Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Posterijen. Lonnen, strekte het vuur zich dezen avond uit tQt Elmpt, zeker een afstand van meer dan 20 K.M. De breedte j van het aangetaste terrein varieert van één tot een half uur gaans. Naar het uy voorkomt, heeft de brand door den westelijken wind het meeste vernield op Duitsch grondgebied. Bij Vlodrop, (elick en Herkenbosch natuurlijk ook broote uitgestrektheden op Hollandsch [errein. Moordaanslag. Zondagavond ver- ttoorden vier mannen de bijeenkomst van het Heilsleger in de Korte Molen straat te 's-Gravenhage. Toen een ad judant van het Heilsleger hen wilde verwijderen, trok een hunner, zekere srts, geboren te Leiden, een mes to bracht den Heilsoldaat Walraven, jjie den adjudant te hulp kwam, een Ijoodelijke verwonding toe. De dader lekende. De verslagene laat een vrouw met 8 kinderen na. Mej. Trijntje Drop van der Hoeven, |wed G. Struijs, geboren in Vlaardingen aldaar wonende in de Prins Hendrik- Itraat, vierde Zaterdag haar lOOsten ierjaardag. Haar hoogen leeftijd in Aanmerking genomen, mag zij zich in ten vrij goede gezondheid verheugen. |De bewoners van de straat hebben uit huizen de vlag gestoken. Ook is ivoor een eerepoort en hetnoodige troen gezorgd. De 100-jarige kreeg Bén leuningstoel en voetkussen, als mede een groote taart, terwijl haar nog een bedrag aan geld kon worden kyerhandigd. I -» De 12-jarige scholier Langkamp, pan de Kottendijk te Enschedé,, vond bij 't ontsteken van vuurwerk een vuur pijl, welke niet ontbrand was. In huis 'beproefde hij met een lucifer de pijl te ontsteken, met het gevolg, dat deze met een geweldigen knal uiteenvloog, waardoor bijna alle vensterruiten iprongen en de knaap zich zoo ernstig aan de rechterhand verwondde, dat deze voor altijd onbruikbaar zal zyn. Een 8-jarig broertje, dat bij de ont ploffing tegenwoordig was, bieel onge deerd. Een stout stukje. Nederland is «ver de geheele wereld bekend om zyn stoutmoedige sleepbootkapiteins, die er htiet tegen opzien zware dokken, bagger molens enz. naar de verste wereld- leelen te sleepen. Maar wat nu over eenigen tijd op Hit gebied door Hollandsche sleepers vertoond zal worden, is zelfs hier een nog nooit gezien schouwspel. Zooals men weet, wordt bij Schelling- woude, buiten de Oranjesluizen, daar bet te groot wordt om deze te pas- seeren, een dok voor Soerabaja gebouwd, dat nog even grooter is dan het laatst klaargekomen Juliana-dok. Terzelfdertijd dat dit dok gereed komt en naar Indië gesleept moet worden, loopen in Engeland een kleiner dok van stapel en een schip, beide even eens bestemd voor Oost-Indië. Om nu tats van 3 sleepen er slechts I te fchoeven te organiseeren, heeft men het volgende bedacht. Het kleine Engelsche dok neemt op i gewone wijze het schip op. Dit wordt gestut en het dok weer leeg gepompt, zoodat de heele zaak gelicht Wordt. Terzelfdertijd arriveert uit Nederland het groote voor Soerabaja bestemde dok, dat over de Zuiderzee en tusschen de eilanden door, naar Engeland is gesleept. Dit wordt nu op zijn beurt volgepompt, zoodat het tinkt, het kleine dok met het schip vaart er in, het groote wordt vervolgens weer naar boven gebracht, en zoo zal bet heele zaakje dan naar Oost-Indië gesleept worden. Door het aauhoudend droge weder isdë campagne op de Waalstëenfabrieken bit jaar buitengewoon vroeg afgeloopen, op vele fabrieken is het steenmaken reeds geëindigd, daar het maximum te naken steenen bereikt is, zijnde onge Teer 2lj2 millioen per pers. De steenen zijn dit jaar zeer mooi, daar zij niets door den regen hebben geleden. De prijzen blijven constant en vrij goed. Door het lage water kunnen de schip pers op vele fabrieken moeilijk laden en bovendien geen vollen last. De vrachtprijzen zijn stagende. - - Zelfmoord. De 13-jarige L. te Nijmegen had Zaterdagmiddag met een zijner kameraadjes ruzie gehad. Door zijn moeder werd hij naar binnen ge haald, doch daar hij telkens weg wilde om den ander at te ranselen, werd hij door zijn moeder op de slaapkamer opgesloten. Toen zijn vader later op de kamer kwam om hem een bestraf fing te geven, had het knaapje zich door ophanging van het leven beroofd. De Rotterd. Ontwerp begrooting sluit dit jaar in ontvangsten en uitgaven met bijna 34 millioen gulden. Een aardig cijfer. Zitting van 5 Sept. 1911. Tegenwoordig de heeren Van Driel, Oggel, Dielernan, P. Dekker, J. Smies, Kruijsse en Wolfert. Voorz. de heer Huizinga, burgemeester, Secretaris de heer J. A. van Vessem. De Voorz. opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de herbenoemde leden en het nieuwbenoemde lid binnen te leiden. Achtereenvolgens leggende heeren Drogmans, Lamaitre, F. Dekker en De Feijter in handen van den Voorz. de vereischte eeden af, worden door den Voorz. gelukgewénscht en nemen daarna hunne zetels in. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en na eene opmerking van dhr. Oggel, dat het niet behandelen van de motie-De Feijter e. a. het gevolg was van het bezwaar dat B. en W. maakten, z. h. s. goedgekeurd. De op merking van dhr. Oggel werd in de notulen opgenomen. II. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van de gezondheidscom missie te Ter Neuzen houdende mede deeling dat vroeger beproefd is in het land van Hulst door boring goed water te verkrijgen, ten einde voor Zeeuwsch- Vlaanderen eene drinkwaterleiding aan te leggen. Dat die pogingen echter met geen enkel goed resultaat zijn bekroond, waarom de commissie naar een nieuw middel uitzag om in de bestaande be hoefte te voorzien. Zij wenscht daarom te probeeren om het water uit Noord- Brabant te halen met buizen door de I Schelde. Om daartoe te geraken moet echter de medewerking van de ver schillende gemeenten verzekerd zijn, en daarom raadt de Voorzitter van den Raad ten zeerste aan om de vergadering, die zal wordeu gehouden voor de ge meenten Axel, Zuiddorpe en Overslag op den 12en September a. s. des nam. één ure op het gemeentehuis te Axel, te gaan bijwonen. De toelichting op het te bespreken onderwerp zal ge schieden door Dr. Jenny Weijerrnan. Verder wordt het schrijven van de commissie voor kennisgeving aange nomen. b. Verzoekschrift van Corn. Wissel e. a. allen bewoners van „de Steen ovens" om op het gehucht van ge meentewege eene wel of pomp te plaat sen, aangezien zy geen water kunnen krijgen dan uit putten, waarin dagelijks vee wordt gedreven. De grond voor het delven der wel zal door verschil lende bewoners gratis beschikbaar wor den gesteld. Wordt besloten dit adres te behandelen by de begrooting van 1912. j c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde was en in kas moest zijn de som van 6961,22. j Wordt voor kennisgevingaangenomen. I Benoemen wethouder wegens perio dieke aftreding van dhr. Lamaitre. Het stembureau wordt gevormd door dhrn. Oggel, Kruysse en Van Driel. Bij eerste stemming verkregen de hh. Lamaitre en Smies beiden 5 stem men. Eén stem was in blanco. Bij de tweede vrye stemming ver kreeg dhr. Lamaitre 6 en dhr. Smies 5 stemmen, zoodat dhr. Lamaitre werd benoemd. Op eene vraag van den Voorz. verklaart hij de benoeming te aanvaarden, zij die hem gekozen hebben dankende voor bet in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopt verder in het belang van de gemeente werkzaam te zijn. Omvraag. Dhr. Smies zegt dat het bekend is dat het huis van Corn, van Tatenhove aan de route eerstdaags zal worden afgebroken, ten behoeve van de nieuwe spoorlijn. Nu ligt er bij dat huis een welput, welke bizonder goed water levert, als 't ware de geheele buurt haalt daar water uit. Die put zou juist naast den weg komen te liggen, en het zou jammer zijn wanneer hij gedempt moest worden. Spr. vraagt of er geen mogelijkheid zou bestaan om dien put aan de gemeente te krijgen. De Voorz. dankt voor de mededeeling, en geeft toezegging po gingen in het werk te zullen stellen om dien put voor de gemeente te behouden. Dhr. Oggel zegt dat dhr. Boogaert klaagt over het rumoer dat op het bordes van den brandput spelende kin deren maken, alsmede over het gevaar dat er voor die kinderen aan verbonden is om op dat bordes te spelen. Dhr. Oggel zegt dat het hek ver ver sleten is, en er noodig verbetering dient te worden aangebracht, zoodanig dat de kinderen niet meer op het bordes kunnen komen. De Voorz. zegt dat het tot tweemalen toe is dichtgespijkerd geworden, maar men heeft zich toch weer toegang weten te verschaffen, zelfs door het doorzagen van eene lat. Ofschoon hem wel be kend is, wie dit heeft gedaan, behoeft hij hier geen namen te noemen. Hij zal met de Wethouders er over spreken om het aan den brandput beter af te maken, en te gelegener tyd met een voorstel komen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Koewacht. Huwelijks-aaugifteu. 24. Aloy sius de Block, 23 j., jm. en Magdalena Sera- phina Temmerman, 21 j., jd. Geboorten. 10. Petrus Aioijsius, z. van Florentinus de Dauw en Seraphina Savooy. 11. Josephina Maria, d. van Honoreus Petrus de Waele en Augusta M. cholter. Maximili- anus Bernardus, z. van Augustinus Aper en Marie L. Antheunis. 15. Maria Elisa Alphon- sina, d. van Franpois Hyp. Suy en Coralie M. Zwartelé. 19. Maria Augusta, d. van Dominicus "'ranciscus Verschuuren en Fridolina Savoye. Sulema Aclelaïde, d. van Carolus L. Ceelaert en Maria Th. De Maeyer. Arthure, z. van Alphonse van Acker en Coralie M. Willems, 25. Anna Rosalia, d. van Gustavus van Regen mortel en Augusta Ph. de Vliegher. 26. Anna Maria, d. van Dominicus Coone en Clemencia van Regenmortel. René, z. van Alphonsus de Waele en Maria Matthijs. Overlijden. Alina Prudence David, 2 m., d. van Cesar Bern, en Josephine M. Breijaert. Overslag. Geboorten. Juliana Eugenia, d. van Aioijsius de Coninck en Anna Josephina Elegeert. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 17. Her- manus Dielernan (van Hontenisse), 24 j„ jm. en Elizabeth Klara Dielernan, 24 j., jd. 31. Francois Hamelink, 21 j., jm. en Johanna Herrebout, 20 j., jd. Jacob Dielernan, 19 j., ■m. en Adriana Willemsen, 20 j., jd. Huwelijks-voltrek. 31. Hermanus Dielernan (van Hontenisse), 24 j., jm. en Elizabeth Klara Dielernan, 24 j., jd. Geboorten. 16. Pieternella, d. van Pieter Bareman en Pieternella Schuitvlot. 19. Cornelia, d. van Dingenus de Pooter en Janna Ver- berkmoes. 22. Anthonina, d. van Pieter Hame link en Janna Hamelink. 23. Jacob Hendrik, z. van Jan Cornelis Houg en Francoise Smallegang. 28. Cornelia Catharina, d. van Jan Frederik den Doelder en Neeltje Magdalena Klaassen. Pieter Abraham, z. van Marinus van der Hooft en Margaretha Jansen. Overlijden. 17. Abraham Jansen, 1 d., z. van Pieter en Magdalena Krane. 19. Hendrina Hendrika Kaijzer, 3 m., d. van Adam Dirk en Maria Passira Houg. 22. Abraham Pieter Bastinck, 10 m., z. van David Pieter en Johanna Elizabeth Butler. 30. Pieternella Bareman, 11 d., d. van Pieter en Pieternella Schuitvlot. Elizabeth Wisse, 36 j., weduwe van Anthonij de Keijzer. Van 16-31 Augustus 1911. Axel. Huwelijks-aangiften. 31. Marinus Aarnout Kole, 23 j., jm. en Catharina An toni; Maria Hamelink, 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17. Willem Ragut (van Vlissingen 22 j., jm. en Johanna Maria Jonkman, 27 j., jd. Johannes de Visser, 42 j., jm. en Janneke van Langevelde, 42 j., jd. Pieter Krijn Dees, 21 j., jm. en Susanna Maiia de Feijter, 22 j., jd. Geboorten. 22. Emile Joseph Marie, z. van Josephus Jacobus Michielsen en Maria Louisa de Rechter. 27. Pieter Francois, z. van Gerardus Marinus Stouthamer en Adriana Paulina Wiest. 29. Anna Clementina, d. van Petrus Josephus Seghers en Mathilde Groothaert. 30. Cornelis, z. van Cornelis Klaassen en Janna Wieland, 31. Charles Ludovicus, z. van Alphonsus Lippens en Maria Leonia Verstraeten. Overlijden. 31. Pieter Huizinga, 4 m., z. van Johannes en Aaltje Westerink. Hoek. Huwelijks-aangiften. 25. Cornelis Riemens, 22 j., jm. en Alida Pladdet, 22j.,jd 31. Jan Adriaan Beaufort, 22 j., jm. en Maria Janna Keukelaar, 23 j., jd. Geboorten. 8. Adriana, d. van Leendert Dielernan en Adriana van Hoeve. 4. Izak, z van Marinus Dielernan en Maatje Verheist. 7. Jan Daniël, z. van Jan Daniël de Feijter en Hebrina Dielernan. 10. Magdalena Ebrina. d. van Jozias Haak en Jacomintje de Jonge, 12. Janna, d. van Aarnoud Drabbe en Catharina Buijze. 13. Sara. d. van Levinus Mechielsen en Magdalena Bakker. 21. Dirk Christiaan, z, van Cornelis van der Gouwe en Janna Buijze 22. Levina Suzanna, d. van Johannes de Jonge en Anna Suzanna Riemens. 31. Janneke Adriana, d. van Andries Donze en Paulina van Tatenhove: Overlijden. 4. Lena Verbrugge, 22 jd. van Pieter en Janna Moes. 7. Cornelis Drabbe, 73 j., echtg. van Janna Verheijke. 13. Janna 't Gilde, 9 m., d. van Johannes Jacobus en Pleuntje Kempe. 21. Jozias de Jonge, 5 w z. van Francois en Elisabeth Wolfert. óO, Michiel Hendrik Jacobus Pladdet, 8 m., z. van Cornelia en Neeltjp van Dueaelaar. De directeur generaal der posterijen en telegrafie noodigt in de Stel. belang hebbenden uit otn op brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen die van 9 tot en met 15 dezer in de legerplaats bij Reijen zullen vertoeven, als plaats van bestemming te ver melden Kamp bij Reijen. Het post- en telegraafkantoor alhier is voor het publiek opengesteld op de dagen en uren als hieronder is aan gegeven. a. Op werkdagenvoor telegraaf, telefoon, postzegels, aanneming en af gifte van aangeteekende 'stukken, rijks verzekeringsbank en postpakketten van 8—1 u., van 23'/* u. en van 6—77i u. Voor postwissels en quitantiën, van 8V«—1 u. en van 2—37a u. b. Op Zon- en Feestdagen voor telegraaf, telefoon, postzegels,aanne ming en afgifte van aangeteekende stukken van 8—9 u. en van 12 u. voor rijkspostspaarbank van 8—9 u. voor postwissels, quitantiën eu post pakketten is de dienst des Zondags gesloten; terwijl van 12 u. ook gelegenheid wordt gegeven, tot het afhalen van brieven, welke op die dagen niet meer besteld worden. B u s 1 i c h t i n g heeft plaats des voormiddags om 6.52 u., 8.32 u., 9.57 u., en des namiddags om 12.52 u., 1.44 u., 6.09 u. en 8 uur. Rykspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebyschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3