De erfenis yan oom Remhard. No. 42. Woensdag 30 Augustus 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. De Daily Graphic hoopt, dat Temps en Westminster Gazette gelijk hebben, als ze zeggen, dat de vrede bewaard kan blijven, al loopen de onderhande- liugen te Berlijn op niets uit. Maar als men te vroeg vredelievende taal gaat voeren, kan dat wel de hard nekkigheid der Duitschers stijven en hen prikkelen een overeenkomst on mogelijk te maken. Duitschland zou lich in Agadir nestelen en het zich om een stuk van Kongo niet druk maken, als het in ruil Soes kan krijgen. Kaar Duitschlands blijven in Agadir jou een zeer ernstigan strijd met Enge land verwekken. De Daily Telegraph maakt zich be- lorgd over den langen duur der ge- dachtenwisseling. Worden de partijen het niet eens, wat zeer jammer zou wezen, dan zit er niets anders op dan een nieuwe conferentie. De Daily Mail beweert, dat Duitsch land toe moet geven of met een nieuwe conferentie rekenen. Als Duitschland zich beklaagt, dat Frankrijk de acte van Algeciras heeft geschonken, dan moet het daarover al de betrokken mogendheden aanspreken. Verder is het blad van oordeel, dat de Duitsche regeering met haar Marokkaansche poli tiek een afleiding voor de binnënland- sche politiek zoekt. Een Londensch blad bevat een verhaal over een geheimzinnig schip, de Foam Queen, voorheen de Boreas, een klein stoomschip van 518 ton, in 1906 hier te lande gebouwd, bij van Vliet en Co. te Hardinxveld. Tot een paar maanden geleden behoorde de Foam Queen aan de London and Channel Islands Steamship Company. Deze verkocht het schip aan de Shipping Agency Ltd. en deze weer aan een ongenoemde Londensche reederij. En nu het geheimzinnige van de zaak. Het schip, dat te Erith bij Londen lag en deze week zou vertrekken, is in beslag genomen en ligt te Gravesend vast. Wat de reden is, weet het publiek niet, maar men zegt, dat er onlangs aan boord maatregelen zijn getroffen om op voorplecht en achtersteven een kanon te plaatsen ook is het schip van een inrichting voor radiotelegrafie voor zien. Op een paar man na is de oude bemanning afgedankt. Waar de be stemming was, wist men niet te zeggen. Een van de bemanning meende naar Mexico, een ander sprak van Buenos- Aires. Deze zei, dat het schip by het vertrek de Engelsche vlag zou voeren, maar welke vlag er op zeezougeheschen worden, kon hij niet zeggen. Men kan dus vermoeden wat men wil. Een schip voor Castro. Of ziet het ontstelde brein in Engeland er een Duitschen hulpkruiser in, die Engelands koopvaarders in den grond gaat boren De joodsche kolonie te Londen is ontstemd over de voortdurende gewel denarijen tegen de joden in Zuid-Wales, waar totnutoe een schade van bijna 1200,000 zou aangericht zijn. Het bestuur van de Israölietische gemeente Terwijl zij zoo door de zalen gingen, nu zonder een woord te zeggen, dacht tij steeds: >Als ik Dodo nu maar kon rinden. Ik zou wel naar huis willen.» Zoo hopeloos leek zij zich. Toen boog florfeck voor haar. Zeer diep. En weer zou zij gaarne tot hem gezegd hebben >Zet het uit uw hoofd Het is werkelijk ie moeite niet waard!» Zij wilde hem ten minste de hand reiken. Maar het Bcheen of hij hare beweging niet zag. Eq onmiddellijk daarna was hij ver dwenen in de menigte en een haar onverschillige, oppervlakkige kennis stond in zijn plaats voor haar en zei eenige onverschillige woorden. Eindelijk ontdekte zij haar zuster. Vlak bij haar stond Dodo, die zich voor treffelijk scheen te amuseeren. Neen zij mocht haar het genot van den avond niet bederven. De tanden op elkaar zetten en praten, praten onverschil liger, des te beter' Het feest zou nu wel niet lang meer duren. Daarbuiten, in den corridor, waar reeds hier en daar bedienden wachtten, ont moette de heer vou Friedberg, de adju dant van den rijkskanselier, Hoburg, die juist zijn pels aantrok. »Hebt u uw rijtuig beneden, prins?" vroeg hij. >Dan kon u mij wel een eindje meenemen. Ik zou nog graag een uurtje naar Borchardt gaan.» Hoburg knikte. Zij gingen naast elkaar de breede trap af. En Friedberg zei »Prins, het mooiste meisje in de heele zaal was toch die freule Gudareza. Merkwaardig genoeg zag ik ze van avond voor het eerst. Dat is een schoonheid van den eersten rang. Jammer alleen, dat zij zoo dom is.» Midden op de trap bleet Hoburg staan Hij wist niet goed zou hij den kerel uitlachen of hem den volgenden morgen een secondant sturen Maar toen zag hy een doodeerlijk, doodonschuldig ge zicht. Friedberg zei alleen, ten hoogste verbaasd: Waarom blijft u hier staan" Het tocht hier.» >Zoo,« zei Hoburg bij het verder gaan. »Dom? Freule vou Gudareza dom?» »Zeker. Verbeeld u ik stond zoo even een poosje met haar te graten. Nu, ik ben niet op mijn mondje ge vallen. Maar wil je wel gelooven dat ik geen verstandig woord uit haar kon krijgen Geen kwestie van. »Ja» en »neeu« en allerlei onbenullige, verwarde dingen, en eens lachte zij volkomen on gemotiveerd. Werkelijk het is jammer! een domme vrouw heeft veel voor, zeggen ze, maar neen ik zou je danken.» Zij stonden beneden in het portaal. te Londen heeft een beroep gedaan op den minister van binnenlandsche zaken, om meer soldaten tot bescherming van de joden naar Zuid-Wales te zenden. Op de aanhouding van het stoomschip Foam Queen bij Erich is die van twee stoomschepen te Barrow, waarvan de Arizonna het grootste is, onmiddellijk gevolgd. En bestaat blijkbaar verband tusschen die aanhoudingen. De aan gehouden vaartuigen behooren alle aan dezelfde reeders. Dezen weigeren alle inlichtingen. Men vermoedt, dat de douane-overheid vernomen had, dat de drie schepen bestemd waren om deel uit te maken van een gewapende ex peditie, vermoedelijk naar Zuid-Amerika, maar zekerheid is dienaangaande niet te verkrijgen. TURKIJE. Hoewel de opstand officieel geëindigd is verklaard, zijn er nog altijd rebellen in Albanië. Vooral in het gebied van Skoetari en Janina heerscht nog verzet, hoewel de Tosken in het gebied vau Janina thans de wapens hebben neer gelegd. De bladen publiceeren den tekst van een rondschrijven der Porte aan eenige gouverneurs, o.a. die van Skoetari en Janina, waarin de regeering zeide tot de volgende tegemoetkomingen bereid te zijn le. Straffeloosheid zal verleend wor den aan alle Albaneezen, die thans nog in het veld staan, mits zij zich niet hebben schuldig gemaakt aan vergrijpen tegen het gemeene recht. 2e. De Albaneesche scholen, welke opgericht zijn met het doel de Alba- »Dat is mijn rijtuig, Friedberg.» De prins knoopte zijn pels dichter toe. »Doe mij genoegen en maak er gebiuik van. Ik loop liever nog even. Maar overi gens.... je hebt gelijk.... met dat dauken.... Maar een menschenkenner ben je niet, mijn waarde. Goede nacht».... Eenige minuten later ging papa Gu dareza met zijn beide dochters de trap af. Dodo was nog opgewonden en klapte als een ekster. Mijn vader en Signe waren stil. Midden op de trap bleef Dodo staan Zij was verontwaardigd: »Wat scheelt jullie toch? Geen woord »Kom kinddrong papa. >Het trekt hier.» Dodo stak haar neusje nog een eindje verder uit den hoog opgeslagen kraag te voorschijn, ten hoogste verontwaardigd, maar zij gehoorzaamde toch. Alleen verklaarde zij bij het naar beneden gaan »Hemelsch! goddelijk! keizerlijk in een woord! de heerlijkste avond van mijn leven Zij had nog eenige dergelijke opge wonden uitdrukkingen in petto, maar er kwam een eind aan de trap. Zy stonden beneden in het portaal en moesten wachten. Het rijtuig kon niet terstond komen. Vader knoopte zijn pels nog wat dichter vast. Toen zei Dodo: „Zeg Signe, wat is die aardige von Horfeck eigenlijk voor een soort man En toen haar zuster neesche taal te onderwijzen met gebruik making zoowel van het Arabische als van het Latynsche letterschrift, zullen een subsidie ontvangen uit de plaatse lijke inkomsten. De opbrengst van den hoofdelijken omslag zal worden besteed voor uitgaven voor wegen en bruggen. SER VIE. Uit Belgrado seint de correspondent van het Berliner Tageblatt: Een hier verschijnend blad bevat een opzien barend bericht, volgens hetwelk koning Peter terstond na de bruiloft van zijn dochter afstand van den troon zou doen, terwijl de troonopvolger als koning van Servië naar de hand zou dingen van een Russische prinses. De Tsaar zou zelf deze voorwaarde gesteld hebben. Officieus worden deze berichten ge loochend. JAPAN. De Agence d'Extreme Orient meldt uit Seoul, dat het proces tegen de Koreaansche samenzweerders geëindigd is. De beklaagden waren iu 2 groepen verdeeld. De eene bestond uit An Min Ken, den broeder van den moordenaar van Ito, met 17 medebeklaagden. De andere groep bestond uit den journalist Liang Sji Tse en 14 zijner vrienden. Van An Min Ken en consorten kon het bewijs niet geleverd worden dat zij generaal Terausji, den onderkoning van Korea, hadden willen vermoorden. Wel kon bewezen worden dat zij geld hadden ingezameld om een opstand te ver wekken. Voorts werd bewezen dat Liang Sji Tsje met eenige medeplichti- het autwoord schuldig bleef: »Komiek ik praatte nog al druk met hem. Maar zoo iets heb ik nog nooit beleefd. Hij was totaal koufuus, kou geen drie verstandige woorden uitbrengen en hij lachte zoo schaapachtig.» Zij lachte. Of hij is een beetje dom van nature en heeft er niets bij geleerd, of hij had een paar glazen champagne te veel ge dronken.» Signe antwoordde niet. Zij rilde. Daar kwam eindelyk het rijtuig. Toen Dodo onderweg weer begon te babbelen en al weer. over Horfeck be gon, greep Signe haar arm en drukte dieD »Toe, houd opIk heb zoo'n vreeselijke hoofdpijn Eu buiten dien je vergist je. Meneer von Hor feck is....* Maar zij brak den zin af, zonder hem te voltooien en dook diep in haar hoekje weg. Vader zat ook ver achteruitgeleund met het hoofd. Als nu en dan het electrisch licht fel door de raampjes viel, zag Dodo dat vader en Signe er ellendig uitzagen. »Grappig,* dacht zy. »Na zoo'n heerlijk feest.» »Open kaart spelen! Dat wil ik...» Eberhard zat in zeer gedrukte stem ming aan zijn schrijftafel, leunde met het hoofd op zijn beide handen en staarde over het portret der vrouw, die hij liefhad, heen naar zijn vader, die in de kamer op en neer ging en een

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1