Ie erfenis van ooi Reinhard Xo. 39 Zaterdag 19 Augustus 1911.27e Jaar (r Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. BELGIIE. Het is een geweldige betooging ge feest, Dinsdag te Brussel, die liberalen, locialisten en christen-democraten voor algemeen kiesrecht, voor leerplicht tegen Schollaert's schoolwet-ontwerp «houden hebben. Een ontzaglijke be ooging, waar meer dan twee maal londerdduizend menschen aan deel ;euomen hebbenmen rekent, dat er ingeveer honderdvijftigdutaend per- ionen uit de provincie naar Brussel ^getrokken waren om er van hun jézindheid blijk te geven. Deze men- schen-macht, in welke een rustig op gewekte stemming heerschte, is bij tussel-Zeehaven in voorbeeldige orde fcgesteld tot een indrukwekkende stoet, Ie zich tegen half elf onder groote Cestdritt in beweging stelde en zijn hagen weg door de stad begon. In i optocht, hoe kon het anders in .gië, waar men bij uitnemendheid de kunst verstaat schoone optochten te tormen, worden kleurige vaandels en ïlaggen en banieren met allerlei op schriften en portretten van voormannen «it de anti-clericale beweging meege dragen. Zoo leest men in Vlaamsch of Pransch voor algemeen stemrecht, terplicht onderwijs; een man een item; enz, In den stoet gingen de Iberale en socialistische leden van lamer en Senaat. Achter de parle mentaire groep wordt een tafereel ge dragen dat veel indruk maakt en [ïntengewonen bijval vindt. Het stelt Toen de zusters in de garderobe hun goed afdeden, begon Dodo weer te kermen. »Signe, mijn hart staat stil Eo dan in eens klopt het weer zoo hard dat ik denk dat het sprin gen gaat. Ik wou dat ik thuis was gebleven.* En haar meisjeshart klopte steeds tegstiger op den weg door de corridors naar de zalen, onder de nieuwsgierige, de onverschillige blikken der omstanders en van hen, die denzelfden weg gingen Het klopte bij het binnentreden in de helverlichte zaal, het klopte bij het ichuiven door de eerste rijen der gasten Zij wilde wel in een hoekje kruipen. Maar plotseling stond een jong officier roor Dodo en verzoekt haar een dans Ed toen een tweede en een derde, en eensklaps begon zij met den een of teder in een kort babbeltje, en vond dat het toch maar precies als een gewooo bal was, al heette het een hofbal.... Hofbal in het paleis 1 >Wat een kind toch, die Signe 1* dacht Gudareza telkens, als hij zijn oudste dochter zag. Alsof zij haar leven lang &an het hof was geweest. Zoo kalm voor de openbare meening den draak verpletterend, die den schoolbon en de wet Schollaert belichaamteen lans met fleren zwaai in de hoogte geheven, draagt een wimpel, waarop S. U. (algemeen stemrecht) prykt. Na een langen ommegang door de id is de stoet naar het park van St. llis getrokken. Daar waren tien preekgestoelten opgeslagen en liberale, socialistische en christen-democratische redenaars voerden er, van vurige geest drift blakend, het woord: Hij mans, Franck, Masson en Janson voor de liberalen, Vandervelde, Anseele, Dénis en Demblon voor de socialisten, pastoor Fonteyne en Planckaert voor de christen democraten. Het verschijnen van den leider Hij mans naast Vandervelde wekt een donderend enthousiasme. Alle redenaars verdedigden de groote anti-clericale eischenleerplicht, alge meen enkelvoudig kiesrecht, en be streden het door minister Schollaert ingediende schoolwetsontwerp. Zij ein digden allen met het voorlezen in het Fransch en in het Nederlandsch van de volgende motie, die door de dui zenden hoorders met donderenden bij val en de kretennous le jurons, wij zweren hetbegroet werd De werklieden en democraten van België, vereenigd op 15 Augustus te Brussel in een plechtige betooging, zweren zonder rust noch pooze te zullen kampen tot het wetsontwerp Schollaert voorgoed ingetrokken is en het zuiver algemeen stemrecht en het verplicht onderwijs ingevoerd zijn". DUITSCHLAND, Over de Saksisch-Boheemsche grens wordt veel saccharine gesmokkeld, zoodat de grenswachters op allen, die de grens overgaan, scherp het oog houden. Te Grottau heeft men nu pas twee van smokkelen verdachte vrouwen aangehouden, die haar keurslijf elk met 10l/2 KG. saccharine hadden op gevuld. De waarde van deze 21 KG. bedroeg ruim 300 gulden. Bij een andere vrouw te Zittau vond men aan huis vier met saccharine opgevulde corsetten, die samen 44 KG. wogen en klaar lagen voor andere smokke- laarsters. De hitte van den laatsten tijd heeft in tal van kerken te Berlyn de orgels onbruikbaar gemaakt. Bij de gods dienstoefeningen moet men het voor- loopig buiten begeleiding van het orgel stellen. De Duitsche meteorologen voorspellen wel, dat het koelere weer de eerste dagen aanhouden zal, maar gelooven niet, dat er veel regen zal vallen. TURKIJE. Er is in de omstreken van Argyro- kastro nog altijd een bende opstande lingen van 300 man, die de wapens niet heeft neergelegd. De minister raad heeft over deze zaak beraad slaagd en besloten den wali van Janina aan te schrijven bedoelde opstande lingen voor de laatste maal te som- meeren zich over te geven. In geval zij blijven weigeren, zullen de troepen last krijgen her aan te vallen. bijna al te kalm. Zij ziet er briljant uit maar.... ja.... een beetje te veel als een standbeeld. Overal steekt zij boven de anderen uit en niet alleen, omdat zij grooter is. Merkwaardig.... merkwaardig....* Het was nu weer zoo'n dag dat hij trotsch was op zijn Signe, een dag waarop al zijn teedere liefde voor haar en al zijn ijdelheid op haar, die iu de laatste maanden een beetje waren inge sluimerd, weer ontwaakten. Telkens kreeg hy een complimentje over haar te hooren. Eberhard's divisie-commandant, dien hij in het casino der dragonders had leeren kennen, kwam op hem toe, klopte hem op de schouders en zei »Dat is uw dochter, niet waar? Die goudblonde in het blauw? Kranig, een voudig kranig!* De neer von Fried- berg, de adjudant van den rijkskanselier kwam»Ik mag u zeker wel geluk- wenschen, meneer von Gudareza Ik weet, zoo iets doet een vaderhart ple zier.... ik hoorde zoo juist hoe de kroon prins zei: »De mooiste verschijning in de zaal.* Hij bedoelde uw dochter....* Excellentie Eberkron kwam en nam hem vertrouwelijk onder den arm »Die moeders, die moeders Pas op voor de moeders Zij barsten van jaloerschheid op de mooiste der dochters Het is een prachtig kopje, een profiel als uit een oude kamee gesneden 1 Jou benijdens waardige vader, pas op voor de moeders Soms schemerde het Gudareza voor de oogen. Hij dacht terug aan de eerste hofbals die hij had meegemaakt, aan zijn eerste debuut hier. Het was al zoo lang geleden. Nog onder den ouden, hoog geëërden keizer, onmiddellijk na den roemrijksten van alle oorlogen. In dié dagen was de Witte Zaal nog niet ver bouwd, toen brandden nog de waskaarsen in plaats van het stralend electrisch licht, En hy zelf was een jong luitenant, een uit de velen, maar toch ook een, die gaarne mooie vrouwen zag en ten dans voerde als het hem gelukte een dans te veroveren. En nu stond hij hier als »oud ijzer* ja, nog wel in uniform maar met de teekenen van het pensioen ja... en zijn dochters dansten waar hij eens had gedanst... en de eene noemde zij de schoonste in de zaal. In de Witte ZaalIn het paleis Lang was het al geleden Onder den ouden keizer, pas keizer geworden Vrij wel-hetzelfde schouwspel als heden avond. Schitterende toiletten, glanzende vrouwehalzen, stralende edelgesteenten zachte gloed van paarlen en daarbij uniformen, uniformen en nog eens uni formen, en hier en daar iemand in het zwart er tusschen, en veel, heel veel ridderorden. Was het werkelijk even als vroeger Er was iets veranderd, De volte was grooter, bijna al te groot De toiletten waren nog kostbaarder ge worden, er werden nog meer juweelen CHINA. De drie mannen, die te Canton een dynamietaanslag hebben gepleegd tegen admiraal Li-Tsjoen, zijn onmiddellijk na hun misdryf in hechtenis genomen. Twaali man van het geleide van den admiraal zijn gewond, maar de admiraal zelf kwam er met een onbeteekenende wond op zijn arm af. De schuldigen hebben verklaard dat zij revolutionnai- ren uit Penang waren. Te Canton is het al sinds het einde van April onrustig en sinds dien tyd hebben reeds 200.000 menschen de stad verlaten. De politie ontdekt bijna da gelijks geheime bergplaatsen van wapens en ontplofbare stoffen. JAPAN'. Reeds einde Juni heeft de Agence d'Extrême Orient de mededeeltng ge bracht, dat men in China het bestaan van een Japansch geheim verbond was op het spoor gekomen, dat streefde naar de opperheerschappij van Japan in Oost-Azië. Genoemd agentschap maakt thans een geheim rondschrijven openbaar, dat den Japanschen gezanten en consuls in Oost-Azië door de Ja- pansche regeering is toegezonden. In dit rondschrijven staan allerlei bijzonder heden over genoemd geheim verbond, dat zoogenaamd ten doel heeft de be vordering van den Japanschen handel, doch inderdaad een spionnage op groote schaal in Oost-Azië beoogd. Het ver bond staat onder direct toezicht van den generalen staf te Tokio en heeft zijn hoofdzetel te Peking. Het heeft allerwegen vertakkingen. Elk bureau gedragen. Tusschen de uniform hier en daar ook iets uitheemsch, wat in die dagen nog een zeldzaamheid was Chineezen, Japanners, een paar Turken meer dan vroeger... ja... en nog meer ridderorden... En de vrouwen Och, dat was als toen Veel mooie vrouwen, en ook veel, die wanhopig het schoon der jeugd trachtten te bewaren. Guda reza moest lachen precies als toen de laagte van het décolleté in verhouding tot de jaren hoe ouder, hoe sterkers en de beschildering desgelyks. Had niet de beroemde hofschilder eens gezegd »wat? moet ik de prinses schilderen? wel, die schildert zichzelf!* Eu zoo was het ook nu nog. Heel langzaam was hij tot in de voorste ryen doorgedrongen. Dat altijd blyven staan was wat inspannend hoe hielden die oude heeren het uit En hij dacht weer aan een hofgeschiedenis uit zijn jeugd, aan dien ouden hoveling met zijn geweldig groote voetende grijsaard had een beroerte gekregen en was rechtop tegen den muur blijven staan, totdat de dichtbijstaanden bespeur den dat Zijn Excellentie was gestorven. >Natuurlijk« hadden de spotters ge fluisterd »op zulke voeten kou hij- zelfs blijven staan, als hij dood was.* Ja mooi was het schouwspel toch welNu als toen. Al die glans en kleurenDaar in de verte keizer en keizerin, de schitterende hofhouding, de

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1