Landbouw. Gemeenteraad van Axel. Ü2 AXEL, 8 Augustus 1911. Zondagnamiddag omstreeks half kwam onder deze gemeente in den polder Beoostenblij bewesten op een stuk land van den heer H. van Acker een luchtballon neer. Te kwart over 5 te Brugge opgelaten had de ballon dus in den korten tyd van ruim een uur een afstand van ongeveer 60 kilo meter of 12 uur gaans afgelegd. In een kort oogenblik waren ongeveer 200 menschen op de plaats der daling samengestroomd. De ballon werd inge pakt, op een kar geladen en naar het station Sas van Gent vervoerd. Met ingang van 1 September a, is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor albier de heer H W. de Jong, thans commies 2de klasse bij de posteryen te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is o. m. aan de gemeente Clinge eene buitengewone subsidie verleend voor de kosten van het lager onderwijs tot een bedrag van ƒ4900. Tot hoofd der openbare school te Nootdorp, (Zuid-Holland) is benoemd de heer M. C. Casteleijn, hoofd der openbare school in den Groote Huissens- polder. By Kon. besluit is benoemd tot officier van justitie by de rechtbank te Middelburg de heer Mr. H. A. Mynlieff, thans te Winschoten. Het bestuur van den spoorweg Mechelen-Tememen verzoekt ons te ver melden, dat retourkaarten op 12 Au gustus a.s. afgegeven dit jaar geldig zullen zyn tot 16 Augustus middernacht Dit is ook het geval met kaarten af gegeven op 13 en 14 Augustus. - Onder Stoppeldijk heeft men Zaterdagnacht bij den visscher Cam maert, wonende op het gehucht Campen. circa 30 Kg. paling gestolen, en bij den visscher Merk, wonende op 't gehucht de Oude Stoof, ook een groote hoe veelheid. De eerste heeft van de dieven niets bemerktde tweede werd wakker door het gemaakte leven, en vervolgde het drietal hem onbekende dieven een eind weegs in de richting van Hengstdijk, maar zonder succes. M. Crt. Tot onderwijzeres teLamswaarde is met algemeene stemmen benoemd mej. M. Broeckhaert, thans tijdelijk te Graauw. Zaterdagnamiddag omstreeks vijt uur ontstond, vermoedelyk door het wegwerpen van een brandende siga rette, brand in de duinen van de Water schappen „Groede" en „Breskens" ter plaatse waar die ineen loopen. Ofschoon de dykbaas van Groede byna een halt uur verder woont waar ook de vaste arbeiders verblijven, was deze ambte naar met acht man spoedig ter plaatse en wisten door het opwerpen van zand- bermen den brand te beperken, waarna hij bij gebrek aan voedsel en volkomen windstilte uitdoofde. scheelt toch heel wat. En u weet zelf wat een huishouden kost, als je een beetje op grooten voet wilt leven. En in mijne carrière vooral Moeder knikte toestemmend, maar er kwamen allerlei herinneringen uit den zaligen tijd harer verloving bij haar op, en zy werd een beetje sentimenteel. Dat was nu haar eerste kind dat over trouwen dacht, en hij sprak maar steeds van geld. Altijd maar geld En zij zeide dan zacht verwijtend»Maar Friedel.... daarvan praat je niet.... en dat is toch de hoofdzaak.... je houdt toch van haar.... En daarop lachte Friedel, streek zich over zijn blonde snor, lei zijn arm om den hals zyner moeder en zei»Maar natuurlijk, mamaDat spreekt toch van zelfHet is een allerliefst meisje....* Wordt vervolgd Gelukkig dat spoedige hulp aanwezig was, schryft men aan de M. Crt., anders was het westelijk paalhoofd van Bres kens, bestaande uit gecreosoteerde palen die door de zon reeds gloeiend heet, waren, in brand gevlogen en was voor duizenden guldens schade berokkend Nu beperkte deze zich tot duinbeplan ting over eene oppervlakte van onge veer 30 ares Vrijdag begaven zich een zestal vijftien- tot zeventien-jarige knapen van Zuidzande naar het strand van Cadzand Zonder de moedige en kranige hou ding van den zeventien-jarigen P. Geel hoedt en de hulp van den zestien-jarigen A. B. Perduijn waren zoo schrijft men de twee gebroeders L. een prooi der golven geworden Nadat zij op het droge gebracht wa ren, mocht het den heer Van Vessem burgemeester van Zuidzande, eerst na geruimen tijd gelukken de levensgeesten van een hunner weder op te wekken De jonge Geelhoedt heeft met ware doodsverachting het leven van zij twee makkers weten te redden. Het mond- en klauwzeer is uit gebroken onder het vee van de land bouwers P. Dieleman in den Bonte polder te Ter Neuzen en P. Dekker te Philippine. In een bericht in het Hand. v. Antw over mond- en klauwzeer of muil- en pootplaag zooals men over onze Zuid grens zegt, lezen we o.a. het volgende In West-Vlaanderen woedt de ziekte met een hevigheid zonder weerga, Honderden dieren zijn reeds gestorven De groote uitbreiding der ziekte is daaraan toe te schrijven dat in Veurne- Ambacht de rundbeesten in de weiden liggen. De eenen worden door de anderen besmet, en de landbouwers kunnen moeilijk de noodige zorgen aan de dieren besteden, daar deze dikwijls zeer ver van de hofstede verwijderd zijn, naar welke zij des avonds niet terugkeeren. Het is ook daardoor dat de ziekte daar zoo erg is. Van West-Vlaanderen heeft de ziekte zich uitgebreid naar Oost-Vlaanderen In verscheidene gemeenten op de grens van West-Vlaanderen gelegen, zijn reeds vele stallen besmethet is te vreezen dat geen of zeer weinigen zullen ontsnappen. In bijna alle straten ziet men plankjes aan de boomen vastgemaakt met de meldingMuil- en pootplaag, verboden doorgang voor vee. In een ander blad lezen we de vol gende opgave Van 1 tot 15 Juli werden in 62C Belgische gemeenten 69.512 gevallen van muil- en pootplaag vastgesteld op 4097 hofsteden. Onder de aangetaste dieren waren 43.777 runderen, 3152 schapen, '2 geiten en 22.295 varkens. De meestgeteisterde provinciën zijn West-Vlaanderen en Luik. Zitting van 8 Augustus 1911. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester, secre taris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive v&n Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goed gekeurde suppl. kohier van den hoofd, omslag over 1911. Aangenomen voor kennisgeving. b. Idem van het suppl. kohier van de schoolgelden over het 3e kwartaal 1911. Aangenomen voor kennisgeving. c. Verzoekschrift van het Bestuur der vereeniging Floraha om voor de op 31 Augustus en 1 September 1911 te hou den tentoonstelling gebruik te mogen maken van de benoodigde schoollokalen. De Voorz. zegt, dat dit adres op advies is geweest naar het hoofd der school, die tegen de ingebruikgeving geen bezwaar heeft, wanneer de lessen, die op 29 Aug. weer beginnen, onge stoord voortgang kunnen vinden. Dhr. Oggel vraagt hoeveel lokalen Floralia wel noodig heeft. De Voorz. zegt dat er verleden jaar 2 zijn gebruikt, waarschijnlijk zijn er nu 3 noodig, terwijl dhr. Hagers advi seert dat er desnoods 4 in gebruik zouden kunnen worden afgestaan. Dhr. Oggel: Ja, maar dan geschiedt dit ten nadeele van het onderwijs, want dan moet een klasse naar huis gestuurd worden. Wordt besloten de gevraagde benoo digde lokalen af te staan en rekening te houden met het advies van het schoolhoofd. d. Verzoekschrift van S. Dieleman e. a. van den volgenden inhoud Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen in woners der gemeente Axel, dat binnen de gemeente bijna geen personen worden gevonden die zelfs tegen betaling beerputten willen ont ruimen. dat buiten de gemeente evenmin personen worden gevonden daartoe bereid, wat eenige jaren geleden nog wel het geval was. dat zij daarom op geenerlei wijze hunne beerputten kunnen doen ruimen, wat groote ongemakken voroorzaakt. Redenen waarom zij Uwen Raad verzoeken eene reukelooze beerruiming in te voeren, of ingeval dat onmogelijk is zulke maatregelen te treffen, dat van gemeentewege de inwoners van den last bevrijd worden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres te behandelen bij de begrooting voor 1912. De in Augustus 1910 vastgestelde verordening op de heffing der school gelden wordt z. h. s. ingetrokken, en voorgesteld vast te stellen eene nieuwe verordening, waarin bij art. 4 wordt bepaald, dat de aangeslagenen zullen worden verdeeld in 7 klassen. Voor het gewoon lager onderwijs voor een inkomen van 550 701 s 800 801 "h'00 1001 g 1300 1301 1600 700 gld. 20 ct., 40 30 ct. 40 50 60 10 ct. 15 20 15 20 25 30 80 1601 a 2000 g 100 boven 2000 g 115 Art. 5, bepaalt dat voor het zoogen ueer uitgebreid lager onderwijs de schoolgelden bedragen in de 7 klassen respectievelijk 30, 45, 60, 80, 100, 150 en 200 cent. Dhr. Oggel vindt de laatste heffing niet evenredig aan de eerste, naar de eerste berekend zou de kostende prijs moeten zijn ƒ3,37, in plaats van ƒ2, De Voorz. zegt dat B. en W. de zaak herhaaldelijk van alle kanten hebben bekeken, en telkens tot de slotsom zijn gekomen om de bestaande bepaling te behouden, wij zijn van oordeel dat meer kinderen van min- dan van meerge- goeden het bedoeld onderwijs genieten, bij gevolg zou het van zeer weinig be- teekenis zijn, wanneer we b. v. het schoolgeld in de 7e klasse eens van 2 naar 2,50 gingen verhoogen. Misschien zouden hier twee kinderen voor in aanmerking komen, wat dan eene belasting van 1 meer zou zijn. Dhr. Van Driel zegt dat het getal die van het onderwijs gebruik maken in den winter wel tot 25 zal stijgen en dan komt men toch aan den kostenden prijs. Dhr. Oggel zegt dat zyne berekening ook gebaseerd is op 25 leerlingen, daarom vindt hij j 2 te weinig. Dhr. Kruijsse zegt dal met opzet eene som van 1200 onkosten voor dat onder- wys aan Ged. Staten is opgegeven, ten einde den kostenden prys zoo hoog mogelijk te stellen. Hierna wordt de verordening z. h. s. aangenomen. II. Onderzoek geloofsbrieven - herbenoemderaadsledencJehh.Lami F. Dekker en Dregthans en hetnien benoemde lid dhr. J. de Feijter In de commissie tot onderzoek deze geloofsbrieven worden benoei de hh. Dieleman, P. Dekker en V Driel. De commissie adviseert onderzoek tot toelating. III. Vaststellen gemeenterekeni over 1910. De commissie tot onderzoek staande uit de hh. M. Wolfert, Sm en Van Driel adviseert tot goedkeurii doch rapporteert dat een post ƒ33.11, die nog altijd door denzelfd "persoon is geleverd, ook wel eensdi een ander zou mogen worden gelevei De Voorz. zegt dat met de ODmerki der commissie rekening zal word gehouden. Hierna wordt de rekening goedj keurd in ontvang ten bedrage 1 40340.08 en in uitgaaf op 38633, derhalve met een batig slot 1 1706.86. IV. Aanbieding begrooting Algei Burgerl. Armbestuur voor 1912, De begrooting beloopt in ontvai en uitgaaf 4600. Wordt in handt gesteld eener commissie, bestaande de hh. Oggel, P. Dekker en Dregmao V. Aanbieding gemeentebegrootin voor 1912. De voorz. zegt dat binna kort de begrooting met de memori van toelichting (in druk) aan de lede zal worden toegezonden, en vraa| machtiging om weer te mogen afwijke van het reglement van orde, en t begrooting te behandelen door twee I benoemen afdeelingen van raadsledei Z. h. s. wordt hiertoe besloten. D begrooting bedraagt in ontvang e uitgaaf 47301.51®. VI. Motie van dhr. J. J. de Feijta e.a. in zake hoofd, omslag. De Voorz. vraagt of een der voot stellers van de motie deze nog nadei toe wil lichten Dhr. de Feijter leest hierna het vol| gende voor Mijnheer de Voorzitter! De welwillendheid, die ons voorstejl Iers dezer motie van het college ten tweede maal te beurt valt, is ons aan genaam. Ik had gemeend naar aanlei ding van de toelichting niets 1 behoeven te zeggen, was het niet collega Kruysse in de voorlaatste ve(| gadering het noodig oordeelde, toen reeds een aanval te wagen op die toe lichting, over welke ik mij beslist ver wonderde, omdat de toelichting van een voorstel bijna in alle gevallen onbe sproken blijft. Het komt er toch maai alleen op aan, wat men wil en voor stelt. Maar, het is begrijpelijk, dat hij zulk een ongemanierde sprong deed, Hij had licht noodig! Hij zat d'us in 't duister Tevergeefs had hij gezocht naar het woordenboek ik zal het vreemde woord dictionaire maar laten rusten waarin eene verklaring te vinden was van het volgens hem groote aantal vreemde worden, die wij in de toelichting hebben gebruikt. Uit die mededeeling van collega Kruijsse mag ik misschien wel afleiden, dat hij in het geheel geen woordenboek bezit, öf, dat zijn woordenboek treffende overeenkomst vertoont met een ver nageld kanon? In het laatste geval wordt het meer dan tijd, dat onze be strijder zijn woordenboek laat ver nieuwen. En mochten soms collega's den indruk hebben gekregen, dat wij zulke heksentaal hebben gesproken, die niet vertaald kan worden, laat mij dan ter geruststelling nog mede- deelen' dat in Brouwers woordenboek op blz. 462 eene verklaring te vinden van het woord .economie" en op blz. 866 ven het woord „maatschappij" en op blz. 895 van het woord „mecha nisme" en op blz. 1098 van het woord „realiteit." Ik wil hierbij de opmerking maken, dat genoemd woordenboek f 1,90 kost, een prys, voor geen onzer zeker te hoog om het aan te schaffen. Dh heel eerst Dh weth, behai geble Dh lelve uog duide zendt gebet Dh tad Dhi maar De meen sprok bepaa sprak voldoi en D( kend behan stelt Raad

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2