Ie erfenis van oom Reinhard. Xo. Zaterdag 1 Juli 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. - AXELSCHEI COIKWr. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Het nieuwe Fransche ministerie is als volgt samengesteld Caillaux, voor zitter van den ministerraad en binnen- landsche zakenDe Selves, buiten- landsche zakenCruppi, justitieDel- cassé, marine Messimy, oorlog Lebrun, koloniënConyba, handel, Pams, land bouw Steeg, onderwijsAugagneur, openbare werkenVilotz, financiën Renoult, arbeidChaumet,, ondersecre taris van posterijen en telegrafie, en Dujardin Beaumetz, ondersecretaris voor schoone kunsten. BELGIE. Aangaande den strijd voor de Vlaamsche Hoogeschool verneemt het Hbl. v. Antw. uit Leuven: ,In de laatst gehouden vergadering van de onder-commissie brachten de talrijke aanwezigen de meest bevredi gende en aanmoedigende inlichtingen aan nopens de gesteltenis van het volk ten aanzien van de volksbetooging van 9 Juli aanstaande. „Die bijeenkomst bewees ook de eensgezindheid die heerscht onder de Vlamingen van alle gezindheden voor wat aangaat de zaak met dewelke de onder-commissie zich bezig houdt en we zullen hier te Leuven duizenden menschen van alle gezindheden, zij aan zij, demokraten, liberalen, katho lieken en socialisten, in eenen groot- schen stoet zien doortrekken in dezeltde verzuchting ons Vlaamsche volk, door Toen Signe eren later bij haar moeder stond, die een kleine inspectie-reis naar Dodo had ondernomen en over de toe standen aan de champagnétent vrij ver ontwaardigd was, kwam Friedel bij hen Zeer correct en zeer voornaam. »Lieve mama, dit is eens, maar nooit meer. Ik vind dat men ook aan de weldadij heid perken moet weten te stellen. »Dat heb ik papa vroeger ook al ge zegd. Maar hy vindt natuurlijk allés charmant.» »Verschil van opvattingIk geloof werkelijk dat u beter doet met niet langer te bleven mama Alleen totdat Dodo met haar taak in die afschuwelijke champagne-tent klaar is.» Signe had sléchts met halve aandacht geluisterd. Met haar scherpe oogen zag zij in de verte, op tamelijk grooten af stand, Eberhard en Hoburg en die jonge vrouw in gele zijde, met den prachtigen hals. En zij voelde een kleine ergernis in zich opkomen. Hoe kon Hoburg na wat hij haar zooeven had gezegd, met deze deze vrouw spreken En toen trachtte zij door een lachje dit onaan- onderricht in eigen taal, in aanraking te brengen met de hoogere wetenschap. Evenals in andere Vlaamsche steden, zullen wij menschen en vlaggen van alle partijen hier te Leuven aan de betooging zien plaats nemen, om van de wetgeving te verkrijgende ver- vlaamsching der Gentsche hoogeschool." OOSTENRIJK HONGARIJE. De Weensche correspondent van de Deutsche Tageszeitung meldt, dat in militaire kringen verteld wordt, dat het Oostenrijksch-Hongaarsch legerbestuur op het punt staat een nieuw infanterie- projectiel in te voeren, dat een aan- vangssnelheid van niet minder dan 900 M. heeft. De lengte ervan is 28 m.M. het heeft een spitsen vorm en, behalve een stalen mantel, ook nog een stalen doorn. De groote aanvangssnelheid wordt vooral verkregen door een nieuw nitro-glycerine-kruit. De invoering vindt eerst plaats nadat het nieuwe model van infanterie-geweer in gebruik genomen is. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezet debat over het ziekteverzekeringsontwerp, beantwoord de de Kamer overeenkomstig de ziens wijze van minister Talma met 51 tegen 37 stemmen bevestigend de vraag of het wenschelijk is de verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van zorg voor genees kundige behandeling. gename gevoel te verdrijven. Wat ging het haar aan En toen begon ook Eberhard weer te dansen, even harts tochtelijk als zooeven. »Zeg eens, Friedel, toe, kijk eens met wie danst Eberhard eigenlijk vroeg mama. Friedel klemde den monocle in het oog en deed alsof hij zocht en niets zag. »Hardi onze Hardi »Hij wil het niet zien» dacht Signe. Maar toen kwam het paar weer voor bij, dicht voor hen, en moeder vroeg nogmaals met groote belangstelling »Kijk Friedel, hier vlak bij!» »0 zoo, mama.... ik ken die dame niet....* en tegelijk glimlachte hij zoo ondeugend, met saamgeknepen lippen, dat Signe wisthij kent haar heel goed, maar wil het niet zeggen.» Onmiddellijk daarna kwam vader. Hij was in zeer opgewekte stemming, had allerlei kennissen gevonden, bij Dodo een paar glazen champagne ge dronken, in het Hollandsche theesalon zich door een of andere schoonheid een likeurtje laten inschenken, had veel be wonderende woorden over zijn oudste te hooren gekregen, en wilde nu gaan sou- peeren. Ook Friedel had er wel lust in. Dodo werd gehaald, vlug voegden er zich nog een paar jougelui bij hun gezelschap, zoodat men ten minste het voordeel had van een kleinen, gesloten kring. Met de linkerzijde beantwoordde alleen de heer Van Idsinga van de rechterzijde deze vraag ontkennend. Bij de Woensdag voortgezette be handeling van het vraagpunt of het wenschelijk is de arbeidersziektever zekering uitsluitend te doen plaats hebben bij een overheidskas, hetgeen 's Ministers stelsel beoogt, bestreden de heeren Duys en Treub het pleidooi van den heer De Visser voor toelating van particuliere kassen en fondsen. De heeren Van Vliet en Nolens meenden dat niet alle fondsen overboord ge worpen behoefden te worden om een goede organisatie mogelijk te maken. Het hoofdbezwaar van den Minister tegen de particuliere kassen is, dat waar het noodig blijkt dat een organi satie komt, er ook een centralisatie van kracht plaats moet vinden. Doch Z. Ex. was zeer tegemoetkomend gestemd ten deze. De voorstanders der parti culiere kassen zouden bevredigd kunnen worden, zonder dat daardoor de minister zijn eigensysteembehoetdeprijstegeven. De Raden van Arbeid zouden n.l. blijven het college, waarbij alle aan giften moeten geschieden, die moeten beslissen over het bedrag der premiën en over de vraag, of iemand al dan niet een uitkeering zal ontvangen. Deze Raden zouden evenwel aan de besturen der erkende particuliere kassen het bedrag ter hand stellen, ter uit keering aan hare leden. De commissie van voorbereiding wilde over dit nieuwe denkbeeld eerst eens nadenken. Daarom werd de beraad slaging over dit vraagpunt geschorst. Juist toen men een tafeltje veroverd had, kwam de prins voorbij, en Friedel noodigde hem uit, zich bij hen aan te sluiten, eer Signe het kon beletten. Misschien zou zij dat ook niet gedaan hebben. Zij was het niet met zichzelve eens. Er was iets in dat haar dreef met het gevaar te spelen, en onmiddellijk dacht zij weer»Gevaar Waar is het gevaar Toch wist zij het zoo in te richten dat de prins niet vlak naast haar kwam te zitten, maar aan den anderen kant der tafel, tusschen moeder en Dodo. En zij had er toch terstond weer berouw van, want nu was zij nog sterker bloot gesteld aan de wanhopige uitdrukking zijner oogen, die trouwens alleen zij be speurde. Of legde zij iets in die grijze oogen dat er volstrekt niet in lag In elk geval was Hoburg buitengewoon stil. Allerbeminnelijkst tegen moeder, beleefd tegen Dodo, maar niet bepaald spraakzaam. En dit beviel Signe, want zij dacht onwillekeurig terug aan menig uurtje van de flauwste onbeteekenende praatjes in het salon der prinses. En terwijl zij met Friedel en den heer von Horfech sprak, dacht zij ook»Eigenlijk ziet Hoburg er niet kwaad uit. Geen schoonheid de hemel beware me er voor zoogenaamde schoonheidMaar het oude ras spreekt uit alles: uit het welbesneden smalle gezicht, uit de magere figuur, uit de langesmalle handen? Gisteren is de behandeling der vraag punten betreffende de ziekteverzekering beëindigd, na ontkennende beantwoor ding met 54 tegen 13 stemmen van de vraag of het wenschelijk is de verze kering uitsluitend bij overheidskas te Heden, Vrijdag, zal uit de Kamer worden voorgesteld de bakkerswet nog te behandelen en de ouderdomsverze- kering in September in de afdeelingen te onderzoeken. Maandagvoorrniddag vergaderde in „Dilligentia" te 's-Gravenhage het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs. De „Conradprijs" werd door den Raad van Bestuur toegekend aan den Ingenieur van het Waterschap Schouwen, oud- Ingenieur van den Nederlandsch— Indischen Waterstaat, Jhr. R. R. L. de Muralt te Zierikzee. De Voorzitter, protessor Krause, oud-Minister van Waterstaat, hield een toespraak, en deelde daarin mede, dat de Raad van Bestuur, voorgelicht door het eenstem mig advies van de betrokken commissie, in een daartoe expresselyke gehoudene zitting met algemeene stemmen besloten had de hoogste onderscheiding die aan een Nederlandsch ingenieur uit de han den van vakgenooten kan te beurt vallen, toe te kennen aan den heer De Muralt. De Conradprjjs, die eens in de vijf jaren wordt toegewezen aan den Neder- landschen ingenieur, die de beste ver handeling. en nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben medegedeeld, is in het jaar 1870 inge- Men praatte over het feest, men praatte over weldadigheidsfeesten in het alge meen. Vader was vol enthousiasme, moeder kritisch, Friedel afkeurend. En Dodo vond het verrukkelijk, om terstond daarop weer beslist te verklaren dat geen tien sterke paarden in staat zouden zijn haar nog eens naar zoo'n cham pagne-tent te brengen. En daarbij bloosde zij over haar geheele gelaat en giechelde een beetje verlegen, wat haar allerliefst stond. Friedel trachtte een paar malen den prins in het gesprek te halen. Maar Hoburg antwoordde ontwijkend, met halve woorden, die even goed een toe stemming als een ontkenning konden beteekenen. Misschien hoorde hij ook maar half. »Of,« dacht Signe, »misschien volgt hij eenvoudig het principe van zijn kringen, om niet graag te kwetsen zonder bepaalde reden.» Maar steeds, als hij meende het ongemerkt te kunnen doen, vloog zijn blik weer naar Signe. Nu eens kort opvlammend, dan weer als in stomme bede. Het werd haar steeds pijnlijke:. En om zich zelf af te leiden, wijdde zij zich des te meer aan haren jongen buurman aan haar linker kant, babbelde, schertste met hem, koketteerde misschien een beetje, om dan plotseling te bemerken dat zij hier een ander vuur voedsel gaf, dat op het punt stond in lichte laaie te ontvlammen»Wat denkt die Horfech wel Eeu heel aangenaam man in ge-

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1