Burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Bekendmaki ngen. Gasfabriek - Axel. Advertentiën. Heden ontvangen: WERKBROEKEN. Axel. J. de Feijter. De burgemeester kwam met punt II van de agenda voor den dag en begon de toelichting voor te lezen. De heer Leesens onderbrak hem met de vraag, of dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzitter antwoordde ontkennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet? De voorzitter gaf als zijn mee ning te kennen, dat zulks niet behoeft. De heer Leesens bleef overtuigd, dat zulks wel behoeft, en hij wilde hebben, dat in het vervolg alle stukken, die behandeld moeten worden, voor de leden van te voren ter inzage liggen. De voorzitter antwoordde: .Dat zou belachelijk zijn". De heer Leesens .Belachelijk of niet, ik wil weten, wat in de stukken staat, voordat zij op de vergadering behandeld worden, stukken, waaraan wij later onze goed- of afkeu ring hebben te hechten. U moet ons geen kat in den zak probeeren te ver- koopen". De voorzitter: „Dat doe ik niet". De heer Leesens: „Dat doet gij wel, nu haalt ge die stukken uit de tafellade, dan weer uit uw zak en niemand dan gij weet iets van den inhoud af en wij zouden dan maar moeten goed- of afkeurend oordeelen over zaken, waarvan wij niets afweten of gezien hebben. Daarom verzoek ik u, burgemeester, deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behan delen stukken niet ter inzage gelegen hebben". De heer Leesens stond op om zich te verwijderen. De voorzitter Dat is niet noodig dat is belachelijk". De heer Leesens driftig: „Dat kan me niet schelen; ik wil het, ik ben die verlakkerij en schel menboel al lang moede. De voor zitter „Ho! ho!" De heer Leesens: „Ja, burgemeester, niks v.'n „ho, ho Het is zoode gemeenteraad is een troep schelmen, waarvan gij het hoofd bent en de grootste schelm De voorzitter- „Zoo, kunt gij dat bewijzen De heer Leesens„Ja, burgemeester, gij hebt in Haagvvielder 4 meter kiezel van den gemeenteweg gehaald, op uw kar geladen en er nooit een cent voor betaald. Gij hebt de modder, die vroeger publiek verkocht werd, uit een gemeentepoel weggehaald, haar in uw boomgaard gebracht, om dien te mesten". De burgemeester: „Anderen hebben er ook van weggehaald". De heer Leesens: „Het zou nog mooier worden, dat, als de burge meester, het hoofd van de gemeente, zich van de gemeente iets toeeigent, waar hij geen recht op heeft, anderen het moesten laten". De voorzitter tegen Leesens: „Wil ik u eens wat zeggen? Gij bent zat". De debatten werden hoe langer hoe heviger; de heer Leesens gaat voor den burgemeester staan, en elk oogen- blik meende men, dat ze handgemeen werden. De heer Leesens: „Wat? Durft gij zeggen, dat ik zat ben Hebt gij dat kunnen merken aan mijn gang, toen ik hierheen kwam De voorzitter „Neen". De heer Leesens „Ruik ik dan naar drank De voorzitter „Neen, maar ik hoor het aan uw ge bazel". De heer Leesens: „Dat is geen gebazel; het is de waarheid, wat ik zeg, maar die u de waarheid zegt, is zat, of bazelt. Een mooie boel Burgemeester, nogmaals, ik verzoek u deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behandelen stukken niet voor ons, raadsleden, van te voren behoorlijk ter inzage gelegen hebben. En probeer eens, het niet te doen, dan zal ik wel weten, wat mij te doen staat". De heer Leesens af. Na een poos stilte zegt de voorzitter„Dan zulle we mer oetschyen". Zaterdagmiddag tusschen 4 en 5 uur heeft, op de brug over de Korte Prinsengracht te Amsterdam, een jong- mensch een revolverschot gelost op een 19-jarige naaister, met wie hij ver keeriug had en die te kennen had gegeven met hem te willen breken. Het schot trol echter niet. Als contra-cadeau voor de door president Faillières aan Prinses Juliana aangeboden zwaan liet H. M. de Ko ningin door haar hoffotograaf een op name maken van het Prinsesje, terwijl het kind aan het spelen is met de zwaan en het speelgoed dat de Fransehe president haar schonk. En deze foto die alleraardigst is uitgevallen het spelende kind, in het wit gekleed, met één hand geleund op den hals van den witten vogel, en op den grond een gezellige rommel van fraai speelgoed en snuisterijis dezer dagen door H. M. de Koningin aan den president gezonden. Uit de richting van IJselmonde voer schipper W. R. Zaterdagnamiddag met zijn ongeladen houten fjalkschip Nooit Gedacht de rivier af. Voor deze gemeente gekomen, kwam hij de sleep boot Talaska, kapitein D. V., tegen, die het ijzeren Rijnschip Risico op sleep touw had. Door dit Rijnschip is de Nooit Gedacht achter den mast aange varen. Er ontstond een groot lek met, het gevolg, dat het tjalkschip in weinig oogenblikken zonk. De schipper had nog juist den tijd om met zijn vrouw en 2 kinderen en den knecht op de sleepboot Talaska over te gaan. Het schippersgezin heeft alleen eenige kle dingstukken en beddegoed kunnen redden. In een gummi-fabriek in een der voorsteden van Berlijn heeft een ont- plofïiug van benzine plaats gehad, die het geheele gebouw dadelijk in lichte laaie zette. Al de meisjes en de mannen die er werkten, konden zich nog redden, maar drie werklieden waren niet zoo gelukkig. Bij den knal werden alle ruiten van het gebouw stuk geslagen en er vormde zich een lange vlam die een geheele zaal in vuur zette. Met groote doodsverachting zijn een drietal werklieden, nog vóór de brandweer op het terrein was, het brandende gebouw binnengedrongen en zij slaagden er in twee mannen nog levend, hoewel zwaar gewond, naar buiten te sleepen. Bij den derde was dit niet mogelijk. Hij was in een hoek neergehurkt en moest verbranden. Zoo hevig was het geraas van de ontploffing, dat men algemeen aan kanonschoten dacht. In het gebouw waren 20 kleine van 40 en 6 groote reservoirs elk met 200 tot 250 liter benzine. Bij het blussingswerk moest men zeer voorzichtig te werk gaan omdat men niet wist of er nog andere ontploffingen konden ontstaan. Uit Brussel komt het bericht van het verbranden van een 5-jarig kind dat met twee anderen was thuis gelaten, toen de moeder naar de markt moest, en dat toen met lucifers ging spelen. Een buurvrouw, die kwam toesnellen, wikkelde het kind in een deken, waar door de vlammen gedoofd werden, maar men heeft weinig hoop het kind te redden. Voor de twintigste maal heeft de zwemmer Jabez Wolff Zaterdag getracht het Kanaal over te zwemmen, en voor de tweede maal heeft hy bijna het doel bereikt. Na 15 uur zwemmen was hij tot op slechts één mijl afstand van de Engelsche kust toen een sterke ebstroom alle hoop op slagen wegnam. Wolff was niet vermoeid, maar wel erg teleur gesteld. De onderzoeksrechter te Brussel, Fromès, kreeg dezer dagen bericht dat in het station van Turn en Taxis een pak voor hem lag, bevattend vijf kilo lekkernijen van een bekende chocolade fabriek. Daar de heer Fromès geen bestelling had gedaan, vertrouwde hij het niet. Hij ging zelf naar het station en liet het pak met groote voorzichtig heid openen. Toen de deksel er af was zag men in de doos een zesloops- revolver, waarvan echter de loop af genomen was. De trommel bevatte 6 kogels, omringd door kruit en de re volver lag tevens nog in kruit, waarmee het heele kistje was gevuld. Het wapen was zoo geplaatst, dat, had men het kistje geopend zonder voorzorgen, een veer het mechanisme had doen werken en een ontploffing onvermijdelijk was. Daarenboven vond men in de doos tusschen het kruit nog hier en daar lonten geplaatst, die bij de eerste aan raking moesten ontvlammen. Men zoekt nu naar de herkomst van dit helsche toestel. De gevolgen van een dribbelrok. Te Napels werd door een geestelijke gepredikt tegen de dribbelrok. Twee dochters van professoren, die zich Zaterdag in de genoemde kleedy op straat vertoonden, werden door een troep gepeupel de kleeren van het lyf getrokken. Socialisten snelden de meis jes te hulp, verjoegen de aanvallers en beleedigden de geestelijken, die zij tegenkwamen. Een beleedigde geeste lijke, Dilorenzo, kapelaan van de her togin van Presenzano, trok een revol ver en vuurde driemaal. Een jonge man werd in het oog geraakt en doo- delijk gewond. Met zeer veel moeite slaagde de politie er in den kapelaan van een lynchdood te redden. Groote brand te Konstantinopel. Zondagmorgen is in Stamboel een hevige brand uitgebroken, die zich met ontzettende snelheid uitbreidde door den bevigen wind en het gebrek aan water. Meer dan tweeduizend huizen zijn verbrand waaronder scholen en kazer nes en de officiers-bureaux van den generalen stat van het eerste legerkorps. De archieven en de documenten van den generalen staf zijn in veiligheid gebracht. De groote bazaar is geheel vernietigd. De vlammen verspreidden zich steeds verder, vooral in den omtrek van de groote brug over den Gouden Hoorn. De brand is, zegt men, niet aan een ongeluk te wijten, en op verschillende plaatsen te gelijk uitgebroken. Maatregelen zijn genomen om de gebouwen der ministers van oorlog en financiën te beveiligen. Men zal trachten het vuur te stuiten door de huizen omver te halen. Twee soldaten zijn levend verbrand men meent dat er nog meer slacht offers zyn. De minister van oorlog, Sjefket pasja, is door een vallenden balk verwond. De nood is zeer groot. Honderden hebben slechts gered wat zij aan bet lijf hadden. Het aantal dooden is nog niet vastgesteld men weet thans reeds van 55. De door den brand veroorzaakte schade wordt op 11 millioen gulden begroot. Men spreekt van ongeveer 40 dooden. De groote bazar van Stam boel is onbeschadigd. Van 1—15 Juli 1911. Hulst. Geboorten. 5. Maria Augusta, d. van Aloysius de Vetter en Mathilda de Bruijn. 10. Augustinus, z. van Augustinus de Blieck en Eulalia Maria de Beule. 11. Maria, d. van Aloysius Dophemont en Coleta Lauwereijs. 13. Joseph Maria Paul, z. van Victor Joseph Muller en Paulina Louisa Kints. 14. Joseph z. van Coleta de Wolf. Overlyden. 1. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht, van Jo hannes Jacobus de Bruijn en Maria van Leemput van Hontenisse). 3. Joannis Francies van Trappen, 89 j., z. van Adrianus en Apo- lonia Heeckelaar (beiden overleden). 4. Jan Francies van Kruijssen (overleden te Ros malen), 70 j., echtg. van Apolonia Mathilda Michielsen. 7. Karei van Wijnsberghe, 79 j. weduwn. van Amelia Janssen. Koewacht. Geboorten. 14. Augustinus Ro salie Arthur, z. van Arthur Henri Marie IJsebaart en Eugenia Maria Aerts. Overlijden. 13. Bonifacius Breijaert, 82 j. echtg. van Rosalia Martens. Ir. Aloiusius de Dauw, 73 j., echtg. van Nathalia Rombout. Overslag. Huwelijks-voltrek. 6. Augustinus de Brabandt, 68 j., weduwn. en Sophia Laheijne 65 j., jd. Geboorten. 7. Cyrille. z. van Camille Timmer man en Leonie van Poucke. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 12. Jan Christoffel de Vos, 22 j., jm. en Janna Cornelia Dees, 22 j., jd. 13. Jacobus Riemens, 23 j., jm. en Catharina Wilhelm, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Pi'eter Jansen, 23 j., jm. en Magdalena Krane, 20 j., jd. Jacob IJsebaart, 23 j., jm. en Francoise 'de Bokx, 25 j., jd. Jacobus Hamelink, 20 j., jm. en Pieternella Penne, 21 j., jd. Geboorten. 2. Maria, d. van Jacobus Hofman en Adriana Maas. 3. Neeltje Elizabeth, d. van Arjj Koljjn en Joanna Donze. 5. Martinus en Matthijs, zonen van Pieter Goosen en Dina Janneke Jansen. Poulina, d. van Guillaam Dees en Poulina Riemens. 7. Pieter, z. van Dirk Dees en Catharina Zegers. 9. Cornelis Karei, z. van Marcus Kaijser en Wilhelmina Suzanna van Sweedeu. 10. Elizabeth, d. van Jacobus van Alten en Cornelia den Hamer. 11. Jacob Marinus, z. van Hendrik deBruijne en Janneke Pieternella 't Gilde. 13. Pieter, z. van Cornelis Pladdet en Geertruida Adriana Jansen. 14. Jan, z. van Hendrik Vreeke en Jozina de Lijser. Overlijden. 15. Pieter Pladdet, 1 d., z. van Cornelis en Adriana Jansen. Zuiddorpe. Huwelijks-voltrek. 5. Cyrille de Wijn (van Wachtebeke), 25 j., jm. en'Elisa Maria Stroowinder, 20 j., jd. Geboorten. 15. André Charles, z. van Coralie Marie Tacq. Overlijden. 6. André Martha Hubert de Pau, 1 j., z. van Deaiderius Eduardus en Eulalia Maria de Jaeger. 9. Irma Maria Pieters, 1 j., d. van Marcellus en Leonia van Rumste. 13. Mauritius Aloysius Jesoirens, 9 m., z. van Adolphus en Rosalia de Maertelaere. HULST, 24 Juli. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 19,—, rogge f 7,—wintergerst f 8, zomergerst fO,—haver f7,—, erwten f—,-, witteboonen fO,—bruineboonen fO,—dui- venboonen fO,—paardenboonen f 0—, boek weit fO,—lijnzaad fO,—koolzaad per 100L. f 17,aardappels f6,- -. Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks f 0,95. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 6 stuks rundvee, 18 varkens en 0 paarden, waarvan eerkocht 4 stuks rundvee, 12 varkens en 0 paarden. van het Kon. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (by Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 26 Juli: Zwakke wind uit Zuidelijke richting. Toenemende bewolking. Mogelijk regen of onweer. Zelfde warmtegraad. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat, nu de Direc teur in functie is getreden, er gelegen heid bestaat voor hen die zich willen aansluiten hiervan kennis te geven. De heer Directeur is gaarne bereid daarover te onderhandelen en de kosten te berekenen voor den aanleg, alsmede aan te wyzen waar de leiding binnens huis het best is te plaatsen. Axel, den 25 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De 84.06.87 Hectaren WEI- en BOUWLAND, in 3 kavels, in den polder Eierland op Texel zijn samen ingezet op f46700, De afslag blyft bepaald op Donder dag 27 Juli 1911, des voormiddags 11 uur, in het hötel De Lindeboom aan den Burg op Texel. G. DIKKERS, Notaris te Texel. SPOTGOEDKOOP.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3