Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 4 Augustus 1911. Woensdag werd hier ran uit de open bare en eenige particuliere huizen gevlagd, ter gelegenheid van de 53ste jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, prinses van Waldeck en Pyrmont. Zooals we dat gewoon zijn bij ver jaardagen van ons vorstenhuis, was er 's avonds concert op de markt. Eerst enkele nummers van Hosannadat we al lang niet gehoord hadden en daarna gaf Concordia enkele stukken en stukjes ten beste. Natuurlijk speelden beide gezelschappen ook de volksliederen. Een zeer talryk, voor een deel zeer woelig, publiek was op de markt aan wezig. GistereD maakte de reisclub De Eendracht alhier een uitstapje naar Antwerpen, waar men weer volop heeft genoten van de bezienswaardig heden aldaar. Natuurlyk werden de Dierentuin met zijn aquarium en „Tietz" niet vergeten. Voldaan keerde men weer huis waarts, om de huisgenooten te vertellen van zijn wederwaardigheden gedurende de reis. De St. Crt. no. 179 bevat de sta tuten van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram ■uiegmaatschappij, gevestigd te Neuzen. De vennootschap heeft ten doel het aanleggen en exploiteeren van de vol gende spoorweglij nen in Zeeuwsch VlaanderenaSchoondyke—IJzendyke b IJzendijke—Philippine—Sas van Gent c Sas van Gent- Drie Schouwen— Zuiddorpe—grens—Moerbeke d Hoofd plaat—Pyramide e Philippine—Neu zen—Zaamslag f Hontenisse Drie Schouweng Sas van GentSelzaete en tevens het aanleggen, in eigendom overnemen, huren, verhuren of exploi teeren van andere lijnen of deel te nemen in andere tram- of spoorweg maatschappijen in Zeeuwsch-Vlaande- ren en aansluitende lijnen op Belgisch gebied. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot gezworene van den polder Willem lil de heer F. de Jonge te Zaamslag tot gezworene van den Nieuw Othene- polder de heer J. Huijssen Jz. te Zaamslag tot gezworene van den Van Lijnden polder de heer A. Scheele te Zaamslag tot gezworene van den Paulinapolder te Biervliet de heer Th. J. Buijsse te Biervliet. De St. Crt. no. 178 bevat de sta tuten van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation te Ter Neuzen. De vereeniging heeft ten doel de vervaardiging van cokes en nevenpro ducten van steenkolen, zoowel als het verrichten van alle andere werkzaam heden en bewerkingen, die aan die industrie verbonden zijn. Maandagavond is in den diepen put in den nieuw bedijkten polder onder de gemeente Hoek het eenig kind van H. van Tatenhove Fz., 9 jaar oud, bij het zwemmen verdronken. Door den onderwijzer Roosendaal werd het knaapje spoedig uit het water Lid, doch het gelukte niet de levensgeesten nog op te. wekken. Dinsdag werd in de schorren van Philippine een zeezwaluw, daar genoemd stekker, geschoten, welke een ringetje aan een poot had, waarop was gegra veerd„Museum Leiden 1876!" In Philippine begon Zondag onder de godsdienstoefeningen op eens de klok te luiden, ten teeken van brand. Allen haastten zich uit de kerk te komen om te zien, waar er brand was. Het bleek aan den dijk van den Kanaal polder te zijn, waar over ongeveer 700 M. het dorre gras verbrandde. Gelukkig wist men den brand spoedig meester te worden, anders zou al het graan uit den polder een prooi der vlammen geworden zijn. Te Stoppeldyk werd Dinsdag door Burg. en Weth. aanbesteed de bouw eener school met onderwijzerswoning in den Pauluspolder. Er werd ingeschreven door de heeren K. Dieleman, Zaamslag, 14.020, L. Balkesteijn, Ter Neuzen, 13.091 A. v. d. Walle, Hulst, 12.940, C. Wisse en J. Keijzer, Zaamslag, 12.900, J. Schop man, Hulst, 12.849, P. J. Voet, Hon tenisse, 12.820, Jos. Bleijenberg, St, Jansteen, 12.800, L. Boeykens, Lams- waarde, 12.776, B. H. Reuling, Hulst, 12.690. Behoudens nadere goedkeuring ge gund aan den laagsten inschryver. Er waren 7 billetten van onwaarde Bestemd is voor openbaar onder wijzer in Ned.-Indië de heer E. Bartz te St. Jansteen. Te St. Jansteen is Woensdagnacht een landbouwschuur afgebrand, waarbij een paard en twee runderen in de vlammen omkwamen. Alles was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. in de lucht hing. Dodo hinderde het nog steeds dat zij een terechtwijzing had gekregen, waarop zij met al haar slag vaardigheid het antwoord schuldig was gebleven. Vader vroeg, schijnbaar langs zyn neus weg, maar toch blijkbaar met belangstelling, wat die Braunstein's eigenlijk voor lui wareD. Den ouden heer kende hij oppervlakkig uit de club dat leek wel een flinke man. Moeder vond dat mevrouw een beetje poeha had. de dochter was een heel mooi, wat wuft meisje. Signe zweeg hardnekkig Eindelijk hief moeder de tafel op allen voelden zich verlicht. Men ging nog eens naar de hal en bekeek de geschenken. Moeder geeuwde heimelijk een paar malen en zei toen 'Kinderen, Kerstmis is voor de arme huisvrouw altijd het zwaarst. Ik ben doodmoe, ik ga naar bed.* Vader bleef. Hij stond met zijn beide dochters bij den grooten boom en liet afwisselend nu eens de bovenste, dan de onderste helft der electrische lampjes gloeien. »Heel aardig* zei hij telkens. Werkelyk heel aardig en origineel.* En tegelijk keek hij een beetje verdrieti naar het deonegroen. Toen zei hij eensklaps: »Dodo, haal ma eens even vlug den wasstok.* En toen Dodo terugkwam, streek hij van het dichtstbijzijnde zilveren blad peperkoek en marsepein met de hand weg, zoodat al dat lekkers op het tapijt PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 6 Augustus 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Ifugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeaholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Av. 6 ure Ds. S. O. Los .„(van Pretoria). Kerk B Voorm. 9 ure Ds. S. O. Los Nam. 2 ure Ds. S. O. Los (van Pretoria). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Woensdagavond is brand ontstaan in de stoommalerij van J. Neve te Walsoorden. Het gebouw is geheel uitgebrand. Een zestal aangrenzende woningen wist de brandweer te be houden. Tijdens schipper Adr. Bootsgezel van Breskens met zijn schip Zeeuwsch- viaanderen te Hoogveld (Duitschland) lag, werd hy door een strijklier zoodanig aan het been getroffen dat dit moest geamputeerd worden. In de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1911 kwamen in Zee land zes gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. twee gevallen van roodvonk, een te Goes en een te Zuid dorpe, en vier gevallen van diphthe ritis, nl. een te Goes, een te Hontenisse en twee te Zierikzee. rolde, en brokkelde de was met bevende hand af: >Zoo, en nu een beetje denne- naalden. En nu aansteken, kinderen* Hij stak de droge naalden aan. Er verspreidde zich een lichte, fijne walm »Zoo, kinderen.... een beetje Kerstmis geur moeten wij toch hebben. Weetje dien hebben wij den heelen avond gemist ja, zooals hij vroeger ons heele feestvertrek vulde. Geur van was en dennen,ja 1* Wordt vervolgd). Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is tegen J. D., 27 jaren, landbouwer, geboren en wo nende te Biervliet, thans gedetineerd te Middelburg, rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en in structie, verdacht van poging tot dood slag op zijn broeder en bedreiging met misdrijf tegen het leven van zijn vader. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht L. A. v. d. S., 21 jaren, arbeider, geboren te Biervliet en wonende te IJzendyke, verdacht van schaking. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer is uitge broken onder vijf melkkoeien bij den landbouwer Iz. Cappon te Nieuwesluis, gemeente Breskens. Vorstelijk bezoek aan Utrecht. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik brachten gisteren een bezoek aan Utrecht, 't Was elf jaar geleden, dat de Koningin voor 't laatst in de vierde stad des lands is geweest en toen voor een bezoek aan het provin ciaal bestuur. Het bezoek duurde slechts van half elf tot vijf uur en de Utrechtenaren zijn allesbehalve tevre den gesteld. Particulieren deden niets voor versiering of verlichting en alleen het ooglij dersgesticht en de fabriek der firma Begeer werden bezocht. Veel rijtoeren werden gemaakt. Aan den ingang van het stadhuis werden H. M. en Z. K. H. door het dagelijksch bestuur der gemeente op gewacht en terwijl een vrouwenkoor in de vestibule enkele liederen deed hooren, werden de gasten naar de receptiezaal geleid, waar ze door den gemeenteraad werden ontvangen. Daarna begaven H. M. en Z. K. H. zich naar de burgemeesterskamer, om voor het geopende raam een zangaubade aan te hooren. In het Gebouw van Kunsten Wetenschappen bood de gemeenteraad aan H. M. en Z. K. H. een noenmaal aan. Hier vertoonde zich het Koninklijk Echtpaar op het balkon onder het daverend en aanhoudend gejuich der menigte. Bij Paushuize werd namens de vereeniging Koninginnedag een zil veren beker voor Prinses Juliana aan geboden. Aan het noenmaal hielden de burgemeester en de Koningin rede voeringen, waarin gewezen werd op de historische banden tusschen Utrecht en het Oranjehuis en op het gewicht van Utrecht vooor de wetenschap. Na afloop hiervan hielden H. M. en Z. K. H. cercle voor de leden van den gemeenteraad en de genoodigden. De Koningin schonk 1500 voor de ütrechtsche armen en 250 voor de politie. Onweer. Van alle kanten komen berichten van rampen, veroorzaakt door het felle onweer, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag over ons land losbarstte. Zoo meldt men uit Den Bosch: Nagenoeg onafgebroken woedde Dins dagavond van negen tot 's nachts drie uur een onweder beurtelings en vaak tegelijkertijd in verschillende richtingen. In Den Bosch ging dit om half twaali met een hevigen slagregen gepaard en in Vucht met een zwaren en lang- durigen hagelslag. In Den Bosch sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken, wel hier en daar materi- eele schade. Te Orthen veroorzaakte de bliksem aan een kermiskraam schade. Onder Ermelo is de bliksem geslagen in de boerderij van G. ten Hove. De boerderij en de nieuwe oogst voorraad zijn verbrand. Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in de zadelmakerij van J. Velthuizen, te Driebergen. Alles brandde tot den grond af. De bliksem is ingeslagen in het achterhuis van den molenaar v. d. Heuvel te Zoelmond. Alles is afgebrandVerzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweder is bliksem ingeslagen in de woning van den rietdekker en mandemaker J. v. L. te Kerkdriel. Alles is verbrandook een groote voorraad hooi en eenig klein vee. - - Te Barneveld is de bliksem geslagen in de boerderij van B. Luttik- huizen, in de buurtschap Esveld. De gebouwen zijn totaal afgebrand. Te Nieuwaal is T. v. H., werkzaam op den steenoven van de heeren De Jongh van Euch aldaar, door den bliksem gedood, Hij laat een gezin met 6 kinderen na. Te Boxtel zijn twee boerenwoningen met stalling afgebrand, waarbij ook eenig vee omkwam. Bij den land bouwer G. van Driel te Geldermalsen werden 5 kalveren door den bliksem in de weide gedood. Te Dalen (Dr.) is de bliksem geslagen in de landbou werswoning van G. Zantvoort, r bewoond door de wed. J. Gerrits. Huis inboedel gingen geheel verloren, alleen de levende have werd gered, Zand voort had een en ander laag, de wed. G. had niets verzekerd. Te Wesepe is er ten gevolge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan in de boerenwoning van J. van der Noort. De woning en bijbehoorende schuur verbrandden geheel. Met moeite kon eenig vee worden gered 12 varkeus en 4 kalveren vonden den dood in de brandende gebouwen. Zoowel de ge bouwen als de inboedel waren tegei brandschade verzekerd. Nabij Wyjk aan Zee brandde de boerderij van Gerritsen af, terwijl onder Wijk aan Duin de bollenschuur van Grapendaal in de asch werd gelegd. Te Putten «sloeg de bliksem in de bakkerij van Meervelt, er ontstond geen brand. Een aantal koeien zijn echter gedood. Te Voorthuizen brandde een boerdery af. Men meldt uit Havelte aan de Tel: Met den door een adder gebeten arbeider J. Westerveen gaat het vry goed. Gedurig raakt hij echter nog zijn bewustzijn kwijt. Zijn vrouw geeft hem dan een glaasje brandewijn ot jenever. Opmerkelijk is het, dat de man niet proeft, dat het sterke drank is. Het smaakt hem, zegt hij, als schoon water. Alcohol is volgens sommigen een uitstekend tegengif tegen slangengif. Melknood. Een tweetal melkin richtingen te Haarlem hebben zich ge noodzaakt gezien, wegens den veel te geringen aanvoer van melk, orders aan de loopknechts te geven, den verkoop zooveel mogelijk te beperken en althans aan niet-klanten niet te verkoopen, Bij het ophijschen van een emmer pek werd te Amsterdam in de Tilanus- straat een 7-jarige knaap door een vallend stuk harde pek aan het hoofd getroffen, waardoor het kind weldra overleed.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2