till iitM. Uk Ie erfenis m oom Reiniiard, No. M. Woensdag 0 September 1911. ^7e Jaarg. Nieuws- en dvertent ieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IIIFLFMW, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. BELGIE. Vrijdag is te Gent de commissie uit de internationale vereeniging tegen de werkloosheid bijeengekomen, in welke ook Nederland vertegenwoordigd was. De Fransche senator Bourgeois heeft in die bijeenkomst den afgevaardigden van dertien' naties het welkom toege roepen. De internationale vereeniging tegen de werkloosheid telt 625 leden, die tot twee-en-twintig staten behooren. In negen landen bestaan afdeelingen binnenkort zullen er nieuwe opgericht worden. De Nederlandsche atdeeling telt reedd meer dan zeshonderd leden. De te Gent gehouden vergadering der commissie heeft de statuten der negen afdeelingen goedgekeurd en van ge dachten gewisseld over de middelen om de beginselen der vereeniging bekend te maken. Propaganda zal vooral gemaakt worden in landen, waar oog geen afdeeling bestaat. Voorts heeft de vergadering zich bezig ge houden met de kwestie van rijks, provinciale en gemeentelijke subsidies en het uitgeven van een driemaandelijks bulletin overwogen. Aan het noenmaal, dat vervolgens de afgevaardigden werd aangeboden, heeft de voorzitter der Kamer, Cooreman, in een toespraak over het tegengaan der werkloosheid gesproken. Coore man heeft de commissie uitgenoodigd komend jaar een congres van de ver eeniging te Gent te houden, waar dan een tentoonstelling komt. ENGELAND. Tengevolge van de bemiddeling van den minister van Handel, zijn de ge schillen tusschen het bestuur van de Great Eastern Railway comp. en de ondergeschikten, die den arbeid wilden neerleggen, bijgelegd. Thomas verklaarde, dat het bestuur van de Great Eastern den Minister heeft beloofd, dat de ontslagen spoor wegbeambten weer zullen in dienst genomen worden volgens het vredes verdrag, terwijl de kennisgevingen, waarbij eenige ondergeschikten werden overgeplaatst, onmiddellijk zijn inge trokken. Hiermede is het gevaar voor een staking uit den weg geruimd. PORTUGAL. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft in de Portugeesche Kamer voorgelezen een 24 dezer aan de buiten landsche gezantschappen verzonden nota, waarin de verzekering wordt gegeven, dat voor de reeds bestaande vreemde kerkgenootschappen den status quo ante zal worden gehandhaafd. De minister gat voorts de verzekering dat Engeland Donderdag of Vrijdag de republiek zou erkennen. De staking van de werklieden op de lichters te Lissabon is verergerd. De sleepers hebben zich bij hen aangesloten De Taag is verlaten. De marinema trozen verrichten eenige onvoldoende diensten op de lichters. De ruiterij heeft herhaaldelijk de stakers moeten verspreiden. Een luitenant, eenige I Veranderen! Ja veranderen! Als ik ei de kracht maar toe had en het zelfbedwang. En als al dat gedoe van het leven er niet was. En ten slotte niet al mijn genoegen in de uiterlijk hedeu van het leven. Het is zoo vreemd al zie ik dagelijks, helder en klaar, de nietigheid van al die dingen in ik kan ze toch niet laten varen. En het laatste en armzalige slot van al die wijsheid is het groote rad draait maar voort - en alles blijft bij het oude. En over een uur komt de kamenier en ik kruip weer in een andere huid en rijd naar het bal bij den Russischen gezant, en als het toeval het wil dan komt er weer een mug gevlogen die zijn vleugels brandt. Arme Horfeck ik had je wat beter gegundc Het was de tijd van het jaar, waarin feest op feest volgde. Moeder had zich nu eenmaal voorgenomen om hare dochters terstond, al dadelijk in het eerste jaar, overal binnen te leiden. Wel kreunde zij na de beide eerste weken van ver moeienis, en vader niet minder. Maar nadat zij andere vaders en moeders de juiste manier hadden afgekeken, ging het bestzij wisselden elkaar af in het chaperonneeren. De meisjes mochten dan een gat in den dag slapen om voor den volgenden avond weer frischtezijn Dodo speelde dat ook klaar. »Ik ben als Napoleon, ik kan den slaap comman deeren,« zei zij wel eens. Signe was minder gelukkig. Dikwijls, als zij na middernacht thuiskwam, lag zij nog uren wakker of zat droomend voor het haard vuur. Men kon het haar niet aanzien haar schoonheid won zelfs door een lichten trek van afmatting. Maar haar zenuwen verslapten. Het kwam wel eens voor dat zij de behoefte voelde ze te prik kelen, dat zij een uur voor het uitrijden tot haar vader zei»Papa, geef mij een glas sterken wijn.« Dan lachte de oude heer. »Ja, ja... Jullie bent ook zoo aau de rol, ik ken dat... wacht, ik zal een half 'fleschje sjampie voor ons beiden halen... dat is de beste zweep. Ik ben ook zoo drommels flauw Ea overal waar de zusters kwamen was Hoburg. Op het tweede hofbal was hij, op de receptie bij den rijkskanselier was mj, op nog en nog eeu bal, hij ontbrak op geen der groote feesten bij de gezanten. Roerend* had Dodo eens spottend gezegd. Maar Signe had geen reden om zich over Hoburg te beklagen. Hij naderde agenten en verscheidene stakers zijn gewond. Velen zijn in hechtenis ge- ITALIE. Volgens een bericht uit Milaan treedt de cholera opnieuw op in Apulië. Nieuwe onlusten worden gemeld uit Roccamena op Sicilië. Het volk schoot op -de ambtenaren van den gezond heidsdienst en een wagen met ont- smettiogsmateriaal werd vernield. Een opgewonden menigte, vooral vrouwen, hield een betooging voor het stadhuis. Volgens de Perseveranza heeft het Vaticaan krachtige maatregelen geno men tegen het binnendringen van de cholera in de apostolische paleizen. NOORWEGEN. De muiterij in het Noorweegsche leger is veel ernstiger geweest dan men aanvankelijk vermoedde. Te Stenkjaer hebben de soldaten de officieren, die de orde trachtten te her- slellen, met steenworpen op de vlucht gejaagd en daarna in de kazerne alles kort en klein geslagen. Volgens be richten uit Christiania ziet men haast geen kans meer de manschappen in toom te houden, daar de officieren niet meer bij machte zijn de orde te her stellen. GRIEKENLAND. Na 3 weken duur, is het proces op last van den Griekschen premier Venizelos, begonnen tegen den luit. ter zee Tsukalas, geëindigd met 'diens vrijspraak. Dit wordt algemeen als 'n leelijke nederlaag voor de Regeering beschouwd. De aanklacht was ingediend omdat Tsukalas 2 jaar geleden verduisteringen bij de marine had aangebracht bij het Ministerie en dat daarin zag een daad een officier onwaardig, en insuborde- natie. De vérduisteriugen bleken in- tusschen wel degelijk gepleegd en de fiscus per jaar een 400.000 fres. schade te hebben berokkend. Een officier was sterk gecompromitteerd, doch de recht bank verklaarde zich onbevoegd. Toen Venizelos minister van Marine was geworden, liet hij hem voor een krijgs raad brengen, maar deze sprak den officier vrij, zonder Tsukalas te ver gunnen de noodige bewijzen te leveren. Venizelos noemde toen in het Par lement Tsukalas een lasteraar, stelde hem ter beschikking en spande later het proces aan om Tsukalas uit den dienst te ontslaan wegens onwaardig gedrag. Dit is nu geëindigd met Tsukalas' vrijspraak. JAPAN. De onderkoning van Mautschoerije te Moekden wil ter verdediging van zijn drie provincies den algemeenen dienstplicht invoeren. Dan kan een vierde divisie opgericht worden waartoe de Regeering reeds hare goedkeuring heeft gegeven. Op het oogenblik zijn er in Mant- schoerije aan staande troepen, reserve troepen en politietroepen 110,000 man, welke drie divisies en twee nog niet tot een divisie vereenigde brigades haar alleen, als zij zich in een grooten kring bevond. Hij zocht niet meer als vroeger een gesprek onder vier oogen Slechts bij uitzondering vroeg hij haar om een dans. Hij was zeer gereserveerd zeer bescheiden geworden en nog cor recter dan vroeger. Alleen was het haar soms of zijn moede oogen haar zeiden »Hier ben ik Ik wacht tot het mijn tijd is. Is het zoo goed Dan kwam soms een gedwongen, haar anders geheel vreemde opgewoudenheid over haar. Zij tintelde van geestigheid in haar gesprekken, zij lachte, zij koket teerde. Wat deerde het haar of die muggen, die dwaze muggen zich vleugels verbrandden Met groote moeite en uit bijzondere attentie was bij al die feesten een avond opengehouden voor de Neumann's, die de beide zusters op een diner hadden gevraagd. Eenigszins tot verbazing van moeder hadden beiden terstond eenstemmig ver klaard »Dat kunnen wij niet afslaan. Het huis der Neumann's in de Briider strasse was in Signe's oog telkens weer een oase in de huizenwoestijn van Berlijn C. Uiterlijk reeds. De voorgevel van het huis met zijn twee verdiepingen was vrij onaanzienlijk, maar zoodra de zware eiken deur open ging, kreeg men een gansch anderen indruk. Eeu groote vestibule eu daD een wenteltrap van wonderbare afmetingen met een prachtige leuning van gesmeed ijzer; de muren van stuc met ornamentiek uit den barok stijl en heel boven een kleine koepel, en alles met het fijne patina dat slechts de hooge ouderdom kon geven. Het huis was dan ook zeer oud. De heer Neumann vertelde gaarne meesmuilend Friedrich I had het voor een zijner maitressen laten bouwen. Steeds moest Signe, sinds Friedel ver loofd was, aan de villa der Braunstein's denken, als zij in dit huis kwam. Ook daar was al het poenige vermeden, maar men voelde dat het vermeden was. Hier was een stille deftigheid, iets ge slotens, dat daar geheel ontbrak. Eu die indruk werd bij haar telkens ver sterkt, als zij in de kamers kwam. Z i waren niet veel minder kostbaar inge richt dan die der villa in de Tiergarten- strasse. Maar zij hadden iets wat geen rijkdom alleen geven kan. Zij bezaten traditie. De meubelen uit den pruiken en uit den »Biedermeie« tijd - nu weer de laatste smaak, waren niet bij een antiquiteiten handelaar gekocht, zij waren erfstukken. En hoe pasten zij bij de gladde wanden, bij de rechtlijnige witte kachels, bij den vorm der vensters, bij de witgelakte deuren, zelfs bij de een weinig smalle, nauwe vertrekken het was éen geheel. En hoe pasten de voortreffelijke men- 3chen in deze vertrekken, bij deze meu-

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1