steld. De heer De Muralt is de achtste ingenieur, wien in een tijdperk van 46 jaren in Nederland en zijn Koloniën deze hooge onderscheiding deelachtig wordt. De Conradprijs werd den ingenieur De Muralt toegekend op grond van een verhandeling over het ontstaan van dijkdoorbraken en oeverwerken van gewapend beton. Diep onder den indruk van het oogen- blik dankte de heer De Muralt voor de eer, hem bewezen. Hij droeg onder levendig applaus die eer over aan het bestuur van het Waterschap Schouwen. Zierikz. Aieuwtb. AXEL, 30 Juni 1911 Derde Concours-Hippique Gisteren werd alhier het derde con cours hippique gegeven door de Oostelijk Zeeuwseh- Vlaanderevsche Concours-Hippique Vereeniging, op de weide van haren voorzitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn, daartoe bereidwillig beschikbaar gesteld. Het weer was 's morgens wel wat donker, doch klaarde later op en kon toen niet beter verlangd worden. Op het terrein, dat doelmatig met ijzerdraad was afgezet, waren eenige ververschingstenten geplaatst benevens een muziektent en een flinke tribune, Om elt uur werd begonnen met nummers 1, 2 en 3 van het programma Nummer 1 was een trekproef voor 2 paarden gespannen voor een boeren wagen, die beladen was met 4000 K.G zwaarte en 400 M. weg moest afleggen Aantal deelnemers 3. De le prijs ƒ25 viel ten deel aan F. Dekker Fz van Ter Neuzen met 2 min. 6 sec en de 2e prys f 10 aan Th. van Haelst van Kieldrecht met 2 min. 43 sec. Voor nummer 2, concours voor het best aangespannen en schoonste twee wielig rijtuig waren 8 deelnemers. De pryzen, die bestonden uit 2 taarns, 1 paardennet, 1 lijn en 1 zweep vielen resp. ten deel aan L. Bogaart te Axel, P. van Hoeve Fz. te Axel P. Vael te St. Jansteen en B. L. Yse baert te Axel. No. 3. Wedstrijd voor het schoonste vierspan merries aan de hand voor gebracht. Voor dit nummer was als le prijs beschikbaar gesteld de medaille, ge schonken door Prins Hendrikde 2e prijs was vier kopstukken, de 3e vier singels en de 4e vier staldekens. Er waren 6 deelnemers. De le prijs bekwam Ph. J. van Dixhoorn, Axel, de 2e E. Ysebaart, Axel, de 3e B. C. Puylaert, Zuiddorpe en de 4e F. Dekker Fz., Ter Neuzen, terwijl een extra prijs van 5 werd toegekend aan P. Dekker Fz-, Axel, voor het beste voorbrengen van het viertal. Het was intusschen middag geworden en daarmee de tijd gekomen om den inwendigen mensch te versterken. Van vriendelijke zijde deelde men ons mede, dat gedurende den maaltijd een telegram was verzonden van den volgenden inhoud „Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Bestuur Concours-Hippique Axel biedt u aan beleefden dank voor den steun en betuigt u zijn onwrikbare trouw." Nadat de lunch was gebruikt ver schenen we weer op het terrein en toen zagen we, dat zich reeds een talrijke menigte rond de lijn had geschaard, die nog steeds aangroeide. Precies half twee begon de ring- rijderij te paard met 13 ruiters. Prijzen bekwamen Era. van Haelst van Kieldrecht, 1 dubbele rijtoom, met 12 ringen, P. B. van Hoeve Fz., Axel, 2 sporen met 11 ringen en Hon. Has- kens van Kieldrecht een zweep met 10 ringen. No. 5 bevatte een wedstrijd voor Vierspannen, aangespannen voor een boerenwagen. De drie deelnemers, allen uit Axel, ontvingen ieder een prijs. P. Dekker Pz. kreeg ƒ25, Ph. J. van Dixhoorn J 15 en E. IJsebaart f 5. No. 6 had weer zijn eigenaardige belangstelling. Het betrof de ring rijderij voor dames. Zooals bekend kiest de voor dit nummer aangemelde heer een dame, die hem in het rijtuig zal vergezellen en tevens haar vaardig heid moet vertoonen in het ringsteken, Zestien rijtuigen volgden elkaar op, Hierbij wist Em. de la Ruelle te Over slag met zijn dame 12 ringen te be machtigen. P. B. van Hoeve te Axel met zijne gezellin 11, terwijl de dames van B. L. IJsebaert, Axel, G. van Waes, Westdorpe en P. A. Jens te Axel 10 ringen hadden opgevangen De pryzen bestonden uit luxe voor werpen, waaronder als le en 2e prijs een gouden dameshorloge en een gou den ring. Hierna kregen we de zoogenaamde attractie nummers, de harddraverijen No. 7 was harddraverij voor warm bloedpaarden, met 10 deelnemers. De lengte der loopbaan was 600 M. Door R. de Vreeze van Nazareth, België werd met zijn paard Espérance in 3 min. 47 sec. 2150 M. afgelegd, door Er, Herteleer van Aultre, B., met Aqile in 3 min. 49 sec. 2075 M. en door Aug Vermeire van Knesselaere, B., met Ebene in 3 min. 581/2 sec. 2000 M. Daarachter volgde als no. 8 de hard Onnoodig is het te vermelden, dat een ander te geven, ook al mocht blijken alle prijswinners bij aankomst met j dat de voorzitter er recht op had, heeft oorverdovend hoera en handgeklap j de jury met algemeene stemmen 1aesloten. werden begroet. Het muziekgezelschap Concordia, dat s middags op het terrein was gekomen en afwisselend verschillende nummers had uitgevoerd, speelde de Belgische en Nederlandsche Volksliederen, als bewijs van hulde voor de deelnemers en de winners vooral. No. 11 vormde het laatste onderdeel van het programma. Het was een voetbalwedstrijd tusschen Sparta 11 van Ter Neuzen en hare zustervereeniging alhier. Ook deze wedstrijd mocht zich zeer zeker verheugen in veler belang stelling en ook hier was het vechten, ja, soms in den letterlijken zin des woords, ofschoon dit nu juist niet bij het spel behoort. Maar het ging om een zilveren medaille en die moest hard verdiend worden. Bij de rust was de stand 0—0. Na de rust wist Ter Neuzen een goal te maken en ofschoon nu Axel af een paar malen de kans kreeg te doelpunten, ze wisten die niet té benutten. Maar ook Ter Neuzen kon geen tweede zetten. De bleef 1—0 voor de laatsten, zoodat die ook de medaille kregen. We begaven ons nu naar de bestuurs- tent om daar tegenwoordig te zijn bij de uitreiking der prijzen, die gewoonlijk na de afwerking van het programma plaats heeft. We liepen echter een blauwtje. Dit bad reeds plaats gehad, en de aanleiding daartoe was de over weging, dat velen nog een groote reis hadden te maken, en het uur reeds ver gevorderd was. We konden dit echter niet weten en daarom was men van bevriende zijde zoo welwillend om aangaande de uit reiking onderstaande te schrijven. Allen zonder uitzondering waren te vreden met de behaalde prijzen. De wakkere voorzitter had voor eiken winnaar een woord op zijn pas spre- 1U. kende tot het hart. Het was hem aan Er te zien, dat hy zich bijzonder gelukkig draverij voor geï0el<ie met" den prachtiger aitslag waren 12 deelnemers. 1300 M. afteleggen. Bijzonder muntte hierbij uit Richard van R. de Clercque uit Nazareth, die dezen afstand aflegde in 2 min. 35 sec., terwijl zijn opvolgers Buccessievelyk 3 min. 12 sec. en 3 min. 12l/i sec. noodig hadden. Ter op luistering reed Richard nog eens baan, met den uitstag, dat hij 1900 M aflegde in 3 min. 44 sec. Hij had dus de tweede prijs verdiend als hij met de warmbloedpaarden had meegedongen By no. 9 werden de warmbloed paarden aangespannen voor zooge naamde sulky's, beladen wegende min stens 100 K.G. Elt uitstekende renners, waaronder bekende uit België, hadden zich Reeds dadelyk nadat het sein van vertrek was gegeven, bleek dat het een spannende strijd zou worden. De af te leggen baan was 2000 tot 2150 M. De uitslag was, dat de le prijs werd behaald door Espérance van R. de Vreeze vnd., die in 3 m. 5l/2 sec. 2150 M. aflegde. De tweede prijswinner was éen se conde later en legde 2025 M af in 3 52l/2 sec., dit was Uriage van Ver zei schap, die prachtig kan dansen nu jamaar ze moest voorzichtig zijn en geen verwachtingen wekken, die nooit in vervulling konden gaan Zij trachtte snel een koudwater-straal in het vuur te gieten, maar die scheen als olie te werken. Daar begon waarlijk die piepjonge luitenant haar verliefd aan te kijken, werd sentimenteel, sprak van het zalig geluk zijner pas getrouwde zuster en van zijn eigen verlangen naar een eigen thuis. Lieve hemeldie had blijkbaar ook wat te veel phampagne gedronken.!. Wordt vervolgd.) van dit concours. Vooral toen hij het woord richtte tot zijn schoolmakker C. Puylaert van Zuiddorpe, trilde zijn stem en het viel ons op, hoe de voormannen op het gebied der paarden fokkerij elkanders lauweren weten te waardeeren. Juist in die waardeering schuilt een groote kracht en eene pro fetie voor de toekomst. Zooals uit het voorgaande blijkt, was de heer Ph. J. van Dixhoorn winner van de medaille van Z. K. H. Prins Hendrik. Bij de uitreiking hiervan nam de secretaris de heer F. C. Zonnevijlle het woord en zeide ongeveer het vol gende Zeer geachte Voorzitter! Het is uit naam van het bestuur onzer vereeniging, dat ik thans het woord tot u richt. In de eerste plaats om u geluk te wenschen met den prachtigen uitslag van ons derde Concours-Hippique We mogen in alle opzichten tevreden zijn. En nu verhelen we het niet, dat het succes van heden voor een zeer groot deel aan uwe trouwe plichtsbetrachting te danken is. Ontvang daarvoor den dank van het Bestuur. Eu uwe onver droten ijver voor onze goede zaak, komt meulen2te Auweghem, welke werd ge- nog des te meer uit, waar we weten, volgd door Agile van Er. Herteleer van dat uw eigen zaken reeds zoo geheel a nl n/tVi to A m in 1 1 SPf'i. Aaltre, die slechts 4 rain. I1 noodig had voor een weg van 207o No. 10 sloot de harddraverij met een galop, waarvoor 5 deelnemers waren. Ook deze wedstrijd was zeer interes sant. Prijswinners hiervan waren J. Maes van Deurle, le, F. van Dixhoorn van Axel 2e en B. L. IJsebaert van Axel 3e prijs. De prijzen waren in de harddrave rijen 50, 25 en 10, terwijl de tijden werden opgenomen door een constateur van dhr. F. J. Dieleman, die in één seconde drie opnamen kon doen. vorderen. En hoeveel tijd uw uw persoon weet ge dan nog steeds voor ons concours beschikbaar te stellen. Ontvang daarvoor onzen dank Maar we wenschen u tevens geluk met het door u behaalde succes op onze wed strijden. De jury kende aan een uwer 4-spannen de medaille toe, ons geschoD ken door Z. K. H. den Prins der Neder landen. En waar het mij persoonlijk vergund was een blik achter de schermen te slaan, daar trof mij toch deze door - behaalde zege. Want ondanks een wensch, dien de jury van bevoegde zijde had ontvangen, om toch de medaille aan deze medaille toch aan u toe te kennen, wijl ze anders onrechtvaardig zou moeten zijn. En daarom nogmaals feliciteert het bestuur u dubbel hartelijk met deze be haalde onderscheiding, wijl ze is meer dan dubbel verdiend. Moogt ge hem, evenals het lint, dat uw borst siert, nog langen tijd bezitten. Worde deze dag profetie van een schoone toekomst. Worde ons boompje een bosch. En waar ook door u hard gewerkt wordt om te komen tot een groote fokkersvereeniging, daar kunt ge aanmoediging vinden in dezen dag, want weet het wel, met uw ijver en kracht zult ge slagen. Wij danken u nogmaals en roepen het gaarne uit Leve de Voorzitter Een herhaald hoera bewees de in stemming met het gesprokene. Hierna nam de voorz. bet woord en zeide ongeveer Het moge al waar zijn, dat ik mij heb ingespannen voor ons derde concours, maar wat zou het werk zijn van een voorzitter zonder een secretaris en ook zonder een tweede secretaris. Wat, zon der hulp van geheel het bestuur, van alle belangstellenden, van ons muziek, van alle mededingers? Allen hier op te noemen zou onmogelijk zijn en daarom aan allen hartelijk dank 1 Een daverend applaus was het ant woord op deze ingrijpende woorden van den voorzitter. De heer F. Dekker Pz. het woord nemend, sprak hierna nog het volgende Waarde Voorzitter Hoewel het niet mijne bedoeling was geweest hier een woord te spreken, ik thans nu u mij waardig acht mij hier in uwe toespraak in mijn functie als tweede secretaris in 't bi zonder te danken voor mijne mede werking aan dit concours, niet U in de eerste plaats mede te deelen dat ik voor deze onderscheiding ten hoogste dankbaar ben, maar het komt mij voor dat de lof die mij toezwaait, te veel is en wel om deze redenik toch, be- hoorende tot de jongste der medewer kende krachten, reken het mij tot plicht, met alle inspanning mede te werken en nog te meer zou ik het zeer onbillijk vinden wanneer het anders moest zijn. Ik wil hier dan ook de verklaring geven dat het mij steeds een prikkel is geweest en nog zal zyn om mede te werken, als ik terug zie op onze land bouw in 't algemeen en de paarden fokkerij in 't bizonder. Hoe een tiental jaren geleden ons Zeeuwsch-Vlaanderen nog tot de on bekenden behoorde, maar door de stevige hand waarmede U mijnheer de voorzitter met nog een paar andere vooruitstrevende de zaak heeft aange vat, thans zeer ver is bekend, ja zeil tot in het buitenland erkend. Verder mijnheer de voorzitter breng ik hier mijn persoonlijken dank aan U en uwe mede-beginners, die ons jongeren in de gelegenheid heeft ge steld door het doen zien uwer werk kracht, ons zoodoende aanschouwelijk onderwijs verstrekt. Genoten wij een jaar geleden de eer de persoonlijke erkentelijkheid van Z. K. H. Prins Hendrik te mogen ont vangen, is het mij thans een genoegen U te kunnen feliciteeren voorzitter met den eersten prijs der vierspannen, waarvoor U de medaille van Z. K. fl- ten deel viel, ook met de uitslag en verloop van dit concours; moge het in 't vervolg steeds ieders medewerking ondervinden. Zoo eindigde het derde concours. In succes overtreft het beide voorgangers. Vooral de vier laatste nummers hadden een bizondere attractie en zijn een voor spelling van een glansrijke toekomst

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2