27e .iaarsf It erfenis van oom Reinhard. No. 37. Zaterdag 12 Augustus 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Twee beambten van het te Berlijn gevestigde hoofdkantoor van de Rijks baak, zijn wegens verduistering tot een bedrag van 250,000 Mark gevangen nen. Zy hebben deze som met wedden bij wedrennen verdaan. Zij verschaften zich het geld door stukken Duitsche Staatsschuld uit het depót van eea Hamburger Bank weg te nemen deze door tusschenpersonen te laten verpanden. Als de ontvreemde stukkeu weer noodig waren, verpanden zij andere en Josten met het aldus ver kregen geld de oude stukken weer in. Korten tyd geleden was de een, dien het te Berlijn te benauwd begon te worden, naar het buitenland gevlucht, doch Maandag keerde hij terug, gaf lichzelf bij de politie aan en legde een volledige bekentenis at. Op zijn aan gifte heeft de politie zijn medeplichtige gevangen genomen. Uit Ziirich wordt aan de Lokal An- leiger gemeld, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Oberriet, in bet Rijndal, in de nabijheid van de Zwitsersche grens, tengevolge van brandstichting een kruitmagazijn in de lucht gevlogen is. Het magazijn be vatte 18 vaten dynamiet en 9 vaten hskruit. In Oberriet is een groot kantal huizen beschadigd. In de kerk [kerden kostbare vensters vernield. )ok in Montlingen en Koblach zijn luizen beschadigd. De schok werd tot lp een afstand van 20 kilometer gevoeld Met den verjaardag van den Keizer tolgde de verheffing van den »Geheimen lommerzienrat* Eduard Braunstein in m erfelijken adelstand, en onmiddellijk iaarop kon Friedel zijn ouders mee- deelen dat hij met Erna von Braunstein 'erloofd was. Vader en moeder voelden zich niet ^zonder op hun gemak bij de gedachte Ho de eerste ontmoeting met hun thoondochter en hare ouders. Maar jon geheime vrees bleek ongegrond. Irna was met haar smal, ietwat bruin met haar groote donkere amandel- ormige oogen, haar prachtig blauwzwart »ar niet alleen werkelijk een schooo- «id »een Italiaansche schoonheid,* pklaarde Dodo zij leek ook on be «pelijk opgevoed, was buitengemeen Rtvol in den omgang en gaf zich tegeu- i'er de ietwat teruggetrokken, verlegen Njze waarop zij ontvangen werd, uiterst purlijk. Op den heer von Braunstein r>8 volstrekt niets aan te merken een uviaal, gemakkelijk man van de wereld wt goede manieren, misschien was een tikje te beschermend vriendelijk t Friedel, maar aan den anderen kaut Het water in de Elbe staat nu zqo laag als men nooit tevoren waargenomen heeft. Woensdag stond het 2 c.M. lager dan de laagste stand in 1904. De Saksisch-Boheemsche scheepvaartmaat schappij, die het verkeer tot nog toe, zij het ook onder groote moeilijkheden, gaande had gehouden, heeft den dienst moeten staken. ENGELAND. De staking van het Engelsche spoor wegpersoneel breidt zich met onrust barende snelheid uit. Te Liverpool heeft het spoorwegpersoneel een grooten triomftocht gehouden van het eene station naar het andere. Het personeel van op een na alle stations hebben het werk neergelegd. Zij eischen 54 uur werk per week en twee shillings verhooging. De staking te Londen omvat nu al ruim 60.000 man. Er dreigt staking aan de vischmarkt van Billingsgate. 300 vischdragers daar hebben besloten te staken, tenzij hun eischen worden ingewilligd. De bladen bevatten een bericht dat de secretaris van den Bond van haven arbeiders het bevel heeft gegeven tot de algeheele staking, waarbij hij iedereen oproept, die werkzaam is aan de havens van Londen. Daardoor is het aantal stakers tot ongeveer honderdduizend gestegen. De vleeschhandel te Smithfield stond nagenoeg stil, evenals de provisiehandel en het vervoer van groenten en fruit. was hij veel eenvoudiger dan vader zich hem had voorgesteld. Op zijn nieuwen titel scheen hij niet byzonder gewicht te leggen. Toeu vader hem feliciteerde, zei hij tamelijk kortaf: »Ja, Zijne Majesteit is zoo vriendelijk geweest. Een weigering, meneer von Gudareza, zou mij ondankbaar en kinderachtig zijn geleken. Ik heb geen begrip van dien zoogeniamden burgertrots tegenover vorsten.* Alles bij elkaar genomen een verstandig mau met wien je gemakkelijk kon omgaan. Ietwat bedenkelijker leek ziju vrouw. Zij moest vroeger schoon geweest ziju, maar was nu wat breed geworden, haar groote oogen hadden iets zoekends, doordringends. De manier waarop zij hare juweelen droeg was een beetje te opzichtig, en zij sprak wel wat te veel van »het geluk onzer kin deren* en ook al heel spoedig van het trouwen in de Drievuldigheidskerk. Maar zelfs Signe, die zich eeuigszins op een afstand hield, moest toegeven over het algemeen wist zij zich zeer goed te bewegen, en zondigde nooit tegen de vormen. Zoowel op vader als moeder maakte het huis der Brauustein's in de Tier- gartenstrasse grooten indruk. Geen villa, zooals het genoemd werd, maar een klein paleis, en alles daarmee in over eenstemming. Men moest toegeven zonder eenigen schijn van parvenu- achtigheid. Zeer rijk, maar toch alles Groote massa's fruit en groenten liggen, omdat ze niet besteld kunnen worden, te verrotten aan de spoorweg stations in Londen. Dezelfde benarde stand van zaken heerscht te Liverpool en te Huil. De Daily Express spreekt als haar meening uit, dat als de staking nog tien dagen duurt, Londen tot een vol komen stilstand zal zijn gekomen. Londen heeft voor tien dagen steenkolen. Is die tijd om en de voorraad uitgeput, dan staan er vreeselijke dingen te bezien. Van steenkool hangt de water toevoer af, het gas, de trams, de treinen het electrisch licht en den geheelen publieken dienst. Ook moet men er wel van overtuigd ziju, dat elke poging om elders dan te Londen steenkolen te lossen onmogelijk is, want het verbod van den Nationalen Transportwerkersbond omvat alle ha vens. Een groot aantal stoombooten met licht bedervende waar in hun koel- kamers liggen nu in de haven, maar als er geen kolen komen om te ver voeren zullen al deze goederen voor het gebruik ongeschikt worden. De prijs van voedsel zal. als de staking voortduurt, zeer snel rijzen, en voor de menschen er goed over gedacht hebben, zullen ze van hun dagelijksche verbruiksmiddelen verstoken zijn. BELGIE. De herfstmanoeiivres van de Belgi sche troepen zijn afgelast wegens de groote uitbreiding, van het mond en degelijk. Niet slechts een kostbare iu- richtiug, maar ook uitgelezen kunst werken, overal blijk gerend van den besten smaak. Het verlovingsdiner was betrekkelijk eenvoudig. De bedienden waren voortreffelijk gedrild. Dodo was er heen gegaan met het vaste voornemen zich een beetje vroolijk te maken, en vond er geen aanleiding toe. Eberhard, die toen hij de ver loving van zijn broer had vernomen, zwijgend de schouders had opgehaald, was merkbaar verbaasd. En Signe had het er tot haar verwondering bijzonder aangenaam gevonden. De eenige broeder harer aanstaande schoonzuster leidde haar naar tafel en bleek een man van buitengewone beschaving, die wereld en menschen kende en bijzonder aan genaam wist te praten. Het was niet te ontkennen deze jonge meneer vou Braunstein, die onmiddellijk zeer duide lijk hare schoonheid hulde bracht, was een belangwekkende persoonlijkheid. Eerst in den loop van het gesprek bleek het Signe, dat hij niet in de zakea van zijn vader werkzaam, maar archaeoïoog was. Hij was kort geleden uit Klein- Azië teruggekeerd, waar hij deelgenomen had aan opgravingen. Het Johanniter- kruis, van den majoor bracht het gesprek op Rhodus, en hij gaf een levendige beschrijving van wat er daar nog over gebleven was van de vroegere heerlijk heid der orde. Daarbij vertelde hij alles klauwzeer. De troepen in de kampen te Beverloo en Arlon zullen naar hun garnizoenen terugkeeren. TURKIJE. Tot Zondag zijn 7000 Albaneezen naar Turkije teruggekeerd. De koning van Montenegro heeft den sultan een telegram van gelukwensch gezonden, naar aanleiding van het einde van den Albaneeschen opstand. De Albaneesche Club, hoofdzakelijk Mohammedanen, heeft den grootvizier een adres overhandigd, waarin uit breiding van de aan de Malissoren verleende concessies tot de Mohamme- daansche Albaneezen wordt verlangd. ITALIË. De Köln. Volksztg. heeft van hoog geplaatste zijde uit Rome vernomen, dat de krachten van den Paus tenge volge van de doorgestane pynen en de heete slapelooze nachten langzaam af nemen. Men vreest, dat er groote kans is voor het ontstaan van zwakte van het hart. Het „Berl. Tgbl." heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de toestand van den Paus veel ernstiger is dan de officieele „Osservatore Romano" bericht heeft. Hij moet aan zeer vergevorderde aderverkalking lijden. De jicht doet steeds nieuwe aanvallen op de darmen en de bloedvaten. De talrijke lichte flauwtes, waaraan de Paus lijdt, zijn in waarheid collaps verschijnselen. De robuste constitutie van Pius X heeft hem totnogtoe telkens een crisis doen overwinnen. op bescheiden toon, met een ietwat ge dempte, muzikale stem, die Signe aller aangenaamst aandeed. Hij viel meer en meer in haar smaak. Ook zijn uiterlijk. Zijn sterk gebruind, scherp besneden, door een spitsloopeoden, donkeren baard omgeven gelaat had kunnen doen ver moeden dat hij iemand uit het Zuiden was. De oogen keken verstandig, zonder scherpte. Eerst na tafel bespeurde Signe dat hij een beetje trok met den linkervoet. De koffie werd in den wintertuin ge bruikt. En hier hoorde Signe, terwijl Hartwig Braunstein zich verwilderd had om een paar fotografien van Rhodus te halen, hoe de oude heer tot haar vader zei»Ja het was eerst wel een groote teleurstelling voor mij, dat mijn eenige zoon geen lust had in mijn vak. Maar je moet jónge menschen nooit met geweld tot iets dwingen. Nu ben ik blij dat hij gelukkig is geworden in een ander vak. Zoo gelukkig als bij zijn aanleg tot melankolie maar mogelijk is.« En ziju vrouw merkte daarbij op »Wij zijn trotsch op Hartwig. Hij zal een beroemd geleerde worden.* Toen kwam de zoou terug en Signe bekeek hem met nog meer belangstel- ling. Zij zocht naar een trek van me lankolie op het knappe gelaat. Aan vankelijk tevergeefs. Maar van liever lede meende zij toch op te merken dat nu en dan een schaduw over zijn gelaat vloog en dat zijn oogleden met de lange

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1