n Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 11 Augustus 1911. De UITSLAG van de heden alhier gehouden loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Axel, is als volgt NAMEN .2 0 DB» 9e LOTELINGEN. 0 25 Andriessen, Jan 44 Bakker, Jan 54 Bakker Ez., Leendert 1 Bakker Fz., Leendert 45 Bareman, Jan David 47 Berg, Alphonsns Jac. v. d. 14 Bolleman, Nicolaas Jan 30 Bos, Cornelis van den 33 Bruijne, Willem de 13 Buijze, Jan 9 Cadsand, Johannes van 17 Coninck, Alphonsus Bern. de 43 Cové, Abraham 37 Dees, Jacobus 49 Dekker, Pieter 24 Dieleman, Pieter 31 Doeselaar, Jacobus van 41 Driel, Jan Egbert van 40 Eggermont, Alphonsus B. 35 Espen, Cornelis van 39 Faas, Adam 28 Feijter, Abraham de 4 Feijter, Cornelis de 50 Feijter, Willem Krijn de 52 Fouw, Hendrik de 21 Hamelink, Salomon 63 Herrebout, Marinus 10 Heijnsdijk, Jaspert 12 Hoebé, lzahk 6 Hoeve, Pieter Benjamin van 5 Huizinga, Albertus 27 Kempe, Martinus 42 Koster, Cornelis Francois 38 Langevelde, Pieter van 29 Meausen, Marinus Pieter 19 Överdulve, Cornelis 36 Platteeuw, Jan Abraham 23 Pooler, Jacobus de 15 Puij velde, Emile Lud. van 48 Regt, Jan Adriaan de 11 Rinn, Lambertus Cornelis 3 Rouw, Dirk 22 Scheele, Pieter Johannes 20 Schieman, Arij Jannis 32 Schuitvlot, Dirk 8 Simons, Jacob Cornelis 46 Strijdonck, Gerardus 16 Tatenhove, Frederik van 61 Verpoorte, Jozias 18 Visser, Michiel de 34 Vliet, Jacobus van 26 Vrieze, Gustaaf de 7 Wege, Jozias van de 2 IJzebaart, Jan N alo t i n g Bunderen, Aloysius van Reclames Geene Gebreken Geene Broederd Geene Broederd Geene Broederd, Geene Broederd Geene Broederd. Geene Broederd. Geene Broederd. Gebreken Geene Broederd. I Geene Broederd, Geene Broederd, Geene Broederd Geene Te klein Broederd, Geene Gebreken Ter hunner verwelkoming hield de Burgemeester, de heer F. van Waes berghe, de volgende rede. Hooggeachte Heer en. Als hootd dezer gemeente rust op mij de hoogst aangename taak U namens het gemeentebestuur hartelijk welkom te heeten in Hulst, een der vier am bachten van Vlaanderen, dat in de taal, die gesproken wordt, zijne af stamming van het Vlaamscbe 'volk verraadt. Ik zal U hier geen stuk geschiedenis geven, deze is U allen bekend, doch de tijden hebben geleerd, dat België en Nederland weder geworden zijn twee landen wier bevolking erkent, dat het kinderen zijn van denzelfden stam. (Applaus). De ontvangst Harer Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, in uwe hoofd stad onlangs ten deel gevallen, heeft bewezen dat België en Nederland elkander de hand willen reiken ter bereiking van gemeenschappelijke be- De Nederlandsche Regeering stelt het streven van het Belgisch geschied en oudheidkundig verbond op hoogen prijs, getuige de afvaardiging naar uw congres van den heer Dr. Colenbrander, secretaris van de commissie van advies voor'sRijksgeschiedkundigepublicatiën. (Applaus). De Nederlandsche Regeering gevoelt het, dat de geschiedenis van België vormt eene bladzijde van de geschie denis van Nederland, evenals de ge schiedenis van Hnlst vormt eene blad zijde in de geschiedenis van het Land van Waes in het bijzonder en in die van Vlaanderen in het algemeen. (Applaus). Uw bezoek aan onze grijze veste getuigt van uw ijver in het navorschen der geschiedenis en zoover het ge meentebestuur U hier van dienst kan zijn, zal het U daarbij gaarne en zoo mogelijk behulpzaam zijn. Ik hoop, dat het bezoek, dat U zoo aanstonds aan ons archief gaat brengen voor U vruchtbaar moge zijn. Ook vertrouw ik, dat het bezoek aan onze stad U niet zal teleurstellen. De burgerij stelt uw bezoek op hoogen prijs, en ik betuig U, ook namens haar, mijnen besten dank voor de eer Hulst te Oud-Vossemeer en een te Sas van Gent, en zes gevallen van diphtheritis, nl. drie te Goes, een te Hoek en twee te Middelburg. Herijk. De herijk der maten en gewichten in 1911 zal in deze provincie plaats hebben voor de hierna vermelde ge meenten op de volgende dagen Axel 15, 16, 17 en 18 Augustus. Voor hen wier familienamen beginnen met de letters A en B Dinsdag 15 Aug. van 9 tot 12 u., C en D van 1 tot 4 u., E, F, G en H Woensdag 16 Aug. van 9 tot 12 u., I, J, K en L van 1 tot 4 u., M, N en O Donderdag 17 Aug. van 9 tot 12 u., P, Q, R en S van l tot4u., T, U en V Vrijdag 18 Aug. van 9 tot 12 u., W, X, Y en Z van 1 tot 4 u. Hulstvoor Hulst 28 Augustus des n4m., 29 en 30 Augustus; voor St. Jansteen 31 Augustus; voor Clinge 1 September. Stoppeldijk (te Rapenburg): voor Boschkapelle 4 September des n.m. Hengstdijk 5 September des v.m.voor Stoppeldijk 5 September. Graauw en Langendam 6 September. Hontenisse (te Kloosterzande)voor Ossenisse 7 September des v.m.voor Hontenisse 7 September des n.m., 8 September en 9 September des v.m. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 13 Augustus 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Gelukkig heeft de ten 2 uur naar het N.-Westen omloopende wind althans eenige verkoeling gebracht. De thermometer wees ten drie uur 30.40 c. Het Meteorologisch Instituut, in de Bilt, deelt bet volgende mede Ook de hoogste temperatuur, tot nu toe in Augustus te De Bilt waarge nomen, is Donderdagmiddag overtroffen, Was vroeger de hoogste stand in Augustus 34,4" C., op 4 Augustus 1851 waargenomen, gistermiddag te half l 1 bereikte de thermometer 35.0° C. (95° F, slechts 0.6° minder dan de absoluut hoogste stand, op 28 Juli jl. (ong. 96° F.i bereikt. Op verscheiden plaatsen in de provinj cie Groningen zijn, gevolg van de groots' hitte, koeien die in de weide liepen, gestorven. Verschijnselen zijn o.a. brand in den uier, koortsigheid en het wei geren van alle voedsel, 'tls een zeet kort proces. Te Koudehoek liep het met een beste melkkoe binnen 24 uur af. Het cadaver moest begraven worden, In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is een schildwacht in het artillerie park te Arnhem door drie personen aangevallen. De schildwacht loste een revolverschot en verwondde zichzelj aan een vinger van de linkerhand, De aanvallers sloegen op de vlucht De schildwacht is in het militair L" pitaal opgenomen. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Ds. J. H. Lammertsma, Kerk B Ds. Pernis Ds. Pernis Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Ik heb gezegd. (Langdurige toejui- Door ds. J. H. Lammertsma, pre dikant bij de Geref. kerk A alhier is bedankt voor het beroep naar die ge meente te Asperen. Voor het examen Engelsche taal 1. o. slaagde gisteren o. m. de heer C. Missu, te Zaamslag. Dinsdag brachten een kleine 200 leden, waaronder verscheidene dames, van het Belgisch geschied en oudheid kundige congres het aange,-~ bezoek aan Hulst. Aangekomen met den trein van 3.52 begaven zich de congresleden naar het Stadhuis, waar zjj door het gemeente bestuur in de benedenzaal werden ontvangen. wimpers van tijd tot tijd bjjDa schuw over de oogen neervielen. En dan scheen het wel of de jonge man zij schatte hem bij de dertig telkens een zekere krachtinspanning noodig had om zich te beheerschen. Hij deed zich blijk baar geweld aan om wat levendiger te spreken, werd wat zenuwachtig en zijn traaie blanke hand trilde dan een beetje. (Wordt vervolgd). De heer Willemsen, voorzitter van den Oudheidkundigen Bond te St. Nico laas, dankt, namens het congresbestuur het gemeentebestuur voor de gulle ont vangst, welke de congresleden in Hulst ten deel valt. Al is Hulst wel is waar gescheiden van Vlaanderen, het is toch gelegen in een streek, die nog altijd den naam van Zeeuwsch Vlaanderen draagt. Moge de verbroedering tusschen Noord en Zuid, Zondag te Mechelen zoo dui delijk getoond, lang blijven voort bestaan. Spreker eindigt met den kreet Lang leve Nederland. Lang leve België. (Langdurige toejuichingen). Alsnu namen de congresleden in oogenschouw het Archief der gemeente, dat op zeer doelmatige wijze in de Burgemeesterskamer en de Raadzaal was tentoongesteld. Hierna werd een bezoek gebracht aan de kerk en andere merkwaardig heden bezichtigd. Met den trein van half 7 keerden de congresleden weder naar hun land terug. (Zei.) Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank is tegen L. A. v. d. S., 20 jaren, dienstknecht, geboren te I Biervliet, wonende te IJzendijke, thans hechtenis te Middelburg, ter zake I van schaking rechtsingang verleend, met last tot gevangenhouding I instructie. In Zeeland kwamen in de week van 2 tot en met 8 Augustus acht ge vallen van besmettelijke ziekten voor, nl. twee gevallen van roodvonk, een De Minister van Landbouw heeft bepaald dat voor Zeeland de gewone Rijks-najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten voor 1911 op 12 September te Oostburg, op 13 Sept. te Hulst, op 14 Sept. v.m. te Middelburg en n.m. te Kattendijke, op 15 Sept. te Bergen op Zoom en op 16 Sept. te Zierikzee zal gehouden worden. Donderdag is voor de tweede maal in dezen buitengewoon warmen zomer ëen temperatuur waargenomen aan de filiaalinrichting van het Kon. Meteo rologisch Instituut te Rotterdam, welke hooger was dan voorheen ooit werd opgeteekend. Waar op 28 Juli jl. 's namiddags 2 uur de thermometer tot 33.7Ü C. opliep en daarmede voor Rotterdam het record geslagen werd van 18 Aug. 1893, toen de maximum temperatuur 33.2,j C. bedroeg, moet reeds thans 28 Juli 1911 weder ge schrapt worden van het lijstje van record-dagen" en plaats maken voor 10 Aug. 1911. Te 2 uur 's namiddags wees de thermometer in de schaduw 34.2° C. (931/2° F.) aan, waarmede alle tot nu bekende hoogere temperaturen ooit te Rotterdam waargenomen, over troffen zijn. Waar op 28 Juli reeds vroeg in den namiddag het uitspansel de onmiskenbare teekenen van een naderend onweer vertoonde, en dit dan ook al spoedig de zoo vurig gewenschte afkoeling bracht, was gisteren ten 3 uur 's namiddags aan het strakke blauw nog niets te *zien wat hoop op eenige verademing in namiddag of avond kon geven. Ramp te Rotterdam. Woensdagochtend om kwart over uur, is een der beide waterpijpketeli van het stoomschip Gutenbergliggendi aan de Prins Hendrikkade, te Rotter dam, door onbekende oorzaak gesprot gen. Het personeel en de passagier waren allen aan boord, daar de boo om 7 uur zou vertrekken. Men wi reeds bezig de meertouwen los maken. De ontploffing was zoo hevij dat het schip als vaneen gescheurd wen Het schip brak even voor de machina kamer midden door. De huizen in dei omtrek werden beschadigd, ook d drukkerij van den heer Hofman ai de Prins Hendrikkade werd zoodani beschadigd, dat het dak afgerukt werl De ketel ligt gedeeltelijk in de Ruiter straat, waar de verwoesting eveneet zeer groot is. De andere helft vai den ketel ligt op den steiger. Er zj 6 dooden en 6 gewonden. Eenij personen, w. o. een restaurateur een matroos worden vermist. Deed sternatie is algemeen. Aan boord bevonden zich 10 a passagiers. Het schip zelf is voore groot gedeelte versplinterd. Versct lende omliggende huizen liepen t ernstige schade op. De Prins Hendrikkade was een oogei blik daarna bezaaid met hout, ijzer e allerlei voorwerpen, waaronder stukke vleesch en proviand. De binnenket van het stoomschip werd tegen wal geslingerd. Dikke balken van de steiger werden geheel versplinten Een ijzeren paal van een der electriscl lichten werd krom gebogen. Del) strati ng werd voor een gedeelte uitc voegen gerukt. Een raar geval, üp de Gelderscl kade te Amsterdam was Dinsdag een stal een paard in een regent gevallen, vermoedelijk door het z wij ken van het deksel. Slechts li hootd en de voorbeenen kwamen bovl het waterreservoir uit. Niet zondi moeite mocht het gelukken met behul van bok en takel het dier uit zijn b narde positie te bevrijden. Te Amsterdam is een 22-jarij werkman verbonden, die op de Eland gracht over een bananenschil is u gegleden en daardoor zijn sleulelbe brak. Daar ter stede kwam bij zwemmen in de Boereuwetering 14-jarige jongen in aanraking met e paal, waarin een groote spy :er sö j Met een diepe wonde aan het dybee werd hij naar het gasthuis vervoef derdi Pieri binm band De te k doen Men kast were 40 c den 't vrou ze z telde blad staa vere ontv hold dam de gaai zage

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2