So. 35. 27e Jaanr. erfenis van oom Reinlait Zaterdag 5 Augustus 1911. Nieuws- A d vertent ieblad oor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. Dl EL FM A A Buitenland. FEUILLETON. OlIMNT. D't blad verschijDt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte 'berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjjdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Den 31en Juli werd uit Agadir aan ie Kölnische Zeitung gemeld, dat zich laar nog vier Duitschers en twee jjanjaarden ophielden. De kruiser Berlin was dien dag naar Teneriffe rertrokken om kolen te laden. De verving den kruiser. In het pheele gebied van Mogador tot het literste Zuiden heerscht, dank zij de tegenwoordigheid der Duitsche schepen, ie grootste rust, seint de correspondent. in Taroedant zijn eenige Duit- jchers, van Marrakesj gekomen, goed ptvangen. Dezer dagen hebben hoof- van den gevreesden bergstam der llda Oetanan alsmede uit het Wad-noen- jebied den gezagvoerder van de Berlin een bezoek gebracht. Zij zeiden, dat er overal tevredenheid over de aan- lezigheid der Duitsche oorlogsschepen was. De gezagvoerder spoorde hen tan, voor handhaving der orde in hun land te waken. ENGELAND. Meer dan 12000 arbeiders zijn in Engeland zonder werk. Uit Londen wordt gemeld, dat alle geëmployeerden aan de Tilburydokken, uitgezonderd iie voor de haven van Londen werken, den arbeid hebben neergelegd. De arbeiders beweren op de jongste [ergadering van patroons en werklieden algemeen loon van 8 pence per lur en een herziening van den vverk- |d te hebben verkregen, hetgeen door e werkgevers ontkend wordt. Dit was omstreeks veertieo dagen 'oor Kerstmis geweest, en in de beide tolgende weken vergat vader vrij wel tlle kleine en groote, werkelijke en in- lebeelde zorgen. Hij en zijn vrouw feefden nu geheel voor het genot, ein delijk eens nit volle beurs te kunneu nkoopen en schenken. Hij nog eeoigs- tins anders dan moederzij reed van den eenen grooten winkel naar deu inderen, hy ging zoekend door de Itraten, monsterde de uitstallingen en las blij, als hij iets vond waarmee hij lacht, iemand een bijzonder genoegen te kunnen doen. Dat had reeds vroeger zijn aard gelegen, maar in Körlin paren het altyd kleinigheden geweest, nu speelde de prijs geen rol meer. Kaar hij wilde toch dat zijn geschenken n persoonlijk karakter droegen. Van uitgaan kwam er bijna niet in i dagen voor Kerstmis. Een paar kleine diners, een concert, een receptie den gezant dat was alles. Avonds zat men meestal rustig thuis. De meisjes werkten. Ook Signe. Eigen lijk hield zij er niet van, en vroeger kad zij dikwijls genoeg over dat »oogen- ^edervende borduren* gespot. Nulegde Een vergadering van Londensche reeders heett Dinsdag besloten, de ge maakte overeenkomst alsnog te hand haven en onmiddellijk tot arbitrage over te gaan, wanneer intusschen de stakers onverwijld het werk zouden hervatten, 't welk de stakerspartij af gewezen heeft. Intusschen werkt de uitbreiding van de staking verlammend op een groot deel van het Londensche havenverkeer, wat vooral bedenkelijk is voor de Argentijnsche vleesch- ladingen, die daar verwacht worden. Mochten die ongelost blijven, dan zou een vleeschnood kunnen ontstaan. De P. en O. stoomvaarilijn moet besloten hebben de ongeloste of half geladen schepen naar Antwerpen te zenden, waartegenover de stakers gedreigd hebben hun Antwerpsche kameraden uit te noodigen niet te lossen of te laden aan die stoomschepen. De correspondent van de Daily News te Huil seinde Dinsdagavond, dat de staking zich belangrijk uitbreidt onder het personeel van de Groote Centrale spoor te Huil, alwaar verschillende havenwerkers zich bij de stakings beweging hebben aangesloten. In de haven van Newport in Mon mouth is de staking geëindigd, nadat patroons en werkvolk een vol etmaal vergaderd waren geweest. Buiten het stadhuis, waar de bijeenkomst werd gehouden, bleet den geheelen nacht een talrijke menigte op den uitslag wachten. Gejuich begroette de mede- deeling. De patroons erkennen de vakvereenigingen en verbinden zich zij een ijver aan den dag die Dodo in verbazing bracht En nog meer was Dodo er verbaasd over hoe behendig die lange, smalle vingers waren, hoe ouder die vingers een gewoon werkje een klein kunstwerk werd. Zij was verbaasd en zei toch jaloersch bij zichzelf»Signe kan alles als zij maar wil.* Daarbij was Signe dien laatsteu tijd stil geworden, en »griezelig piekerend,* voud Dodo. En zij had dikwijls heel eigenaardige ideeën. Dat zij voor de beide Neu man netjes twee reusachtige poppen aankleedde, die beiden meester lik getrouw weergaven hoe zij er bij het tableau vivant halden uitgezien, dat kon er nog mee door, op die »Neukinderen* was Signe nu eeumaal dol en het waren ook dotjes. Maar dat Signe ook nog halve nachten poppen zat aan te kleeden voor de Kerstfeest viering in het Kinderziekenhuis, dat was toch vrijwel onzinje kon ze immers even goed kant en klaar koopea, daar had moeder gelijk in. Een beetje jaloersch was Dodo per slot vau rekening toch. Zj vond zich zelf vreeselijk langzaam en onhandig bij haar werk. Het ging haar niet goed af. En ongeduldig dat ze was om wan hopig te worden. Alle oogenblikken moest zij opspringen en eens door de kamer hollen. Dan dwong zij zich zelf weer, borduurde met roode wangen een beetje en smeet haar handwerkje weer geen werklui of vakvereenigingen wegens staking van het werk voor den rechter te dagen, dadelijk de onderhandelingen te openen over herstel van grieven der arbeiders en voor 31 dezer tot een besluit te komen. Alleen de grieven der tremmers worden voor den verzoeningsraad gebracht. DE HITTE. De hitte die nog altyd voortduurt, zonder dat de onweers blyvende ver andering brengen, heeft vooral in Duitschland een groot aantal gevallen van zonnesteek veroorzaakt. In Saksen zijn de laatste 10 dagen meer dan 100 personen gedood door zonnesteek. In Berlijn zijn Zondag 8 personen aan zonnesteek bezweken. In Dusseldorf had men in een week 27 doodelijke gevolgen van zonnesteek, verdronken 14 personen bij het baden en werden 4 personen door den bliksem gedood. In tal van dorpen braken in de uitgedroogde huizen branden uit. En water om te blusschen was er niet. Door de daling van het water in de beken en rivieren komen duizenden visschen dood boven drijven, die een ongezonde lucht verspreiden. De Duitsche Vereeniging tot bescher ming van dieren heeft een oproeping gedaan om meer voorzorgsmaatregelen bij het verzenden van dieren per spoor. Ze haalt als voorbeeld aan dat op één dag in Eslingen 112 varkens, in Hei delberg, Mannheim en Neustadt 250, en in Stuttgart 246 varkens, dood aankwamen, versmacht door hitte en dorst. weg: »Signe, vertel eens wat'* Maar Signe zag dan even glimlachend op -- met een eigenaardig glimlachje. Als men glimlacht, heet dat een bewijs dat men in zijn schik is. Maar Signe glim lachte dikwijls vond Dodo alsof zij eigenlijk liever wilde schreien die verstandige, mooie Signe, het was eenvoudig belachelijk. Het werd een reuzen-kerstboom, be neden in de hal. Een denneboom die bijna ter halver hoogte van de groote ruimte reikte, met honderden van gloei lampjes. Tafels, waarop geweldige stapels van geschenken lagen. Eerst zong Signe ^Heilige nacht* - daar had vader op gestaan, en toen kwam het gewone ver bazen, bewonderen, bedanken. Maar zonderling de rechte stemming wilde niet komen. Vergeefs spoorde vader aan: „Komt kinderen, weest nu eens even vroolijk als vroeger in Körlin.* Toen ging het wel voor een oogen blik, maar het bleef er ook bij. Alles was zoo anders dan vroeger. Alleen moeder was in één opzicht de oude gebleven zij sprak er terstoud van, dat zij de kant die vadei haar geschonken, en het brons dat de kinderen samen voor haar gekocht hadden, wilde ruilen. Dat was ten minste een aanleiding tot vroolijk- heid. Eu Friedel vertelde van een meneer die bij Gerson kwam binnen stuiven »Geef mij een blouse, een zijden blouse »Ja, van welke kleur In Zwitserland is een gids, die door de warmte bevangen werd, in een af grond gestort, en op een andere plaats overkwam hetzelfde aan een paar toeristen. Men heeft nog nooit zoo'n sterke smelting van de gletschers waarge nomen als dit jaar. Frankrijk wordt rijkelijk bedeeld met onweers, die veel schade doen, en die vaak gepaard gaan met zware orkanen. In Italië is het smoorheet. In Venetië en Milaan wees de thermometer Maan dag 38 gr. C. In België worden in verschillende plaatsen de groote fabrieken 's middags stil gezet. Het onweer van Zondagnacht heeft ook in West-Vlaanderen gewoed, en veel branden veroorzaakt. Te Gent zijn Zaterdag zes personen tijdens de rechtszitting t^oor de hitte ongesteld gewordeneen is zelfs ster vend naar het hospitaal gedragen. Er waren 110 zaken op de rol, wat de aanwezigheid van ruim 250 personen noodzakelijk maakte. En al die menschen, buiten enkele, moesten in de hitte blijven rechtstaan door gebrek aan zitplaatsen Ook in Engelsch-Indië is de toestand erg. Een Reuter-bericht meldt, dat de oogst in de Vereenigde Provincies, de Centrale Provincies en de Punjab verdord is. De passaat blijft onge regeld, en de regeering zal de gewone maatregelen tegen hongersnood nemen, als de toestand niet binnen tien dagen verandert. »Geef er mij maar een.* Maar meneer u moet toch even aangeven hoe »Neen, neen Geef mij maar een blouse ze wordt toch geruild Vroeger dan anders ging meu aan tafel. Maar de champagne scheen niet zoo opwekkend te zijn als vroeger de dunne arak-punch. De rechte vroolijk- heid wilde niet komen, en als zy bij wijlen eens opflikkerde, dan scheen het alsof zij gedwongen was en terstond doofde zij weer uit. Men kon het aan de beide zonen merkenzij zaten op heete kolen. Eberhard nam, zoodra hij kon, afscheid een afspraak met kame raden, die anders zoo eenzaam zaten. Toen maakte ook Friedel zich gereed om heen te gaan. Hij was ten minste zoo eerlijk om te zeggen »Ik heb be loofd nog een oogen blik bij de Braun- stein's te komen. U moet er niet boos om zijn.* Vader en moeder zwegen, ietwat ge pikeerd. Maar Dodo riep: Wat, vieren die ook Kerstmis?* Toen werd F1 riedel boos. Hij verzocht zeer beslist van der gelijke wijsneuzigheden verschoond te blijven. »En overigens, Dodo, kun je er zeker van wezen dat de Braunstein's beter Christenen zijn dan jij en ik! En in elk geval is juffrouw Braunstein vrij wat beter opgevoed dan jij. Laat dat je gezegd zijn.* Ze zaten nog met hun vieren een tijdje bij elkaar, maar het was of er lood

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1