G.J.O.Ü. DIKKERS Afdeeling „Axel" Z. L. M. PPJf GfliHl Bekendmakingen. Gemeenteraad. Gemeentelijke Gasfabriek Advertentiën. LANDBOUWONDERWIJS. Telegrafisch Weerbericht publiek verkoopen: VOLMAAKT ZUIVER, ZEER VOEDZAAM, BESPARING IN HET HUISHOUDEN. ikM&ll Mw Éatlh v-y-irgf-T*"""-t M H tomen, met bet noodlottig gevolg, dat de knaap korten tijd daarna stierf. Het 'hoofd was geheel verbrijzeld. Den draak steken. Te Beesel, een dorp aan de Maas in de nabijheid van Roermond, is Dinsdag „den draak ge stoken", een openluchtspel, dat om de zeven jaren herhaald wordt en dat zijn oorsprong ontleent aan de volgendesage: In de Maas huisde vroeger een mon ster, een draak, een ware plaag voor die streek. Eiken dag moest hem voor ontbijt een aantal schapen geleverd worden. In zijn overmoed vroeg hij eindelijk ook menschenoffers. Van tijd tot tijd moest een persoon, door het lot aangewezen, den draak tot spijs dienen. Op zekeren dag bevond zich aan den oever der Maas een koningsdochter, door het noodlot aangewezen, om door den draak te worden verslonden. De ridder St. Joris doorreisde deze streek en bemerkte de prinses. Door haar droevig uiterlijk bewogen, vroeg hij naar de oorzaak harer droefheid. De prinses verhaalde, welk droevig lot haar wachtte. St. Joris troostte haar. Wees gerust, schoone prinses, zoo sprak hij, ik zal u redden en de streek van deze plaag bevrijden ik zal den draak dooden. De prinses trachtte den ridder van dit heilloos voornemen af te brengen. St. Joris hield evenwel stand. Eensklaps kwam het water der Maas in beweginghuizenhooge golven kwa men aanrollen een oorverdoovend ge huil deed den omtrek schrikken en beven. De draak verscheen aan de opper vlakte. Nu begon een langdurige hard nekkige strijd. St. Joris bleet over winnaar. Doodelijk getroffen lag het monster ter aarde. Spoedig verspreidde zich deze heug lyke tijdingvan alle kanten kwamen de bewoners der streek toesnellen. In triomf werd de moedige ridder door het dankbare en jubelende volk naar het dorp geleid, den dooden draak met zich sleepende. En deze sage werd, der traditie ge trouw, te Beesel weergegeven. De deelnemers waren in prachtige historische kostuums gestoken. Ook de prinses en ridder St. Joris ontbraken niet, evenmin als het mon ster, de draak, welke werd voorgesteld als een afzichtelijk gedrocht en door twee mannen, van wie slechts de voeten zichtbaar waren, in den optocht mee gevoerd. Door duizenden menschen uit de om liggende dorpen werd deze vertooning bijgewoond. Van een jacht, dat gesleept werd door de kanonneerboot Lynx, is te Alkmaar, op weg van Den Helder naar Amsterdam, in het Noord-Hollandsche kanaal een matroos le klasse dooreen noodlottig toeval overboord geslagen en verdronken. Na ongeveer een uur dreggens door marine- en politie-per- soneel werd zijn lijk opgehaald. De Lynx is naar Den Helder teruggestoomd om den verongelukte derwaarts te brengen. Sinds eenigen tijd was te Durger- dam een schildersknecht werkzaam, zich noemende Arie Snebels uit Utrecht. Na zijn vertrek vertoefde hij eenige dagen te Uitgeest, van waar hij, zonder kostgeld te betalen, vertrok met mede neming van schoenen en pantoffels van een medecommensaal. Vervolgens nam hij, onder den naam Jansen, monteur, zijn intrek te Schellingwoude, waar hij insgelijks verdween met een broek, een paar vesten en een horlogeketting. Daarna ging hij een week te Bloemen- daal inwonen, waar hij de plaat poetste met een jas en twee vesten. Deze man, die pas wegens diefstal een jaar en vier maanden gevangenisstraf had ondergaan, is te Hoorn gearresteerden ter beschikking van de justitie gesteld. De ontvreemde voorwerpen waren te Amsterdam in de bank van leening gebracht. Te Orange zijn bij een feestje 2 stukken vuurwerk, welke te zwaar geladen waren, ontploft. Een dame van 60 en een meisje van 13 jaar werden gedood en 3 personen vrij ernstig gewond. Een vrachtboot der Standard Oil, met naphta geladen, is bij Fishpoint (Zuid-Atrika) in brand geraakt en ge ëxplodeerd. De vlammen waren op 35 mijl afstand zichtbaar. De equipage ontkwam in de reddingsbooten en werd opgenomen door een Duitsche stoomer. Een gezin van negen personen, in wier huis in Commercial street in het Oosten van Londen, Dinsdagochtend in de vroegte brand was uitgebroken, is gered door toedoen van een kat, die hare klauwen in het haar van de dienst bode sloeg en in haar gezicht beet. Met behulp van ladders werden de menschen, die om hulp hadden geroe pen, naar buiten gebracht. In Bexhill (Londen) waarschuwde een hond op dergelijke wijze een man, dat er brand was. Het dier was het huis binnengeloopen en trok de dekens van het bed van den man. Zoodoende had hij nog juist tijd, om zijn vrouw i en kind te redden. Een 30-jarig inwoner van Gent, die niet geheel bij zijn verstand schijnt, had zich in het hoofd gezet dat iemand uit Lokeren, van gelijke leeftijd, hem naar het leven stond. Zaterdag kwam hij naar Lokeren. Hij zocht den ander op, legde hem de hand op den schouder, haalde een revolver uit den zak en terwijl hij zegde: „Louis, nu is het met u gedaan," schoot hij hem twee kogels in het hoofd. Het slachtoffer viel morsdood neer. Jager-Schmidt, de redacteur van het Parijsche blad Excelsior, die den 17den Juli Parijs verlaten heeft om in den kortst mogelijken tyd een reis om de wereld te doen, is Zaterdagochtend te Parijs teruggekeerd. Hij heeft den tocht in 39 dagen, 19 uur, 43 minuten en 374,5 seconde volbracht. De reis heeft Jager Schmidt met inbegrip van het rondreis-biljet en fooien, maar zonder de kosten voor telegrammen, die hij aan zijn blad zond, slechts 6060 frank gekost. Het spreekt van zelf dat onze snel-reiziger zich in elke plaats, die hij aandeed, zoo kort mogelijk heeft opgehouden. Zijn langste verblijf is te Yokohama geweest, waar hy 's avonds om acht uur aankwam en van waar hij den volgenden dag om twaalf uur eerst weer vertrok. Bioscoop-paniek. Een vreeslijke paniek in een bios coop theater te Cannonsburg bij Pitts burg heeft aan 29 menschen het leven gekost, terwijl er 60 zwaar gewond werden. Er waren ongeveer 900 personen, grootendeels Polen met hunne vrouwen en kinderen, in den schouwburg aan wezig en de voorstelling was in vollen gang, toen plotseling een film in brand geraakte. Een man op een der voorste rijen schreeuwde „brand" en al de aan wezigen drongen, als krankzinnig van angst, naar den uitgang. De schouwburg was gebouwd boven een reeks winkels en de eenige uitgang was een vry smalle trap. Voor die trap ontstond een hevig gedrang, de voorsten werden naar beneden geduwd en rolden tusschen de buitenstaande menigte, die op den afloop dezer voor stelling wachtte, om de tweede by te wonen en die hoe langer hoe meer naar voren drong, daar men buiten nog onkundig was gebleven van hetgeen boven gebeurd was. De geheele men- schenmassa vormde een reusachtig kluwen en honderden geraakten onder den voetnegen en twintig werden doodgetrapt, en degenen, wien het ge lukt was naar buiten te komen, waren door de angst zoo versuft, dat zij geen hand uitstaken om de anderen te helpen redden. En intusschen verdrong zich nog steeds een menigte vrouwen en kinderen op de trap, terwijl de mannen in hun doodsangst over hen heen liepen of sprongen, onbekommerd omtrent het lot van de anderen, zoo zij slechts in veiligheid kwamen. Toen eindelijk de vrijwillige brand weer aankwam, moest zij zich met geweld een weg banen door de menigte buiten, die in haar versuftheid nog voortdurend opdrong en het reddings werk daardoor ernstig belemmerde. Een der rijkste mannen van het plaatsje werd bij zijn pogingen om twee vrouwen uit de menigte te halen, doodgetrapt. Eindelijk kwam er eenige beweging onder het volk en konden de toege snelde geneesheeren de behulpzame hand bieden. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 5 SEPT. a.s., des voormiddags ten 83/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Beëediging raadsleden. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Benoemen Wethouder. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. AXEL. Daar a. s. Maandag begonnen wordt met het leggen der gasleidingen, worden zij die nog willen aansluiten beleefd verzocht hiervan aangifte te doen ten kantore van den Directeur op het Stadhuis des voormiddags van 11 uur. DE DIRECTEUR DER GEM. GASFABRIEK. Ondertrouwd M. A. KOOLE EN C. A. M. HAMELINK. Axel, 31 Augustus 1911. Jongens en Meisjes die w gisteravond bij het verlaten van den LICHTSTOET de lampions, enz. behoorende aan de afd. V. W. mee naar huis hebben genomen, worden verzocht die heden in te leveren bij J. Verstraten, Gentsche Vaartstraat te Axel. HET BESTUUR. Zij, die het onderwijs van den Land- bouwcursus te Axel wenschen te volgen, worden verzocht dit vóór 20 Sep tember a. s. te willen meedeelen aan de onderwijzers Le Febcr of Zonne- vyile. Leeftijd minstens 15 jaar. De Secretaris, W. DIELEMAN Pz. van het Kou. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 2 September Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Half tot licht be wolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zeilde warmtegraad. Notaris te Texel, zal op Dinsdag 19 September 1911, bij opbod en op Dinsdag 26 September 1911, bij afslag telkens des voormiddags 11 uur, in het café „den Burg" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van de erfgenamen van den Heer Joh. S. KEIJSER Rz. de boeren plaats „DIJK- ZICHT" met di verse perceelen uitmuntend wei- en hooiland staande en ge legen op Dijkmanshuizen, in de on middellijke nabijheid van de Haven te Oudeschild op Texel groot 40,33,90 hectaren. De verkoop geschiedt in ééns en niet in perceelen, Iniiohtingen en kaarten te bekomen ten kantore van bovengenoemden No taris.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3