Binnenland- ENGELAND, Gisteren had in allen luister en pracht de kroning plaats van koning George, in de abdij van Westminster, waarbij 7000 menschen tegenwoordig waren. TWEEDE KAMER. Dinsdag was aan de orde de behan- deliug van de door de commissie van voorbereiding gestelde vraagpunten be treffende het ziekteverzekering-ontwerp en wel de vraag, ot het wenschelijk is om wettelijke ziekteverzekering te be perkeu tot uitkeering van ziekengeld met uitsluiting van zorg voor genees kundige behandeling en zorg. De heer Duys bestreed uitvoerig de bedoelde uitsluiting, waardoor de zaak duur en slecht is gemaakt; de heer Passtoors daarentegen juichte de ge maakte splitsing toe, omdat z. 1. de samenkoppeling van regeling van het ziekengeld met die der geneeskundige behandeling, te zware lasten aan de arbeiders zou opleggen. De heer Patijn keurde scherp af, dat in 's ministers ontwerp, geheel in af wijking met de buitenlandsche wet geving, de verplichte verzekering zich beperkt tot de uitkeering van het zieken geld en zich niet uitstrekt tot het geen eigenlijk op den voorgrond diende te staan, n.l. de zorg voor geneeskundige behandeling. Woensdag deelde de voorzitter mede dat van den Minister van Binnenland sche Zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, is ingekomen een missive waarbij de regeering ter voorkoming van misverstand zegt zich verplicht te achten er ten ernstigste op aan te dringen de behandeling der militie-wet zoo spoedig mogelijk in het najaar aan te vangen, aangezien zij langer uitstel in strijd acht met het landsbelang en zulks met hare verantwoordelijkheid niet zou kunnen overeenbrengen. Aangezien thans geen beslissing om trent deze gewichtige aangelegenheid kan worden genomen, werd op voor zitters voorstel besloten de missive voor kennisgeving aan te nemen. Voortgezet werd de behandeling der vraagpunten betreffende de ziektever zekering, waarbij het woord voerden de heeren Treub, Tydeman en Lohman. Gisteren verdedigde minister Talma zijn stelsel van beperking der verplichte verzekering en tot uitkeering van zie kengeld als voor het oogenblik alleen bereikbaar, en betoogde dat opneming van zorg voor geneeskundige behande ling in het ontwerp, waarop de oppositie aandrong, eenvoudig een slag in het blinde zou zyn. »Knap Hoe kunt u dat zeggen ik geef toch niets meer dan mijn per soonlijken indruk. Maar daar is mijn zuster al! Ik dank u nog zeer, Hoog heid U hebt mij prachtig door de drukte heengeloodst.c Terwijl zij dit zei en zich een weg baande naar Dodo, had zij een gevoel van blijdschap dat het haar zoo goed gelukt was, den prins kwijt te raken. Bijna een gevoel van overmoed. Een uur geleden nog had zij beslist gewei gerd om met haar zuster de aangename taak van champagne-schenken tedeelen. Nu greep zij naar de eerste de beste flesch, die de bediende ontkurkte, ging naast Dodo staan. »Wacht, ik help jevulde eenige spitse glazen en hield het blad schier uitdagend vooruit De heeren grepen naar de glazen. Met een snellen blik ging zij de rij langs. Friedel was er bij met een jong ambtenaar van zijn departement, een paar officieren de overigen kende zij niet. Maar achteraan stond Hoburg. Er lag een uitdrukking van teleurstelling op zijn gelaat. Hij keek nog eenmaal naar haar, klemde toen zijn monocle in het oog, keerde zich om en verdween. Wcrdi vervolgd-) AXEL, 23 Juni 1911 Gisteren werd alhier op de lommer rijke en schoon gelegen weide, door den heer J. de Kraker Cz. daartoe welwillend afgestaan, een zendingsfeest gehouden. Zooals gemeld, ging het feest uit van het bestuur der Zendings- vereeniging .Ring Axel", dat op veler verlangen weer eens zoo'n zendingsdag wilde organiseeren, nadat reeds jaren waren verloopen, dat dergelijk feest was gehouden in deze omgeving. Te verwachten was dan ook, dat honderden zich zouden opmaken om dien dag mee te vieren. Vooral uit onze gemeente hadden zeer velen gehoor gegeven aan den wensch en de opwekking van ds. J. B. T. Hugenholtz, die daartoe Woens dagavond in de Ned. Herv. kerk alhier een bidstond had gehouden. Maar ook uit omliggende gemeenten waren, ge tuige de vele aanwezige fietsen en rij tuigen, (vooral die met de bekende witte kappen) velen naar het feestterrein getogen. Om elf uur nam het teest een aanvang met een openingswoord van den voor zitter, ds. A. Timmerman, te Ter Neuzen, waarna de volgende sprekers het woord voerden, over het achter hunne namen geplaatste onderwerp: ds. E. RaamsJr. van Hoek, Openingsrede; dhr. W. L. Jens, oud-zendeling te Utrecht, Zende ling en helpers; ds. M. J. Beukenhorst 'van Sluis, Geestdrift; ds. J. van den Berg van Peijenoord, Doel der zending ds. G. W. van Leussen van Goes, De heidenen het eigendom des Heeren ds. P. J. Steinz van Goes, Snelle boden dhr. H. Hendriks, oud-zendeling te Hilversum, De Madoereezen en het Koninkrijk Gods en J. J. Homburg van Goes, Slotrede. Bij afwisseling werden door de chr. muziekvereeniging Hosanna te Axel en de zangvereeniging Zingt den Heere een nieuw lied van Zaamslag enkele nummers uitgevoerd, terwijl ook de verschillende liederen uit het programma met muziek werden begeleid. Na de slotrede werd het zendingsfeest met dankgebed gesloten door ds. Hom burg en was dit zendingsfeest geëindigd, zoo niet nog het gestoelte ware be klommen geweest door ds. Timmerman, die ook naast den grooten Medewerker de menschelijke helpers wilde danken. Hij richtte daartoe het woord tot hoofd commissie, andere commissieleden, commissarissen en sprekers. In 't bij zonder dankte hij den heer J. de Kraker Cz. en echtgenoote voor hun gastvrij heid, voorts de menigte voor hun aan dacht en allen, die hun medewerking hebben verleend aan het welslagen van dit feest, dat hij besloot met den zegen uit te spreken over de aanwezigen. Een paar ververschingstenten en een bergplaats voor fietsen maakten blyk- baar goede zaken. Ook het weer werkte behoudens 's namiddags een malsche regenbui voortreffelijk mee. Gisteren geraakte alhier in den zoogenaamden Koeput een 2-jarig jon getje te water met het noodlottig ge volg, dat het verdronk. Door de kiesvereeniging Algemeen Belang alhier zijn voor de a. s. verkie zing van 4 leden voor den gemeente raad slechts 3 candidaten gesteld n.l. de aftredende heeren F. Dekker Fz. en L. Lamaitre en de heer M. W. Koster. Bij het schoonmaken van de leiding aan de Zeestraat alhier, kwam deze week een tasch voor den dag welke een groote hoeveelheid brillen bevatte. Wie weet hoe lang het zaakje daar reeds gelegen heeft, want de garnituren waren zoo goed als heelemaal verteerd. Maandagnacht zyn bij den land bouwer J. Dieleman te Zuiddorpe 50 jonge kippen vroegbroed 1911 gestolen. Na -ijverig onderzoek der politie meent men een spoor der daders ontdekt te hebben, Woensdag werd te Zuiddorpe deor de aldaar bestaande geitenfokvereeni- ging de eerste kringtentoonstelling en markt gehouden van geiten. Om 11 uur vereenigden zich op het gemeentehuis de tentoonstellingscorn- missie, de bestuursleden van alle 15 vereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D., aangesloten by de Provinciale vereeniging tot verbetering der geiten fokkerij, de eerwaarde heeren geestelyke adviseurs, Burgemeester en raadsleden van Zuiddorpe, dhr. Felsters van Halste ren met zijn medebestuursleden der Noord-Brabantsche zustervereeniging. Onder de aanwezigen merkten we ook op de heeren mr. P. Dieleman en A. Moerdijk, leden der Prov. Staten van Zeeland, de heer Zwagerman, zuivel- consulent in Zeeland en voorzitter der prov. geitenfokvereeniging, benevens de heer J. R. Tak van Serooskerke, eigenaar van een modelstal voor geiten. Allen werden begroet door een harte lijk welkomstwoord van den voorzitter der feestvierende vereeniging te Zuid dorpe, den heer J. A. Lyppens. De heer Lyppens wees daarbij op de vooruitgang die voor de geitenfokkerij in korten tijd was te boeken. Hij dankte deze aan den steun der verschillende vereenigingen met hunne besturen, den geestelijken steun der adviseurs, maar vooral aan de daadwerkelijke mede werking van den heer Zwagerman, die de kiem heeft gelegd voor deze be weging. Met aansporing tot nog meer uit breiding dezer nuttige zaak, sloot dhr. Lyppens deze herhaalde malen door applaus onderbroken rede. Hierop nam de Burgemeester het woord, die dankte voor de eer de ge meente Zuiddorpe aangedaan om aldaar de eerste tentoonstelling te houden. Hij zeide zij n blij venden steun toe aan deze nuttige vereeniging De heer Zwagerman voelde zich hierna verplicht te danken voor de woorden van hulde hem toegebracht door den heer Lyppens, maar meende die niet onverdeeld te mogen aanvaar den, daar ook den heer Lyppens daarvan zijn deel toekomt, die zooveel vereeni gingen heett opgericht en wiens werk als secretaris der Prov. vereeniging ook zoo zeer gewaardeerd wordt. Spr. gaf hierna een overzicht van wat nil reeds buiten zijn verwachting is bereikt en geeft aan de Bestuursleden en aan alle fokkers verschillende wenken om te krijgen niet alleen vele geiten, maar vooral ook goede en veel-melk-gevende geiten. Hy wijst daarom op voeding, stalling, teelt en aanteekening der op brengst van de geiten, alle punten, die nog tenvolle de aandacht vragen en verdienen. Rekenend erop, dat de steun en de belangstelling, die tot hiertoe niet grooter had kunnen zijn, nog zullen toenemen, als men zoo blijft voort- werken, sprak hij de hoop uit, dat weldra in geen enkel arbeidersgezin een goede geit zou ontbreken. De heer mr. P. Dieleman het woord nemend, wees er op, dat bij de eerste bespreking der geitenfokkerij in eene zitting der Provinciale Staten van Zeeland dit onderwerp eenige hylariteit wekte, waar werd gesproken over „de koe van den arbeider", doch gelukkig weldra financieelen steun werd ver- leeud. Hem was nu gebleken, dat zij dien steun waard was en hy verzekerde zyn persooulyken steun, omdat hij overtuigd is, dat een goede melkgeit voor alle standen der maatschappij van veel, zeer veel nut is, overtuigd is dat het sociale vraagstuk dan alleen tot goede oplossing komt, indien alle standen, alle inrichtingen daarin samen werken. Hierna deelde de zeereerw. heer pastoor te Zuiddorpe mede, dat hy vol gaarne voldeed aan het verzoek om 's namiddags aan elke deelnemende vereeniging een herinneringsdiploma aan te bieden. Mot den wensch, dat hij de vereenlgin. gen op het gebied der geitenfokkerijen vele jaren zal mogen steunen, ver klaarde hij de tentoonstelling geopend. Stoetsgewijze en voorafgegaan door de fanfaren Ons Genoegen, begaf men zich naar het achter het dorp gelegen tentoonstellingsterrein, dat versierd door een drietal eerepoorten met op schriften en guirlandes een aangenamen indruk maakte. Ook werd door velen Tal van geiten te zamen 247 stuks stonden er aan de lijn daar onder waren enkele volbloed Saanen- geiten, vele verbeterde kruisingspro- dukten, wonder goed gebouwde en met groote uierséén der volbloed Saanen- j geiten gaf volgens opgave per dagö1^ liter melk. Nog waren aangevoerd 3 uit Hessen ingevoerde puike dekbokken, 1 best te Sluiskil geboren en door dhr. Van Acker te Hoek opgefokt volbloed Saa- nenbokje van de vereeniging te Hoek. In een tentje waren uitgestaldgei- tenboter, waaronder een mooie col lectie van C. van Hermon, Vaartwijk, Axel, geitenkaas, meetflesschen, enz. 's Namiddags had in het fraai ver sierd vereenigingslokaaL de uitreiking plaats van de diploma's en de toe kenning der pryzen voor de vereeni gingen, die de meeste geiten hadden aangevoerd. Dit waren Westdorpe met 35, Stoppeldijk met 28, Hulst met 18 en Koewacht met 14 geiten. De overige 6 prijzen werden verloot. Geven we nu onzen algemeenen in druk weer van deze eerste tentoon stelling, dan kunnen we gerust zeggen, dat de meeste jeugdige geitenfokver- eenigingen reeds vele flinke geiten hebben geteeld. De tentoonstelling is zeer goed geslaagd. De geitenfokkery heett meer belangstelling getrokken, terwijl een goede melkgeit beter ge waardeerd wordt. De beweging ter verbetering en uitbreiding van de gei tenfokkerij heeft op dezen dag menig nieuwen vriend en voorstander gekre gen. De Axelsche vereenigingen zou den we willen raden slaat de handen ineen en vormt één krachtige vereeni ging, wat niet anders dan ten goede moet werken. Ook de markt is goed van stapel geloopen. Te koop waren aangeboden 60 geiten, waarvan circa 40 stuks werden verkocht tegen goede prijzen. Deze varieerden van 2.50 tot 16 voor jonge geitjes en 35 tot 85 voor volwassen exemplaren. Vooral voor de witte hoornlooze was liethebberij. Een en ander had ook uit de om streken heel wat publiek gelokt. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat te Neuzen, op een terrein tusschen Sluiskil en de terreinen der staalfabriek, aan het eind der Coegors- straat, een bisquitfabriek zal worden gebouwd. Daarvoor is door eene Belgisch-Nederlandsche-Engelsche com binatie eene naamlooze vennootschap opgericht, gevestigd te Brussel, onder den naam Zélandia. De fabriek zal een 75 tot 100 personen werk kunnen ver schaffen, en reeds het volgend jaar in exploitatie komen. Voorts kan gemeld worden, dat door den heer E. Buijsse te Sas van Gent in den Stroodorpepolder een terrein is aangekocht voor het oprichten eener beetwortelsuikerfabriek, die men wil inrichten voor het verwerken van 1.300.000 beetwortelen per etmaal. Wanneer men tevens uitvoering zou kunnen geven aan het voornemen, om te Kijkuit eene diffusiebatterij te plaat sen én het sap vandaar naar de nieuwe fabriek te persen, dan zou deze het sap van 2 a 2V2 millioen K.G. bieten per dag te verwerken krygen. Bedoeld terrein is gelegen nabij Sluiskil, ten westen van het kanaal, in de gemeente Westdorpe. Met de werkzaamheden voor het bouwen der coces-ovens te Sluiskil is men al aangevangen. M. Crt.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2