Binnenland. Rechtszaken. Gemeugd Nieuws. T< staat onder leiding van 2 ambtenaren. Een van dezen heeft tot taak zich aan de handelsbelangen van zijn land te ■wijden en vriendschappelijke betrek kingen aan te knoopen met de plaat selijke bevolking. De andere, in de meeste gevallen een Japansch officier, maakt van de door zijn collega aange knoopte betrekkingen gebruik om in 't geheim militaire en diplomatieke berichten te verzamelen, die dan naar het hoofdbureau te Peking worden op gezonden. Tot het verbond behooren, behalve officieren, ook vele particulie ren, die zich geheel aan de belangen van het verbond moeten wijden. Het verbond wordt geldelijk gesteund uit de fondsen van den generalen staf en van het departement van buiten- landsche zaken. Begrafenis De Marez Oyens. Dinsdag had op „Oud Eik en Duinen' de teraardebestelling plaats van den oud-minister De Marez Oyens. Behalve een vertegenwoordiger der Koningin waren in den lijkstoet naast de treurende weduwe aanwezig eenige ministers uit het Kabinet-Kuyper, n.l. de h.h. Loeft, Harte en Ellisuit het tegenwoordig Kabinet de heeren Kolkman, De Waal Malefijt en de secretarissen-generaal van binnenlandsche zaken en oorlog als ver tegenwoordigers hunner departements hoofden. Verder waren aanwezig vele leden der Eerste Kamer, en van hooge colle giën, en ambtenaars-deputaties. Bij de groeve las ds. Karres een bijbeltekst, gevolgd door een lied. De zoon van den overledene, voor de deel neming dankend, zeide dat zijn vader naar krachten God, Koningin en Vader land heeft gediend. Een krans der familie en een der Koningin dekten de kist. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Augustus 1911. D. v. D., 16 j., te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden tucht school. W. B., 27 j., bootwerker te Neuzen, vroeger te Merxem, beklaagd van dief stal, is vrijgesproken. AXEL, 18 Augustus 1911 Gisteren slaagde te Arnhem voor de hoofdakte de heer M. van Vliet, alhier De algemeene Synode der Ned Herv. Kerk heeft o. m. de volgende subsidie's toegekend Waterlandkerkj ƒ100; Hoofdplaat ƒ100; Ter Neuzen voor een godsdienstonderwijzer 250 Uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften werd toegekend aan Ter Neuzen (voor Sluiskil) 100. Het gemeentebestuur van Hulst heeft aan de regeering zich bereid verklaard om het gebouw, waarin thans de openbare lagere school gevestigd is; af te staan voor eene eventueel te stichten Ryks Hoogere Burgerschool Het aantal leerlingen van de open bare school is in den laatsten tijd zoo afgenomen, dat met een veel kleiner gebouw zou kunnen worden volstaan N. R. Crt, grootwaardigheidsbekleeders, en dan de dansende paren jeugd, schoonheid, blij heid, en de meesleepende tonen Even als toen, even als toenAlleen de geweldige mannen, wier naam en roem de wereld vervulden, die toenter tijd zich om den ouden keizer bij de groote hoöeesteu schaarden, de paladijnen zij ontbraken. Zij waren met den ouden keizer daarheen gegaan vanwaar niemand terugkeert. Maar nu stond daar zijn kleinzoon.... ook reeds door bloeiende kinderen omringd, naast de keizerin, met een lach op het gelaat dat anders zoo ernstig kon kijken, en zag naar de dansende jeugd. Ja.... en dat had men in die dagen niet gedanstmenuet, gavotte. Die had de keizer weer doen herleven, hij had met zijn voorliefde voor het histoiische de oude dansen weer te voorschijn ge roepen. Het was bevallig en gracieus. In Gudareza's tijd - wat een stumperds Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEM TE AXEL Zondag 20 Augustus 1911. Ned. Herv. Kerk. Vootm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Onbekend. Nam. 2 ure Kerk B Ds. Uitenhoudt. Ds. Uitenhoudt. (van Zaamslag). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure De wisselwachter der Staatsspoor M. te Vlissingen, is Woensdagavond van een met vlas beladen wagen gevallen. Inwendig gekneusd, werd hij eerst naar de goederenloods gedragen en vervol gens per brancard naar zijne woning te Souburg, alwaar dr. Plugge de eerste geneeskundige hulp verleende Zondag zijn drie Vlissingsche heeren, J. G. van Niftrik J.Gz., C. H, Gillissen en J. J. Meijer, van Vlissingen naar Breskens gezwommen. Om tien uur vertrokken zij uit Vlissingen en kwamen kwart voor één in Breskens aan wal. De Schelde is tusschen Vlis singen en Breskens 4500 Meter breed Tengevolge van stroom en golfslag werd die afstand evenwel grooter. De zwem mers hebben ongeveer zeven kilometer De heer Van Niftrik kwam als eerste aan. Een boot was steeds in de nabijheid der zwemmers gebleven. Te Stavenisse heeft een land bouwer, om aan zijn vee in dezen regenloozen zomer water te verschaffen, een proef genomen of het kostelijk vocht niet door boring zou te verkrijgen zijn. Die proef werd met gelukkigen uit slag bekroond. Reeds kort na het begin der boring spoot het water uit den bodera, en weldra stonden de dieren tot halverwege het lichaam zich te laven en te verfrisschen in helder en koel water. Ook anderen hebben dezelfde proef genomen, met even gunstig gevolg De politie te Zand voort heeft twee jongens aangehouden en die gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. De eene had ten nadeele van zijn patroon uit een gesloten kast 762,39 ontvreemd waarvan het tweetal te Zand voort een kamer had betrokken. Er was nog ongeveer 540 over. Een bewoner van de Willemstraat te Velp terugkomende van het baden wandelde enkel in een zwembroekje gestoken door de IJselstraat naar zijn woning. Hij meende dat het hem vrij stond, zich te vertoonen in het costuum dat hij wenscbelijk achtte. Hoewel de kleeding tegenwoordig tot een minimum beperkt is, oordeelde de politie een simpel zwembroekje toch wel al te „décolleté" en maakte proces-verbaal op De 15-jarige Arends, werkzaam op de katoenweverij van de firma C Roessingh Zn., te Veenendaal, wilde een fiesch, gevuld met zwavelzuur openen, toen hij den inhoud daarvan over het lichaam kreeg. Hierdoor be kwam hij verschillende ernstige brand wonden. Vermoedelijk zal hij het ge zicht moeten missen. Een 7 jarig meisje te Rotterdam kwam Woensdagmorgen de Keizerstraat uitgeloopen in de richting van de Post- hoornsteeg. Bij het oversteken van de tramrails ontweek het kind een juist passeerende tram, doch werd gegrepen door een tramwagen, die van tegen overgestelde richting kwam. Het meisje verdween onder den tram wagen en geraakte bekneld onder den baanschuiver. Door het snelle remmen van den wagenbestuurder werd verder onheil voorkomen. Omstanders tilden tramwagen op en haalden het meisje te voorschijn. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek het hoegenaamd geen letsel te hebben bekomen. Een landbouwer te Wierden maakte een gat ter verkrijging van drinkwater voor zijn vee. Op ongeveer twee meter diepte vond hij een officiers sabel met verguld gevest. Op de sabel komen aan beide kanten initialen voor, gedekt door een kroon. De punt is vrij scherp, de zijkanten hebben een weinig geleden. De plek, waar de sabel werd ge vonden, was vroeger een vrij breede sloot of gracht. Ook werd ter plaatse een hoofdstel van een paard gevonden en ook werden aldaar nog de geraamten van een man en een paard aangetroffen Naar verluidt, is in den kozakken strijd, omstreeks 1795, aldaar dikwijls slag geleverd. Te Haarlem hebben ze iemand, die in beschonken toestand op de straat in slaap was gevallen, niet onaardig t gehad. Toen hij wakker werd kon hij niet opstaan. Men had houten pennen door zijn jaspanden in den grond geslagen en zijn armen met touwen om een boom gebonden. Twee jachtopzieners te Tilburg waren op jacht-controle in het veld onder de wijk Hasselt. Plotseling stieten zij op drie wild stroopers, die, zich ontdekt ziende de jachtopzieners te lijf gingen. Een der stroopers schoot den aan de lijn gehouden politiehond dood en nu volgde een verwoed gevecht. De politie mannen behielden ae overhand, een der stroopers werd gearresteerd, terwijl de beide anderen het hazenpad kozen Later volgde ook hun aanhouding, Te Kaatsheuvel (N.-Br.) hadden twee jongens van ongeveer 13 jaar elkander het hoofd op hol gebracht om eens de wijde wereld te gaan zien, Zij wilden eerst naar Rotterdam en vandaar verder Holland in. Vooral Scheveningen - - waar deze jongen aan den zand- en heigrond dan eens naar hartelust zouden kunnen baden en plassen lokte hen aan. Zonder aan iemand iets van hun plan te vertellen, bleven zij van de fabriek weg en begonnen zonder een cent op zak hun tocht. Eten en drinken werd onderweg gebedeld. Bij het eerste veer, waar moest wor den overgezet, en waar dit kosteloos geschiedde, liep alles nog goed van stapel. Meer moeilijkheden bood echter een tweede veer, waar voor de over vaart betaald moest worden. De veer man wilde hen niet voor niet over brengen, te meer nog, omdat hij arg waan jegens de jongens begon te krijgen Er zat dus voor hen niets anders op dan te overnachten en den een ol anderen boer verlof te vragen in hun schuur te mogen slapen. Den volgen den morgen zouden zij dan trachten langs een anderen weg in Holland te komen of.... zoo lang te bedelen totdat het veergeld bij elkaar zou zijn. Het bleek echter niet meer noodig te zijn, want de politie had kennis ge kregen van hunne vlucht en de jongens werden ingerekend en kregen een kos teloos logies in de marechausseekazerne Des middags werden de deugnieten teruggebracht naar hunne ouders die den geheelen nacht in doodsangst had den doorgebracht. - Berouw Eenige dagen geleden) erd ingebroken ten huize eener wed, onende in de Nieuwe Leliestraat tij Amsterdam. Er werd daarbij een be drag van ruim 360 gestolen, toebe- hoorende aan den zoon der weduwe, een R.-K. geestelijke. Naar de Maasbodt verneemt, ontving de geestelijke Maan- dagavond een ongeteekend briefje met een bankbiljet van 300. Op het briefje stond „Hierbij terug wat nog over isde rest is opgemaakt". Het schrijven werd in handen der politie gesteld. Te Hengelo (O.) zijn valsche rijks daalders in omloop. Zij zyn eenigszini blauw getint en moeten vervaardigd zjji uit een mengsel van zilver en lood. Een raadszitting in de buitenluck, De gemeenteraad van Haren (Gr.) heelt Maandag in de openlucht vergaderd, Het gemeentehuis wordt verbouwd, he was warm en daarom trok de raad naai een koffiehuis in de buurt en hield in den tuin daarvan zijn zitting. Branden. Te Winterswijk is brand ontstaan in het perceel, bewoond door den Hubers en waarin een sigarenwinkel tigd is. Deze brandde geheel uit Door het krachtig optreden der brand weer kon de brand tot dit perceel beperkt worden. De man liep eenigt kneuzingen aan armen en beenen op, Te Weert zyn 100.000 KG. havet en stroo verbrand, toebehoorende aai de firma Peeters Co. Te Spekholzerheide, gemeente Kerk rade zijn 11 arbeiderswoningen don brand vernield. De schade is zeer groot De boerderij van Z., te Scherme (N.-H.) (Zuidervaart) is afgebrand. Oor zaak booibroei. De inboedel is gered Te Opheusden is brand uitgebrokei bij den mandenmaker Van Dam. Alia is totaal afgebrand. Aan blusschen vil niet te denken bij gebrek aan water Door onbekende oorzaak is er bras ontstaan in een blok van vier woninge aan de Nieuwstraat te Ambt-Almel« De brand nam zoo snel toe, dat er va de inboedels niets gered kon worden De huizen brandden geheel uit, maai alles was verzekerd. Te Apeldoorn is er een felle brat ontstaan in de woning en werkplaat van J. van den Berg, timmerman molenmaker, vermoedelijk door eengi brek aan een schoorsteen. Het vooi radige hout, ter waarde van 3000, inboedel en de gebouwen gingen opi de vlammen. Dit alles was verzeker maar twee hooischelven en een bei rogge, ter waarde van 300, wars niet verzekerd. De levende have worden gered. Bij het begin van de brand was de eigenaar afwezig. Onde het verbrande hout was veel reeds be werkt, dat dienen moest voor de vei bouwing van het ziekenhuis te Apel doorn. Te Zwijndrecht is Woensdagmii dag te ruim half twee een ernsti| ongeluk gebeurd. Op de werf van d scheepsslooperij der firma Sunderm* Zoon was men bezig de masten tl lichten van een ijzeren bark, welki daar gesloopt wordt. Daarbij was be hulpzaam de bok Hercules, van drijvende bokmaatschappij Hercules De machinist van de Hercules was, voor het verrichten van eenige werk zaamheden, in het kraaiennest van eei der masten geklommen. Plotseling vie hij van zyn hooge standplaats naai beneden, onder in het schip, waarval het dek reeds was weggebroken. Zjjl maats snelden onmiddellijk toe vonden hem in deerniswekkenden toe stand liggen. Een dokter was spoedig ter plaats en verleende de eerste hulp. voorloopig verband te hebben aangelegi werd de ongelukkige in hopeloozei toestand per brancard naar het zieken huis vervoerd. In thans De sleept aan kapitt Op door In sleepl tracte en St dekpt van naars te ve Hel Mach chinii boote getee omda van stakii 50-jai zoon had volge hij t kwac hij z steldi werd jonge van schri een Ev hotel den de e moet hierc laten zijn Gent gele} van misd en hadd De niet chan een te vi dood Hi waai A: Rag' Joht Piet Mar de Lan G van Viss van Aug Clei dert Hen Colt O de (ovt Wil van Cas vus Zat'

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2