L te erfenis van oom Reinhard. So. 28. Woensdag 12 Juli 1911. 27e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. F. DIELEMAN, FEUILLETON. COURANT D't blad verschijDt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. SPANJE. Men zal zich herinneren, dat een paar dagen geleden het bericht kwam lat de Spaansche troepen Arsila hadden «zet. Die tijding verraste velen, want nog niet zoo lang geleden was van Ipaansche ambtelijke zijde ontkend dat ten bezetten van genoemde plaats in le bedoeling lag. Een bericht uit Madrid van Vrijdag bracht dan ook een korte doch besliste tegenspraak van le bezetting van Arsila. Het volgende bericht uit Madrid van 7 dezer geeft nu de noodige opheldering over het gebeurde. Kolonel Silvestre zoo laidt het bericht in kwestie is Don derdag te Arsila aangekomen, waar hij ilecht3 halt hield om den nacht door brengen. Hij ontving de mededeeling at de kaïds Bendahan en Gatsoeli een poging deden om in El Ksar eenige gebouwen, welke voor de Spaansche militairen werden gebruikt, te bezetten. Hij keerde daarop naar El Ksar terug, jm het geval in orde te maken. Van een bezetting van Arsila, met het doel er zich blijvend te vestigen, is alzoo geenerlei sprake geweest. PORTUGAL. Een huiszoeking bij samenzweerders ia Aveiro heett tot de ontdekking geleid van een geheime opslagplaats van wapenen. Er zijn weer tal van per sonen in hechtenis genomen. Onder de in hechtenis genoraenen bevindt lich Camillo Castello Franco, zoon van sten aat. in? Fen. Zij stond voor de groote beslissing iu haar leven. En zekerzij zou niet lichtvaardig nemen. Niet zooals zooveel meisjes van haar leeftijd met ingehouden adem den sprong in het duister doen. Zich niets wijsmaken, zich niets bedrie glijks voorspiegelen. Ook dit overwoog zij, volkomen helder. Reeds in Florence was Hoburg op haar 'erliefd geweest. Maar verder dan flirten was hij niet gekomen. Hij kon dit ook niet, want hij was ook opgevoed in de koele beredeneerdheid van zijn stand, die hem deed zeggendit meisje zal nooit je maitresse willen worden, en trouwen Kan je een meisje trouwen, dat geen cent bezit? Dat bovendien, als je vrouw, de eischen eener millionaire zou hebben Zij nam hem deze voorzichtige, terughouding niet kwalijk. En hoe kalmer, hoe koelei zij nadacht, des te minder nam zij het hem ook kwalijk dat de gedachte om haar te vragen in hem eerst tot vastheid was gekomen, sinds hij wist dat zij een rijke erfgename was. Ook dit zag zij zeer helder en klaar haar strenge gereser veerdheid, haar op-een-afstand-blijven hadden de vlam slechts voédsel gegeven. den oud-minister van dien naam. Hij werd in hechtenis genomen juist toen hij bezig was over de grens te gaan. Het onderzoek tegen graaf Castello Mendo heeft geleid tot de ontdekking van medeplichtigheid van aristokrati- sche kringen. De N. R. Crt. leest in het Berliner Tageblatt, dat 20 gewapende Portu- geesche gendarmes op 1 Juli de grens zijn overgetrokken, 'in een Spaansch dorp een voortvluchtig geestelijke hebben gegrepen en mishandeld en naar Portugal hebben gebracht. Er is nu bevel gegeven Portugeesche gendarmes, die over de grens komen, te ontwapenen en naar Portugal terug te brengen. Hoewel nergens stormen zijn voor gekomen, is de telegrafische verbinding over land met Europa totaal verbroken geweest. Er heerscht geweldige onrust. Men denkt dat een inval der monar chisten wordt gekeerd. Er zijn weer nieuwe komplotten ontdekt. Tallooze politieke agenten zijn gevangen geno men. 35,000 man troepen staan aan de Noordgrens. De versterking van de Oostgrens is aangevangen. Uit Vigo wordt aan den Lokal An- zeiger geseindReizigers uit Lissabon vertellen, dat zij daar niet van eenige beweging ten gunste van het Koning schap gemerkt hebben. Ze bevestigen slechts, dat nog meer troepen naar het noorden vertrokken zijn. De regeering heeft ook reservisten opgeroepen om de garnizoenen, voornamelijk om Lissa bon en Oporto, die slechts zwak zijn, Zoo waren immers de manuentegen stand prikkelt. Hij kon komen. Natuurlijk geen huwelijk met de lin kerhand. Niets troebels. Ook in den uiterlijken vorm wilde zij haar volkomen recht hebben. Dat moest hij maar met de familie vinden. Er waren voorbeelden genoeg dat dit mogelijk was. Niet voor niet had zij de laatste dagen in den Almanach de Gotha gebladerd. En de Gudareza's waren van ouden adel, de titel van barom was sinds driehonderd jaar in de familie. Al was haar moeder niet van adelin de twintigste eeuw werd hierop niet meer gelet. Hij kon komen En toen zij een rijtuig in de stille straat hoorde, en toen zij bespeurde dat het stilhield, wist zij precies »daar is hij..En zij glimlachte. Zij glimlachte ook, toen moeder buiten adem de trap op kwam en van zenuw achtigheid al haar deftigheid vergat »Signe de prins. En vader is er niet. En hij wil jou spreken, Signe.... kiod.... dus toch....* Moeder sloot haar in de armen en kuste haar: »Wat zul je hem zeggen, Signe Lieve hemel, je bent zoo onberekenbaar. Je hebt ook altijd zoo grappig over hem gesproken. Zoo net of je niets om hem geeft. O... je weet niet hoe mijn hart klopt. Signe, denk er goed over na. Ik mag niet probeeren je over te halen....* te versterken. Talrijke troepen zijn naar de Spaansche grenzen gezonden. TURKIJE. Naar de Times uit Cettinje verneemt, beschouwt Montenegro de onderhande lingen van den aartsbisschop van Skoetari met de Albaneesche opstande lingen als een comedie. Montenegro heeft weliswaar afgezien van alge- meene mobilisatie, omdat de Porte den zoogenaamden wapenstilstand weer met 15 dagen heeft verlengd, maar Mon tenegro zet zijn toebereidselen voor den oorlog niettemin voort. Te Rieka zijn 6 bataljons militie onder de wapenen geroepen, om de grenswachten te ver sterken. Andere troepen zyn doende, militaire wegen aan te leggen naar punten, waar zwaar geschat de stellin gen der Turken beheerscht. De opstandelingen, die zijn ingesloten tusschen de Montenegrynsche grens en de rivier de Sem, hebben de Turken aangevallen. Er is uren lang gevochten en ten slotte hebben 500 Sjila's het cordon der Turksche troepen doorbroken en hebben zich bij de andere opstan delingen aangesloten. AMERIKA. De hitte in het Oosten en Middel- Westen van de Vereenigde Staten is iets minder. Op sommige plaatsen hebben onweders eenige verlichting gebracht. Maar de periode van abnor male hitte is nog geenszins voorbij. Donderdag zijn te New York 44 personen bezweken tengevolge van de hitte, te Boston 49, en Philadelphia 16. Zachtjes maakte zij zich los uit de armen harer moeder. En glimlachte. Zij glimlachte met haar triomfantelijk lachje, terwijl zy langzaam de trap af ging, glimlachte, toen zij over deu drem pel trad en Hoburg de haud reikte Dat is allervriendelijkst, Hoogheid Papa is helaas niet thuis....* Maar op hetzelfde oogenblik, nog eer hij begon te spreken, voelde zij een kille huivering. De glimlach bestierf haar op de lippen en zij voelde zich eensklaps zoo zwak dat zij willoos op een stoel neerviel. In haar klonk het »Neen neen!* Niet dat de man die daar voor haar stond, haar afschrikte. Aan hem dacht zij volstrekt niet, hij was haar in dit oogenblik zoo onverschillig als ieder ander. Alleen was het 'deze gedachte in haarniet zonder liefde door het leven gaan Niet zonder liefde Plotseling zag zij de voosheid van haar redeneering van zoo8ven. Eensklapi stond het haar helder voor den geest sophismen wareu het! Schijnredenen op niets berustend dan op haar eigen ijdelhieid. Wat zij zichzelve nooit opeD had willen bekennen, nu wist zy het alleen het vooruitzicht prinses te worden had haar geprikkeld. Neen Neen Al ware het een ko ningskroou niet zonder liefdeNiet zonder liefde Slechts met half bewustzijn luisterde Eenige weken geleden is melding gemaakt van een moordaanslag, te New York gepleegd op den zeer rijken, be jaarden heer Stokes, die door twee jonge vrouwen naar haar kamers was gelokt en daar blootstond aan een poging tot afpersing. De zaak is Donderdag te New York voor geweest. Stokes vertelde, dat hij by een der beklaagden, juffrouw Graham, was gekomen op een telefonisch gedaan verzoek. Zoodra hij in de zitkamer was, werd de deur achter hem gegrendeld en bedreigde juffrouw Graham hem met eeD revolver. Zij zeide o.m..Niemand weet datje hier bent; wij zyn met ons tweeën (juffrouw Conrad, de andere beklaagde was ook tegenwoordig) hier tegen jou alleen, als het op getuigen aankomt. En achter den muur zijn nog drie getuigen, die alles kunnen hooren wat je zegt en alles kunnen zien wat je doet. Je weet dat vele bekende New Yorkers verdwenen zijn, en dat nooit iemand daarvoor in de gevangenis is gekomen." Daarop bevalen de meisjes Stokes om aan de tafel te gaan zitten en een verklaring te schrijven en te onder teekenen, dat hij al wat hij ooit ten nadeele van juflfr. Graham (Stokes kende deze jonge dame van vroeger) had verteld introk. Verder moest hij een chèque van 25,000 dollar teekenen. ,Je moet kiezende dood of 25,000 dollar", had juffr. Conrad geroepen. Daarop zou Stokes volgens zijn eigen getuigenverklaring hebben gezegd Al was de keus tusschen de dood of één cent betalen, dan nog zou ik het zij naar de woorden die Hoburg sprak. Maar toch kon zij er uit hooren dat het eerlijk gemeende woorden waren. Zeker ook woorden, die vooraf uiterst zorgvuldig bedacht en overwogen waren. Zij waren zelfs al te goed ge kozen. Er was iets in, of het hem niet gemakkelijk afging. De prins sprak over Italië, hij sprak over de prinses, over hun eerste keanis- making. Hij sprak vaD den sterken in druk die toen haar persoonlijkheid reeds op hem gemaakt had, sprak van toe nemende genegenheid, van liefde, die toch hartstocht werd.... Eo Signe voeldegij moogt hem niet verder laten spreken. Gij moet hem stuiten. Hij mag geen hoop koesteren. Maar zij had er nog de kracht niet toe. Te plotseling, te sterk was nog in haar de gedachteniet zonder liefde Niet zonder liefdeEen verpletterende ontdekking was het, waaruit een zalig gevoel van geluk voortsprootGod zij gedanktnog was het tijd Hij sprak verder. Van zijn positie en de hare, in de toekomst. Dat hij het heden als een gelukkig toeval waar deerde, in de derde afdeeling van den Almanach de Gotha te zijn opgenomen, waartegen hij vroeger zoo dikwijls had geprotesteerd. Nu kon hij haar zijn vollen rang en waardigheid aanbieden. Ware het anders geweest, dan zou hij hier niet voor haar hebben gestaan. En

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1