Is erfenis ra ooi Reinhard. Xo. 43. Zaterdag 2 September 1911. 27e ,Ia;llMr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. 4XEISCHE COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A UVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCIIL VXD. Onder de burgerlijke partijen blijft de bezorgdheid gaande, dat Duitschland tijn rechten op Marokko voor een schotel linzen wegschenken zal. Er worden overal volksvergaderingen be raamd, om op de regeering druk uit te oefenen. Het conservatieve Posener Tageblatt plaatst een oproeping, waarin het verklaart „Het volk zelf moet spreken en tegen elke schade aan onze nationale eer en ons aanzien in de wereld verzet aan- teekenen. Men mag niet tot den ooriog «anstoken, maar de onbuigzame wil van het Duitsche volk moet tot uiting komen, dat wij ons noch door andere mogendheden opzij laten schuiven noch ons laten voorschrijven, wat wij al en niet mogen." De agrarische Tageszeitung merkt hierbij nog op, dat de regeeriug ook zonder volksvergaderingen zal weten, dat alle nationaal denkende kringen van het volk zonder onderscheid van partij achter haar staan. Het orgaan van de kamer van land bouw in de Rijnprovincie spreekt de voorspelling tegen, dat de vleesch- schaarschte in Duitschland in een vleeschnood zal overgaan en het vleesch een ongekend hoogen prijs zal bereiken. De droogte heeft natuurlijk het vee voeder schaarscher gemaakt. Maar slechts weinige boeren hebben hun vee daarom van de hand gedaan. Bijna overal is veel en goed hooi geoogst en Plotseling een gekef in een hoekje, en ten heel kleine Bologneser kroop van ttder de sofa te voorschijn, trippelde Mar Eberhard en wreef zich tegen zijn been. Toen wendde deze het hoofd om, keek naar het kleine kokette beestje lang En vader dacht: »Natuurlijk haar [fchoothondje. Zoo'n echt dom beest, opgedirkt als een aap. Ze zal zelf ook niet veel anders zijn.* Hardi streelde met zyn rechterhand Q paar malen het lange zijige haar in het dier. Mignon Mignon ^-* Maar op eens sloeg zijn zachte, teere om. »Weg, Miguon,* riep hij op barden toon. En eensklaps stond hy rechtop en trok zijn uniform recht: >flet inoet. Ik zie het. Ik zal doen wat u wil. Wat het mij in mijn ziel bost.... dat doet er niet toe....* Het liefst zou vader hem om den hals »jo gevallen. Maar hij wist zich te béheerschen. Hij zei alleen kortaf: 'Dat is verstandig. Zij hadden nog een lang en zeer on verkwikkelijk gesprek. Maar hetonver- bwikkelijke dat dit gesprek meebracht, er i3 ook graan genoeg, om de beesten te voeren. De boeren zullen wel lijn koeken enz. bij moeten voeren, maar de meesten zullen toch hun vee kunnen behouden, vooral indien in het najaar nog wat regen valt en men dientenge volge nog groen voer zal kunnen oogsten Het is niet waar, dat er op dit oogen- blik veel jong vee geslacht wordt, want op de markten in de Rijnprovincie is de aanvoer van kalveren maar klein. ENGELAND. De spoorwegbeambten van de Great Eastern dreigen andermaal met staking, daar de maatschappij zich, naar hun zeggen, niet aan de op het ministerie van koophandel geteekende vredes voorwaarden houdt. Machinisten, die vroeger op expres-treinen dienst deden, zijn op goederentreinen te werk gesteld, en ook stokers en glazenwasschers voelen zich achteruitgezet. Indien de maatschappij hunne grieven niet herstelt, dreigen zij een nieuwe staking op touw. te zullen zetten. FRANKRIJK. In geheel Noord-Frankrijk, zoowel in Bretanie als bij Rijssel treden de huisvrouwen op tegen de hooge vleesch- prijzen der slagers. Ze staken dood eenvoudig. En haar voorbeeld is nu gevolgd door de slagers zelf. Alle slagers te Bruay, Angin en Denain hebben besloten te staken als de vee kooplui de beesten niet goedkooper van de hand te doen. Alle slagerijen zijn gesloten. Ook in Valenciennes zijn de meeste slagerijen toe. had ten minste dit goede, dat het met geld iö orde was te maken. Hemel 1 wat had die jongen met het geld ge gooid En onder de rekeningen die hij biechtte waren ook eenige posten, die op de onzelfzuchtige liefde ran me- vröuw Claire een zonderling licht wierpen een halssnoer van parelen, een kettinkje met saffieren! vader wilde daarover du niet meer twisten. God dank dat dit niet noodig was 1 Alleen maar schoon schip maken schoon schip En zoo scheen alles geregeld en in orde. Op Hardi's woord kon men ver trouwen. Toen de majoor acht dagen later Eber- hard's commandant ontmoette, was deze zeer tevreden. »Nu, ik heb met uw zoon eens onder vier oogeu gepraat, toen hij na zijn kamer-arrest zich weer kwam melden. Ik zeg maarals alle papa's zoo eens bijtijds ingrepenNiet op de lange baan schuiven, dat is het beste. En nu zal hy stevig dienst doen Ik heb hem naar het derde batailloo ver plaatst, onder Braneek. Die zal hem wel duchtig onder den duim houden. Ook nog in een ander opzicht had de uiteenzetting van papa met Eberhard goede gevolgen. Hij werd weer meer bij zijn ouders gezien. Wel had hij dan een zekere verlegenheid over zich, maar die stond hem volstrekt niet kwaad. Hij was beminnelijker dan in al die ITALIË. Volgens berichten uit Casamarciano heeft de Koning, die sinds eenige dagen de groote manoeuvres bijwoont, zijn aandacht gewijd aan de bestuurbare luchtschepen. Hij heeft onder toe juichingen der menigte een tocht van een half uur meegemaakt met het luchtschip P II. De Koning was ver gezeld van zijn adjudant, generaal Brusati. De Koning was zeer inge nomen met de prestaties der lucht schepen en verrast over de goede ge legenheid, die een luchtschip biedt voor de verkenning van het terrein. OOSTENRIJK HONGARIJE. Reuter heeft gemeld, dat zich drie gevallen van cholera te Neupest hadden voorgedaan. Neupest loopt ineen met Pest, maar vormt toch een afzonderlijke stad met .60,000 inwoners. Inmiddels is er een vierde geval bijgekomen, terwijl drie dier gevallen een doodelijken afloop hebben gehad. De gevallen hebben zich voorgedaan onder arbeiders van de lijmfabriek. De 60 arbeiders worden 3 dagen geïsoleerd. De ziekte was 3 weken geleden overgebracht met een wagen beenderen uit Italië. Een verdacht geval is vastgesteld bij een werkman, die met de lijmfabriek niet te maken heeft. Op de Oostenryksch-Turksche grens heeft zich een incident voorgedaan. Oostenrijksche gendarmen hebben op een Turksche patroelje geschoten. Aan Turksche zijde werden een kor poraal en een soldaat gewond, terwijl twee soldaten vermist worden. laatste maanden, ook tegenover zijn zusters. Eens, toen zij bij den haard thee dronken, vertelde hij: Weten jullie het nieuwtje al? Die kleine Horfeck heeft overplaatsing gevraagd bij de troepen in Afrika.* Signe's lepeltje viel op den grond. Eq zij bukte zich snel om den blos die over haar gelaat vloog, te verbergen. Waarschijnlijk komt hij in Kame roen. Heerlijk klimaat! De oude lui moeten woedend zijn. Nu.... kwalijk nemen kan je het hem eigenlijk niet. Je komt dan eens uit dat gewone gedoe, voelt eens een anderen wind om je waaien en laat wat zorgen achter je.« Moeder protesteerde heftig. Zij werd bang dat Eberhard ook eens dergelijke gekke ideeën mocht krygen. Misschien had vader hem toch te hard aangepakt. Zij urmie een beetje, had allerlei ftaaie redeneeringen over »oost west thuis best,* citeerde dichters Warum in die Fremde schweifen* - het citaat was wel niet geheel juist, maar het paste toch. En ten slotte kwam zij met allerlei bezwaren tegen de koloniën voor den dag, die zij in de debatten van den Rijksdag had gelezen. Daarover werd vader boos, en er ontstond een levendig dispuut. Zoo kon Signe ongemerkt de kamer uitgaan. Al de vorige dagen had telkens weer TURKIJE. Eindelijk heeft Richter's familie be richt van hem ontvangen. De firma Zeiss te Jena heeft den Duitschen consul te Saloniki telegrafisch verzocht Richter mede te deelen dat hy door moeder, vrouw en kind te Jena ver wacht wordt. Dinsdagochtend is hij te Ostrowo aan de lijn Monastir—Saloniki aange komen. Hij moest daar een etmaal in quarantaine blijven. Richter is gisteren te Saloniki aan gekomen. De berichten over zyn toe stand luiden betrekkelijk gunstig. Hij is wel vermoeid en zenuwachtig door al wat hij uitgestaan heeft, maar overi gens gezond. Hij was vergezeld van een Turksch officier, die Fransch en Duitsch sprak. Koninginnedag. 't Is natuurlijk onmogelijk melding te maken van alle feestelijkheden, welke het geheele land door hebben plaats gehad op Koninginnedag, d. i. de dag, waarop onze Koningin haar geboortedag herdenkt. 'tls ons reeds een voldoening te lezen, dat niet in sommige hoofdsteden, maar in alle steden, durven we haast schrijven, weer gebleken is van de aan hankelijkheid aan ons VorstelijkHuis. We zullen ons daarom bepalen tot eene beknopte vermelding, van wat in de onmiddellijke nabijheid van H. M. heeft plaats gehad. dat doodsbleeke gelaat van Horfeck haar voor oogen gestaan, zooals zij het op dien avond van het bal in den spiegel had gezien. Zij hoefde zij kon zich zelf geen verwijt maken. En steeds was zij Horfeck uit den weg gegaan, nooit had zij hem aangemoedigd. Juist hem niet. Maar het deed haar pijn tot in het diepst harer ziel. En als een vloek scheen haar soms haar schoonheid. Lang stond zij boven in haar blauwe kamer alleen aan het venster, keek in den stillen tuin en peinsde. Een sterk verlangen kwam over haarWaarom ben ik geen eenvoudig, gewoon meisje Zoo iets als Dodo? Waarom meng ik mij in allerlei neigingen goede en slechte? Waarom heb ik niet eens de kracht om eerlijk met mijzelve te worsteleu Zalig zijn de armen van geest.... Misschien was alles anders gewordeu, als mijn ouders mij streng en ernstig hadden opgevoed. Maar van jongs af was ik de verwende lieveling. Altijd kreeg ik gelijk. Altijd heette ik de knappe, de mooie Signe bijna als een wonderkind groeide ik op. Dat deden mijn ouders. Maar de wereld deed niet anders. Het is niet te verwonderen dat ik in mijn binnenste voor mijzelf een aLaar oprichtte en er dagelijks op off'.rde. Ik had heel anders moeten zijn, als ik het niet gedaan had. {Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1