BMSBORF emuTuut Floralia - Axel. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Telegrafisch Weerbericht Advertentie n. ONTVANGEN: De Goedkoope Winkel. VOLMAAKT ZUIVER, ZEER VOEDZAAM, BESPARING IN HET HUISHOUDEN. Per Kilo f 1.50 geeft jn ot it de irank ïhoonj oigen engit. elkio- ;h ge sel te •saan rkoop nmer anus- een hoofd eldra Brand te Wilp. Dinsdagavond ruim 9 uur is het prachtige kasteel op het landgoed De Lathmer, te Wilp nabij Deventer, toe- behoorende aan tnr. C. Crommelin te 's-Gravenhage en bewoond door de familie Van de Broek d'Obrenan, uit 's-Gravenhage, totaal afgebrand. Een van de gouvernantes ontdekte den brand, toen zij na het hooren van een knal een brandlucht waarnam, die uit een slaapkamer kwam. Onmiddellijk ging men naar boven om den heer d'Obrenan, die ongesteld te bed lag, benevens de kinderen te wekken en in dien tijd was de brand reeds zoo hevig, dat men om zich te redden ongekleed moest vluchten. Niets heeft men kun nen redden en vele kostbaarheden, schilderden, porselein, goud en zilver, gingen verloren. Alleen de beide auto's van den be woner en eenige rijtuigen van den heer Crommelin, die in het achterhuis waren geborgen, kon men nog redden. De heer Crommelin had het kasteel [gemeubeld verhuurd. De brandweer uit naburige gemeenten kon de vuurzee niet bedwingen en alleen de omliggende gebouwen be- houden. Men vermoedt, alhoewel hier omtrent geen zekerheid bestaat, dat de brand is ontstaan door carbidgas-ont ploffing. Alles was verzekerd. ,De Lathmer" was een deftig land huis met fraaien tuinaanleg en breede grachten. Het gebouw zelf besloeg een oppervlakte van 1200 vierk. M. en had 60 vertrekken. Voor jaar had de heer Cr. het nog geheel inwendig laten restaureeren, van welke restauratie de kosten een halve ton beliepen. De waarde van het gebouw alleen kou dan ook zeker op 100.000 a 120.000 worden geschat. Een troep Zigeuners, bestaande uit een 150 tal mannen, vrouwen en kinderen, met ongeveer 30 wagens, trachtte langs verschillende wegen binnen Den Haag te komen. Politieagenten stonden echter aan de gemeentegrens geposteerd om dit te beletten. De werkman A. J. K., wonende Spaarndammerstraat te Amsterdam, had bij zijn werk op het Zweedsche stoom schip Nord, in de Minfervahaven, het ongeluk een hijsch hout op het lichaam te krijgen. De man werd inwendig gekneusd en aan gelaat en armen ge wond, terwijl hem een duim werd af geknepen. Hjj is in het Binnengasthuis opgenomen. Van deskundige zijde schrijft men naar aanleiding van het verdrinken van twee miliciens-huzaren te Kessel, bij het oversteken van de Maas, dat „De ritmeester, die de manschappen leidde, had moeten zorgen voor het gebruiken van lasso's. Wanneer men met een eskadron een rivier moet oversteken in tijd van vrede, dan verdeelt men zijn manschappen in twee gelijke helf ten. De eene helft blijft aan den oever. iedere man slaat een lasso om het middel van een kameraad. Dan kan bij een eventueel ongeval niemand verdrinken. Als de eerste helft over is, bevestigen de manschappen van de tweede helft de lijn om hun middel en de mannen die al over zijn houden de lijn vast voor het geval er een ongeluk mocht gebeuren. Op die manier zijn zoo al niet de paarden, dan toch de menschen absoluut gevrijwaard voor den dood door verdrinken. Een lasso kan elk huzaar bij zich dragen, een bootje is niet altijd bij de hand, en er is nu gebleken dat niettegenstaande de aanwezigheid van een bootje, toch twee menschen verdronken". 1 Te Barneveld is het kindje van een landbouwer door bijen bijna dood gestokeD. 35 angels zijn uit het hoofdje getrokken. Misselijke grap. In een der bladen kwam het volgende bericht voor „Dr. A. Du pont, geneesheer-directeur van „Lozenoord" te Ermelo, viel de hooge eer ten deel, door H. M. Koningin benoemd te worden tot lijf arts van H. K. H. Prinses Juliana. Het eerste consult heeft reeds Dinsdagmid dag ten paleize te Soestdijk plaats gehad". Naar aanleiding daarvan schrijft de correspondent van de Tel. te Ermelo „Bij onderzoek is geble en, dat de heer Dupont de dupe is geworden van iemand, die meende heel grappig te zijn. Genoemde heer ontving een soort gelijk schrijven, onderteekend dr. Pot natuurlijk valsch -- en spoedde zich naar „Soestdijk". Bij de politie was inmiddels een telegram ontvangen (van denzeltden pérsoon dat een gevaarlijk sujet op reis was naar „Soestdijk" en 'top Prinses Juliana voorzien had. Dr. D. werd nu nagegaan door een paar rechercheurs, werd op 't paleis lang niet vriendelijk ontvangen en ten slotte weggestuurd. Hij heeft een aanklacht bij de justitie ingediend". Woestelingen. Dinsdagnacht om streeks 2 uur bevonden zich aan boord van de veerboot Heen en Weer te Rot I terdam twee zeelieden. Dezen moesten te Katendrecht worden afgezet; ze waren echter in slaap geraakt en had den geen zin om op te staan. Het bootje voer toen door naar Charlois, doch de zeelieden, langzamerhand tot besef gekomen wat geschiedde, werden woest en wierpen zich op den len machinist dien zij de machinekamer intrapten. Deze greep een hamer om zich te verdedigen, maar nu gingen de beide zeelieden met allerlei dingen zelfs met de lichtkappen der boot gooien. De 2e machinist, die te hulp kwam, werd al spoedig tegen den grond ge slagen. Men slaagde er eindelijk in de stoomfluit open te zetten voor assisten tie en de boot op den wal van Charlois aan te sturen. Spoedig was nu politie- hulp aanwezig en werden de belhamels gearresteerd en in bewaring gesteld. Wilde zwijnen. Men schrijft aan de Arnh. Crt. Dezer dagen zijn in de Hoekelumsche bosschen onder Bennekom bij herhaling wilde zwijnen gezien. Naar de be schrijving te beoordeelen, die men krijgt van wie zoo gelukkig waren het zeldzame wild te ontmoeten, zijn de varkens zwart van kleur, met een zeer grooten kop, en, volgens hun hoogte, volwassen exemplaren. De dieren zijn stellig van de hooge Veluwe naar den Veluwezoom gekomenin de bosschen om den Harskamp waren ze reeds eerder waargenomen, terwijl, zooals bekend is, Prins Hendrik in zijn wildpark onder Hoog Soeren enkele jaren geleden uit Duitschland ingevoerde wilde zwijnen heeft losgelaten. Daaruit moet het op nieuw verschijnen van het wilde zwijn in de bosschen op de Veluwe verklaard worden. De schade, die wilde zwijnen aan den te veld staanden oogst toebrengen, volgens auteurs verbazend groot. Ze eten allesrogge, boekweit, aard appelen, kortom alles, wat het veld maar oplevert. Dat men hun aanwezigheid op de akkers heeft gemerkt, is ons niet ter oore gekomen, wellicht levert het bosch voorloopig genoeg op. Spoorwegongeluk. De bladen bevatten bijzonderheden over de ontsporing van een D-trein tusschen Halle en Berlijn. Behalve de machinist, de pakmeester en de hoofdconducteur, is ook nog de stoker bezweken. De arbeiders, die met het opruimen bezig waren, hoorden plotseling tot hun schrik een zacht gekerm en weinige minuten later werd de stoker, die nog bij zijn bewustzijn was, met vreeselijke brandwonden overdekt, tusschen de wrakstukken uitgehaald. Spoedig nadat hij naar het hospitaal was overgebracht, over leed hij. De oorzaak van het ongeval is ver keerde wisselstand, waardoor de trein op een zylijn werd geleid, bestemd voor goederentreinen. In de korte bocht op die lijn ontspoorde de loco motief. Zij kantelde plotseling. De machinist, die nog tijd had de stoom af te sluiten, en de stoker trachtten zich door springen te redden, maar het was te laat. De locomotief boorde in het zand en de bagagewagen werd er tegen verpletterd. De andere wagens waarvan de koppeling was verbroken outspoorden ook en werkten zich in het zand. Door deze gelukkige om standigheid schoven zij niet in elkaar. Het dorp Jamen in West-Pruisen is door een brand geheel vernield. Slechts de twee scholen, de herberg en twee huisjes zijn overeind blijven staan, 't Vuur is aangekomen door dat kleine kinderen met lucifers speelden. Sinds een dag ot vier staat het Arensen—Eversveen bij Harburg in brand. Meer dan 1600 morgen heide en veen zijn reeds verbrand. De be woners der omliggende dorpen staan tegen het vuur geheel machteloos. 60 man der pioniers zijn er heen ge zonden. Van 16—31 Juli 1911. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Cornelis Herrebout, 22 j., jm. en Maria van Tatenhove, 27 j, jd. Geboorten. 12. Jacobus Jan, z. van Jacobus Jan Dolk en Maria van Alten (van Hooge en Lage Zwaluwe16. Jozias, z. van Francois de Jonge en Elizabeth Wolfert. 26. Tannetje Francina, d. van Francois Jan Stoffels en Jacoba Alida de Back. 29. Johannes, z. van Johannes de Feijter en Janna Pietemélla van Es. Overlijden. 2. Jan Riemens, 82 j., weduwn. van Jacoba de Groote. 20. Cornelis van Alten, 72 j., echtg. van Geertruij Stuijaard. 21. Fran cois Cornelis Dieleman, 2 m., z. van Jacob Johan Daniël en Suzanna Catharina van de Velde. 22. Janna de Jonge, 4 m., d. van Her manns en Maria Pijpelink. 31. Hendrik van Tatenhove, 9 j., z. van Francois en Janna Klaas sen. 2. 3. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be- n DINSDAG den 8 AUG. a.s., des voormiddags ten 83/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. Vaststellen gemeenterekening over 1910. 4. Aanbieding begrooting Alg. Burg. Armb. voor 1912. 5. Aanbieding Gemeentebegrooting voor 1912. 6. Motie van den heer J. J. de Feijter e. a. inzake hoofdelijken omslag. 7. Reclames inzake hoof deljj ken omslag. Axel, den 3 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. van het Kon. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 5 Augustus Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. Gedeeltelijke be wolking. Weinig ot geen regen. Zelfde warmtegraad. Zij, die nog LID wenschen te worden van de reisclub „DE EENDRACHT" kunnen zich daar voor aanmelden bij M. DE KRIJGER en J. P. JANSEN VAN ROSENDAAL. De TENTOONSTELLING zal worden gehouden op 31 Augustus en I September a, s. Inzenders van bloemen der vereeni- ging, bloemen tot opluistering, fruit, groenten en voorwerpen van huisvlijt kunnen aangifte doen möt opgave van hetgeen zal worden ingezonden tot Vrijdag 18 Augustus a.s. bij den secre taris C. P. MIN JON. Verschillende soorten _7 AxeL P. J. MEIJER.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3