Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In het met vlaggen rijkelijk ver sierde Apeldoorn is de 3lste verjaar dag van H. M. de Koningin feestelijk en met veel opgewektheid herdacht. Vlaggen waren uitgestoken van open bare en particuliere woningen. De felicitatieregisters, drie in getal, één voor H. M. de Koningin, één voor H. M. de Koningin-Moeder en één voor Z. K. H. den Prins, werden ten Paleize druk geteekend. Namens de gemeente werd H. m. de Koningin aangeboden een bloemstuk van zwavelgele en blauwe gladiolussen, en namens de Oranjevereeniging een groote mand, gevuld met rose lelien en rose rozen, beide aanbiedingen ver gezeld van gelukwenschen voor de Vorstelijke familie. Ook het Jacht- departement schonk H. M. de Koningin een bloemstuk. De feestelijkheden werden geopend des voormiddags om 10 uur met een aubade aan H. M. de Koningin, gebracht door een mannenzangkoor van circa 100 zangers, begeleid door de muziek- vereeniging De Harmonie. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins namen op gereedstaande zetels op het bordes plaats. Nadat de Bede was gezongen begeleidde jonkvrouw van de Poll Prinses Juliana op het bordes, die door H. M. de Koningin aan de hand werd gehouden. Bij het ziugen van het Wilhelmus rezen de vorstelijke personen op en plaatste de Koningin de Prinses op een der stoelen naast zich. De Koningin prees de uitvoering en verzocht haar dank aan de medewerkers over te brengen. Om half elf werden ongeveer oOOO schoolgaande kinderen van openbare en bijzondere scholen, 29 in getal, in het Oranjepark opgesteld, vanwaar zij zich, voorafgegaan door de muziek- vereeniging Wilhelmiua en begeleid door hun onderwijzers en onderwijze ressen, naar het feestterrein aan den Deventerweg begaven, waar draai molens, een goochelaar en verschillende versnaperingstentjes aanwezig waren. Op het feestterrein werden verder kinder- en volksspelen gegeven en ook eepige oefeningen uitgevoerd door de Apeldoornsche padverkenners. Te half twaalf brachten de Koningin, de Prins en Prinses Juliana, naast freule v. d. Poll in rijtuig gezeten, een officieus bezoek op het teestterrein. Het koninklijk rijtuig hield een oogen- blik tusschen de beide draaimolens stand, waaruit een gejuich der kinderen het orgel overstemde. Het glanspunt der feestelijkheden, door allen, groot en klein, met spanning tegemoet gezien, was echter hetofficieele bezoek van de Koningin, de Koningin- Moeder enden Prins op bet teestterrein. Nadat de vorstelijke personen en het gevolg een rondgang over het feest terrein hadden gemaakt en met blijk baar genoegen de volks- en kinder spelen hadden gadegeslagen, werd de sluier van het geheim, dat als Bloemen hulde op het programma stond aange geven, opgeheven. De Oranjevereeni ging had namelijk de Koniuklijke Pa milie bij haar bezoek een verrassing bereid. 28 meisjes, allen voorzien van dun houten letters, aan stokken verbonden, en door hen met bloemen versierd, stonden bij elkander opgesteld in de nabijheid van de tribune. Toen het vorstelijk rijtuig hier was aangekomen, plaatste de Harmonie zich ter zijde er van en liet booren „Al is ons prinsje nog zoo klein" waarop 7 der kleinste meisjes met oranjesjerpen getooid, zich plaatsten tegenover het galarijtuig van H. M. de Koningin, den stok met de bloemenletter in de hand in zoodanige orde, dat de naam onzer Prinses Juliana" te lezen kwam. Daarop deed de Harmonie het v\ 11 helmus weerklinken, een teeken voor 10 iets grootere meisjes, met sjerpen in de nationale kleuren, om zich links achter de eerste ry te plaatsen De letters die deze dametjes voerden, vormden het woord „Wilhelmina." Toen werd het Mecklenburgsche volks lied gespeeld en 7 jonge dametjes met sjerpen, in de kleuren van dat hertog dom, stelden zich reeds achter de eerste rij op, vormende met de versierde letters den naam van Z.K.H. „Hendrik". En eindelijk toen het volkslied van Waldeck-Pyrmont werd aangeheven traden de vier grootste meisjes, met sjerpen in de kleuren van Waldeck- Pyrmont op. Hunne versierde letters lieten den naam „Emma" zien, toen zij zich recht achter de kleinste meisjes hadden geplaatst. Aldus vormden de drie afdeelingen „Wilhelmina", „Hen drik" en „Emma" een beschermende groep voor de kleinste meisjes, die „Juliana" uitbeelden en tevens een heerlijk symbool van Liefde, die de Vorstelijke ouders en de Koninklijke Grootmóeder voor H.K.H. Prinses Juliana gevoelen. Een enthousiast publiek juichte de vorstelijke tamiiie bij het vertrek van het terrein hartelijk toe. Het feest in de gemeeüte werd be sloten met een bioscoopvoorstelling en bal in de open lucht. De Staten van Zuid-Holland heb ben tot lid der Eerste Kamer in de vacature wijlen Marez Oyens gekozen den heer dr. H. Bavinck (a.), hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam met 40 stemmen tegen 22 op den heer Plate (lib.) AXEL, 1 September 1911 De 31e verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina werd gisteren alhier ge vierd door het uitsteken der nationale driekleur der openbare gebouwen en tal van particuliere woningenbijna huis aan huis werd gevlagd. De vereeniging Floralia hield hare tweede tentoonstelling, welke ook heden nog voor het publiek toegankelijk was. Er was veel moois te zien. Een schat van bloemen ter opluistering, vele bloemen van Floraliaeen fraaie collectie fruit en groente, voorwerpen van huisvlijt en tal van handwerken vorm den een geheel, dat gezien mocht worden. De volgende bekroningen werden toegekend L Bloemen van Floralia a. Geraniums. Ie pr. mej. Platteeuw Butler 2e pr. mej. van Hoeve-Lij baart 3e pr. mej. Helena de Regt Bolleman, eervolle vermelding mej. Klaassen van Hoeve. b. Fuchsia's. Ie pr. mej. Klaassen van Hoeve, 2e pr. dezelfde. 3e pr. dhr J. A. Dregmans, eervolle vermelding mej. v 'u Rijn-van den Broeke. c. Coleus. Ie pr. mej. E. Kaijser de Smidt, 2e pr. mej. Helena de Regt Bolleman, 3e pr. mej. Klaassen-van Hoeve, eervolle vermelding mej. van Rijn-van den broeke. d. Salvia's. Ie pr. mej. van Riin- van den Broeke, 2e pr. dezelfde, 3e pr. E. Kaijser-de Smidt, eervolle ver melding mej. Klaassen-van Hoeve. e. Knolbegonia's. Ie pr. mej. Klaassen- van Hoeve, 2e pr. mej. Platteeuw Butler, 3e pr. dhr. Matthijs Loof, eer volle vermelding dhr. J. C. Eekman f Bladbegonia's. Ie pr. mej. Klaassen van Hoeve, 2e pr. dhr. P. Verstraten, 3e pr. mevr. Hagers, eervolle vermelding mej. van Hoeve-Lij baart. q. Hortensia's. Ie pr. mej. van Rijn-van den Broeke, 2e pr. dezelfde, 3e pr. mej. van Hoeve-Lijbaart, eer volle vermelding mej. Klaassen-van Hoeve. II. Vruchten. a. Groente. Ie pr. dhr. G. J. W.ijua, 2e pr. dhr. P. van Vliet. b. Fruit. Ie pr. dhr. Dirk van Hoeve Fz., 2e pr. dhr. M. W. Koster, eervolle vermelding dhr. K. J. van Drongelen. in. Huisvlijt. Teekeningen en voorwerpen. Ie pr. dhr. Joh. Deij Lz., 2e pr. dhr. J. C. J. Olijslager, 3e pr. dhr. H. de Wolf, zeer eervolle vermelding dhr. Iz. Hoebé, eervolle vermelding dhr. P. Esselbrugge Az., dhr. J. R. de Jonge en dhr. A. van Meurs. b. Handwerken. Ie pr. mej. Kaijser- de Smidt, le pr. mej. E. Claessens, 2e pr. mej. G. Eekman, 2e pr. mej. S. Smies, 3e pr. mej. A. Esselbrugge, 3e pr. mej. P. Boer, eervolle vermeldingen mej. Jannetje van den Ouden, mej. Jans Schieman Cd., mej. M. M. de Jonge Gd., mej. E. Claessens, mej. P. van den Berge Cd., mej. El. Wiemes, mej. Adr. van 'tHoflf en mej. Creemer. Er waren ongeveer 80 inzenders. Gisteren werd de tentoonstelling bezocht door 459 en heden door 250 betalende bezoekers. In den voormiddag van gisteren werd de tentoonstelling druk bezocht door de leden en hunne huis- genooten. Des avonds om 6 ure werd op het Raadhuis eene vergadering gehouden van leden en inzenders. De voorzitter, de heer J. Huizinga, burgemeester onzer gemeente, heette de aanwezigen welkom, wees op het nut dat eene vereeniging als Floralia kan stichten, dankte allen die op eenigerlei wijze de tentoonstelling hadden doen slagen, alsook den ge meenteraad en het dagelijksch bestuur van onze gemeente voor het gebruik van schoollokalen en raadzaal. Verder werd door spreker nog menig woord van aanmoediging geuit en de hoop uitgesproken, dat Floralia steeds meer en meer burgerrecht zal verkrijgen. Het aantal leden is weder toegenomen. Na de uitreiking der prijzen en di ploma's werd de vergadering gesloten. Tegen 7 ure was een groote menigte ingezetenen op het marktplein ver zameld, waar door de vereenigingen Orelio, Concordia en Hosanna beurtelings een concert werd gegeven. Onder- tusschen ging ook een lichtstoet rond van kinders met lampions. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 September 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholts. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure' Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsm». (Voorber. H. Avondm.) Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorber. H. Avondm.1) Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 September 1911. J. F. M., 58 j., schipper te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. D., 31 j., werkman te Zaamslag, is wegens vernieling veroord. tot 7 dagen gevang. I. S., 47 j-, werkman te Wachtebeke, is wegens strooperij veroord. tot 7 dagen gevang. P. M., 56 j., koopman te Molenbeek- St. Jean, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. P. A. S., 44 j., schipper te Clinge, beklaagd van diefstal, is vrijgesproken, In zake J. D., 27 j., landbouwer, geboren en wonende te Biervliet, ge detineerd te Middelburg, beklaagd van bedreiging, is de gevangenhouding met 30 dagen verlengd. Door het Hoofdbestuur der Ver eeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs is in de vacature wijlen de heer M. de Jonge, benoemd tot lid van de com missie van inspectie voor hare scholen in de prov. Zeeland de heer J. Huizinga, burgemeester alhier. L. et. E. Op verzoek is eervol ontslagen J. Verpoorte te Zaamslag als dijkgraaf van den Van Lijndenpolder. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Van Dunné- polder, Th. M. J. de Clerck, te IJ zen- dijke; tot gezworene van den Paulinapolder, J. P. van Hoeve, te Biervliet; tot gezworene van den Clarapolder, P. F. Geeraert te IJzendyke. Te Sluis had op de hofstede vaD De G. de arbeider P. Coppens toen hij met een zak erwten een trap afkwam het ongeluk daarvan achterover te val len, waarbij hij de ruggegraat en een been brak. Per rijtuig werd hij naar zijn woning gebracht. In de week van 23 tot en met 29 Augustus kwamen in Zeeland vier gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. twee gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Bruinisse en een te Rilland-Bath, eeD geval vau roodvonk te Koudekerke en een geval van diph theritis te Noordgouwe. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten tot wederopzegging ontheffing te verleenen van het verbod I van 1 van art. 34 van het reglement op de wegen en voetpaden voorzoover betreft de wegen in het voormalig 5e district van Zeeland, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan i elkander verbonden zijn. Te Vlake kwamen Maandagavond in een wagon circa 17 a 18 stuks vette varkens uit Holland, voor verschillende slagers bestemd. Bij opening van den wagon bleken drie der dieren, ter zwaarte van onge veer 350 k 400 pond elk, gestorven. Het vleesch werd voor de consumptie ongeschikt geacht, en dit voor een lut- telen prijs aan eenige zoogen. vilders" verkocht. Sommige automobilisten, die Stap horst passeeren, houden bij de ge plaatste bus voor de in de asch gelegd* perceelen stil en stoppen door de gleul een munt-of bankbiljet. Tweeheeren, in verschillende auto's gezeten, wierpe* zonder iets van elkander af te weten, de een 'n bankbiljet van 200, en d( ander een van 100 in de bus. Te Oud-Vossemeer heeft de nacb telijke militaire tocht van Maandag O] Dinsdag ten slotte nog een paar onge lukken tengevolge gehad. Bij de salvo's en het snelvuren werd natuurlijk ge- bruik gemaakt van zoogenaamde losse patronen en tusschen de honderden weggeworpen ledige hulzen werdei ook nog een groot aantal niet afge schotene aangetroffen, die natuurlp door het publiek werden opgezochtf Een schipper moest eens tusschen een schroef beproeven zoo'n patroon „altn slaan", met het gevolg dat de koperen huls uit elkander barstte en hem een zeer ernstige wonde aan de hand be zorgde. Een paar uren later nam een jongen van 14 jaar precies dezelfde proef en met gelijk resultaat. De ver wondingen waren van dien aard, dat geneeskundige hulp zeer noodig was In een woning aan den te Amsterdam is de timmerman H een ladder gevallen, en in het gasthuB ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleden. Op den Loosduinschen weg is 8-jarige jongen, die op de treeplan' van een der wagens van deWestland' sche stoomtram geklommen was, gj- vallen en onder de rijdende tram g* kom«i: de km hoofd dorp Roern stoker tteven oorspi In ter, die st optbij worde einde tot ti lot a diene Op oever door den e De streel haar bij n De p haar Wees hij, deze doodi De dit 1 St. J Ee in b< men huil beve De vlak nek! wim mon si l\jke de l Ir dooi Daai met E trou D bist 0 on tl ster als twe ziel gev 1 ligf Mil

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2