k erfenis van oom Reinhard. \o. 32. Woensdag 26 Juli 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. SCHE COIIRAIVT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. De kruiser Berlin ligt nu juist veertien ligen voor Agadir. Hij kwam den 6en uli daar aan. De kommandant, kapt.- uit. ter zee Löhlein, begaf zich kort zijn aankomst aan land en bezocht den pasja der stad, met wien hij een mderhoud had over het handhaven der Irde. In strijd met andere berichten vastgesteld, dat verdere landingen ran officieren en manschappen niet ijjn voorgekomen. Het verblijf voor Teneriffe, dat diende voor het innemen nn levensmiddelen en kolen, heeft lechts twee dagen geduurd. Zaterdag mkerde de Berlin wederom voor Agadir. Daar de kanonneerboot Eber Vrijdag Santa Cruz bereikt heeft, is de vroeger door het zusterschip Panther onder kouden verbinding Agadir—Teneriffe Duitschland hersteld. FRANKRIJK. Generaal Porfirio Diaz, de afgetreden president van Mexico, vertoeft te Parijs Jin heett er het graf van Napoleon bezocht. Diaz gaf herhaaldelijk uiting aan zijn bewondering voor den Grooten teizer en toen men hem het zwaard fan Napoleon toonde, heeft de oude president in groote ontroering het wapen iriemaal gekust. Deibier, de beul, heeft Zaterdagoch tend in de vroegte te St. Mihiel den ioordenaar Philippot doen onthoofden. Reuter seint, dat de terechtstelling heeft plaats gehad zonder dat er iets bij- tenders voorviel. »7) Met een plotseling besluit draaide zij bet electriseh licht bij haar bed op, dacht nog een oogenblik na, maar vloog toen op, wierp de kussens weg, sloeg haar peignoir om, stak de kroon aan en de zijlichten aan haar kaptafel. Zij maakte henr haar los, zoodat een rood gouden stroom tot aan haar knieën golfde - en toen ging zij op bloote roeten over het zachte tapijt naar den grooten spiegel. Lang bekeek zij zich. En de vreugde over haar eigen schoon heid kwam over haar. Zij wierp de golvende haren terug, schoof ze in den oek bij elkaar, onderzocht haar profiel en ging den indruk na dien haar gelaat en face maakte. Ik beu toch schoon Zij lachte haar eigen beeld toe. Ik ben schoon, en schoonheid is macht Waartoe al die sombere gedachten Waartoe al dat tobben Het geluk zou wel komen. Het geluk ie immers met de schoonheid Toen draaide zij snel al de lichten uit, wipte in bed en eensklaps kwam <le slaap over haar, en de droom. En *jj droomde dat zij Helena was. Philippot, wiens verzoek om gratie door deD President der republiek was verworpen, was bakkersknecht en wiel renner van zijn beroep. Als bakkers knecht zocht hij werk in dorpsbakke rijen en wanneer de eigenaar afwezig was, zocht hij in diens huis zijn slag te slaan en dan vluchtte hij met het gestolene. Indien hij bij zijn wandaden estoord werd, schroomde hij niet door moord ongewenschte getuigen uit de wereld te hebben. Zoo doodde hy de vrouw van een zijner patroons en de moeder van een bakker. In de ge vangenis te Riom trachtte hij, na een mislukte poging tot ontsnappen, een bewaker te vermoorden. Ook te Vitry-le-Francois, zou dien morgen een onthoofding plaats hebben. Devit, een zeeman, zou er terechtgesteld worden, omdat hij een laaghartigen moord op een klein meisje gepleegd had. Het verzoek om gratie van dezen onmensch was eveneens door den President verworpen. Luitenant Thirier, op weg naar Al- kassar, kwam by de doorwaadbare plaats Laekdos een troep Marokkaan- sche soldaten tegen, die uit het leger van den sultan gedeserteerd waren. Zy droegen nog de uniform van de troepen van het Magzen. Luitenant Thirier, die in uniform was, te paard gezeten en blijkbaar ongewapend, vroeg hun naar hun register. Toen de sol daten weigerden dit te toonen, greep de officier de roode muts van een hunner, die zich niet verzette. De officier reed verder, maar nog nauwelijks 's Morgens voelde zij zich moe. Zij schaamde zich over de dwaasheid, die zij dien nacht had uttgehaald. Bijna bad zij Dodo benijd, die frisch en vroolijk met klare oogen in de kamer naar binnen keek »Langslaapster kom, er uit !c en die dan verder in haar eigen kamer haar vroolijke liedjes uitjubelde.... En toen zij beneden in de hal papa ont moette, die juist zijn gezondheidswan deling wilde beginnen en haar in de oogen zag: »Maar Sigue, kind, je ziet er uit of je een kater bent !c -- toen ging zij hem stug voorbij naar de ont bijtkamer en had wel kunnen schreien. Moeder zat nog aan de ootbijttafel, en zette een verwijtend, brommig gezicht, zei kortaf: »Goede morgen,en ver diepte zich onmiddellijk weer in de familieberichten der Kreuzzeitung, las toen de stadsberichten in de Tag en werkte aan haar ontwikkeling door een paar tooneelkritieken te lezen. Signe dronk haastig een kop thee, stond op en ging naar het venster, waar zij in den besneeuwden tuin keek. Zij had het koud. Toen kwam zij plotseling terug en vroeg haastig: »Als wij eens een paar weken op reis gingeD, mama? Naar Italië, naar Parijs het doet er niet toe, waarheen Mama liet de krant zakken, en keek haar verbaasd aau. »Nu op reis? had hij eenige schreden afgelegd of de Marokkanen vielen op hem aan, grepen hem by de keel en sloegen hem met hun toornen. Luitenant Thirier gaf den sergeant, die hem bij de keel hield, een slag in het gezicht. Inmiddels kwamen tal van Spaansche ruiters aangereden, met de getrokken sabel in de hand, die Thirier sloegen en trachtten hem uit den zadel te werpen. Luitenant Thirier wist zich de aan vallers van het lijf te houden. Infan teristen kwamen aangesneld met de bajonet op het geweer, die zy op de borst van den luitenant zetten, terwijl de Marokkanen hun toeschreeuwden dat ze schieten moesten. Toen luitenant Thirier getroffen was, verzocht hij den Spaanschen officier een eind te maken aan het tooneel. Deze kwam toen tusschenbeide, maar hij moest met ge weld te werk gaan en met zyn sabel de opgewonden mannen dreigen. Luite nant Thirier werd op zijn verzoek naar het Spaansche kamp geleidde Spaan sche officier verzocht hem af te stijgen en in zijn tent te komen en zonder hem tijd te laten tot spreken, verweet hij hem zijn vijandige gezindheid jegens de Spanjaarden en zijn aanval op de soldaten, die tot de Spaansche troepen behoorden. Luitenant Thirier antwoordde met het verzoek, dat kolonel Sylvestre den officier zou ondervragen, die by het voorval tegenwoordig geweest was. Dit geschiedde de ondervraging had in het Spaansch plaats, waarop kolonel Syl vestre aan Thirier zeide, dat hij heen kon gaan en, zoo hij het verlangde, nu wij ons juist gezellig ingericht hebben En nu het seizoen juist begint? Ik denk er niet aan. Maar je kunt het ook niet ernstig meenen.c »Als u niet op reis wilt gaan, zou ik dan niet alleen Moeder legde de krant weg, volgens oude gewoonte netjes opgevouwen, zette haar bril af, dien zij sinds eenigen tijd in huis droeg als zij las, want haar oogen waren er op verminderd, en legde den bril op de krant. Alles langzaam, tergend langzaam voor iemaud die ner veus was, zooals Signe nu. Soms had haar moeder er plezier in, vooi vrouw en moeder uit den ouden tijd te spelen. Alleen* zei zij langzaam. »Dat past niet, kind.* Signe lachte geprikkeld»Toen ik naar de prinses in Rome reisde, heeft niemand daaraan gedacht.* »Ja, maar dat was je bestemming, en wij wisten dat je daar onder goede hoede was.* »0, goede hoedeMaar dat nu daar gelaten ik zou heel goed in een pension kunnen gaan, ergens in Italië.* »Je hebt hier toch je ouderlijk huis. Waarom vraag ik je nu....< »Ik kan het hier niet uithoudeu. Nu niet. Het was nog maar zelden gebeurd dat moeder en dochter onaangenaam heden hadden. Sinds Signe volwassen was, had haar moeder altijd eigenlijk het .geleide van eenige officieren kon krijgen, waarvoor luitenant Thirier be dankte. Kolonel Sylvestre heeft Donderdag aan den Franschen consulairen agent geschreven, dat hij het gebeurde, dat te zijner kennis gekomen was, betreurde. In zijn brief zegt hij gy hadt bovendien geen beteekenis aan deze feiten gehecht en ik heb er voor gezorgd, dat de aan stichters van den aanval, zoodra ze mij bekend waren, in de gevangenis gezet zyn. De Spaansche regeering heeft van den gezant te Tandzjer een telegram ontvangen, dat een Spaansche lezing van het geval geeft, die voor luitenant Thirier heel ongunstig is. SER VIE. Vrijdagochtend zijn te Belgrado twee journalisten, die deel hebben genomen aan het al-Slavische congres, op bloedige wijze slaags geweest. Den vorigen nacht was er een partijtje geweest van Russische en Servische journalisten. Het gesprek liep o. a. over de houding van Rusland tegenover Servië. De Serviër Kowatsjewits verweet den Rus Vergoen diens vijandige houding tegen over Servië gedurende de Bosnische crisis. De Rus gaf daarop den Serviër een slag in het gelaat. Andere jour nalisten wisten de twistenden te schei den, maar Zaterdagochtend ontmoetten de tegenstanders elkaar in een café. De Rus zat rustig een krant te lezen, toen de Serviër binnenkwam. Nauwe lijks had deze den Rus opgemerkt of hij vloog op hem af en bewerkte diens den eigen wil harer dochter gerespecteerd, met een onvrijwillige achting voor haar zelfstandige manier. „Signe kiest toch altijd den goeden' weg,* heette het dik wijls in de familie. Maar heden kwam er iets in moeder op tegeu deze op vatting, tegen dit laten-begaauSigne had gisteren te onverstandig gehandeld, zij had nog meer dan men wel dacht leiding noodig. »Houd je het hier niet meer uit, Signe? Wat wil je dan eigenlijk? Je bent vreeselijk verwend, je moet dat nu maar eens hooren. En dan die overspannen ideeën. Je hebt er altijd aanleg voor gehad. Ja en wij hebben helaas nooit ingegrepen Och jullie meisjes van tegenwoordig! Ik zal je eens wat zeggeu, Signe in mijn jeugd werden wy heel anders opgevoed. Wij werden hard aangepakt. Een eigen wil daar had je een3 mee moeten aan komen. Ja. En aanpakken moesten wij 1 Werken ja dan gingen die ideeën er wel uit. Het zijn maar mal ligheden, grillen. Niets anders. Als ik denk wat ik al niet in het huishouden moest doen »Wiit u zoo vriendelijk zijn mij te zeggen wat ik hier zou kunnen doen? Lampen schoonmaken, stof afnemen... of moet ik in de keuken....* Signe zei het op snijdend ironischen toon. Zy voelde heel goed dat zij volkomen ongepast sprak voor een kind, maar zij kon zich

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1