Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Hier en daar staan de menschen tot hun hals in het water om de veld vruchten in het overstroomde land nog binnen te halen, bedorven als het is. In het dal der Jang-tse zijn; reeds meer dan 100,000 menschen omgekomen, ter- wyl millioenen uit hun verwoeste huizen verdreven zijn naar hooger gelegen stréken,. waar de meesten tegen den neerstroomenden regen slechts door wat haastig gevlochten matwerk een onvol doende beschutting vinden. De sterfte neemt dagelyks toe tengevolge van het uitbreken van de pest. De troepen te Nanking zijn opgeroepen om den op- marsch der plunderende landlieden te stuiten. Men vreest, dat, zoodra het water gaat vallen, de duizenden men schen, die thans op de heuvels een toevlucht hebben gezocht, als een hon gerige bende het land onveilig zullen maken. De Chineesche pers schat het aantal dooden op 50,000 en de stoffelijke schade op 30 millioen taels. De keizerlijke prinsen vormen een hulpcomité. De rijstprijzen zijn 35 procent gestegen. By Kon. besluit van 6 Sept. is de duur van de herhalingsoefeningen der verlofgangers van de lichtingen 1907 en 1908, die oorspronkelijk op 26 dagen was gesteld, nu gebracht op ten hoogste 49 dagen. Van goed ingelichte zijde vernam de N. Ct., dat wanneer het binnen de eerstvolgende dagen nqg niet zal hebben geregend, de Geneeslf dndige Dienst aan den minister van Oorlog het voorstel zal doen om, in het belang van den gezondheidstoestand der troepen, de groote manoeuvres niet te doen doorgaan. Ook het Vad.. sprak van geruchten, dat wegens de ontzettende droogte en het veelvuldig heerschen van mond en klauwzeer de leger manoeuvres deze maand niet gehouden zullen worden By intormatie aan het departement van Oorlog deelde men ons mede, aldus de Avp. van Woensdag, dat van even tueel te nemen maatregelen aldaar nog niets bekend is. Thans meldt men Uit beduchtheid dat door de (divisie) manoeuvres der 3e diviéie in Noord Brabant te houden, het mond-en klauw zeer uit de besmette gedeelten dier provincie zou worden overgebracht naar die streken, welke tot heden nog verschoond bleven, is besloten de „be doelde manoeuvre niet te doen doorgaan In plaats daarvan komen regiments oefeningen, t.w. voor het 3e reg. int. te Bergen op Zoom c.a.voor het 6e reg. int. in de omstreken van Breda terwijl het 2e reg. int., in vereeniging met het 2e reg. huzaren en de 3e mitrailleursatdeeling gezamenlijk oefe ningen zullen houden in Limburg. De legermanoeuvres zullen zeer bijzondere omstandigheden daargelaten evenwel voortgang hebbep. De min. van Oorlog heett daarover aan zyn departement met de generaals een conferentie gehouden. De legermanoeuvres in Engeland zyn met het oog op de aanhoudende droogte afgelast. In verband hiermede is de zending van den majoor H. C. A. de Block, van het 8e reg. int., die deze manoeuvres zou bijwonen, vervallen. eenigeD twijfel zelf zoo graag, dat het voldoende was, als men maar met een halt oor luisterde en nu en dan den stroom zijner woorden door een kleipe vraag er tusschen, nieuwen toevoer gat. Een geluk want hare zenuwen trilden. Het was toch iets zeer merkwaardigs den man zoo te hooien prijzen, wiens eerste gloeiende liefde men eens had bezeten en.... teruggestooten had Wordt vervolgd). AXEL, 8 September 1911 Zooals men weet, is in Mei van dit jaar de voetbalafdeeling Pro Patria van de hier bestaande vereeniging Volh- weerbaarheid afgescheiden en heeft zich tot een -zelfstandig lichaam gevormd. Onder voorzitterschap van den heer P. A. Jens, arts alhier, hield nu j.l. Woensdag deze vereeniging eene ver gadering ten huize van dhr. P. Koele, waarin statuten en huishoudelijk regle ment werden vastgesteld, terwijl ook een definitief bestuur werd gekozen. Zij zal den naam drageu van Axehclie Voetbal- Vereeniging {A. V. F.) en bestaat reeds uit ruim 40 leden. Voor het toelatingsexamen aan de Hoogere Burger School te Vlissingen zijn Q.m. geslaagd J. de Bruijne te Axel en W. D. Dekker te Ter Neuzen. Te Zaamslag werden in de raads zitting van Dinsdag jl. de leden De Jonge, De Klerk, A. de Feijter en Dieleman beëedigd. Een verzoek van den heer A. Kok, hoofd der school te Othene, om ver hooging van salaris, wordt aangehouden. Tot wethouder wordt benoemd de heer F. de Ruijter met 6 tegen 5 stemmen,, welke waren uitgebracht op den attredenden wethouder de heer De Jonge. Op de Dinsdag te Zuiddorpe ge houden vergadering van den gemeente raad werden' de gekozen raadsleden de heeren P. Verhoeven, Th.. Buijsse en Pol. Ongenae beëedigd en tot wet houders .herkozen de heeren P. Ver hoeven en B. C. Puijlaert. Beide heeren aanvaarden opnieuw hunne betrekking en dankten de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. Met algemeene stemmen werd als volontair ter secretarie toegelaten de heer Jos. Moerdijk. Men schrijft ons Dinsdag herdacht de Edelachtbare burgemeester van Zuiddorpe, de heer C. van Waes den dag, waarop hij voor veertig jaren werd gekozen als raadslid, welk lidmaatschap hij sinds dien tijd onafgebroken heeft bekleed. De heer Vferhoeven wenscbte den jubilaris tijdens de raadszitting in ge voelvolle woorden geluk en bood hem als eerste wethouder namens den Raad en den secretaris zijn prachtg geteekend portret in eikenhouten lijst aan. Ook de heer A. Moerdijk gemeente-seoretaris, voegde hierbij zijne hartelijke geluk- wenschen. Zichtbar bewogen dankte de heer Van Waes voor de hem toegesproken woorden en voor het waarlijk schoone portret en uitte den wensch, dat hij met de raadsleden en den' secretaris nog vele jarén moge werkzaam zijn tot welzy u van de gemeente. Omstreeks half vijf werd 's middags door vele belangstellenden den Burge meester een feestbanket aangeboden, waarbij den jubilaris nog een prachtige .zilveren fruitschaal werd geschonken. Omstreeks half zéven bracht de fan fare Ons Genoegen den Burgemeester tevens voorzitter dezer maatschappij, een senerade, waarna de heer Th. .Buijsse, ondervoorzitter, den jubilaris namens de vereeniging een sierlijke kristallen bloemvaas op zilveren voet overhandigde. Na afloop hiervan maakte het gezel schap een muzikale wandeling door het dorp, waarbij een bezoek werd gebracht aan de leden-herbergiers en menig glaasje werd geledigd op het welzijn van den beminden voorzitter. Tot secretaris te Neuzen is be noemd de heer L.O. Wabeke van Arnemuiden. Te Sas van Gent werden Dinsdag fde heeren P. Wauters, J. V. Oole en P. J. Hamelink als raadsleden beëedigd en geïnstalleerd en de heeren Oole en A. P. A. Pauwels herbenoemd als wet houders. Met ingang van 2 Oótobef is tot nader waarneming van de betrekking van inspecteur der registratie en do meinen voor ambulanten dienst opge dragen aan den heer De Voute, ont vanger der registratie en domeinen te Hulst. Voor de hoofdacte zijn te Breda o.m. geslaagd de heeren T. Versloot en A. C. de Pauw te Ter Neuzen, P. G. de Rijk te Stoppeldijk en J. P. AnthoDisse te Hontenisse. Te Middelburg is overleden, 74 jaar oud, de heer J. F. van Dupné, oud-directeur der registratie, oud-iia van den Raad. De overledene was van 1881 tot 1885 inspecteur der registratie te 's Gravenhage en werd toen benoemd tot directeur der registratie en domeinen voor Zeeland en Westelijk Noord- Brabant, welke betrekking hij tot 1 Augustus 1908 bekleedde. De in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen Van Dunnép.older kwam onder zijn directie tot stand. De overledene was ridder in de orde van den „Nederlandscben Leeuw" en commandeur in de „Oranje Nassauorde", waartoe hij benoemd werd ter gelegen heid van zijn 50-jarige ambtsvervulling in 1908, bij welke gelegenheid bleek hoezeer hij gewaardeerd werd. In Zeeland kwamen in de week van 30 Aug. tot en met 5 Sept. 8 ge vallen van diphtheritis voor, nl. 1 te Colijnsplaat en 7 te Rilland-Bath. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 September 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugeüholtz. Nam. 2 ure Ds; J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (Dankzegging.) Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Bed. H. Avondm.j Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. (Dankzegging.) Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure LeeSkerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Tengevolge van de aanhoudende droogte beginnen de beeten hier veel te lijden, vooral op de hoogere gronden. De opbrengst zal zonder twijtel veel geringer dan andere jaren zijnop sommige peroeelen nog niet eens de helft, 20,000 kg. per gemet zal niet voorkomen, wie 15 k 16,000 kg. steekt, mag zeer tevreden zijn. Velen zullen beneden de 10,000 blijven. N. R. Crt. De brand te Vlissingen. Dinsdagnamiddag is té Vlissingen, naar men meldt, door onvoorzichtigheid van een loodgieter, die op het dak van de St. Jacobskerk werkte, deze in brand geraakt en geheel in vlammen opgegaan. Met het kerkgebouw, den toren en de consistoriekamers werden door den brand vernield het woonhuis, bewoond door de wed. Limonard, en het boven gedeelte van den winkel der firma Jamin. Veel brand- en waterschade werd aan verschillende omliggende gebouwen, o.a. aan de drogisterij van den heer Braat, aangericht. Twee spuiten van Middelburg zijn nog op het terrein geweest, maar zij behoefden geen dienst te verrichten. Bij het blusschingswerk zijn ver schillende voorbeelden van grooten moed gegeven, niet het minst door de militairen. Om ongeveer 4 uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken, maar om zes uur brandde nog steeds de kerk inwendig en het vuur vond gretig voedsel in al het hout, dat ook van den toren in het gebouw viel. Alles was verzekerd. Op het terrein van den brand waren behalve de plaatselijke autoriteiten o.a. aanwezig, de commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Pijck meester, de burgemeester en verschillende raads leden van Middelburg. Een bewijs van grooten moed gaf een jongmensch, de heer J» G. van Niftrik J.Gz., die vijt maal dook "naar een steen, welke het sluiten van de sluisdeuren verhinderde, welke sluiting noodzakelijk was voor het binnenhouden van het water; De jofageman zag zijn werk met succes bekroond. Den geheelen avond is de brandweer nog in touw gebleven en voortdurend moesten stralen op de nog brandende overblijfselen gericht worden. Omstreeks 9 uur optstond op den hoek van de Kerkstraat en Noordstraat weder brand, optstaan door ronddwarre lende stukjes brandende asch. Deze brand was echter spoedig gebluscht. De toren brandde heel den nacht door, daar wegens de hoogte de vlammetjes, die aanhoudend oplaaiden, niet bereikt konden worden. Telkens 'vielen brandende stukken hout naar beneden. Deze werden dan gedoofd. De electrische tram was verplicht verschillende extra-trams in te leggen om de honderden belangstellenden te vervoeren en van het platteland vdn Walcheren kwamen steeds meer nieuws gierigen. Naar de Vlits. Crt. verrieemt is de kerk met toebehooren verzekerd voor f130,000. De toren was het eigendom van de gemeente en was verzekerd voor f65,500. Het prachtige orgel, dat enkele jaren geleden te gerestaureerd, is onder de verzekeringssom van de kerk begrepen. Om drie uur werd Woensdag de brandkast in de kerk geopend in tegen woordigheid van de assuradeurs. Het avondmaalzilver eh de papieren zijn ongeschonden te voorschijn gebracht. De kast stond in de vierde kapel naast de EDgelsche kerk. De kosterswoning is geheél verbrand, behalve de keuken en de doopkamer. Hët gratrüonument van Barwellangli is tamelijk gespaard gebleven. Behalve dat door dezen brand Vlissipg'en financieel èen groot verlies i lijdt, moet ook uit geschiedkundig oog punt de kerkbrand als een ware ramp voor die gemeente beschouwd worden. Zoo zal men daar nooit meer kunnen wijzén op dén St. Jacobstorën, waarin Michiel Adrz. de Ruyter klom en alzoo zijn bekend maar niet minder roekelooze guitenstreek uithaalde. Omtrent de geschiedenis der kefk (lezen we het volgende: Het kerkgebouw dateerde van 1328, was door Graaf Willem III gesticht en in 1527 aan de Protestanten overgegaan» De St. Jacobskerk was een ruim en fraai gebouw in vroeg Gothischen stijl. Wat de kerkmeubelen betreft, ver diende de predikstoel in de allereerst* plaats de aandacht. Deze werd in het jaar 1626 gezet. In 1765 werd besloten een nieuwen fraai orgel te stellen in het koor van de Groote Kerk. Hetgeen van het oude kon gebruikt worden benuttigde men ervoor. Aan de westzijde der kerk verhiel ,zich de toren, die gerekend werd, zoo oud te zijn als de kerk en had bij de stichting slechts de hoogte van 43 M. Boven het metselwerk bevond zich toen 'een kap, doch in 15.01 werd deze afge broken en de toren opgetrokken in den vorm zooals hij tot voor den brand gebleven is. De Koningin heeft hare deelneming betuigd in de ramp, die de stad heeft getroffen. H. M. vroeg nadere bijzon derheden. Zij deed dit telegraphisch.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2