 1 stuks rundvee, 22 varkens en 0 paarden. van het Kon. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 13 September Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Toenemende bewol king. Kans op regen of onweer. Over dag iets koeler. Bij deze betuigen wij onzen harteltyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling op 9 dezer ondervonden. Wed. JAC. DE POOTER EN KlNDkREN. Axel, 12 Sept. 1911. Tan leerlingen roor de Vakavond- teekenschool te Axel. Van af I October e. k. zal voor jongens van 12 jaar en ouder gelegen heid bestaan, deel te nemen aan den vijfjarigen cursus voor rak- en hand- teekenen, reken- en meetkunde, Ned. taal en schreven, welke cursus zal gehouden worden gedurende de winter maanden van 1 October tot 1 April. Het lesgeld bedraagt per leerling van f 2,50 tot f 7,50 voor elk cursusjaar onvermogeuden kannen gratis toe gelaten worden. Aangifte van leerlingen Zaterdag den 16 September e. k. 's namid dags van 4 tot 7 uur op het Raadhuis te Axel. HET BESTUUR. is het te zoeken naar een GOED ADRES voor Zag U reeds de reclame Uij Ran hef Bureau van dit blad belast men zich voortdurend met het opzenden van advertentien in alle Dag- en Weekbladen, zander verhooging van prl|s. De Administratie.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3