Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het Kon. bezoek aan Brussel. Volgens het nu gepubliceerde pro gramma, zullen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik 26 dezer om half 1 aan het Noorderstation te Brussel aan komen en ontvangen worden door Ko ning Albert en waarschijnlijk Koningin Elisabeth. Dezelide eerbewijzen als aan Fallières en Keizer Wilhelm zullen ge bracht worden. Vervolgens heeft in besloten kring op het paleis het dejeuner plaats, gevolgd door ontvangst van het corps diploma tique en een groot gala-diner. 27 Juli ontvangst der Hollandsche kolonie en wandelrit in de omstreken, besloten lunch ten paleize, ontvangst aan het Stadhuis met een muziekfeest en défilé van schoolkinderen, gevolgd door een diner op het kasteel te Laeken en avondfeest in het park van Brussel. 28 Juli wandelrit in de omstreken en dejeuner aan de Ned. legatie. Het vertrek is bepaald op 3 uur. De heer J. B. Westerdyk heeft zyn benoeming tot Eerste Kamerlid niet aangenomen. In zijn plaats kozen de Provinciale Staten van Groningen den heer G. Zijlma, oud-lid der Tweede Kamer, met 25 van de 39 stemmen. AXEL, 21 Juli 1911 Blijkens achterstaande advertentie is onze gemeente thans ook een bankiers- en kassierskantoor ryk. De bij velen welbekende firma Van Heel Co. te Goes heelt in de Nieuwstraat alhier een bijkantoor geopend. Wij gelooven dat zij daarmede in eene bestaande behoefte heeft voorzien. Ieder die de gestadige uitbreiding van handel en land bouw gadeslaat, waardoor ons plaatsje met rassche schreden vooruitg at, zal dit beamen. Wanneer zij onze ingezetenen nu ook maar wil helpen aan zilvergeld, dat hier het heele jaar door zoo schaars te verkrijgen is, dan zullen ongetwijfeld velen spoedig het gemak ondervinden van een dusdanig kantoor. Ds. J. H. Lammertsma, predikant by de Geref. Kerk A alhier is beroepen naar die gemeente te Asperen (Z.-H.) Woensdag had alhier ten over staan van Burgemeester en Wethouders op het raadhuis de aanbesteding plaats van de verbouwing van een bestaande woning tot winkelhuis in 3 perceelen Hiernaar schreven in P. van Alten (metselwerk) 96, A. van 't Hofif (tim merwerk) 358 en H. Hoebé met C. B. Antheunis (schilderwerk) resp. 238,47 en 243,80. Aan de eerste drie aan nemers is het werk gegund. In het jongste nummer van Pak me mee komen afbeeldingen voor van de respectievelijk aan de heeren P. Dekker en Ph. J. van Dixhoorn te Axel toebehoorende vierspannen, die prijzen verwierven op het 29 Juui ge houden concours. Voorts is een portret opgenomen van dhr. Van Dixhoorn, en van de door hem verworven zilveren medalje, uitgeloofd door Prins Hendrik. het zichzelre: als zij nu nog arm was en zij had de gelegenheid om te stu- deeren, dan zou zij ongetwijfeld de vlijt hebben gevonden. Maar nu.... de vloek van den rijkdom was ook haar deel ge worden. Haar kuust was een bekoorlijk tijdverdrijf geworden en zou dat altijd blijven. Een tijdverdrijf voor het salon. Meer niet meer niet Zij had slecht gewoekerd met haar talenten. Uren lang lag z;i slapeloos, staarde in het donker, peinsde, streed met haar tranen en lachte spotiend bij zicbzelve. Eensklaps vlamde het in haar op ik ben toch nog jong, en het leven is lang ik ben toch mooi. Wordt vervolgd). By de Dinsdag te Zaamslag ge houden herstemming voor één lid van den gemeenteraad stemden 589 van de 631 kiezers. Van onwaarde waren 10 biljetten. Hiervan verkregen de heeren W. de Klerk (attr.) 291 stemmen en L. A. de Mul 288 stemmen. Alzoo gekozen de heer W. de Klerk. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van de Vereenigde polders van Ossenisse de heer P. Verdunnen te Ossenisse; van den Van Alstein- polder de heer J. J. Bauweus te Graauw van den Pierssenspolder de heer P. Kielman te Ter Neuzen van het water schap Loven- en Willemskerke de heer W. Geelhoedt te Hoek van den polder Melo de heer H. Bruggeman te Graauw van den Kruispolder de heer J. B. Joossen te Hontenisse. Bij de Dinsdag te St. Jansteen gehouden herstemming voor 6 leden van den gemeenteraad werden gekozen de heeren E. V. Bleijenberg met 165, J. P. de Cock (aftr.) met 140, J. C. Cornelissens (aftr.) met 111, H. Ver- gauwen met 154, A. P. M. Vermandei met 142 en Th. Voet met 118 stemmen. Verder verkregen de heeren van Acker 95, A. de Beule 107, A. van den Branden 31, P. J. Ferket 59, P. C. van Gassen 79 en D. Verstraeten 46 st. De loting voor de nationale militie zal dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben als volgt Te Hontenisse op Woensdag 9 Aug., te 10 uur v.m. voor Hontenisse, te 10,45 uur v.m. voor Boschkapelle, te 11,15 uur v.m. voor Ossenisse en Hengstdijk en te 11,45 uur v.m. voor Stoppeldijk. Te Graauw en Langendam op Woens dag 9 Aug., te 3 uurn.m. voor Graauw en Langendam. Te Hulst op Donderdag 10 Aug., te 8,30 uur v.m. voor Hulst. Te Clinge op Donderdag 10 Aug., te 10,30 uur v.m. voor Clinge. Te St. Jansteen op Donderdag 10 Aug., te 12 uur midd. voor St. Jansteen. Te Koewacht op Donderdag 10 Aug., te 3 uur n.m. voor Koewacht. Te Axel op Vrydag 11 Aug., te 9,30 uur v.m. voor Axel, te 11 uur v.m. voor Zuiddorpe en Overslag. Te Sas van Gent op Vrydag 11 Aug., te 2 uur n.m. voor Sas van Gent, te 2,45 uur n.m. voor Philippine en te 3,15 uur n.m. voor Westdorpe. Te Zaamslag op Zaterdag 12 Aug., te 10 uur v.m. voor Zaamslag. Te Ter Neuzen op Zaterdag 12 Aug., te 1,30 uur n.m. voor Ter Neuzen en te 3 uur n.m. voor Hoek. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.) het vol gende opgebrachtAxel 12,64, Bosch kapelle 4,57\ Clinge 1,89, Graauw ƒ4,35, Hengstdijk ƒ2,10, Hoek 17,22, Hontenisse 13,02?, Hulst 10,13, Koe wacht 1,07, Ossenisse 5,38', Over slag 2,45, Philippine 2,75, Sas van Gent 7,15, St. Jansteen 2,075, Stop peldijk 8,035, Ter Neuzen 9,67s, Westdorpe 8,08, Zaamslag 12, Zuiddorpe 1,60. Totaal 126,20. Herijk. De heryk der maten en gewichten in 1911 zal in deze provincie plaats hebben voor de hierna vermelde ge meenten op de volgende dagen Hoek 25 Juli. Sas van Gentvoor Philippine 26 J ulivoor Sas van Gent 27, 28 en 29 J uli. Westdorpe 8 Augustus. Zuiddorpevoor Zuiddorpe en Over slag 9 Augustus. Koewacht 10 Augustus. Zaamslag 11 en 12 Augustus. Axel 15, 16, 17 en 18 Augustus. Hulstvoor Hulst 28 Augustus des n.m., 29 en 39 Augustus; voor St. Jansteen 31 Augustusvoor Clinge 1 September. Stoppeldijk (te Rapenburg)voor Boschkapelle 4 September des n.m. Hengstdijk 5 September des v.m.voor Stoppeldijk 5 September. Graauw en Langendam 6 September. Hontenisse (te Kloosterzande)voor Ossenisse 7 September des v.m.voor Hontenisse 7 September des n.m., 8 September en 9 September des v.m. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 Juli 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. R. Hamming Nam. 2 ure Ds. R. Hamming (van Zaamslag). Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Juli 1911. J. F., 20 j., A. C. v. E., 20 j., beiden veldartillerist te Bergen op Zoom en A. O., 26 j., arbeider te Axel, zijn wegens mishandeling, gepleegd te Axel, veroordeeld ieder tot j 7 of 7 dagen hechtenis. Te Hansweert had een omroeper kinderen opgeroepen om bessen te plukken te Biezelingezij zouden 8 cent per kilo ontvangen. Toen zij aan het werk waren, bleek echter, dat zij in plaats van 8 maar 5 cent zouden ontvangen. Hun besluit was spoedig genomen. Staken. En dat zij solidair waren, bleek afdoende, want geen van allen ging voort met plukken en onder ge zang trokken allen huiswaarts. Een verkiezingsquaestie. Uit Grijps* kerk wordt aan de N. Pr. Gr. Crt. gemeld Bij de stemming voor leden van den gemeenteraad heeft zich een quaestie voorgedaan, die misschien eenig in haar soort is. Een kiezer uit Visvliet kwam juist het stemlokaal binnen, toen de klok bezig was vijf uur te slaan. Bij den eersten slag was hij nog buiten, bij den laatsten slag was hij binnen. Ge noemde kiezer werd tot de stemming niet toegelaten op grond van te laat zyn. Door een der kiezers is hiertegen protest aangeteekend, omdat deze stem van invloed had kunnen zijn op den uitslag. De heer Zuideveld toch werd met 252 stemmen verkozen verklaard. Uitgebracht waren 502 geldige stem men, meerderheid dus 250. Had nu de kiezer bovenbedoeld gestemd, dan was de meerderheid 253 geweest, en de heer Zuideveld had alsdan l stem te weinig gehad. Vastgesteld is nog geworden, dat de klok op Visvliet op den dag der stem ming 10 minuten achter ging bij den ofïicieelen tyd, terwijl beweerd wordt, dat die van Grypskerk 3 minuten voor den werkelijken tijd was. Velen verwachten dan ook, dat op grond van een en ander Gedeputeerden de stemming ongeldig zullen verklaren. Te Honselersdijk stak Maandag middag een 2-jarig knaapje al spelend een paar knikkers in den mond, die in de keel geraakten, zoodat het kind door verstikking is gestorven. Te Arnhem heeft Vrijdag de politie een menigte, des nachts aange plakte biljetten van de muren ver wijderd, waarop gedrukt stond .Sol daten schiet op hen, die het comman deeren." Brand te Brake). Omtrent dien brand meldt de Zwohcht Crt nog de volgende bijzonderheden: De boerderij van de erven Duyser, waar, zooals gemeld, het eerst de brand ontstond, was in een ommezien in een vuurhaard veranderd. Het leek een vuurhaard, een zieden den oven, waaruit groote gloeie splinters en reusachtige vonken dreigend en knetterend werden uitgespuwd, schrik sloeg den bewoners van Brakel om het hart. Een tiental spuiten werden ijlings gehaald, doch de burgers, ziende dat men machteloos stond tegen over de weergalooze vuurzee, begonnen een verdedigende houding aan te nemen en de omliggende perceelen te be schermen. Hun pogingen werden echter ver ijdeld door den sterken wind, welke het vuur in een ommezien overbracht op een tweetal omliggende boerderijen, welke eveneens binnen 10 minuten in vlam stonden. Toen begreep men de strijd met deze beperkte hulpmidde len al zeer ongelijk was en men het vuur moeilyk kon bestrijden. Vee en huisraad werden zoo mogelijk naar buiten en in betrekkelijke veiligheid gebracht. Inmiddels woedde het vuur tot 's avonds 9 uur voort en verwoestte niet minder dan 39 huizen. Het was een in-treurig, doch fantastisch gezicht, hetwelk helaas niet weinig werd verlevendigd door de brandende hooimijten, welke een voor een in een vuurkolom veranderd, het droeve sein gaven, dat wederom een huis met have en goed het vernielend element ten prooi gevallen was. De erven Duyser waren niet verze kerd. Uit een opgave blijkt dat 20 gezinnen in elk geval verzekerd zijn, De schade wordt op 2 ton benaderd, De meeste gezinnen zijn by familie leden ondergebracht. Geen enkel stuk vee is in de vlammen omgekomen. Totaal zijn veertig huizen (vijftig woningen), zestig hooibergen, een hooi- pers en vele hooischelven afgebrand, gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak is totaal onbekend. Dinsdagmiddag 2.20 uur arriveerde Prins Hendrik met gevolg per auto, Vergezeld van den burgemeester, werd het terrein van den brand bezocht De Prins toonde veel belangstelling er liet zich omtrent de ramp omstandig inlichten. Na het bezoek aan het zoo geteisterde Brakel ging Z. K. H. Dinsdag naar kasteel van den heer Van Dam, waar eenige oogenblikken werd vertoefd, Vervolgens werd de terugreis aanvaard en arriveerde Z. K. H. te ongeveer 5 uur te Zalt-Bommel. Verder werd de reis naar Apeldoorn voortgezet. Eenige autoriteiten en een groot aantal andere personen waren aan het veer aanwezig. De burgemeester van Zalt-Bommel had een onderhoud met den Prins vergezelde dezen naar de overzijde van de rivier. Nog kan worden medegedeeld, dat de Prins namens de Koningin deelne ming betuigde met de ramp en H. M. voortdurend op de ho wenschte te worden gehouden. Toe zegging werd gedaan van een gift van 400 van het Oranjekruis. De jongejuffrouw Warnsinck, collec- tante, ontving namens den Prins IOC H. M. de Koningin heeft 2000 es Z. K. H. Prins Hendrik 1000 schonken tot steun van hen, die bjj den brand te Brakel alles hebben ver loren. Te Amsterdam is een koopman uit Calcutta, die sedert een viertal dagen in de hoofdstad logeerde, het slachtoffer geworden van een brutalen dief, die hem een portefeuille, inhou dende een bedrag van ongeveer vier duizend gulden afhandig wist te maken. De bestolene maakte deel uit van eeD gezelschap van acht Engelschen, damet en heeren dat het Contenent bereisde.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2