T 27e Jaarg. Ie erfenis van oom MM. No. 33 Zaterdag 29 Juli 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. bIFLFMYY Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE m COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De bijzondere correspondent van de Kölnische Zeitung te Agadir deelt mede, dat de aanwezigheid van het Duitsche oorlogsschip voor Agadir in alle op richten gunstig werkt. De weg Moga dor— Agadir is daardoor veilig. Er bevinden zich te Agadir op het oogen- blik vijf Duitschers, twee Spanjaarden en een Franschman. De omgang van de bemanning van het schip met de bevolking is vriendschappelijk en het ingrijpen van Duitschland schynt de bevolking gewenscht om te komen tot een geordenden toestand van zaken. In Soes heeft de aanwezigheid van het oorlogsschip een groote kalmte gebracht. 23 Juli is de kanonneerboot Eber van Teneriffe uit hier aangekomen. De Panther gaat van Teneriffe naar het vaderland terug. De Berlijnsche morgenbladen erken nen alle dat de Marokkaansche kwestie een ernstig stadium is ingetreden. Zelfs de Vorwarts waarschuwt haar partijgenooten, het gekibbel over Ma rokko niet zonder beteekenis te achten. Het tegenwoordige conflict is veel ernstiger, zegt het, dan alle verwikke lingen, die de Marokkaansche zaak sedert jaren veroorzaakt heeft. De Tagliche Rundschau zegtEnge land heeft er niets tegen, dat Frankrijk Marokko inpalmt, een geweldige ver meerdering van gebied en macht ver krijgt en een leger van Mooren vormt heeft er ook niets tegen, dat Spanje, Ook Gudareza was niet voor een reis. Als Signe het hem zelf hartelijk ge vraagd had, zou hij nu wel niet neen gezegd hebben. Maar, na de uiteen- setting met haar moeder, bracht Signe het verzoek niet over haar lippen. En persoonlijk had hij volstrekt geen nei ging om nu, in den winter, zijn gezellig thuis te verlaten en den kring van kennissen, dien hij van lieverlee had gevonden de oude heeren in den «Burggraf* en het Casino, met wie hij boomen kon opzetten, de morgenbijeen komst bij Habel en de club in de Behrenstrasse, waar de heer Neumann hem had geïntroduceerd. Juist op deze club was hij zeer gesteld. Hy was hier bjjna de eenige officier onder rijke koop lui eu industrieelen. Hij voelde zich hier een beetje. Wel beviel de toon hem niet altijd en soms was die hem wat vreemd. Maar men kwam hem met buitengemeene beminnelijkheid te gemoet, waardoor hij zich zeer gestreeld voelde. Allerlei wat hij hier hoorde interesseerde hem zeer: koulissenpraatjes, iportbelangen, geestige en flauwe aardig heden van de beurs, maar toch ook tllerlei opmerkingen over zaken, die dat toch niets zonder Engeland's toe stemming doet, op een deel van Marokko beslag legt, maar het voelt zich in zijn eer en in zijn belangen gekrenkt, als Duitschland zich ook een gebied van oeconomischen invloed wil verzekeren of een schadeloosstelling van eenige beteekenis eischt. Het verlangt een overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland op dezen grondslag, dat Duitschland Frankrijk in het inbreuk maken op het verdrag van Algeciras niet verder stoort en daarvoor een of andere fooi aanneemt, waarvan het aannemen het meer onteeren zou dan het weigeren. Engeland heeft de Wes telijke mogendheden onder voogdij ge steld en waagt het het Duitsche volk aan te komen met een soort politie toezicht, waarmee nauwkeurig ervoor gewaakt wordt, dat Duitschland nergens ter wereld een plaatsje in de zon krijgt en in bekrompen omstandigheden wordt gehouden. ENGELAND. De Times houdt weer een betoog, dat Engeland wenscht mee te praten bij alle overeenkomsten tusschen Duitschland en Frankrijk, zoo zij een machtsverplaatsing in Afrika mee brengen. Lloyds begint verzekeringen tesluiten met risico van een oorlog tusschen Engeland en Duitschland. PORTUGAL. De Constituante heeft een amande- ment van Theofilo Braga verworpen. Artikel 2 van de grondwet blyft aldus van ruimen blik en breede opvatting getuigden. Bovendien was de kok daar misschien de voortreffelijkste van Berlijn, de Bordeaux was van eerste kwaliteit, en Gudareza had een kleine voorliefde gekregen voor een goede keuken en een goeden kelder. Wel klaagde hij soms over zijn maag en de dokter had hem reeds eenige malen met zijn vinger ge dreigd Karlsbad ontloopt u dezen zomer niet,* maar de kleine ongesteld heden gingen toch telkens weer snel voorbij. Aan hazardspelen deed men in de club niet. Wel waren er tafeltjes, waar men omberde, écarté en skat speelde tegen zoo hoogen inzet dat Gudareza er zich in den beginne niet mee kon vereenigen. Van lieverlee leerde hij dat ook. Het was werkelijk zoo erg niethad men vandaag verloren, dan won men morgen. Het kwam altijd wel zoo'n beetje in evenwicht en het was per slot van rekening nog geen ongeluk, als men een paar honderd mark er bij inschoot. Nu en dan had hij wel eens bezwaren. Dan opperde hij »Neen, heeren, nu gaat het toch wat al te dol.* Dan lachten de anderen, de dikke Neumann zei»Ja, u hebt gelijk. Het is een schandaal en de handelsraad Braun- stein vond ook eensklaps»Eigenlyk was het in rnyn jonge jaren veel aar diger, als je nog skat speelde om een halven pfennig het fiche. We moesten luidenHet gebied van de Portugee- sche natie is dat, hetwelk bestond op den dag, waarop de republiek werd uitgeroepen. De natie ziet niet af van de rechten die zij bezit of zou bezitten op eenig ander gebied. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Constituante mede gedeeld, dat het verbond van Portugal met Engeland nimmer hechter is TURKIJE. Groote brand te Konstantinopel. Volgens een ambtelijke mededeeling zijn tengevolge van den brand vernield 2224 huizen, meer dan 300 winkels, 16 moskeeën, 2 regeeringsgebouwen, 2 badhuizen, 1 grafkelder, 2 kloosters alsmede eenige scholen en politieposten. Gelijk gemeld werd, is de brand, volgens een ambtelijke mededeeling, veroorzaakt door de „onvoorzichtigheid'' van een Pers, met name Mohammed. Deze en een zijner kameraden, een zekere Moektar, zijn gearresteerd. Het publiek gelooft niet veel van deze ambtelijke lezing nopens de oor zaak van den brand, doch blijft zich overtuigd houden, dat de oorzaak van den brand in kwaadwilligheid te zoeken is. Volgens een Maandagavond uitge geven bulletin was de toestand van den gewonden minister van oorlog, Sjefket pasja, tamelijk gunstig. Men dacht dat hij binnen eenige dagen hersteld zou zijn. Het ministerie van oorlog heeft laten dat weer eens probeeren. Maar natuur lijk bleef alles bij het oude. Eens echter schrikte Gudareza op. Er werd op gebluft dat de statuten hier het hazard verboden, men trok vergelij kingen met andere clubs, hij zelf uitte een paar scherpe woorden tegen het spel en vertelde van eenige gevallen hoe jonge officieren door hoog spelen op een ellendige manier te gronde waren gegaan. Toen zei de consul Bernhardi, die een kleinen, maar goeden stal van renpaar den hield »Nu in officierskringen wordt gelukkig tegenwoordig minder gespeeld dan vroeger. De keizer heeft er achterheen gezeten. Maar de heeren die rijden kunuen het wedden niet laten. Het is allergekst. Juist bij de wed rennen op kleine plaatsen. Ik was nog niet lang geleden in Gotha, omdat mijn »Narcisz« daar liep. En daar vlogen de blauwe en bruine bankjes zoo maar rond of het niets was. Uw zoon heeft ook moeten bloeden. Nu.... dat is zoo erg niet. Die kan het missen. Maar als je nagaat, dat er soms van die heertjes zijn, die het niet hebben en hun vader ook niet dat ziet er leelijker uit.« Gudareza besloot eens ernstig met Hardi te spreken. De jongen had toch al buitengewoon veel geld noodig. Terwijl Friedel steeds met zijn toelage toekwam, had Eberhard altijd een te kort. Nog daargelaten dat zijn vader hem buiten- dieu een hooge som voor zijn stal had bekend maken dat alle bescheiden van den staf gered zyn. Alle vreemde diplomaten hebben den grootvizier hun deelneming betuigd. Telegrammen van deelneming zijn ont vangen van alle vreemde staatshoofden. In latere berichten lezen we dat er 450 personen in hechtenis zouden zijn genomen als verdacht van brandstich ting. Eenigen trachtten brand te stichten in de buurt van de staats- kruitfabriek. Zij werden op heeter- daad betrapt en zullen voor den krijgsraad gebracht worden. Uit Den Haag wordt aan de Leeuw. Crt. bericht, dat Minister Talma aan Dr. Mr. B. C. de Savornin Lohman in Den Haag, en Dr. V. H. Rutgers, te Hilversum, opgedragen heeft, in Enge land een onderzoek in te stellen naar de werking van de Engelsche wet op de ouderdomspensioenen (Old Age pen sions Act-1908) en tevens naar de wer king en inrichting der Friendly Socie ties. Dit laatste tevens in verband met de taak, welke deze instellingen zullen hebben te vervullen, wanneer de Natio nal Insurance Bill tot stand is gekomen. De Provinciale Staten van Fries land hebben tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature wylen Mr. Sickenga, by derde stemming gekozen Mr. C. Th. van Deventer, vryz.-dem., oud-lid van de Tweede Kamer, met 26 stemmen tegen 22 op den heer L. W. de Vries, christ. hist., lid van de Staten van Friesland. toegewezen. Dus eens een ernstig woordje met hem praten het was wel noodig. Hij was zichtbaar veranderd, Eberhard Kwam het dat hij zich in de omgeving van zijn nieuwe regiment nog niet recht thuis vond Was het omdat de sport- belangen hem geheel in beslag namen Had hij finantieele zorgen P In elk geval, hij deed zich heel anders voor dan vroeger, liet zich zelden zien, was nu eens afgetrokken, daü weer overdreven vroolijk, en dan weer knorrig en uit zijn humeur. Een paar dagen was er geen gelegen heid toe. Eindelijk zocht Gudareza zijn zoon op en vond hem ook thuis. Eberhard had zich een zeer elegante jonggezellen woning ingericht. Een lakei met zilveren tressen ontving den majoor bij mij was het mijn oppasser in zijn mouwvest,dacht hij deze echter ontving hem hoogst plechtig en opende de deur van het woonvertrek »Meneer des baron zal terstond komen.* Dat terstondduurde echter vrij lang en intusschen had papa gelegenheid de drie vertrekken te monsteren, terwijl hij ze langzaam van het eene eind tot het andere doorliep. Hij kende ze wel, maar ze maakten heden een heel anderen indruk op hem woonkamer in empire- stijl »een beetje te verwijfd* werk kamer in renaissance-stijl - nu, veel zal de jongen hier ook niet werken* eetkamer in rechtlijnigeu Engelscheu

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1