De erfenis van oom. Remhard. o. 34. Woensdag 2 Augustus 191 f. 27e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. - id. K, IXEISCHE m COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De officieuse Berlijnsche correspon- leut van de Kölnische Zeituug seinde Ity'dag Zoowel in Londen en Parijs als te lerlijn wordt de rede van den Engel- che'u eersten minister in uitvoerige «schouwingen toegelicht. Ook in ge- ighebbende kringen te Berlijn ziet men iet bevrediging, dat Engeland een Tiendsehappelijke overeenstemming usschen Duitschland en Frankrijk renscht. Men is echter niet van mee- ïing, dat de onmiddellijke invloed van |e rede op de gedachtenwisseling zoo poot zal zijn, als men op vele plaatsen ichijut aan te nemen. Iu alle geval kd Duitschlands houding in deze kwestie jüü te voren slechts door zijn eigen ïëloverwogen belangen bepaald blijven. De Kölnische Zeitung toont nog eens aan, hoe dwaas het is geweest te denken, lat Duitschland ineens 400,000 reser visten zou oproepen. Dat zou het be drijfsleven immers ten zeerste schade het legerbestuur in groote moeilijk heden brengen. Hoe al die menschen, doven en behalve het leger dat toch al onder de wapenen is, onder dak te brengen Zooiets gebeurt wel bij mobi lisatie als een oorlog op handen maar anders niet. Uit de begrooting viel ook al lang van te voren op te jnaken, dat er tot de oefening van die 100,000 man maar bij gedeelten besloten was. TURKIJE. De politie heeft vastgesteld, dat de brand, welke Donderdag uitbrak in de zakenwijk van Stamboel, gesticht is door den Armenischen drukker Bagdadlian. Men heeft in het huis van den nieuwen chef van den staf van het leger voor Albanië ontvlambare stoffen gevondeu, die blijkbaar juist waren aangestoken. De kwaadwilligen, die hier de hand in het spel hebben gehad, zijn nog niet gevonden. De met de vervolging der roovers in den Olympus belaste majoor Hamid bei gelooft, volgens een bericht uit Saloniki, een nieuw spoor van den ont voerden ingenieur gevonden te hebben. Het spoor leidt naar het Grieksche klooster Dyonisios boven het dorp Lithochori. In de buurt van dat Klooster zijn rotskloven, waar herders dikwijls een toevlucht zoeken. Het heet, dat de vervolging der roovers met alle kracht ter hand genomen is. Men weet, dat vroeger een brief van Richter gevonden is, waarin hij er juist op aandrong de roovers niet te scherp te vervolgen, daar hy anders gevaar liep gedood te worden, doch liever het geëischte losgeld te betalen. Uit Saloniki wordt aan de „Tagl. Rundschau" geschreven, dat de door Richter in het Olympusgebergte onder nomen reis geenszins een zoo waag- halzige onderneming was als de Turk- sche Regeering, om zich van de ver plichting tot betaling van den losprijs te ontslaan, wil doen voorkomen. Als bewijs daarvoor wordt aangehaald, dat Ook bij de schrijftafel bleef vader ten paar oogenblikken staan. Neen Kar werken zag er dat kokette meubel met het piekfijne marokijnen vloeiboek het midden en allerlei prullen rechts links niet uit. Maar kijk portretten van ouders en broer en zusters dat was toch aardig. Maar daar tueachen stond drommels, waar hij die mooie vrouw al eens vroeger gezien Die daar in dat gouden lijstje, Een prachtige vrouw dat dieude gezegd. Hardi kwam binnen. Morgen, ouwe heer! Neem mij niet kwalijk dat ik u liet wachten. Ik zat juist in het bad. Neem plaats.... U rookt toch Hier papa! Vuur - zeker! En waaraan heb ik het genoegen te danken dat u mij eens komt opzoeken De jongen zag er een beetje uit of hij te weinig geslapen had, eu hij sprak weer zoo nerveus haastig. Maar hij was toch wél knap en hij scheen werkelijk in zijn schik, zijn vader weer eens bij zich te hebben. Zij zaten in de beide gemakkelijke stoelen tegenover elkaar, en vader sprak er eerst over dat ze Eberhard zoo zelden Richter dezelfde reis in 1909 en 1910 volbracht, met nog eenige andere heeren, zonder grooter escorte en zonder den minsten overlast van de roovers te ondervinden. Nog voor enkele maanden werd de tocht door een Pruisischen Regeeringsraad en zijn echtgenoote ongehinderd volbracht en het eenige roekelooze in Richter's onder neming was, dat hij te vroeg op reis ging en niet afwachtte, dat de sneeuw massa's gesmolten waren. De aanleiding tot wat Richter over komen is, moet gezocht worden in het feit, dat reeds verscheidene dagen voor zijn aankomst in Saloniki in de daar verschijnende in het Fransch geredi geerde bladen bericht was, dat „de beroemde ontdekkingsreiziger Richter" verwacht werd, om ten derden male den Olympus te bestijgen. Dit heeft de roovers op den inval gebracht hem op te vangen. Men meent echter, dat ontvoering op touw gezet is door aanzienlijke inwoners van Saloniki, die betrekkingen onderhouden met de rooversbenden en die op deze, vroeger zeer gebruikelijke wijze, trachten wilden hun flnancieele verhoudingen wat te verbeteren. En dat kan iemand, zoo wordt opgemerkt, in Turkije overal passeeren, zoodat men daarvoor vol strekt niet naar den Olympus behoeft te reizen. AMERIKA. De indruk, dien de speciale boodschap van Taft aan het Congres, over de aantijgingen tegen hemzelf eu zijn broer C. P. Taft, in de Amerikaansche pers te zien kregen. Nu ja de dienst. En de stal. En de maatschappelijke verplichtingen. Maar het was waar »U hebt gelijk, papa, ik ben in lang niet bij u geweest.* Vader had het vooruit overlegd hoe hij tot het eigenlijk doel van zijn bezoek zou komen. Langs omwegen. Maar uu brandde hij losdat vervloekte spel en die geschiedenis in Gotha. Eberhard kneep zijn oogen een beetje samen. Doch het was ook maar voor eea oogenblik. »Beste papa zei hy toen. »Hebt u dan nooit eens een klein spelletje meegemaakt? Ik vraag u gespeeld is er immers overal en altijd En als het eens zoo trefc, is het onmo gelijk je er aan te onttrekken. Spel breker te zijn is altijd vervelend. En die geschiedenis in Gotha nu - - die heeft uw zegsman zeer overdreven. D heele zaak was de moeite niet waard Ik herinner mij nu nog heel goedden eersten avond verloor ik een paar hon derd mark en won die den volgenden avond weer terug. RuimMaar als het u rust geeft, ik heb in de laatste zes weken geen kaart meer aangeraikt Op mijn woord van eer! Natuurlijk met uitzondering van een spelletje skat in het casino.* Gudareza voelde zich verlicht. »Nu be3t dan, jongen.* Hij zei nog een paar vermanende, vaderlijke woorden. I Hij was heel geen zedepreker, maar spelen was nu eenmaal de ergste van alle ondeugden. Het ruïneerde vroeg of laat ieder vermogen en karakter En toen kwam het gesprek op allerlei dingenop het regiment, op de club, ten slotte ook op Signe. »Signe is eenvoudig mal, papa. Wer kelijk, u moest eens een beetje strenger met haar omspriugen. Die geschiedenis met Hoburg is meer dan erg! De arme kerel loopt rond als een geknakte lelie. Eerst hoop geven want dat heeft Signe gedaan eu dan een blauwtje laten loopen.... een prins mooi is het niet. Ik kan Signe veel vergeven. Zij met haar schoonheid mag eischen stellen. Maar alles heeft zijn grenzen. En die arme Hoburg is niet de eenige. U herinnert u dien Horfeck wel, dien aardigen kerel Dien heeft zy heelemaal het hoofd op hol gebracht. Ik kalmeer hem wel zooveel ik kan. Maar ik zie het aan komen binnenkort brandt hij los en haalt een blauwtje. Neen fraai is het niet Vader stoud op. De sigaar was op gerookt eu hij wilde ook niets meer over Signe hooren Hij slenterde no eens met zijn zoon door de kamers om zich een kleinen beker te laten toonen dien Hardi in Gotha had gewonnen Toen viel zijn blik in het voorbijgaan weer op de foLografie der mooie vrouw op de schrijftafel. Hij wees er naar. heeft gemaakt, is zeer gunstig. Alge meen is meu er door tot de overtuiging gekomen, dat de journalisten, die het relletje hadden op touw gezet, hunne beschuldigingen op veel te losse grond slagen hadden gebaseerd. Er was in de perscampagne tegen den President en zijn broer sprake van een brief, dien de voormalige minister van biunen- landsche zaken Ballinger zou hebben geschreven aan Richard Ryan, een spoorwegexploitant in Alaska, waarin m. zou hebben gestaan, dat de Pre sident geweigerd had sommige door Ryan aangevraagde concessies goed te keuren, voordat C. P. Taft zijn tusschen- komst zou hebben verleend. Nu ver klaart de President in zyn boodschap aan het Congres, dat de brief in quaestie niet bestaat en dat verder de heer C. P. Taft en de heer Ryan elkaar niet kennen en nooit iets met elkaar hebben te maken gehad. Op scherpen toon verwijt de Presi dent dan zijn bedillaars hun misdadig en onverantwoordelijk bedrijf, en wijst hy er op, dat het publiek in kennis dient te worden gesteld met het groote nadeel en de demoralisatie die voort vloeien „uit den hysterischen argwaan van eerlyke lieden en de gewetenlooze verdachtmakingen van slechtaards." Dit is tot dusver de eerste maal dat president Taft zich heeft verwaardigd in het openbaar op te treden tegen den laster en de verdachtmakingen, die over corruptie in hooge regeerings- kringen in de Vereenigde Staten als het ware dagelijks worden in omloop gebracht. Wie is dat toch, Eberhard Daar Midden tusschen ons allen Eberhard stond een beetje achter zijn vader, en deze zag dus niet hoe zijn zoon eensklaps bloosde en hoe hij zich op de onderlip beet. Alleen trof het hem even dat Hardi niet dadelijk antwoordde. Maar toen hij zich omkeerde, had Eber hard zijn oubevangenheid weer her wonnen. »Een mooie vrouw niet?* »Ja ik weet niet waar ik ze al eens gezien heb.* »Wel, op het weldadigheidsfeest bij Kroll. Ik soupeerde daar immers met haar en haar man.* „Dus werkelijk getrouwd?* Eberhard lachte. »Dat spreekt van zelf. Meneer en mevrouw Köhne.* »De komiek »Precies, papa. Een paar, dat wel wat komiek bij elkaar komtMaar werkelyk een heel fatsoenlijke vrouw.* »Nu neem mij niet kwalijk, Hardi wie zijn portrat aan eea jongen lui tenant geeft »Lieve hemel, papa! U ziet toen dat ik het tusschen uw portretten heb gezet. Claire weet heel goed dat het portret bij mij in goede handen is.< »Claire Eberhard lachte weer. »Ko:n, ouwe heer, nu niet zoo grappig verbaasd doen. Een mensch is maar eens jong. Gunt u mij soms dat onschuldig flirtje niet Pc

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1