Landbouw. Gemengd Nieuws. gelaat zoodanig met zijn vuisten, dat de Rus weldra bloedend op den grond lag. Het geval heeft in perskringen veel opschudding gewekt, te meer daar de kwestie een politieken achtergrond heeft. De politie onderzoekt de zaak. AXEL, 25 Juli 1911 Zaterdag werd alhier bij den heer Gilyamse eene ledenvergadering ge houden van de kolenvereeniging De Herleving ter benoeming van een voor zitter in de plaats van F. G. van Taten hove, die had bedankt. Benoemd werd de heer L. de Regt. Daarna werd de uitslag medegedeeld van de even te voren gehouden aan besteding van 380.000 K.G. Ruhr kachelkolen, 50% grofte en 50.000 K.G. Engelsche kolen met 00 grotte. Deze waren gegund aan de heereu (Ruhr.) Gebr. Hamerlinck te Ter Neuzen voor J 7,59 en (Eng.) Kleintjds C. Linthout te Rotterdam voor 8,60 per 1000 K.G. Overige inschrijvers waren de hh. J. Boomkes Rotterdam, Ruhr, 8,23, Eng. 8,65, J. C. de Wolf Rotterdam, Ruhr. J 8,20, Vernooi Utrecht, Ruhr. 8,00, Eng. ƒ8,99, A. R. v. d. Weg Rotterdam, Ruhr. 7,85, Eng. t 8.65 en J. A. van Rompu Ter Neuzen, Ruhr. 7,80, Eng. 9,40. Het lossen dier kolen aan de Axelsche Sassing werd opgedragen aan Alph. Lippens e. a. voor 28 cent per 1000 K.G. Nadat eenige weken geleden de pogingen van den aannemer om het Axelsche gat ai te dammen waren mislukt, wat voor dezen een belangrijke schadepost was, was men Vrijdag jl. weer zoover gekomen, dat men met de eigenlijke afdamming zou klaar komen, indien er geen tegenspoed was. Nu, men stond er dezen keer goed voor en had dus veel moed. Het weer was uitstekend, het water stil en geleerd door den tegenslag van vóór enkele weken, had men betere maatregelen genomen, zoodat men nu bij het wassen van het water ook veel verder gevorderd zou zijn. Daartoe deden de ijverige polderwerkers, ondanks de heete zon, die op hun rug brandde, dan ook hard hun best. Met volle kracht was er 's middags begonnen om een ringdijk te leggen, die dienen moest om het water af te sluiten, zoodat op het kritieke oogenblik een breede, veilige dam nog een meter boven den hoogsten stand van het water uitstak. niet beheerschen. Het wijzen op huis houdelijke bezigheden in dit huis leek haar te belachelijk, te mal er bij gesleept. En moeder had ook wel datzelfde ge voel. Maar zij had zich hu eenmaal opgewonden. »Ik wil dien toon niet hooren, Sigue, eens en voor al zeg ik je dat. En met papa zal ik spreken over je reis. Ik denk dat hij er precies over zal denken zooals ik. Maar als je dan ereen trek hebt iri gewone bezig- Onder toevloed van een groote massa menschen van Hoek en omstreken, die waren gekomen om de afsluiting, waarbij ze zooveel belang hadden, bij te wonen, werden nu de laatste werkzaamheden uitgevoerd en met succes. Als één roep ging het nieuws door Hoek en dadelijk daarop vertrok ook het muziek gezelschap van Hoek derwaarts om aan dit feit door het maken van muziek eenige feestelijkheid te geven en ook ais gelukvvensch voor den aannemer, wat vooral ten genoegen was van de talrijk aanwezigen. Hoek is dus weder een polder rijker geworden, wat vooral -ook voor die gemeente en onze streek van belang is, omdat daardoor de zoozeer ge- wenscbte verbinding tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal tot stand komen, door middel van den aan te leggen stoomtram, wier lijn ook op dat gedeelte was geprojecteerd. Als die er nu maar spoedig rijdt 1 Met 1 Aug. a. s. zijn tot commies bij de Rijks directe belastingen enz. benoemd de heeren Adr. v. Baaien en Jacs Korstanje, respectievelijk teStrij- beek en Sas van Gent. Met ingang van 1 Aug. 1911 is de heer M. J. Geuze te 's Heer Arends- kerke benoemd tot commies der dir. belastingen met standplaats St. Jansteen. Bij Kon. besluit van 19 dezer is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's Graven- hage, Mr. J. J. Carsten, thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg. Herijk. De herijk der maten en gewichten in 1911 zal in deze provincie plaats hebben voor de hierna vermelde ge meenten op de volgende dagen Sas van Gentvoor Philippine 26 Julivoor Sas van Gent 27, 28 en 29 Juli. Westdorpe 8 Augustus. Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Ovër- slag 9 Augustus. Koewacht 10 Augustus. Zaamslag 11 en 12 Augustus. Axel 15, 16, 17 en 18 Augustus. Hulst: voor Hulst 28 Augustus des n.m., 29 en 30 Augustus; voor St. Jansteen 31 Augustus; voor Clinge 1 September. Stoppeldijk (te Rapenburg)voor Boschkapelle 4 September des n.m. Hengstdijk 5 September des v.m.voor Stoppeldijk 5 September. komen er was een barst in haar ver houding die blijvend zou zijn. Ook dit voelde zij er lag waarheid in wat moeder had gezegd. Al vatte zij het heel anders op dan moeder waarheid bleet het. Het ontbrak haar aan bezigheid. Haar krachtige natuur had die noodig. Zelfs in het leven van schijnbaar nietsdoen als hofdame had zij toch altijd bezigheid gehad voor lezen, den drang van een gesprek aan Graauw en Langendam 6 September. Hontenisse (te Kloosterzande)voor Ossenisse 7 September des v.m.voor Hontenisse 7 September des n.m., 8 September en 9 September des v.m. Mond- en Klauwzeer. Wederom zijn gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd en wel bij vee, toebehoorende aan de wed. Joz. Koster te Hoek en P. Dees Pz. te Ter Neuzen. Uit verschillende berichten blijkt dat het mond- en klauwzeer ook in andere deelen van orrze provincie zich meer en meer uitbreidt. Te St. Maartensdijk komt het voor onder een kudde schapen van den landbouwer W. Kloet Az., een 26 tal dieren zijn aangetast. En te IJzendijke heeft de ziekte zich geopenbaard onder het vee van mej. de wed. I. Lucieer in den Oranjepolder. Te Grijpskerke is reeds een vijfde aangifte van mond- en klauwzeer ge daan, het laatst by den landbouwer A. Poppe te Ter Buttinge. Ook onder het vee der gebroeders De Smit onder Colijnsplaat heerscht de ziekte. Het eerste geval van mond- en klauw zeer in Wemeldinge heeft zich voor gedaan bij den landbouwer J. de Groene. Volgens het overzicht der land bouwgewassen op 15 Juli staat de win tertarwe er algemeen prachtig voor. De stand is in Zeeland zeer goed. Zomertarwe staat aanmerkelijk min der goed dan wintertarwe. Wintergerst is reeds grootendeels ge sneden. Het gewas is niet zwaar van stroo doch de korrelopbrengst belooft zeer goed te worden, evenals de quali- teit. Algemeen wordt melding gemaakt van het sterke optreden van stuitbrand in de gerst. De stand van de zomergerst is in Zeeland goed. Rogge heeft ondanks de droogte zich goed gehouden, ook op het zand, afge zien van de hoogste perceelen. Van de granen geeft de haver de minste reden tot tevredenheid. Door de droogte is dit gewas te kort van stroo gebleven. Blauwmaanzaad staat in Zeeland goed. Karwij heett zich zeer goed ontwik keld. In vele streken is men reeds met het dorschen begonnen, de daarbij geconstateerde opbrengsten waren zeer bevredigend. Het zaad is blank en grof van stuk. De oogst is overal goed. Van bruin en geel mosterdzaad is de stand overal goed. Tengevolge van de droogte is vlas ongelykmatig, doch kort van lengte ge bleven. Alleen het witbloeizaad dat in Friesland algemeen en in 't Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen hier en daar verbouwd wordt en iets later in ontwikkeling is, heeft van de regens veel geprofiteerd, zoodat dit een Vliegen te Vlissingen. Zaterdagmiddag om 4 uur is de vlie». week officieel geopend verklaard doot den heer J. G. van Niftrik, wethouder van Vlissingen. Er werd gevlogen door de heeren Heinrich van den Burg, Jan van Bussel en Adriaan Mulder. Om 5 minuten voor vijven werd dt eerste machine op 't veld gebracht, van Bussel stapte in en steeg om 5 uur op, Precies 41 2 minuut bleef hij in de lucht, maakte eerst een vlucht over de stad, stak bij terugkomst het Walchersch^ kanaal over in de richting van Oost- Souburg, behaalde daar een hoogte van ongeveer 175 meter en keerde behouden op 'tpunt van vertrek terug. 't Publiek, dat niet in grooten getal» aanwezig was, juichte luide en velen gingen den heer Van Bussel compli- menteeren. De kracht van den wind was 3 ai M. per seconde. Van den Burg is om kwart voor zen opgestegen. Na 2 minuten vloog op 60 M. hoogte de schroef van het toe stel at. Het vliegtuig daalde snel op een weiland. De machine is bescha digd, v. d. Burg is ongedeerd. Van Bussel heett na 'tongeval van van den Burg nog een vlucht gedaan van ongeveer 10 minuten. Te Wolphaartsdijk op een stuk land van de wed. V. geraakte, doordai een arbeider afval van gedorschen karwei zou verbranden, de dorsck machine van den heer Van Strien in brand. Het blusschen bleek onmogelijk, waardoor ze totaal in de asch gelegd werd. Zaterdagavond was Brigdammeii rep en roer, doordat het 5-jarig knaapje M. v. d. B. vermist werd. Na overal te vergeefs gezocht te hebben, stak men de lamp op en kwam men tot de ont dekking dat het knaapje in de kamer onder tafel lag te slapen. De onlusten te Amsterdam. Naar aanleiding van het gebeurde op Kattenburg hebben de Federatie Am sterdam der S. D. A. P. en de A. B.B, een adres tot den Gemeenteraad gericht, waarin zy het optreden van politie-et militaire autoriteiten veroordeelen. U zeggen daarin o. a. Het onbehoorlijk optreden der mili tairen tegen de burgers, het noodeloo afgesloten houden van de zoogenaamd eilanden, zonder voorafgaande ken uil geving, het verbod, zelfs voor de be woners dezer buurt, hun woningen tl bereiken of te verlaten, zijn aanwijs bare feiten voor het vooraf overwogen plan, dat ten nadeele van een deel onzer bevolking werd uitgevoerd. De latere gebeurtenissen, het schieten op de menigte bij voorkomende volks- oploopen en gewone achterbuurtsche relletjes zijn het gevolg van de stelsel matige aanhitsing van militairen tegen heden, neem dan ten minste een goed boek. Of studeer wat.... Maar dat was ook maar een gril. Eerst die heerlijk heid van de dure lessen, en dan niet volhouden.... Zie zoo, mijn beetje rust by het ontbijt zou ik werkelijk er bij inschieten Zy nam haar kranten en haar bril, stond op, ging naar de deur en draaide zich hier nog eens om »En dat blauwtje dat je gisteren dien armen prins liet loopen, dat was ook maar een gril. Je zult er nog spijt genoeg van hebben.... misschien heb je er nu al spijt vau. En daarmee trok zy de deur tamelijk hard dicht. Signe wilde lachen, maar zij kon het niet. Het schreien stond haar nader.. Zeer duidelijk vóelde zij dit voorval was op zichzelf een scène geweest, zoo als die dikwijls genoeg tusschen moeder en dochter kunnen voorkomen, zonder ernstige gevolgen. Maar vuo- m»»r be- teekende déze scène zeer veel. Moeder zou altyd weer op dit voorval terugge- te houden, toebereidselen tot de reis, toilet-quaesties en zooveel andere dingen. Hier in huis niets van dat alles niets! Lezen Het zat niet in haar ten minsle niet zooals moeder dat opvatte. Zij las liever een boek zevenmaal, dan zeven boeken, om eenvoudig den tijd te dooden. De kunst? De laatste bevre diging die zij schonk, ontbrak haar. Men moest hier zijn als Dodo, die zich in onbewusten drang schier met geweld een bezigheid had geschapen. Maar zij moest glimlachen, als zij zichzelve naast haar zuster op de college-ban ken voor stelde. Het bleef zooals het was voor haar was hier geen bezigheid, die haar had kunnen bevredigen. Het bleef bij dit leven van den eeneu dag op den anderen, zonder plichten, zonder werkzaamheid. Het bleef bij het mondaine leven, bij een diner heden, een bal morgen, een bezoek hier, een vJuchtigen blik op een tentoonstelling, een concert, een tooneel- behoorlijke lengte heeft verkregen. Het blauwbloeiwas staat zeer ongelyk. Naast enkele zeer goede perceelen ziet men zeer vele, die eene kleine opbrengst van matige qualiteit zullen leveren. voorstelling. Alles bij elkaar, het bleef bij het bedrijvig nietsdoen en als eenige prikkel bleef het flirten. Het was om te lachen, als het niet was ge weest om te schreien het flirten als een oase in de woestijn. En van tijd tot tijd de taak een blauwtje te laten loopen. Had moeder bij slot van rekening hierin toch gelijk zou misschien het uur komen, waarin het haar zou spijten den prins bedankt te hebben Was er nu reeds misschien in haar de heimelijke, nog diep verholen gedachte »Je hadt het niet moeten doen Wordt vervolgd). de burgers. Er liggen op het oogenblik te Am sterdam niet minder dan vyfhonderd rijksveldwachters, te zamen getrokken uit alle deelen des lands, tot zelfs kleine grensplaatsjes. De mannen bruiken het middagmaal buitenshuis. Het garnizoen, dat in gewone tijdei bedraagt plm. 500 man, is versterk! tot 3500 man. Hoe zwaar de dienst is, welke van de soldaten gevergd wordt, mag blijken uit deze opgave, welke aan de „N. R. Ct." van officieele zijde werd verstrekteen man, die op wacht komt 's avonds om 6 uur, houdt die wacht tot den volgenden morgen 6 uur, waarna hij nog de karren der niet- stakende voerlieden moet begeleiden. Uit den gemeenteraad van Bemelen, Uit het verslag, dat Limburg's Belanj geeft van een vergadering van den raad van Bemelen, knippen we het volgende D van de i Lee of De Wai niet ninf De zulk dat behi lede De m ver; waa ring geei koo] niet gij de nier inhc moe ovei of g u, verf dele hebi om D dat drifi ik sch( zitte „Ja, Het troe ben D bew burj 4 r gehi een mod wer baa: dier D er c D moo mee zich waa het D ik l D hev: den blik wer D zegÉ kun ik 1 ,Ne dan „Ne bazf geer ik is Bur dez< dat ons, ter eens weti heer zegt mer uur Prin men een keer gege Het

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2