Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 28 Juli 1911 Meer eu meer krijgen de plannen omtrent de oprichting van een ver- eeniging van fokkers van het zware paard (Belgisch type) vasten vorm. I>e voorloopige commissie heett thans eene brochure samengesteld, welke is onder teekend door de heeren Ph. J. van Dixhoorn en F. C. Zonnevijlle, resp. als voorz. en secr. der voorloopige commissie tot oprichting van genoemde vereeniging. In die brochure wordt uitvoerig de mogelijkheid en noodzake- lykheid van zoo'n vereeniging aange toond en gewezen op de enorme voor- deelen, die aan hunne plannen, als ze eenmaal verwezenlijkt zijn, verbonden zijn. Zooals bekend is het doel op eige. terrein een jaarlijksche paardenten- toonstelling te geven met veulenkeuring en ter opluistering hyppische feesten Reeds heett men een prachtig terrein voor dat doel en in onze gemeente gelegen op het oog. De commissie meent dit gemakkelijk eigen te krijgen door de uitgifte van aandeelen, groot 25. Bezitters daarvan worden natuur lijk als lid der vereeniging beschouwd, doch ook niet-aandeelhouders kunnen lid Worden. Voor nadere bijzonderheden vrage men de gratis verkrijgbare brochure bij den heer Zonnevijlle, die ook ge negen is verdere inlichtingen te ver schaffen. Voorts zal op Zaterdag 12 Augustus a. s. eene vergadering worden gehouden ten huize van den heer Koole alhier, waar de zaak zal worden besproken en hopen we, haar beslag zal krijgen, zoodat tot samenstelling van statuten enz. kan worden overgegaan om alsdan daarvan notarieele acte te doen pas- seeren. We hebben goeden moed, dat een groot getal aanwezigen op die vergade ring het bewijs zal leveren, dat de ge voerde actie voor bovengenoemd doel niet is verflauwd maar nog steeds in belangstelling toeneemt. Bij de Vrijdag te Graauw gehouden herstemming voor 3 leden van den ge meenteraad zijn gekozen de heeren H. Aubroeck (aftr.) met 102, G. Verstraaten (aftr.) met 106 en J. J. Bauwens met 79 stemmen. Verder verkregen de heeren E. Buijs- rogge 77, A. d'Haens 43 en F. Francken 39 stemmen. Bij de Dinsdag te Hulst gehouden herstemming voor 3 leden van den ge meenteraad stemden 365 van de 406 kiezers. Van onwaarde waren 3 biljetten. Hiervan verkregen de heeren J B. de Boy 175, Th. C. Fassaert 176, J. E. Fricot 200, D. F. van der Heijden lölj J. Ph. C. de Paepe 185 en A. A. van de Walle 158 stemmen. Alzoo gekozen de heeren Th. C. Fas saert, J. E. Fricot en J. Ph. C. de Paepe. In het begin van Juli was de metselaar J. E. uit Groede met zijn knecht W. T. van Schoondijke, werk zaam op de hofstede van J. Verhage Jr. te Groede. Van de afwezigheid van den bewoner maakten zij gebruik om drie kippen te stelen, die zij in een baalzak borgen. Dit werd echter door een knecht van Verhage gezien, en er werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen de. daders, die be kenden. Er is echter tevens proces verbaal opgemaakt tegen J. V. Sr., wegens afpersing, omdat hij van E. 500 zou hebben weten te krijgen waai döbr deze meende dat hij vrij was. De politie heeft dit geld in beslag ge nomen. Crt. Te IJzendijke had Dinsdag een zonderlinge vertooning plaats. Een bruigom, die dezen dag zou trouwen, bad zeker in verwarring eén mantel van zijn zuster aangedaan. Al mopperend over een kleermaker, die hem een jas had geleverd met veel te veel knoopen, geen zakken, akelig nauw en te kort van mouwen, stapte naar het huis zijner bruid. De talrijke feestgenooten bemerkten de vergissing niet. Op weg naar het stadhuis en de kerk werd door het talrijk publiek, dat daarin wel erg had, hartelijk gelachen. Eerst na de mis kwam de zaak tot opheldering en werd den bruigom zijn goede jas gebracht. smaak »waar is nu een eetkamer voor noodig? Zijn casino en bet ouder lijk huis niet voldoende?* Hij was een beetje uit zijn humeur, de oude heer. Oorspronkelijk was hijzelf ingenopien geweest met de inrichting, vandaag maakte hij een vergelijking met de kamer in de kazerne die hij bewoond had, toen hij even oud was, en met de beide gemeubileerde kamers hokken toen hij in de stad mocht wonen. Ver ging de vergelijking niet. Hij zei telkens weer andere tijden andere zeden j andere geldmiddelen andere eischenl Maar er bleef hem toch iets hinderen. Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 Juli 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ute DS. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. R. J. van der Veen. Nam. 2 ure Dê. R. J. van der Veen. (van Goes), Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Juli 1911. L. S. v. d. B., 44 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. J. P., 35 j-, klompenmaker te Clinge (Bi), is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. L. M. d. W., 28 j., wed. A., bierhuis houdster te Hontenisse, is wegens als voren, vrijgesproken. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt.: De beetwortelen in deze streken, vooral op de hoogere gronden, beginnen zeer van de droogte te lijden. De bladeren worden geel en de biet neemt weinig in dikte toe. Een frissche regenbui is voor de beetwortelen van het hoogste belang, want anders zal de opbrengst verre beneden het middel matige blijven. Mond- en Klauwzeer. Nu weer meldt men ons, dat deze ziekte is uitgebroken by vee van de landbouwers Al. van Acker, te Hoek (Mauritsfort) en Maarten de Regt, te Ter Neuzen (Vogelschorp.). Te Serooskerke heeft zich het eerste geval van mond- en klauwzeer voor gedaan en wel hij het vee van den landbouwer L. Cornelisse aldaar. Te Grijpskerke begint de ziekte zich sterk uit te breiden. Reeds is daar aangifte gedaan van het negende geval. de opperlieden reeds lang enkele grieven. Zij verklaarden in de eerste plaats, dat het werk voor hen te zwaar was en in de tweede plaats ondervonden zij van den metselaarsbaas een behan deling die zij niet langer dulden. Vrijdag om één uur legden nu dertien opperlieden het werk neer, waarop door den uitvoerder gezegd werd, dat als zij niet vóór half twee zouden terugkeeren, zij ontslagen zouden worden. De opperlieden keerden evenwel niet terug. Als gevolg hiervan werden des avonds vier metselaars bedankt, omdat zij, naar de patroons mededeelden, niet vooruit konden. Er werden door de aannemers Maan dagmorgen twee andere opperlieden aangenomen, waarop enkele metselaars, daar zij niet met onderkruipers te doen wilden hebben, ook het werk neerlegden. Maandagmorgen werd een der timmer lieden door de aannemers ten laste gelegd, dat hij de werkstaking der timmerlieden zou voorbereiden, wat deze timmerman beslist ontkende en wat bevestigd werd door een door alle timmerlieden geteekend stuk, waarin dit eveneens werd ontkend. De bedoelde timmerman erkende wel dat hij zou zorgen dat de opperlieden niet werden uitgevloekt en uitgeschol den door den metselaarsbaas en hij verklaarde alles in het werk te zullen stellen dat de stakende opperlieden de overwinning zouden behalen. Hierop werd deze timmerman Maan dagmorgen onmiddellijk ontslagen. De patroons deelden mee, dat van de 21 metselaars nog zeven aan het werk zijn en van de achttien opperlieden nog vier. Ook verklaarden zy dat de arbeid van de opperlieden in evenre digheid met de metselaars goed verdeeld was en dat er wel eens een hard woord valt. Doch dat is een feit dat op elk werk voorkomt. De patroons hebben een schrijven ontvangen van een der stakende opper lieden die verklaarde weer gaarne aan het werk te zullen gaan, indien hij niet bevreesd was voor de andere stakers. De patroons achten hier te doen te hebben met een solidariteitsstaking. Zé denken er evenwel niet aan den metselaarsbaas door een andere te ver vangen. Maandagavond hebben de firmanten met de werklui drie uren geconfereerd. Zij hebben hun medegedeeld dat het in de bedoeling ligt de werklui als vrienden te behandelen, op een wijze dus, als 'teen goéd patroon betaamt. Volgens firmanten stelden de werklui zulke dwaze eischen, dat die onmogelijk waren in te willigen. De regeling der werkzaamheden wenschen zij aan zich te houden. Den stakers werd verder gelegenheid gegeven zich weer voor 't werk aan te melden. De patroons zouden echter vrij blijven aan te nemen wie zij wilden. Op twee na, die eèrst afzonderlijk op 't kantoor moesten komen, was de directie niet onwillig allen weder in dienst te nemen. Na deze vergadering hebben de werklui zelf ook nog vergaderd. Dinsdag had zich echter niemand van de stakers voor 't werk aangemeld. Publiek was er weinig en algemeen wordt geklaagd over de geringe belang, stelling. Wel wordt gejuicht en muziek ge maakt bij het stijgen en dalen der machine, doch het aantal betalende toeschouwers is te klein om daaruit de vele kosten, die voor dergelijke ver tooningen noodig zijn, te bestryden, verre nog van te dekken. Dinsdag was het met het bezoek iet» beter en voor het vliegen zelf een bij uitnemendheid. Van Bussel heeft vijfmaal gevlogen, waarvan driemaal met een passagier en ook Mulder vloog met zijn twee dekker nog viermaal, na een proefj vlucht van 's morgens. Alle toeschouwers waren nu vol wondering. Na laug wachten zijn Woensdag avond Van Bussel en Mulder no» opgestegen. De krachtige wind belette hun reeds vroeg in den middag op te stijgen. De militairen deden voor een klein publiek hun marschen en ouverture» klinken, maar een opgewekte stemming kon er niet zijn. Donderdagmiddag om ruim drie uur steeg Mulder met zijn tweedekker en ging in Noordelijke richting Middelburg af. Na eenige minuten verdween de biplane uit het gezicht. Te kwart over vier kwam een telegram van Mulder waarin hij meldde om 3.20 te Domburg te zijn geland. Door de aviateur-maatschappij „De Condor" is Woensdag haar vliegterreii onder Oosterland ingewijd. Om half acht steeg „de Condor" mei den heer Henri Bakker en den heer Kanters op en passeerde Oosterland, Nieuwerkerk, Zierikzee enoverOuwer kerk terug. De vlucht duurde 25 minuten. .De Condor" bereikte hoogte van 350 meter, de landing schiedde in zweefvlucht. 'tWas een prachtig gezicht; de velt toeschouwers waren dan ook zeer voldaan. Ook gisteren werden mooie vluchten gemaakt. De Koningin en Prins Hendrik te Brussel. Op het werk van de heeren Schotel Van Loon, de aannemers die te Vlissingen 180 arbeiderswoningen bou wen, hadden, volgens de Vliet. Crt. Vliegen te Vlissingen. De derde dag der vliegweek was ook weer niet erg gunstig. Toch is er nog gevlogen. De machine schudde echter raar door het luchtruim, zoodat Van Bussel werk had om zijn eendekker na een vlucht van 3 min. behouden op den vasten bodem te krijgen. Volgens de Midd. Crt. stond de verloofde van dezen aviateur in angstige spanning dat onge luk af te wachten, 't Was ook maar beter dat zulke factors op het vlieg terrein ontbraken en de vliegeniers hunne dames liever per telefoon hun succes meldden. Later is om half acht nog eens op gestegen, om 3 min. daarna weer te landen en daarmee was de derde vlieg dag geëindigd. Woensdagochtend te 9 uur zijn HJ- de Koningin en Prins Hendrik met groot gevolg vertrokken van het Paleii Soestdijk om zich naar Brussel te be geven voor het bezoek aan België ei de koninklijke familie. De koninklijke trein kwam om hal een te Brussel aan. De Koning de Belgen, de Koningin, het Nederlandschi gezantschap, een macht van hoogwaar digheidsbekleeders wachtten de hooge gasten aan het Noorderstation. Eei compagnie grenadiers, met muziek et vaandel, bracht het militaire eerbewijs Bij de aankomst werd het Wilhelmui gespeeld. De Koningin der Neder landen vertoonde zich aan een venster De Koning der Belgen trad op H. I toe, hielp Haar uitstappen en kuste Haar de hand. Koningin Elizabeth om- helsde Koningin Wilhelmina hartelijk- Prins Hendrik kuste Koningin Elizabetk de band. Koningin Wilhelmina hield wapen schouwing over het eerevendel. Een en-vijttig kanonschoten brandden los, terwijl de Vorsten plaats namen ill de gala-rijtuigen en tusschen een dub-' bele haag van troepen langs den Bou levard reden. Er is groote geestdrift en warme toejuiching in de hoofdstad, Donderdag werd in de groote Empire- zaal van het paleis door Koningin Wilhelmina en den Prins audiëntie verleend aan de Nederlandsche ver eenigingen, in Brussel gevestigd Te kwart na tien werd een auto tocht ondernomen waaraan Koningin Elizabeth niet deelnam door het Soniënbosch, langs Groenendaal naaf Tervueren, waar een bezoek werd ge bracht aan het koloniaal museum

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2