Ie erfenis van oom Reinhard. \o. 31. Zaterdag 22 1911. 27e ♦faarg'. ,1 IJ ml Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent.Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. FRANKRIJK. De Matin, die tot heden ook steeds 'optimistisch over een gunstig stadium Tan de Fransch-Duitsche onderhande lingen sprak, schryft, dat het helaas onmogelijk is, zoo optimistisch van een gunstig verloop te blijven spreken. Duitschland heeft, volgens het blad, volkomen onaannemelijke pretenties. Het zou de Kongo-kust, Libreville in begrepen, vragen. Cambon heeft be slist geweigerd. Men wanhoopt niet, dat de onderhandelingen toch tot over eenstemming zullen leiden, maar ze zullen lang kunnen slepen. De morgenpers is eenstemmig in haar toorn tegen Spanje. De bladen steunen den eisch der regeering, dat de Spaan- sche regeering en de Spaansche officieren Alkassar excuses behooren te maken. Alle bladen bespreken het gebeurde te Alkassar en keuren algemeen de houding der regeering goed. De Echo de Paris meent te weten, dat de Fran- sche gezant te Madrid opdracht ont vangen heeft volledige genoegdoening «n verontschuldigingen te eischen. In de omgeving van minister De Selves wordt gezegd, dat men kan rekenen op de vastbeslotenheid der regeering. Mocht de Spaansche regeering geen voldoening schenken, dan zal de Fran- »che gezant uit Madrid teruggeroepen worden. Canalejas zou gezegd hebben, dat het bericht van de aanhouding van Boisset onjuist was. 's Avonds, toen Signe reeds in bed lag, kwam Dodo nog even binnenwippen, ging op den rand van het bed zitten en keek ernstig. »Beneden wilde ik niets zeggen, ge liefde groote! Om.... nu, je weet wel. Bier geeft mij je hand.... zoo.... want nu moet het er toch uitik ben heel bly dat alles zoo gegaan is. Ik ben wel eens bang geweest. Maar jij bent toch de verstandigste. Je hebt gelijk 1 Gelyk Ten derden male gelijk Zie zoo.... en nu zal ik je niet langer plagen. Geef me nog een zoen. Goede nacht. Slaap lekker - - - Zoo ging het altijd. Als zij plechtig goede nacht had gezegd en reeds was opgestaan, ging zij weer zitten, liet haar voeten een beetje bengelen en begon opnieuw. »Vind je Elly niet aardig Het eerste aardige meisje dat ik in dat malie Ber lijn heb leeren kennen. En vreeselijk knap. Knap zeg ik je ik schaam mij om met haar om te gaan. »Een verstandige meid!* zei Friedel daareven. Die juffrouw Neumann En toen sprak tijj dien naam met zoo'n voornaam air uit. De Duitsche kruiser „Berlin" is om drie uur in den namiddag in de rich ting der Afrikaansche kust vertrokken. Uit Parijs komt bericht, dat de Spaan sche gezant, op verzoek van minister de Selves, dezen Dinsdag tegen het einde van den dag een bezoek heeft gebracht. Naar het heet, gaf de gezant te kennen, dat, als de voorstelling, gege ven van de inhechtenisneming van Boisset, door de agenten der Spaansche regeering wordt bevestigd, de Spaansche regeering niet zou nalaten de Fransche regeering haar leedwezen over het geval te betuigen en het noodige eer herstel te verleenen. ENGELAND. De ontdekking van mond- en klauw zeer in Sussex blijkt ernstige gevolgen te hebben voor den veestapel. De overheid heeft al besloten de zes vee markten in Sussex te sluiten en heeft de uitvoer van schapen uit de veen- landen van Romney, waar tegenwoordig een halt millioen schapen grazen, ver boden. De fokkers lijden daardoor groote schade. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Madera hebben de Portugeesche monarchisten daar met behulp van Spaansche roya listen een stapelplaats van munitie op gericht. Men verwacht daar groote bezendingen wapenen uit België, ter vervanging van die, welke den monar chisten onlangs zijn afgenomen. Men zegt, dat er op Madera 250 Portugeesche monarchisten zijn. Het diplomatieke schaapMaar dat »meid* heb ik hem op z'n brood gege ven. »In haar pink* heb ik gezegd heeft Elly meer verstand dan dat meisje Braunstein, dat jy verleden jaar zoo het hof hebt gemaakt. Die Erna met haar wespenmiddeltje.... uit de Tier- gaitenstrasse, waar de millioenen-erf- dochters als lokeenden voor goede namen zitten.* Nu, toen had je Friedel moeten zien. Een kalkoensche haan was er nog maar een klein kind bij. En dan altijd die diplomatieke waardigheid waar hij zich toe dwingt. Om je dood te lachen. Maar nu heusch goede nacht. Gute nacht, du mein herziges kind En toen, op den drempel, nog een kushand. »Gelijk heb je gehad Dubbel en dwars gelijk! En morgen ga ik eens naar de Neulieden. Goedenacht!* »Goede nacht, Dodo Ja goedenacht! Wie kan de slaap gebieden Signe kon geen rust vinden. Zij was rustig geweest, toen Hoburg heenging, blij, bijDa gelukkig over haar besluit. Zij had er ook nu nog geen berouw van, zij dacht er slechts over na. Zij had er geen berouw van, maar zij peinsde toch over hetgeen zij er voor had opgegeven. Hoe zij het ook van zich trachtte af te zetten, steeds doemde weer dat eene woord voor haar op>Prinses.* Zij had willen lachen over haar eigen dwaasheid en toch kon Botsingen tusschen katholieken en republikeinen duren in het heele land voort. Bij een processie in de buurt van Braga kwam het tot een botsing eenige priesters zijn gewond. Troepen herstelden de orde. De Spaansche premier verklaarde, dat de regeering na onderzoek heeft geconstateerd, dat de onlangs door Portugeesche grenswachters gearres teerde en naar de vesting Chavez ge brachte geestelijke, tijdens de arrestatie 200 M. van de grens op Spaansch ge bied was. Spanje zal weldra op de uitlevering van dien geestelijke aan dringen. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt aan de Lokal Anzeiger geseindHet hoofd van de meerderheidsparty, Said bei, heeft een zeer ernstig gesprek met den grootvizier gehad, waarvan geruchten over het aftreden van verschillende ministers het gevolg zijn. Said bei wees den grootvizier op het ernstige van den binnenlandschen toestand, die van dag tot dag moeilijker wordt. De grootvizier verklaarde, dat hij de dingen veel rooskleuriger inzag, dat er op het oogenblik eigenlijk alleen maar de Malissoren-kwestie bestond, die de re geering na verloop van eenige dagen hoopte in orde te brengen, zoodat de grootvizier dan van plan was zijn zomervacantie te nemen. Said bei was van meening, dat deze verdediging nauwelijks bevredigend was en hy vroeg verder of de grootvizier de heele verantwoording voor den toestand op zij het Diet. Zij had willen spotten Wat beteekent dat nu, zoo'n prinsesje In het buitenland zijn ze bij dozijnen. In Frankryk, in Italië wemelt het van hertoginnen en prinsessen het is niet de moeite waard om er over na te denken.* Maar toch dacht zij er over nazij overdacht dat Duitschland niet Italië was, en dat zelfs de Romeinsche prinses, al was zij ook doodarm, toch nog met eerbied werd behandeld. En als bij het kroontje rijkdom en schoon heid kwam, en daarbij nog een vonkje geest en persoonlijke smaak, kreeg men dan hierdoor niet een prachtiga maatschappelijke positie? Toch had zij er geen berouw over, dat zij neen gezegd had. Alleen alleen wat bleef haar nu Op de liefde wachten Dat er een man zou komen die het groote heilige vuur in haar zon kunnen ont steken Zij twijfelde er zelve aan. Het was toch waarheid wat zij aan Hobürg gezegd had misschien ik weet het niet misschien ontwaakt mijn hart nooit. Men stierf daar niet van. Maar men ging een eenzaam leven tegemoet. Zoo lang meu jong is, wordt de leegte om huld door de afwisselingen van het leven, maar zij bleef niet uit. En nu reeds stond zij niet alreeds alleen Steeds losser werden de banden die zich kon nemen. De grootvizier ver zekerde dat dat het geval was. De heeren verlieten elkaar in zeer geprik kelde stemming. Dat het er in Albanië niet zeer roos kleurig uitziet, bewees de iradé nopens de benoeming van Abdoella pasja tot opperbevelhebber in Albanië en het terugroepen van Toergoet pasja. In goed ingelichte kringen wordt het officieuse verbloemen van de ernstige gebeurtenissen bij Djakowa belachelijk gemaakt. Het gerucht gaat, dat Alba- neesche benden bij Santa Quaranta troebelen verwekt hebben, die door een landingsdivisie van een torpedoboot onderdrukt zyn. Uit Saloniki wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: De toestand van de troepen by Ipek en Djakowa wordt met den dag slechter. Op den aanslag tegen den divisie-generaal Edhem pasja volgde de aanval op een 60 man sterke afdeeling van majoor Assim bei. Deze werd door een schot in het been zwaar gewond, terwijl een luitenant en vier soldaten gedood en 4 soldaten zwaar gewond werden. Uit Verisowits zijn twee bataljons naar Djakowa vertrokken. Hier is men begonnen de reserve voor de artillerie op te roepen. Naar bericht wordt, staat een groot transport van troepen naar Opper-Albanië voor de deur. Uit Konstantinopel wordt gemeld De Turksche gezant te Cettinje heeft de Porte medegedeeld dat de druk, dien de Montenegrijnsche regeering op de Malissoren oefende, opgehouden heeft. haar aan haar moeder bonden. Met de broeders had zij haast geen aanraking meer. Het pynlijkst was het met vader. Vroeger had er zulk een innige, wanne verhouding tusschen hen bestaan, en nu was die verdwenen. Sinds wanneer eigenlijk Stond dit in verband met het oogenblik, toen zy Kaltenegg's laatste aanzoek van de hand had gewezen Of was vader zelf anders geworden Vroeger was hij bij alle bekrompenheid zulk een eenvoudige, besliste natuur geweest: in kleine dingen zwak, maar bij alle groote beslissingen vast van wil. Nu liet hij zich gaan, vond bevrediging in tal van nietigheden, of deed ten miuste of hij er bevrediging in vond. De teugels waren hem uit de hand ge glipt misschien wat het ergste was ook de teugels over zich zelf. Hij was niet meer de vader, aan wien meu zich kon vastklemmen in het uur van nood. Bleef nog Dodo. Maar Dodo zou wel spoedig de wereld ingaan. Dodo was ongetwijfeld een veilige haven. En de Kunst Eens had zij er van gedroomd een groote zangeres te worden, een Jenny Liud, een Mali bran. Nu wist zij dat die weg te lang voor haar was. Aanleg wat stem en uitdrukking betreft had zij, dat zei haar leermeester ook nu nog. Maar haar ontbrak de ijzeren energie, de volhardende vlijt. Zij bekende

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1