Een Woning, Rechtszaken. Landbouw. Provinciale Staten van Zeeland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Openbare Verkooping. Ongeveer 2 H.A. GERST, 2 TARWE, 4 HAVER, Te koop of te huur: Te Ter Neuzen Is Dinsdagavond een kookcursus geopend, onder leiding van mej. Schucking van Amsterdam. Er wordt aan 2 groepen van 12 meisjes, elk gedurende 3 uren daags, uitgezon derd des Zaterdags en des Zondags les ven. De meisjes, die niet meer konden worden aangenomen, worden de gelegenheid gesteld als toe boorster de lessen te volgen. Dinsdag is te Neuzen ten over staan van notaris Zijlstra van IJzendijke gepasseerd de acte van oprichting der Zeeuwfch- Vlaamsclie Tramwegmaatschappij. Deze maatschappij omvat de exploi tatie der tramwegen ontworpen door comité van aanleg van tramwegen [ja Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder meer zal de verbinding tot and komen van Westelijk en Ooste- k Zeeuwsch-Vlaanderen en ook het an HontenisseSelzaete van het comité-Fruytier, c. s. De zetel der maatschappij is Neuzen. Tot president werd benoemd de heer mr. Lippens, advocaat en grondeigenaar te Gent, en tot secretaris mr. P. Dieleman advocaat en procureur te Middelburg. Commissarissen zijn de heeren Paul Lippens, ingenieur te Gent, L. de Groop, particulier te Antwerpen, M. Ninave, directeur der suikerfabriek Frantz Wittouck te Selzaete, P. F. Fruytier, lid Ier Tweede Kamer, Aug. Heijlen, Directeur des Vicinaux te Leuven, J. A. van Rompu, cargadoor, lid van Gede puteerde Staten te Neuzen, en mr. K. P. Vermandele, directeur der Rotter- damsche bank, aldaar. Het benoodigde kapitaal is aanwezig, en de tot standkoming der lijn kan als verzekerd worden geacht. M. Crt. Voor een lid der Provinciale Staten lin het district Goes werden Dinsdag uitgebracht 7899 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren J. H. O. Dominions (Vrijz.) 3813 en S. Duvekot Czn. (A.) 4086 stemmen. Gekozen is dus de heer S. Duvekot. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 25 juni 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. A. Doorn Ds. A. Doorn (van Apeldoorn). Kerk B. Ds. Chr. Bruins. Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Juni 1911. A. R., 23 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. M. d. K., 16 j., arbeidster te St. Jan steen, is wegens diefstal veroord. tot ƒ7 of 14 dagen tuchtschool. J. P., 28 j., zonder beroep te Overslag, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. - Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot instructie tegen P. Ph. v. G., 24 j., werkman, geboren en wonende te Hulst, ter zake van vernieling. Woensdag werden 88 stuks vee, uit den omtrek van Kleverskerke en Mid delburg aangetast door mond- en klauw zeer of met de aangetaste dieren in aanraking geweest zijnde, van daar per boot naar Rotterdam vervoerd om daar ia het abatoir te worden afgemaakt. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen wa ren hierbij genomen. De aangetaste dieren werden met een zak over den kop en de pooten omwonden vervoerd. De Minister van Landbouw enz. heeft met ingang van heden het ver voeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens verboden, uit, naar of binnen een kring, omvat tende de gedeelten der gemeenten Veere en Arnemuiden, welke begrensd worden door de spoorlijn MiddelburgGoes van af de grens der gemeente Middel burg tot den Sloedam, den Zeedijk van at den Sloedam tot het kanaal door Walcheren by Veere, den Nieuwen Veerschen weg van af genoemd kanaal bij Veere tot de grens tusschen de gemeenten St. Laurens en Veere en de grenzen tusschen de gemeenten St. Laurens en Veere, Middelburg en Arnemuiden tot de spoorlijn Middel burgGoes. Ook is verboden het houden van markten, openbare ver- koopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkau wénde dieren en varkens in bedoelden kring. Bepaald is dat, wanneer byzondere redenen afwijking van de bedoelde verbodsbepalingen noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toege staan door den betrokken burgemeester, voor zooveel betreft het verbod, bedoeld voor het vervoer, en door den Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, voor zooveel betreft bet verbod, bedoeld voor vereeniging der dieren in beide gevallen onder de door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Met ingang van heden is tevens het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring omvat tende de kom der gemeente Middelburg. Het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens is verboden. Voor de afwijkingen op deze regels gelden dezelfde bepalingen als voor de gemeenten Veere en Arnemuiden. Hieruit blijkt dus, dat wanneer het zoo gevreesde mond- en klauwzeer zich nog meer mocht uitbreiden, dan ook de provinciale landbouwtentoonstelling wel zal worden uitgesteld. Land- en tuinbouwtentoon stelling te Middelburg. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland vraagt voor de op 6, 7 en 8 September van dit jaar te Middelburg te houden pro vinciale land- en tuinbouwtentoonstel ling een crediet uit de Provinciale kas tot een bedrag van 1000. Ged. Staten wijzen er op, dat er een antecedent bestaat, daar bij besluit der Prov. Staten van 10 November 1900 no. 3 voor eene dergelijke tentoonstel ling, welke van veel geringeren omvang was en één dag in plaats van drie dagen duurde, een subsidie is verleend tot een maximum van 500. Destyds werd verzekerd, dat die ten toonstellingen elkander niet te snel zouden opvolgen, zoodat het subsidie geen regel, doch uitzondering zou zyn. Daar sedert 11 jaren verloopen zijn, bestaat uit dat oogpunt geen bezwaar tegen de aanvraag. Voor de ontwikkeling van landbouw en veeteelt verdient eene dergelijke onderneming alleszins aanbeveling; zij werpt ruimschoots vruchten af, al zijn deze ook van indirecten aard en daar door niet onder cijfers te brengen. Op grond van een en ander meenen Ged. Staten, dat er voldoende redenen bestaan, om voor dit bij uitstek provin ciale belang den verlangden steun zoo noodig tot het volle bedrag beschikbaar te stellen. Subsidie Geitenfokksrij. Het bestuur der Vereeniging ter bevor dering der geitenfokkerij vraagt over 1911 eon subsidie van 400. Ged. Staten merken op dat sedert het vorige jaar, toen bij besluit der Prov. Staten van 12 Juli 1910 no. 28 aan de vereeniging voor 1910 een sub sidie van 300 werd verleend, zij zich zeer heeft uitgebreid, zoodat thans reeds by haar zijn aangesloten 43 ver- eenigiogen met 1964 leden, houders van 2489 geiten, tegen 14, 634 en 885 in Maart 1910. Uit de overgelegde rekening over 1910 en begrooting over 1911 blijkt dan ook, dat deze vereeniging hare taak op doeltreffende wyze verricht en inderdaad voor de door haar behartigde belangen van groot nut is. In overeenstemming met de berichten van den Provincialen veearts der 1ste klasse en van het dagelijksch bestuur der Zeeurosche Landbouwmaatschappij stellen Ged. Staten voor aan de Vereeniging voor 1911 een subsidie ad 400 te verleenen, onder voorwaarde echter, dat de van het Rijk gevraagde steun ad 800 verkregen worde. Het bezoek van President Fallières. Het officieel programma van het bezoek van president Fallières luidt als volgt Den 4en juü te 3 uur komt het Fransche eskader aan. Te half 4 wordt de president aan de versierde Dokkumer steiger ontvangente 4 uur aankomst in het paleis. Van 4.45 tot 5.30 rijtoer en bezoek aan het stadhuis, waar de thee gebruikt wordt. Te 7.30 galadiner. 's Avonds worden de Fransche en N ederlandsche eskaders verlicht, terwijl de weg van het Paleis naar den Dok kumer steiger van gemeentewege ge ïllumineerd wordt. Van 10 tot 11 uur bezichtigen de President en de Koningin als gasten der gemeente de illuminatie der oorlogsschepen enz. Gedurende den boottocht worden aan de overzijde van het IJ vuurpijlen en Bengaalsch vuur en bommen ontstoken. Den 5en Juli voormiddags bezoekt de President het Rijksmuseum. Te 11 uur vertrekken de President en de Koningin naar Den Haag en keeren 's avonds terug. Den 6en bezoekt de President voormiddags de diamant slijperij van de firma Asscher en het Rembrandthuis en gaat te 1.30 aan boord van de gepantserde kruiser Edgar Quinet. Ongeveer te 6 uur vertrekt het Fransche eskader. De toren te Bedurn afgebrand, De toren van Bedum, een bekend, oud bouwwerk, is Maandagnacht afgebrand. De bliksem was er om half elf inge slagen men meende eerst met weinig schadelijke gevolgen, maar 's nachts bleek wel anders. De kerk is behouden, maar leed veel waterschade. Kerk en toren waren voor 10.000 verzekerd. Er in gevlogen. Een Amsterdamsch werkman, met een pakje kleeren bij zich, had Zondagmiddag het huis ver laten om werk te zoeken. Naby de Kruislaan te Watergraafs meer ontmoette hy een man, als boer gekleed. Het verzoek, of deze wel licht werk voor hem heeft, valt in goede aarde. Beiden gaan naar de boerdery van Koopraans, in een schuur, waar wat hooi ligt, zal de Amsterdam sche werkman tijdelijk zijn leger op slaan. De gewaande werkgever laat zijn knecht in de schuur achter. 's Morgens heel vroeg werd de Am sterdammer gewekt, zocht zijn kleeren maar tevergeefs. Niet minder groot was zyn verwon dering toen hij in den eigenaar Koop- mans niet den man herkende, die hem 'twerk beloofd had. De oplichter een oude bekende der politie heeft bekend. Van 115 Juni 1911. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 1. The odoras J. van Jole, 41 jjm. (van Hontenisse) en Amelia Maria Borm, 32 j., jd. 8. Leo Josephus Cerpentier, 33 j., jm., en Delphina M. L. Suy, 28 j., jd. Augustus Th. Suy, 29 j.. jm. en Emma Maria D'hooghe, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Camiilus van Acker, 54 j., weduwn. en Josephina M. C. van Doosselaer, 41 j., jd. Geboorten. 4. Adrians Maria Rene en Alina Prudence, dochters van Cesar Bernard David en Josephine M. Breyaert. 7. Julia Valentina Maria, d. van Alphonsius Ongenae en Emerencia Maria Pollet. 10. Augusta Alice en Gustaaf Carolus Ludovicus, d. en z. van Cesar van de Voorde en Scholastica Ver- straeten. Overlijden. 11. Coleta Mels, 78 j., wed. van Eduwardus van Vooren. 13. Rene Vernim- men, 9 j., z. van Remondus en Maria Louisa van Avermaete. 16. Irma Emelia van Pottel- berghe, 2 j., d. van Aloysius en Cecilia Maria van Brussel. Augustus Fidelia Rombaut, 11 m., z. van Theophile en Leonia Maria Bonne. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 2. Henri van Yper (van Evergem), 38 j., jm. en Jo sephina Maria de Meij, 44'j., jd. Geboorten. 12. Isela Philomena, d. van Petrus Joannes Belaert en Veneranda Maria Aerts. Overlyden. 10. Joannes Antonius van Hoecke, 70 j., echtg. van Joanna Livina Bracke. van het Kon. Ned. Metereol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 24 Juni Zwakke tot matige Zuidel. tot Zuid westelijke wind. Meest zwaar bewolkt tot betrokken, met korte opklaring. Enkele regen- of onweersbuien. Zelfde warmtegraad. Wegens vertrek der tegen woordige, terstond benoodigd Zich aan te melden bij Firma P. H. VEENHUIZEN, Axel. De Notaris J. A. Dregmans te Axel en Deurwaarder I. de Vrieze te Caprycke, zullen ten verzoeke van den Heer B. C. YSEBAERT, landbouwer en grond eigenaar te Axel, op Zaterdag den I Juli 1911, des namiddags 3 ure, verkoopen alles wassende op landen van den heer verkooper in den Beoostenblij benoordenpoldér, Axel. Te vergaderen aan den Zaaidijk. met flinke Schuur en ruim Erf, gelegen te Axel, op het Plaatje. Het pand is tot heden in gebruik bij den Heer Jac. van Cadzand Lzn. Te be vragen bij C. MISSU, Zaamslag. staande aan den Nieuwendyk te Axel, waarop 4/5 als le hypotheek kan blijven bij den verkooper. Te bevragen bij den Uitgever dezer Courant.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 3