a, IS V De erfenis van oom Reinhard. Xo. 26. Woensdag 5 Juli 1911. 27e Jaar* Nieuws- en Advertentieblad T voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. im UAI VV, Buitenland. FEUILLETON. I clih jsen D'fc blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A OVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Van den Franschen kapitein Lux, die wegens spionnage door het rijksge recht tot zes jaar vestingstraf is ver oordeeld, heett het gerecht op grond van de bewijsvoering als bewezen aan genomen, dat hij op Fransch gebied bij de Duitsche grens aan het hoofd van een inlichtingenbureau stond, dat in de eerste plaats ten doel had om Frankrijk voorwerpen, plannen en be richten te bezorgen, die voor de veilig heid van het Duitsche rijk geheim moesten blijven. Lux had aan ver schillende personen in Duitschland om inlichtingen en voorwerpen geschreven. Daar het Duitsche ministerie van oorlog hiervan op de hoogte was, zijn slechts Biet-geheime dingen uitgeleverd. Of- ichoou dit misdrijf met tuchthuis gestraft wordt, wilden de twee gezamenlijke Kamers voor strafzaken, voor welke de zaak gediend heeft, slechts vesting- gtraf opleggen, omdat de beklaagde niet ten eigen bate, maar als Franschman voor zijn vaderland gehandeld had. ENGELAND. Vrijdag is het groote kinderfeest in het Crystal Palace en op het groote terrein er om heen geweest. Als gasten van den koning en de koningin zijn honderdduizend kinderen daar onthaald b spel en versnaperingen. En zij hebben er den gastheer en gastvrouw lelf, mitsgaders de prinses en de prinsen hunnen zien. De gewone loop der SL- koof r vol ,50 lector impel n staa I Teen keken allen was het toeval P ff- plotseling tegelijk op. Dicht voorbij hun tafeltje kwam Eberhard met een kleiu gezelschap, hij had de dame in gele zij aan deu arm. Hij schrikte eea ondeelbaar oogenblik op, toen hij zijn jfhtnilie zag, knikte toen vluchtig, mis- jichien met een trekje van verlegenheid om den mond, en ging verder. Een paar tafeltjes van hen af nam het gezel- Vader meesmuilde watJongens, jongens.... dat ziet er kranig uit Maar hij ving terstond een blik van imoeder op, die hem eerst verbaasd deed opzien, en daarna verstommen. Snel idronk hij zyn glas leeg, beschaamd en I verlegen. Sigoe had ternauwernood naar de «choone vrouw gekeken. Maar de heer, nu aan haar anderen kant plaats nam, interesseerde haar. Köhne August Köhne 1 Leek hij geen karika tuur naast die trotsche gestalte met tijn blauwig, ernstig gezicht en zijd scheeven neus Hij zat in mekaar ge doken, draaide aan zijn glas of scheen het patroon van het servet te bestudeeren. treinen naar Sydenham was aanmer kelijk beperkt om de vele extratreinen tè laten loopen, voor het vervoer van de horde kinderen noodig. PORTUGAL. De Lissabonsche correspondent van de Lokal Anzeiger seinde De berichten van de noordelijke grenzen van Portugal zijn van bedenkelijken aard. In het Parlement heeft echter de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat hij de republiek voor goed gegrondvest hield, al behoorde het uitbreken van oülusten niet tot de onwaarschynlijk- heden. TURKIJE. Volgens een telegram aan de Lokal- Anzeiger uit Konstantinopel, zou de overheid te Monastir de roovers van den Duitschen ingenieur Richter op het spoor zijn en hoopt zij, dat zij hen en hun gevangene binnen eenige dagen in hauden zou hebben. Een telegram uit Saloniki aan het zelfde blad meldt echter, dat men met nbg meer troepen en ijver naar de roovers zoekt, maar dat er nog geen spoor gevonden is. De toestand is ontegenzeggelijk kritiek en we beleven thans stellig een der kritiekste momenten, die de netelige Albaneesche kwestie tot dusver heeft opgeleverd. Zoolang de termijn, die den rebellen voor de onderwerping is toegestaan (die termijn werd pas met 14 dagen verlengd) niet is afgeloopen, blijft de stand van zaken onzeker en eerst na afloop van dien termijn zal, En de anderen om hem heen lachten vroolijk. Het overmoedigst de jonge vrouw. Zij had zooeven, toen zij voor bijkwam, een luchtige kanten sjaal om- gehad, dien wierp zij nu weg. Als albast glansden de schouders. Eenmaal nam die meneer Köhne de sjaal van de stoelleuning en wilde ze haar weer om hangen, maar terstond schoof ze dien weer weg en lachte. Lachte met schit terende oogen en liet haar blinkende tandjes zien. Het gesprek aan de tafel der Guda- reza's stokte een beetje. Eigenlijk spra ken nog maar alleen de heeren, onver schillige dingen, en ook zij vermeden daarbij in 't oog vallend, naar de andere tafel te kijken. Alleen vader kon niet nalateu van tijd tot tijd heimelijk een blik den anderen kant uit te werpen. En eensklaps vroeg hij ten hoogste ver baasd aan Horfeck »Maar is dat mo gelijk F Heeft die dame daar links daar een beetje op zy een kleinen briljant tnsschen de tanden Pc »Een lieve mode, uit Amerika inge voerd. Een diamant, als plotnbeersel.c Vader had het zachtjes gevraagd. Maar moeder had dikwijls scherpe ooren. Verontwaardigd schoot' zij haar bord weg, zei vrij luid »Ik vind dat wij nu maar moesten gaan --c en stoud ook al op. Men moest door de zalen naar de garderobe. Het ging er tamelijk woest indien de Malissoren de onderwerping blijven weigeren, het beslissende oogen blik daar zijn. De kans is er, dat de rebellen vóór dien tyd een vergelijk treffen met de Turken, maar in hoeverre die kansen gunstig.staan al dan niet, valt op 't oogenblik niet uit te maken. Er is een stroom van verwarde be richten. De hoofdzaak, waar het om gaat, is de kwestie of de Albaneezen hun wapens zullen mogen houden een Albanees zonder zijn wapen is feitelijk iets ondenkbaars. En hieriu schynt de Porte wel tot tegemoetkoming genegen. Volgens de berichten van Vrijdag zouden alle Albaneezen, die het gebruik van wapens voor hun beroep noodig hebben, hun wapens mogen behouden. Volgens de berichten van Zaterdag zou de Porte wenschen dat de Albaneozen eerst als teeken van onderwerping de wapens zouden af geven, om ze dan later als een soort genadegift weer terug te ontvangen. Of de Albaneezen, die een zeer trotsch ras zijn, naar zoo iets ooren zonden hebben, is een andere vraag. In onmiddellijke samenhang met de Albaneesche kwestie staat de Turksch- Montenegrijnsche kwestie. De verhou ding tusschen Turkije en Montenegro is feitelijk reeds gespannen, zoolang de opstand in Albanië duurt. Maar die spanning heeft nooit zulk een hoog punt bereikt als op 't oogenblik het geval is. Montenegro herbergt duizen den gevluchte Albaneezen in zijp gebied en de Albaneezen blijven over de grens vluchten niet alleen, maar zij bestoken, toe, het gedrang was zoo mogelijk Dog grooter dan te voren, het rumoer nog luider, de stemming scheen na het souper nog vroolijker te zijQ. Aan het cham pagne-tentje zat nog altijd, omringd door een schaar van aanbidders, juffrouw Barnberg, maar de groote roode papavers op haar borst waren verflenst en ver frommeld. Signe had getracht naast haar moeder te blijven, die als een vorstin, zonder rechts of links te zien, zich een weg baande. Een tijdje was dit mogelijk geweest. Maar toen was zij door het gedrang van haar gescheiden, en eens klaps liep Hoburg naast haar. Eerst zwijgend. En zij dacht: »Wat moet ik nu doen om hem zoo makkelijk kwijt te rakeu als zooeveu Pc Toen zei hij eensklaps, zonder eenigen overgang, of hij daarover lang had ge peinsd »U was toch de mooistec ■»0p dit feest van weldadigheid en leelijkheid c »0 aan schoone vrouwen wa3 er geen gebrek. Maar er was toch nie mand zoo mooi als u zoo trots mooi als de hertogin de Chouanne.c >De hertogin de Chouanne is onder de guillotine gestorven en ik rijd naar huis. Goede nacht, Hoogheid, amu seer u nog verder met de schoonheden die blij ven.c Over zijn mager, vaal gelaat vloog een kleine blos. geholpen door Montenegrijnsche benden, van het Montenegrijnsche gebied uit de Turken. Niets ligt dus eigenlijk meer voor de hand dan dat de Turken zich laten verleiden de hen bestokende Albaneezen op Montenegrynseh grond gebied te vervolgen. En in dat geval zou de strijd verplaatst zijn op het gebied van een andere mogendheid en dan zou de Albaneesche kwestie met den besten wil ter wereld niet meer een binnenlandsche aangelegenheid van Turkije kunnen genoemd worden, doch een internationale kwestie geworden zijn, waarbij een conflict onvermijdelijk zou zyn. Het Turksche leger staat klaar aan de grenzen en aan den anderen kant is het geheele Montene grijnsche volk gewapend. Het is een toestand die op die manier niet lang meer kan voortduren. Het gevaar wordt verhoogd doordat er in Turkije een militaire oorlogspartij is, die in den oorlog een prachtigen uitweg ziet voor alle binnenlandsche moeilijkheden. Nog Vrijdag heett de Montenegrijnsche gezant te Konstantinopel een langdurig onderhoud gehad met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. De bladen te Konstantinopel melden, dat aan Toergoet pasja is opgedragen een nauwkeurige lijst op te maken van de door de troepen verwoeste huizen en kerken. Het heet, dat on ver wy ld een aanvang zal worden gemaakt met den wederopbouw der kerken. Volgens een telegram van den wali van Skoetari heett zich het Maiissoreu- hoofd Thoma met een aantal volge lingen onderworpen. »Och c, zei hij, aarzelde een oogen blik en zei toen »Bent u boos op mij Zij stonden reeds in de deur der garde robe. Van binnen wenkte vader, die met een ietwat bedrukt gezicht den bonten mantel zijner vrouw van den bediende aannam en haar dien met groote zorg aandeed. >Boos? Wel neen, Hoogheid, hoe zou ik Goede nacht eu veel ge noegen !c Signe ging hem vlug voorbij, met een vluchtig afscheidsknikje. Moeder was knorrig. »Waar blijf je toch, Signe Dodo, zet je kraag op je zult zeker kou vatten. Nu Otto, kom je eindelijk? Het lijkt wel of je niet kunt scheideu....c Vader stoud oamelijk nog een oogen blik bij Horfeck en vioeg zachtjes: »Zeg u mij eenswie was eigenlijk die dame.... die met dien brillantPc Hij zei het heel zachtjes, en de jouge officier antwoordde even zachtjes »Eeu zekere mevrouw Köhne haar man is tooneelspeler.c Hoe zachtjes zij ook fluisterden, Signe had het toch gehoord. Eu eensklaps zag zij een tragedie. Of was het slechts een komedie P Dodo scharrelde zoo'n beetje rond in Signe's kamer. Zij was juist van een voordracht thuisgekomen, had het hoofd vol van Goethe's >liefjes« zooals zij het uitdrukte ging plotseling op het dieren vel voor den haard liggen en phi-

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1