De erfenis van oom Reinhard. No. 27. Zaterdag 8 Juli 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Tot de uitzending van den kleinen kruiser Berlin naar Agadir blijkt men ook al eenigen tijd geleden besloten geweest te zijn. In de officieele mede- deeliug, waarin van de uitzending van de kanonneerboot Panther gewag werd gemaakt, stond trouwens dat dit schip .vooreerst" naar Agadir zou gaan. De Panther was tien jaar buitenslands ge weest en had dringende behoefte aan een algemeene herstelling. De Berlin is Zaterdag reeds uit Kiel vertrokken en kon Woensdag reeds in de Marokkaansche wateren aangekomen zjjn. Er wordt medegedeeld dat de Neder landers in de 18e eeuw te Agadir een fort gebouwd hebben. Van deze oude betrekkingen getuigt nog een opschrift, dat de Duitsche reiziger Rohlfs bij een bezoek aan Agadir, zoo toen hij de stad binnenkwam, opmerkte. Het luidt Vreest God ende eert den Koning 174 6. ENGELAND. De onder-minister van landbouw heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er te Hounslow mond- en klauwzeer was uit gebroken. De gevallen die zich een paar maanden geleden op een hoeve ergens in Engeland hebben voorgedaan heeft de regeering met flinke maat regelen aanstonds afgezonderd weten te houden, zoodat de ziekte zich niet heeft verspreid. Zoo zij eerlijk was de liefde was daarbij slechts een zeer klein motiefje. Als er ook maar een spoor van groote liefde in haar geweest was, dan had zij hem niet afgewezen, toen hij aan haar vader schreef. Want liefde zou niet ge storven zijn in een paar jaren. Zij had hem niet lief gehad. Zijn hartstochtelijke liefde had slechts, als staal op steen, een vonkje in haar hart doen ontgloeien. Een vlam was het niet geworden. En Signe peinsde verder, peinsde over de beide jaren die zij in den vreemde had doorgebracht. Gesproken had zij er nooit van en zij zou er ook nooit over spreken in de haast en de onrust van dit leven der nerveuse, van plaats tot plaats voort jagende prinses had het haar aan hulde betoon en liefdesbetuigingen niet ont broken. Daar was de verstandige kunst historicus, die in Siena haar zijn liefde had verklaard daar was de marchese. die haar van Venetië tot Rome vervolgd had, plaats voor plaats, om haar eindelijk in de bouwvallen der Domus aurea gloei ende liefdewoorden toe te fluisteren De Times zegt, dat het mond- en klauwzeer in de buurt van Houndslow zeer ongelegen komt, aangezien er juist voor Australië, Zuid-Afrika en Canada voor hooge prijzen veel vee in Enge land is ingekocht. De invoer daarvan zal nu vermoedelijk daar wel verboden worden. PORTUGAL. Volgens berichten uit Portugal zijn regimenten infanterie, jagers en artillerie uit Oporto naar de Noordelijke grens vertrokken ter bewaking van die grens. Er is een monarchistisch complot ont dekt in Valencia de Minho. Twee officieren zijn naar Spanje gevlucht. Een kapitein en 3 onderofficieren van de jagers zijn in hechtenis genomen. Er heerscht evenwel rust in Portugal. SPANJE. De Spaansche troepen hebben nieuwe stellingen ingenomen in het Rif, welke het stroomgebied van de Keirt en den linkeroever der Moeloeja beheerschen. Ook hebben zij de naaste omgeving van Tetuan bezet, zoodat deze stad feitelijk in hun macht is. De ontruiming van Ceuta door de strafkolonie wordt met spoed volbracht, daar Ceuta tot een oorlogs- en handels haven zal worden gemaakt. De wo ningen der vroegere strafkolonie worden tot kazernen gemaakt. Berichten uit Madrid melden, dat kolonel Silvestre uit El Ksar terugge roepen wordt, hetgeen als een aan Frankrijk gegeven voldoening be schouwd wordt. Spanje, zoo wordt De Schot, dien de Engelsche consul-ge neraal haar in Florence had voorgesteld en die twee weken lang de bloemen markt voor haar had geplunderd. Maar bij dit alles had haar hart niet gesproken. Nu en dan dat moest zij bekennen had hare ijdelheid zich wel gestreeld gevoeld, maar even dikwijls was het haar lastig geweest, als de ver liefde oogen haar aanstaarden. Onver schillig bleven haar allen allen Eveu onverschillig als haar nu deze prins was. Misschien was haar hart niet ontvan kelijk voor het »Himmelhochjauchzendc en het »zum Tode betrübt.* Misschien behoorde zij tot de vrouwen die door het leven gaan, zonder deu grooten hartstocht, het raadsel van alle raadsels, te hebben gekend. En die toch gaarne aan het eind hunner dagen zoudeu zeggen het was zoo schoon. Misschien zou zij daarom ook zonder liefde kunnen huwen. Juist zij. Als zij eerlijk was wat verlangde dan haar hart of liever, wat verlangde haar ziel, als zij het hart dan niet liet mee spreken Genot van het leven, zooals zij dit opvatte. Zooals zij het opvatte al mochten auderen deze opvatting ook oppervlakkig noemen. Wat deed het er toe? Zij wilde gevierd eu be wonderd ziju. Dat kon zij voorloopig nog eenige jaren, ook als meisje, hebben Zij was nog jong goddankMaar verzekerd, streeft er naar, een breuk met zijn Noordelijken buurman te ver mijden, vooral met 'toog op de finan- cieele en de handelsbetrekkingen. De Imparcial zegt, dat de papieren oorlog, die in den laatsten tyd tusschen Parijs en Madrid gevoerd is, doet denken aan een botsing tusschen soldaten van hetzelfde leger door een dwaling by nacht. Zoodra de zaak is opgehelderd, volgt de verzoening. TURKIJE. De Figaro verneemt uit Berlijn, (fat Montenegro mobilisatie-maatregelen te Podgoritsa heeft genomen wegens de dreigende houding van Turkije. De Turksche troepen hebben Baro- wits bezet. De opstandelingen leden zware verliezen. De Turken verloren 5 man aan dooden en 16 aan gewonden. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt, heeft de ministerraad, vol gens betrouwbare berichten, in beginsel besloten, nog meer aan de Albaneezen toe te geven. Zij zouden het recht krijgen, de wapenen te dragen en hun eigen taal te gebruikenin de streek van den opstand zou de belasting worden kwijtgescholden. Naar de Times uit Cettinje verneemt, zijn de vijandelijkheden blijkbaar voor loopig gestaakt. De opstandelingen blijven echter weigeren zich te onder werpen, tenzij de mogendheden de na koming van de Turksche voorwaarden waarborgen. De Turksche troepen lyden aan een kwaadaardigen vorm van typhus, waar aan velen sterven. als zij eerlijk was tegenover zich- zelve zij verlangde de grootere vrij heid, de zelfstandigheid van beweging die kon zij slechts verwerven in de po sitie van getrouwde vrouw. Maar niet in enge, bekrompen omstandigheden. Zooals zij het zich wenschte, moest zjj zich ruim kunnen bewegen, zy verlangde naar een salon, bezocht door staatslieden, geleerden en kunstenaars. Men moest prijs stellen op haar oordeel. Zij zou talenten zoeken en vinden, zou hen steunen, en ze op hun volle waarde doen schatten.... Zelfstandigheid maar ook tegenover den man wien zij haar jawoord gaf.... Met steeds grooter duidelijkheid begon Hoburg's gestalte in den kring harer gedachten te komen. Steeds helderder en koeler ging zij het voor en tegen wegen. Signe overlegde. De prins had een naam die klonk. Als er maar iemand was, die dien naam tot zyn recht deed komen. Zijn bezit en haar vermogen gaven daarvoor den vasten grondslag, En dan hij zou als was zijn in haar handen. Er sprak veel in zijn voordeel hij beteekende geestelijk niet veel, maar door de voorzichtigheid die ziju opvoe ding hem had geleerd, wist hij dit te bedekken. Hij was altijd correct, nooit vergaloppeerde hij zich. Welbeschouwd sloeg hij geen slecht figuur. Men had wel van hem gezegd dat hij speelde. AMERIKA. Iu de Vereenigde Staten heerscht een hitte die naar men beweèrt alles overtreft, wat men daar in de laatste jaren gehad heeft in dat opzicht. Maandag bezweken in New York City 14 menschen louter vau de hitte 29 te Chicago, 30 te Pittsburg, 4 in Baltimore, 9 te Philadelphia, 3 in Boston enz. In New York steeg de thermometer tot 98° in de schaduw, en naar het Westen en Z. Westen steeg hij nog hooger, tot een maximum van 117° te Pittsburg. Den nacht van Maandag op Dinsdag hebben 300.000 New Yorkers slapend doorgebracht in de open lucht. Velen sliepen aan het strand van Coney- eiland, anderen zochten koelte en ver ademing op de bootsteigers aan de Hudsonrivier of de Baai. Bovendien heette het gisteren, dat de meteorologen in de V. St. voorspeld hadden, dat het er nog veel heeter zou worden. Er is naar het schijnt maar één man in de Vereenigde Staten, die geen of maar weinig last heeft van de hitte, en dat is president Taft. Deze onver moeibare staatsman heeft zelfs zijn korte vacantie onderbroken om een rondreis te houden door de staten Ohio en Indiana. Te Marion, in Indiana, hield Taft 9 redevoeringen op één dag, en zulks bij eeu temperatuur van ca. 100° F. Dat is, zeker, een kranige verrichting voor een man van Taft's leeftijd en welgedaanheid. De Köln. Ztg. ontvangt uit New-York bevestiging van de hitteberichten. Volgens dat telegram zouden er zelfs honderden dooden zijn, zoo tengevolge van flauwten als door verdrinking bij het baden. Nu ja! Hij had te Monte Carlo gespeeld maar wie speelde daar nietZelfs de prinses, hoe gierig zij ook was, had een paar goudstukken opgezet en ver loren. En juist de prinses had hem herhaaldelijk pedant genoemd. Inder daad soms had hij er wel wat van. Nuiemand die pedant is kan geen hartstochtelijk speler zijn. En boven dien een verstandige vrouw went een man, die van haar houdt, zulk een harts tocht ook wel af. Gisteren had zij hem weer ontmoet. Op een tentoonstelling van schilderijen. Zij was hem ontweken. Overal trof zy hem aan op soirees, in den schouw burg, op concerten. Het was alsof hij vermoedde waar zij heen ging. En zij kon hem niet altijd ontwyken. Zij wilde het ook niet meer. Daar, op de etagère, stond de groote maud met blauwroode rozen, die hij haar dien dag had gezonden. Dodo had er zooeven nog een grap over gemaakt „Je prinsje schijnt je voorliefde voor svmphonieën in blauw te kennen.* Als hij nu kwam en li j kwam zeker. Signe stond op en liep een paar malen door het vertrek heen en weer. Wordt vervolgd4

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1