De erfenis van ooi Reiki No. 45. Zaterdag 9 September 1911. 27e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIEJLEMAA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COERANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Na Frankrijk, heeft Duitschland zijn trotsche vloot in de Oostzee vertoond en in kalme, zakelijke berichten geven de Duitsche bladen er bericht van. Een flottielje van 50 stoomschepen met beiangsteilenden heeft het schouw spel mogen aanzien, maar toen na de revue de eigenlyke vloot-oefeningen begonnen, werden de nieuwsgierigen Om 10 uur Dinsdagochtend kwam het stoomjacht Hohenzollern, met de adviesboot Sleipner achter zich, bij het vuurschip van Paelk in het gezicht. Aan boord van het jacht waren de Keizer, aartshertog Frans Ferdinand van Oostenryk, admiraal Montecuccoli, de bevelhebber van de Oostenrijksch- Hongaarsche vloot, en de geheele Oostenrijksch.Hongaarsche marinestaf verder de groothertog van Oldenburg, Prins Hendrik van Pruisen, Prins George van Beieren, Prins Fürstenberg, de vriend van den Keizer, en de rijks kanselier. 's Ochtends was het regen achtig geweest, maar toen de Hohen zollern zee koos, schoonde de lucht af en brak de zon door. Eu nu bood zich aan het oog een schouwspel, waar van de Oostzee de wedergade nog niet gezien had. Om kwart over tienen ontmoette de Hohenzollern de voor hoede van de vloot, die dadelijk het kanon liet bulderen, om 33 saluut schoten te lossen. De schepen voerden in de fokkesteng de Duitsche, in den Men ging ietwat ceremonieel aan tafel. Men begon dadelijk met zeer fijne wijnen, en Zijne Excellentie praatte terwijl hij deze goede gaven zeer op prijs wist te stellen met zulk een levendigheid, dat Signe in het eerst al haar aandacht moest concentreeren opzijn merkwaardig rad spreken. Rechts naast haar zat de gastheer. Als moeder aanwezig was geweest, zou die waarschijnlijk het hoofd geschud hébben; „Wel wat al te veel eer voor een meisje van drie-en-twintig.« Van lieverlede vond Signe haar zeker heid weer terug. Zij zocht sceelsgewijs tusschen de ietwat massale bloemstukken door zich een beetje te orienteereu aan tafel. En toen bespeurde zij eerst dat Viktor vlak tegenover haar zat, tusschen Elly Neumann en een mooie jonge vrouw met veel briljanten. Zij zag Ook dat hij zeer veranderd wae. Hij was veel ernstiger, veel man nelijker geworden. Zijn kort, blond spitsbaardje stond hem goed, het hoofd haar ^yas geheel kort geknipt, zoodat het slanke ovaal van zyn hoofd scherp uitkwam. Veel, veel mannelijker zag hij er uit, echt als een man, die den grooten mast de Oostenrijksch-Hon- gaarsche oorlogsvlag. De manschappen paradeerden en riepen, terwijl zij de Hohenzollern voorbij voeren, driemaal hoera. De Keizer stond met Frans Ferdinand op de bovenste commando brug van het jacht. Alle schepen passeerden op een ry, met nauwkeurige inachtneming van de voorgeschreven afstanden. Het voorbijvaren van de heele linie, die zich ten naaste by over .14 K.M. uitstrekte, dnurde ongeveer eeu half uur. Voorop voeren de torpedo divisies, te zamen 66 vaartuigen, achter die kwam het vlaggeschip van de vloot, dat dadelyk de linie verliet, om de Hohenzollern te volgen dan 20 linie schepen, 4 gepantserde kruisers, 8 kleine kruisers en 2 divisies mijnen- zoekers. Het slot vormde een afdeeling onderzeeërs van 8 vaartuigen. De water verplaatsing van alle schepen te zamen beliep 420.000 ton met een ;bemanning van ruim 25.000 koppen. Na de vloot geschouwd te hebben, ging de Keizer met zijne gasten van boord van de Hohenzollern en scheepte zich aan boord van bet pantserschip Deutschland in, om aan boord daar van de verdere vloot-manoeuvres te volgen. De Berlijnsche beurs ondervond reeds een gunstigen invloed van een meer optimistische beoordeeling van den politieken toestand, die versterkt werd door de officieuze mededeeling dat de onderhandelingen vermoedelijk vlotter zouden opschieten dan voor de pauze. arbeid had leeren kennen en liefhebben. Hij sprak druk met Elly. Zijn oogen kon Signe niet zien. Maar wel zag zij den fijnbesneden mond de lippen die zoo gloeiend konden kussen - Welk een zonderlinge ontmoeting was dat Zijne Excellentie hield een pauze in het gesprek om zioh aan een fijn toe bereide tong-filet te wijden. En deze pauze maakte de gastheer zich ten natte om een paar woorden met Signe te wisseleu. Hij straalde van geluk, die goede meneer Neumann: zoo lang had hij zijn oudste nooit thuis gehad. Zij wist zeker welhij was ingenieur. Eeu beste jongen. Hoe vond zij hem? Kijk, daar zat dij aan het eind, rechts. Naast haar zuster. Die schenen al beste maatjes te zijn. Och ja, die jeugd I fn een ander geval had Signe mis schien eenigszius verbaasd, eenigszins hoogmoedig gelachen telde zij dan uiet meer mee met de jeugd Maar nu wachtte zij slechts wachtte zij op een woord, een verklaring hoe Viktor hier kwam. Hier in dit huis, waar zyn naam vroeger nooit genoemd was. Natuurlijkzij stond nu tegenover hem als een vreemde, volkomen objectief. Maar hel was nu eenmaal niet anders er bleef nog wel eenige belangstelling over. Hoe had het ook anders gekund Al wilde meu het met geweld onder drukken - zoo iets kon niet vergeten FRANKRIJK. De Matin en de Excelsior maken melding van een hardnekkig gerucht, volgens hetwelk de Duitsche regeering Dinsdag aan Cambon baar antwoord gegeven heeft. Zy zou in beginsel de Fransche voorstellen aannemen en Fraukrijk's bijzondere, positieve rechten op Marokko erkennen. De Figaro maakt een telegram uit Berlijn openbaar, meldende, dat naar het eensluidend oordeel der ochtend bladen de Marokkaansche kwestie ge regeld is en men het nog slechts over eenige onderdeelen eens moet worden. De duurte van veel levensmiddelen lokt nog op tal van plaatsen ongeregeld heden uit, die echter in heftigheid af nemen. Te Atrecht hebben op verzoek van het Kamerlid Basly, afgevaardigde van het departement Nauw van Calais, 33 burgemeesters uit het departement ver gaderd en aan den prefect verzocht de regeering te willen vragen maatregelen te nemen, dat de uitvoer van vele eerste levensmiddelen belet en de in voer gemakkelijker gemaakt worde. Na een lange gedachtenwisseling hebben de burgemeesters ten slotte de pryzen van rund-, varkens- en schapenvleesch en van brood vastgesteld. Te Lens en Maubeuge keert de kalmte terug; te Bourbourt, op 20 kilometer afstaad van de stad, hebben de huismoeders zich vereenigd. Hun bond telt reeds 3500 leden, maar de meeste vrouwen zijn kwaadschiks toe getreden. worden. Een eerste liefde met haar geluk en haar smart en het knagend schuldbewustzijn vooral niet. Hoe zij het ook trachtte terug te dringen en te verdooven, wat zij zich ook trachtte wijs te maken, elk oogenblik brak het weer door.... »U moet weten,* zei meneer Neumann eindelijk, nadat hij met welgevallen van zijn Steinberger kabinett geproefd had, »u moet weten dat meneer von Kal- tenegg allervriendelijkst is geweest voor onzen jongen. Fritz had in de kanonneu- werkplaats een leelijk ongeluk: zyn borstkas was zwaar gekneusd, en toen heeft von Kaltenegg, die toevallig in de werkplaats was, hem niet alleen gered... namelijk omdat hij alleen tegenwoordig heid van geest genoeg had om den electrischen stroom onmiddellijk uit te schakelen... maar hij heeft hem later ook verpleegd, waarachtig als een eigen broer, 't Is een patente kerel De heer Neumann was zichtbaar ontroerd, hij keek nu eens naar zijn zoon, dan weer naar Viktor, en toen hief hij zijn glas op, dronk Kalltenegg toe en zei zeer luide, over de tafel heen »Met onein dige dankbaarheid, meneer von Kalte negg.* Signe wilde dien kant niet uitkijken, tnaar zij deed het toch, en zij zag hoe Viktor zacht glimlachend het hoofd schudde, als wilde uij zeggen: »Wel, het was de moeite uiet waard.* en toen Te St. Quentin zijn Maandag 20 betoogers veroordeeld tot gevangenis straf, afwisselend van 14 dagen en 6 maanden. De gemeenteraad heeft er besloten tijdelyk de stedelyke belasting op voedingsmiddelen op te heffen. In de buurt van Amiens blyft het on rustig in verschillende plaatsen ran het departement der Somme komen opstootjes voor. Te Brest blijven de huismoeders druk betoogen, evenals te Vannes (Morblhan), waar 600 vrouwen voor het stadhuis de prefectuur en het ge bouw der rechtbank geprotesteerd heb ben tegen de duurte der levens middelen. PORTUGAL. Dinsdag hadden al voortdurend ge ruchten geloopen, dat Couceiro klaar stond om over de Noordgrens binnen te vallen. De regeering heeft den ganschen nacht vergaderd. Woensdagochtend kwamen berichten, dat de koningsgezinden in het Noorden reeds voet hadden gevat en er schoten gewisseld waren. De verdachte schepen te Londen moeten voor hier bestemd zyn geweest. Twee die niet in beslag zijn genomen, zijn al onderweg. CHINA. Volgens berichten uit Sjanghai is in alle districten, de oogst door regen ea overstrooming vernield, öok alle pro vincies in het centrum worden door hongersnood bedreigd. ook zijn glas ophief. Duidelijk zag zij de smalle, gespierde hand, die zij' eens zoo vast had omklemd. »Ja, zoo iets vergeet je nooit,* ver volgde de heer Neumann. »Nooit! Ziet u, freule, en nu wilde het toeval dat hij en ODze Fritz hier tegelijk met verlof waren. En u had eens moeten hooren hoe Fritz met hem dweept. Ik hond er nu aaders niet van dat iemand van beroep verandert en bij vroegere officieren denk ik al gauw aau protectie. Maar Kaltenegg ja, dat moet een stevige kerel... pardon, ik bedoel een flinke man zyn Zooals die zich iD een paar jaar heeft opgewerkt, zegt onze Fritz, dat is merkwaardig. Nn toen zijn mijn vrouw en ik hem gaan op zoeken u moet weten dat hy bij zijn ouders woont, en mijn vrouw heeft zijn moeder bij een weldadigheidsfeest leeren kennen... wij wilden hem zelf eens be danken. En toen heeft hij ons bezoek beantwoord.* De heer Neumann was een beetje omslachtig in zijn verhalen, en Signe was er hem dankbaar voor, want hare zelfbeheersching dreigde haar weer te begeven. Een gelukkig toeval wilde dat zijn Excellentie nu de behoefte had, haar over Rumeuië in het algemeen, en het koninklijk paar in het bijzonder, over Bukarest, over Jassy en de petro- leum-industrie te onderhouden. Hij hoorde zijn vloeiend Fransch zonder

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1