Binnenland. Landbouw. Met het oog op dp typhusgevallen, die zich hier en daar in de Neder- Betuwe voordoen, heeft, naar het N. i>. A'. verneemt, H. M. de Koningin afgezien van de bijwoning der manoeuvres, waartoe zij te Kerk-Avezaath zou ver toeven. Men zegt dat de ziektegevallen, evenals de heerschende droogte, oorzaak zijn, dat ook de manoeuvres afgelast zullen worden. Te Bergen op Zoom zijn de regi mentsoefeningen afgelast. Naar aanleiding van dit bericht heeft het N. v. d. D. inlichtingen ingewonnen by het dep. van Oorlog, waar men mededeelde, dat de rpgimentsoefeningen te Bergen op Zoom wel zullen door gaan, maar dat de bataljons uit Vlissingen en Middelburg aan deze oefeningen niet zullen deelnemen. Uit Breda wordt gemeld, dat, naar aanleiding van een telegram uit Den Haag, het telegraafkantoor een paar nachten is open gebleven. De ópbrengst en qualiteit der granen 1911 wordt goed verwdcht. Wel veroorzaakt de droogte reeds nadeel, maar spr. hoopt dat het verloop gunstig zal zijn. Met opwekking tot krachtige propa ganda voor de Mij. -stelde spr. aan de orde notulen, jaarverslag, enz. Uit het financieel verslag blijkt, dat Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Vrijdag werd te Goes de algemeene vergadering gehouden van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Voor een talrijk en aandachtig ledental opende de voor zitter, de heer J. H. O. Dominicus, de vergadering met een breedvoerige rede, waarin bij het betreurde, dat mond en klauwzeer in deze provincie zoo heer- schend was, dat men daardoor plannen voor de groote tentoonstelling, die te Middelburg zou zijn gehouden, had moeten laten varen. De tentoonstelling is daardoor beperkt tot de afdeeling akkerbouw, waarmee dan tevens de proef is genomen voor volgende jaren. Als gewoonlyk werd een overzicht gegeven van den toestand der Maat schappij. Bij „personalia" werd her dacht het verlies dat de Maatschappij leed door het overlijden o. m. van de heeren P. Moes, J. M. Kakebeeke, Jules Vogelvanger en Kommers. Laatstge noemde als getrouw verslaggever van de vergaderingen, enz. de Mij. be treffende. De paardenfokkerij, vervolgde spr., is steeds vooruitgaande. De handel in paarden was levendig en de prijzen hoog. Veel kan eehter nog verbeterd worden. Ook de veehouderij gaf financieel gunstige resultaten en de geitehfokkerij breidt zich uit. Wat de akkerbouwgewassen betreft constateerde spr. in 1910 te Axel, dat de stand goed was; veel is echter daarna bedorven, doch de uitkomst was beter dan in 1909. naar de liefde van een vrouw dingt zal spreken van de liefde die hij over wonnen heeft Maar zij kon de gedachte niet van zich afzetten. En het was haar altijd alsof zij Elly hoorde zeggen »Ba hoe leelijk!" Toen zei mevrouw Neumann eens klaps: »Hoe kent u meneer von Kalte negg eigenlijk De vraag was zoo natuurlijk. Signe had haar reeds lang verwacht. Zij had een antwoord gereed. En nu kon zij toch de woorden niet vinden. Gelukkig viel Dodo in: »Wel mevrouw, hij was in Körlin in garnizoen. Wij hebbe daareven nog veei over dien ouden tijd gesproken. Signe onderging folteringen. »N'u zal zij verder vragen. En mij b hei- brengen. En ze aai merken, hoe In usschen ons stond. En al verraadt 1 snij niet, mijn kracht is op.« Wordt vervolgd). De voorzitter heropende om half drie de vergadering en bracht dank aan den Commissaris der Koningin voor zijn aanwezigheid en ook voor de verschil lende bewijzen van belangstelling in deze tentoonstelling. De heer Dominicus sprak zijn ver trouwen uit in de medewerking van het gewestelijk bestuur ook voor.het s uitgaven 2t2Ö6.57, dë inkomsten volgend jaar, en bracht ook dank aan 21136.39, bedragen, en er dus een.| den heer Fruijtier. nadeelig slot is van j 70.18. Alsnu werd een lezing gehouden door den zuivelconsulent, den heer C. Zwa german, over „Doelmatige veevoeding Zeeland, ook in verband met den verbouw van suikerbieten in die pro vincie". EëA belangrijke, besparing van voe- derkosten kan volgens spr. worden verkregen doof eén doelmatige voeding van het vee. Spr. haalde daarbij aan, dat in 1910 in Zeeland 20.000 H.A. met bieten waren bezet. Deze teelt heeft voor zeker een gunstigen invloed gehad op de welvaart in deze provincie. Deze kan nog grooter worden door kennis van de voederwaarde in 't alge meen en die van bieten in 't bijzonder, daar die kennis nog veel te wenschen overlaat. Achtereenvolgens besprak hij in ver band daarmede het snijden der koppen en bladeren, het drogen en inkuilen, enz. Een lid merkte op dat de bietenmelk nu juist niet bijzonder te genieten is, waarna de heer Zwagerman-desgevraagd antwoordde, dat aan die onaangename smaak niet te ontkomen isdit mag evenwel geen overwegend bezwaar zijn Op verzoek zal deze rede in het Zèeuwsch Landbouwblad worden opge nomen. Hierna verkreeg de heer Schilthuis van Groningen het woord, dat zou handelen over de aanhangige tariefwet in verband met den landbouw. Hij wees er op, dat deze wet niet is eene politieke, doch oecouomisChe, ging de geschiedenis van bet tarief na en kwam tot de conclusie, dat de drieledige bedoeling van de tariefwet isde fiscale-, de protectie- en de repressails, de weerwraakmaatregelen. Hierna werd gepauzeerd. Om één uur opende de heer Domi nicus met een korte rede de tentoon stelling van akkerbouwgewassen. Van de 86 velden, die door 52 eigena ren waren aangegeven, werden 37 aan gehouden. Ofschoon het niet de bedoeling was om prijzen uit te loven, was er toch een schoone prijs te verwerven, zei spr bestaande uit een medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin. Deze viel bij loting ten deel aan dhr. D. Linden berg Pz.. te 's Heer Arendskerke. Voor den leek bood de tentoonstelling weihig interessants. Op een paar tafels lagen opgesteld schoven tarwe van ver schillende variëteiten en kruisingen met de bijbehoorende zakjes tarwe korrels. Van de drie ingezonden varië teiten was het beste monster gekeurd. Voor Wilhelminatarwe was dit van den Wilhelminapolder, voor witte Monarch D. Lindenberg Pz., te 's Heer Arends kerke en voor ruwe Essex H. Romeijn te Ouwerkerk. Het doel, voor de land bouwers eene leerzame expositie saam te stellen van de zaaigranen, is bereikt en daarmede de tentoonstelling geslaagd. Jammer was het, dat de toegezegde bloemen en planten, welke ter opluiste ring waren toegezegd, achterwege hadden moeten blijven, als zijnde door het droge weder daarvoor niet meer geschikt. Ongetwijfeld zouden dan de niet-kenners van granen dan daarin gevonden hebben wat ze nu zochten, iets belangwekkends, iets trekkends voor eën tentoonstelling. Tijdens de bezichtiging van de ten toonstelling kwam de Commissaris der Koningin met den heer P. F. Fruijtier, lid van (tedep, Staten, eveneens een kijkje iiemeu. De Commissaris dankte daarop en zeide den gevraagden steun toe, waar bij de heer Fruijtier zich aansloot. Daarna vervolgde de heer Schilthuis zyne rede over het tarief. Hij lichtte met vqorbeelden toe de uitspraak van ien Groninger Landbouwbond, dat de tariefwet voor den landbouw nadeelig De kosten voor levensonderhoud zullen nog meer stijgen en eeu gevolg zal zijn een trek van arbeiders naar de steden, en ontvolking van het platteland. De heer Collot d'Escury achtte dit een hoogst gevaarlijke kwestie om hier te bespreken, zonder daarbij de politiek aan te raken. Hij oordeelde dat een adres aan de regeering niet mag worden verzonden. Alleen raag ontheffing ge vraagd worden voor sommigeprodukten. De heer Schilthuis hechtte niets aan het noemen van een enkel produkt, maar zag het grootste gevaar in de weerwraakmiddelen. De voorzitter dankte den spreker, die geheel buiten de politiek gebleven Conclusies worden niet genomen, de lezing diende slechts als voorlichting. De heer I. J. G. Kakebeeke, Rijks- landbouwieeraar te Goes, besprak de kwestie van de erkenning van zaai zaden en gaf een ontwerp-reglement De voorzitter verzocht de atdeelingen deze zaak direct te behandelen om in de eerstvolgende vergadering van het hoofdbestuur aan de orde te stellen. Ten slotte leidde de heer A. J.Lako vau Sluis eeu onderwerp in over de verbetering van de Zeeuwsche paar denfokkerij. Komende tot de keuring meende hij, dat de keuringscommissie moet benoemd worden uit voordrachten, opgemaakt door het Zeeuwsch-Belgisch Stamboek Het puntenstelsel deugt niet; beter ware een vergelijkende keuring. Ook aan de Rijkskeuring en aan het pre miestelsel voor oudere hengsten ont breekt volgens spr. nog veel goeds. De heer Lako werd bestreden door den heer Vorsterman van Oyen. Hierna sloot de heer Dominicus met eeu woord van dank aan de aanwezigen en ook aan den heer Hombach voor zijne schenking van de elf geiten, de vergadering. De uitslag van de verloting der geiten was, dat de diereu ten deel vielen aan de geitenfokvereenigingen te Geersdijk (N.-Beveland). Grijpskerke, Biezelinge Kloetinge, Serooskerke (Walcheren) Borssele, Renesse, Kerkwerve, Drie wegen, (Z. Beveland), Nisse en Ritthem Deze vereenigingen zijn nu verplicht de gewonnen geit weer gratis te ver loten onder hare leden arbeiders(sters) welke nog niet in het bezit zijn van een volbloed Saanengeit. De winner moet de geit minstens een jaar houden Een en ander is ontleend aan het uitvoerig verslag in de Middelburgsche Courant. AXEL, 12 September 1911 Vrijdagavond werd alhier onder voor zitterschap van Burgemeester Huizinga eene vergadering gehouden van de ver eeniging Ambachtsbelann alhier. Na opening deelde de voorz. mede, dat was ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Axel, waarbij vergunning werd verleend om van de openbare school gebruik te maken Idem van den Minister van Binnen landsche Zakeh, dat de aanvraag om Rijkssubsidie te laat was ingekomc voor de begrooting van 1912, en van de Provinciale Staten, dat de subsidie aanvraag zal worden behandeld in de najaarszitting. Op een vraag van den voorz. of aan het bestuur machtiging kan worden gegeven om in zake sollicitatie's van ouderwijzers en leerlingen zelfstandig te onderhandelen, wordt bevestigend geantwoord. Hierna was aan de orde het ontwerp- huishoudelijk reglement, dat artikels- gewijze werd behandeld ën na eenige wijziging met algemeene stemmen werd aangenomen. Het bevat o. ra. de vol gende bepalingen De cursus neemt een aanvang op 1 October en eindigt op 31 Maart d. a. y. lederen avond wordt les gegeven van 6 tot 9 uur, uitgezonderd 's Zaterdags, 's Zondags en op Christelijke feestdagen. De lessen omvatten de vakken hand- en vak- teekenen, rekenkunde, meetkunde, Ned. taal en schrijven. De leerlingen welke toegelaten worden, moeten 13jaar2ijn en een bewijs van het hóófd hunner school hebben, dat zy met vrucht het laatste onderwijs hebben genoten. De cursus is vijfjarig en bestaat uit klasseu. Met uitzondering van een sserdoos, worden de leermiddelen gratis verstrekt. Het lesgeld variëert van 2,50 tot 7,50, en is gebaseerd op den hoofde- lijken omslag dezer gemeente. Ouders, die in de eerste 4 klassen vallen, betalen j 2,50 voor één leerling en 2 voor elke leerling meer uit het zelfde gezin. Voor de klassen 5-9 is het bedrag 4 en 3voor klassen 1015, f 5 per leerling en voor klasse 16 en hooger is het bedrag bepaald op 7,50 per leerling. Onvermogenden kuunen gratis of aan verminderd tarief worden toegelaten. Door het bestuur wordt eene com missie van toezicht benoemd, bestaande uit 5 leden. Gaarne vestigen we nogmaals de aandacht van belanghebbenden op de in dit blad voorkomende advertentie waarbij leerlingen voor het ambachts- onderwijs worden opgeroepen. Het zal wel niet noodig zijn onze aanstaande en aankomende ambachtslieden op het groote nut van dit onderwijs te wijzen. Zij zelve zullen daarvan het best over tuigd wezen. Trouwens reeds meer malen is in dit blad het onderwerp besproken, waarom wij dan ook met deze enkele regéls kunnen volstaan. Met ingang van 1 October is be noemd tot onderwijzer in de Neder- landsche taal aan de Rijks-Normaal lessen alhier de heer H. O. W. Blijden- stijn, hoold der school te Hontenisse. Zaterdagnacht is te Neuzen aan boord van het motorschip Zeeland, schipper H. van Weijnen, van Wer kendam, dat zich gereed maakte om te schutten, een spirituslamp van den motor gesprongen, waardoor de om streeks 16-jarige zoon, die den motor bediende, in brand geraakte. Om zijn brandende kleeren te blusschen wierp zijn vader hem op zijn verzoek buiten boord, doch kon hem wegens de duis ternis daarna met groote moeite redden. De rechterarm van den jongen isdeerljjk gebrand, terwyl de schipper zelf aan beide handen brandwonden heeft. De heer A. D. de Waal, onder wijzer aan de O. L. school in de Molen straat, gemeente Hontenisse, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Ovezande. Donderdagavond mende in den Zouilandpolder, onder Ossenisse, de land bouwer P. Vr. nabij zyne hofstede eeu wagen met twee paarden bespannen. Door te kort draaien, geraakte het voertuig van den dijk, de paarden sloegen óp hol, met het ongelukkig gevolg, dat de man van den wagen stortte en de wielen over het lichaam kreeg. Een uur later was hij overleden. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen na. (.Hulsterblad.)

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2