De erfenis van ooi Reinhard. No. 40. Woensdag 23 Augustus 1911. 27e Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSUHEM COURANT. D»t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij het bericht van de Norddeutsche, dat Cambon naar Parijs gaat, om zijne regeering over den loop van de onder handelingen verslag te doen, teekent de officieuze correspondent van de Kölnische te Berlijn aan „Door het vertrek van den' gezant Cambon naar Parijs worden de onder handelingen natuurlijk afgebroken. Blijkbaar heeft de gezant het noodig geoordeeld, zijne regeering over den stand van de aangelegenheid mondeling op de hoogte te stellen en zich met haar over alle noodige richtlijnen voor de te nemen beslissingen te verstaan, om na zijn terugkeer de onderhande lingen te kunnen hervatten." ENGELAND. Van de staking is er veel of weinig nieuws, al naar men het nemen wil. Er zijn tal van berichten uit een reeks van plaatsen, waar de staking is uitge broken, van treinen die niet loopen, reizigers en goederen die niet vervoerd worden enz. Maar men kan ze ge voegelijk samenvatten met te zeggen, dat de staking zich uitbreidt. En de telegrammen geven daarover het laatste nieuws. Van de onderhandelingen tusschen de regeering met spoorpersoneel en directies valt ook niet veel te zeggen. De Londensche bladen van Vrijdag avond weten te vertellen, dat de ver klaring van Lloyd George, nl. dat En nu kwam de wals.... De majoor glimlachte. Die moest nu nog precies zoo gedanst worden als vroegergalop na wals-maat. Zoo eischte het de gewoonte aan het hof, zoo eischte het de traditie. Leve de traditie I Juist walste Signe voorbij met dien knappen jongen Horfeck. Een aardige jongenDaoste prachtig en was ook een van die jongelui die altijd verliefd keken, als zij Signe ook maar even in de verte zagen. Een van de velen Het was geen wonder Gudareza kwam in een opgewekte «temming. Hij dacht: »En nu heb ik nog niet eens een glas champagne ge dronken.» Hij kreeg lust otn de wals- tnelodie mee te neuriën. Toen bespeurde hij eensklaps, dat prins Hoburg naast hem stond. Blijk baar met opzet. En hij zag ook dat die zeer melankoliek keek, en het klonk ook zeer melankoliek, toen hij zei «Goeden avond, meneer von Gudareza. Amuseert u zich nog al Pc «Uitnemend, Hoogheid !c antwoordde de majoor en gaf eenige zijner oude Asquith geen talrijke maar slechts een drieledige commissie van onderzoek had bedoeld, de voormannen van het personeel voor een schikking gunstiger had gestemd. Er zou dan kans zijn op sneller afdoen van de zaak. Aan den anderen kant verluidde Vrijdag, dat het personeel vast houdt aan zijn eisch, dat eerst de directies er in moeten toestemmen afgevaardig den van de vier vakverbonden te ontvangen. En we weten, hoe hard nekkig de directies tot nog toe in hun weigering dienaangaande zijn geweest. Men 'cent hun standpuntde directies willen elk met eigen personeel te doen hebben, maar niet met de vakvereeni- ging, die ook ander personeel onder haar leden heeft. Het is te vreezen, dat op dezen klip de pogingen tot be middeling zullen stranden. Ook zei men te Londen, dat de in schikkelijkheid van de voormannen van het personeel veel zou afhangen van het gehoor, dat in den lande hun oproeping tot staking zou vinden. Hoe uitgebreider de staking, hoe straffer hun houding zou wezen. Naar de telegrammen te oordeelen moet hun hart dan wel verhard zijn. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een kennisgeving uitge vaardigd, waarin het heet, dat de spoor wegstaking uitgebreide, maar slechts gedeeltelijke stremming veroorzaakt. Zoover de berichten gingen, was aan merkelijk meer dan twee derde van het personeel op zijn post gebléven. De minister van financiën en die herinneringen ten beste. En elkoogen- blik bestormden zij hem. Daar en hij wees de plek aan had hij kroonprins Friedrich gezien in zijn ridderlijke schoonheid en den rooden prins zeker, hij had hier in het slot ook eens op een bal moeten komen bij hem, bij prins Friedrich Karl, en die had zooals ze vertelden - een hoek van de zaal laten politoeren, zoo glad als een spiegel, en hij amuseerde zich ermee, als een jong paartje daar tuimelde. En de prinses was zoo mooi geweest.... Onder het vertellen keek hij zoo nu en dan naar Hoburg en zag de drie ridderorden en het groote lint der vor stelijke huisorde over zijn borst. Wat had Dodo ook al weer gezegd een paar ridderorden zullen zijn hooge familieleden hem welomgehangenhebben. Nu dat hadden zij dan ook gedaan rijkelijk. En dat breede lint was van blauwe zijde. Juist blauw Signe's lievelingskleur.... Die arme kerel 1 Eigenlijk was het toch wel een aardige jongen. En die had nu zijn schoonzoon kunnen worden I Komiek, meer dan komiek I En toch ook al weer droevig. Ja.... Signe Wie kent nu Signe 1 «Uwe Hoogheid danst niet ?c »Neen, meneer von Gudareza. Vroeger was ik een hartstochtelijk danser. Maar nu? Neen, neen D »Ik had in zoo langen tijd niet de van handel zijn met vertegenwoordigers van personeel en directies bezig ge weest over een vriendschappelijke schikking op billyke voorwaarden. De Noord-Londensche Spoor heeft den geheelen dienst gestaakt, waardoor er groote last werd bezorgd aan dui zenden, die naar de City moesten. Berichten uit de provincie toonen, dat de staking zich snel uitbreidt. De toestand te Edinburg en in Oost Lancashire is ernstig. In de fabrieksstreken in het Noorden zijn fabrieken stop gezet. FRANKRIJK. Van den stilstand in de onderhan delingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land zegt de Petit ParisienDeze stilstand wil niet zeggen, dat de onder handelingen voorgoed zijn afgebroken. Cambon en Kiderlen zijn overeenge komen de onderhandelingen in Au gustus te hervatten. Niettemin kan niet ontkend worden, dat de frontver anderingen van de Duitsche regeering veel teleurstelling baren. Frankrijk zal zich daar echter niet door laten influenceeren. Het heeft gezegd welke vergoedingen het zal kunnen geven. Het zal niet verder gaan. Het Journal schrijftMen tracht ons af te matten, maar zullen niet toegeven. De Matin stelt de houding van Frank rijk tegenover die van Duitschland en komt tot de volgende slotsomVermijd zooveel mogelijk om met een regeering als de Duitsche in onderhandeling te te treden en zorg, dat gij sterke legers en vloten hebt. eer, Uwe Hoogheid te ontmoeten »Ik was een tydje op reis en ben eerst kort geleden teruggekomen. Ik heb mijn taute bezocht, die op het oogenblik in Meran is. Zij heeft mij de hartelijke groeten verzocht aan uw dochter. Ik zal eeus zien of ik die kan overbrengen.* Hij baande zich langzaam een weg door de ga3ten. Langzaam, met de van zelfsprekende gemakkelijkheid, die po sitie en gewoonte geven. Men maakte plaats voor hem, waar het maar even ging. De meesten kenden hem wel, en wie hem niet kende, zag de ridderorden en het breede lint. De majoor kon hem geheel nagaan op dien tocht naar Signe. Zy was met eenige dragonder-officieren in gesprek. Het was de laatste dans-pauze voor het souper. Gudareza zag ook nog hoe Hoburg Signe begroette. Bijna vol eerbied. Eu hoe zij eerst zacht met het hoofd knikte en hem de hand reikte. Toen scheen er een schikking getroffen te worden. De prins sprak levendig met een der officieren. Die haalde de schouders op en glimiacnte een beetje verlegen. Ein delijk maakte hij een buiging. Daar begon de muziek weer en Hoburg danste met Signe. Dus hij danste tochnadat hij zoo- even zoo beslist gezegd had neen-neen »Kijk, kijk... L OOSTENRIJK HONGARIJE. De 81e geboortedag van Frans Jozet is in de gansche Monarchie feestelijk ge vierd. In kerken en bedehuizen hadden plechtige diensten plaats. Weenen was feestelijk getooid. Te Ischl woonden de leden van het Keizerlyk huis en prins Leopold van Beieren met familie den dienst in de kerk by. De Keizer woonde de mis bij in de Keizerlijke villa. RUSLAND. De ministerraad heeft besloten de leveranties voor de Zwarte Zee-vloot uitsluitend aan Russische firma's te gunnen. De leverantie van twee slag schepen, waarvoor 9 millioen roebel meer zal besteed worden dan aanvan kelijk het plan was, is opgedragen aan de firma Iwan Bunge. Het derde slagschip zal door de Nicolajef-werf worden geleverd. De prijs van elk slagschip bedraagt 23 millioen roebel. De firma Iwan Bunge zal een der slag schepen in 5 jaar leveren. De Nicolajef- werf zal het bij haar bestelde slagschip in 4 jaren moeten leveren. Bovendien is de leverantie van 9 torpedobooten aan 4 Russische firma's gegund. TURKIJE. Men weet dat er geruchten hebben geloopen over folteringen, welke in den laatsten tijd weder bij de politie in zwang zouden zijn. O. a. werd onlangs veel opzien gewekt door een bericht der Levant Herald over een ergerlijke foltering welke een Grieksch consulaats- Die Signe toch.... Daar laat zij een prins een blauwtje loopen en weet het toch zoo te doen dat hij op het eerste hofbal met haar danst. En dan nog wel een dans dien hij zich door een ander laat afstaan. Een merkwaardig kind... die Signe... En nu begon eindelijk het souper. Ja, dat was nog even als vroeger. Hetzelfde gedrang. Neen nog erger dan vroeger. Maar toch ook weer eenigs- zins anders. In die dagen moest je geweldig dringen om bij de buffetten te komen, waar de reuzenbouwsels van suikerwerk tusschen de lekkernijen om hoog rezen. Nu soupeerde men aan kleine tafeltjes. Een goede vooruitgang Want het worstelen in die dagen om een bord en een glas champagne machtig te worden was niet zelden vreeselijk geweest. Nu zat men samen met een paar aardige lui en je kon een beetje praten. Nu ja.... veel niet. En tot eten kwam je ook al haast niet. Want de eene lakei zette het bord neer, de ander nam het weg. En tot snel-eten had hij het nog niet gebracht. Maar dat kwam misschien ook nog 1 Toen ontdekte Gudareza ook zijn dochters. Zy zaten schuin tegenover elkaar by een der vensternissen. Onder de heereu was Hoburg. Hy zat zelf vlak naast Signe, aan tiaar andere zijde had de ^jonge Horfeck een plaats gevonden.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1