De erfeÉ van oom Reinhard. No. 23. 27e Jaar^. Zaterdag 24 7miï« 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. AXEUSCH COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het nieuwe luchtschip L Z 11, dat de verongelukte Deutschland opvolgt, is te Friedrichshafen voltooid en zal Zondag zijn eersten proeftocht doen. Daarna gaat het naar Baden-Baden. Na een week zal het te Friedrichs hafen terugkeeren en van daar uit passagierstochten doen. De strijd tegen de gevaarlijke hoede- spelden wordt nu flink aangepakt in Duitschland. De politie te Hamburg heeft last gekregen, om alle dames met ver uitstekende spelden te bekeuren. De tramconducteurs hebben opdracht, zulke dames niet in de trams toe te laten. ENGELAND. Dinsdagavond is er in de Albert Hall te Londen een zeer schilderachtig bal geweest. Er was een groot aantal deel nemers uit de hooge wereld. De vorstelijke en andere afgezanten uit den vreemde kwamen tegen mid dernacht, na op het Buckingham-paleis een feestmaal te hebben bijgewoond. Hun komst was het sein voor de schit terendste vertooning van den heelen avond: het praalrijke hof van koningin Elizabeth in 1598. Verschillende rollen werden daarby vervuld door recht- streeksche afstammelingen van hove lingen uit dien tijd. Er werden ook quadrilles gedanst van personen uit de werken van Sha kespeare. Onder de danseressen waren En weer hoorde zij de zachte, lispe lende stem. >Bent u dus werkelijk boos Mag ik u dan niet zeggen hoe ichoon hoe wonderbaar schoon u er uitzag Zij roeide zyn adem in haar hals en bespeurde den bescheiden geur van viooltjesparfum, zijn geliefkoosden geur. Hij moest zich ver voorover gebogen hebben. Waarom bent u zoo onbarmhartig?* Toen zei zij eindelijk, zonder zich om te wenden, zacht, maar kortaf»U stoort mij en anderen.* Een poosje zweeg hij. Zij trachtte zich te dwingen haar aandacht te bepalen bij het tooneelwaar een klein blijspel letje met ontzettende dilettanten lang zaamheid werd afgespeeld. Maar daarbij dacht zij steeds: „Wat moet hij ge drongen hebben om hier te komen. Wat is dat pynlijk Als nu de een of andere bekende hier in de buurt zit en op me let.* Schuw keek zij naar rechts en links. Neen zij zat tusschen een rij van toeschouwers, die ten minste oogenschijnlijk volkomen opgingen in wat er op het tooneel gebeurde. >Als u wist hoe ik naar dezen avond de prinses van Pless, de hertogin van Westminster, Lady Herbert, de hertogin van Roxburghe. Het feest duurde tot diep in den nacht. Onder de genoodigden waren Prins Hendrik, de Duitsche kroonprins en kroonprinses, de kroonprins van Turkije, aartshertog Frans Jozef, de hertog en hertogin van Aosta, de infante Ferdi nand, prins Hendrik van Pruisen enz. TURKIJE. De correspondent van de Lokal- Anzeiger te Konstantinopel seint, dat de betrekkingen tusschen Montenegro en Turkije in een zeer ernstig stadium zijn gekomen. De tusschenkomst van de mogendheden heeft op Montenegro niet den verwachten invloed gehad. Montenegro is zelfs van plan, schrifte lijke waarborgen van de Porte te eischen voor de uitlevering van de gevluchte Malissoren. De proclamatie van Tor- goed-pasja hebben de Montenegrijnen eigenmachtig veranderd en in dien vorm den Malissoren medegedeeld. Op deze wijze is het bebrijpelijk, dat de Turksche regeering niets bereikt heeft met hare uiterst tegemoetkomende houding. De koning van Montenegro heeft een generaal met een geheime opdracht naar den Tsaar gezonden, om hem te bewerken. De Turksche regeering vat deze houding van Montenegro zeer ernstig op en heeft in een aanschrijving aan de gezanten dezen verzocht, de aan dacht van hunne regeeringen op de merkwaardige positie van Montenegro verlangd had,* hoorde zij weer. „Nu woon ik in dezelfde stad, en het is zoo moeilyk Ditmaal bracht hij het niet verder, want de dame naast Signe, die met volle aandacht zat te luisteren, liet veront waardigd een »Ssst* hooren. En van den anderen kant kwam ook een zacht, maar beslist >stilte 1* Signe vloog het bloed naar de wangen En zij dachthoe kom ik nu aanstonds zoo snel mogelijk naar voren in den kring mijner kennissen Eindelijk viel het scherm. Zoo snel mogelijk stond zij op en wilde door de menigte zich een weg banen Maar die stond als een muur en hield niet op met applaudiseeren. En toen was Hoburg onmiddellijk naast haar. Zij wilde hem met een koelen, afwij- zeuden blik weren. Doch toen zij hem aanzag, bespeurde zij hoe zenuwachtig hij was. De uitdrukking van zelfinge nomenheid, die soms op zijn gelaat lag, was volkomen geweken. Hij keek tot haar op als een bedelaar. Maar in dezen smeekenden blik lag toch nog iets geheel anders Eensklaps wist zij hetdit was niet maar alleen het genoegen in flirt, dat hem tot haar trok. Deze man had haar lief -- hartstochtelijk lief. Zij schrok er niet van. Zij voelde ook niet een zweem van ontroering. Het was eenvoudig het koel vaststellen te vestigen. De Porte wil geen ver maningen tot geduld meer aannemen, maar verlangt van de mogendheden, dat zij zich met hun goeden raad tot Montenegro wenden. De Porte zal verdere raadgevingen als inmenging in hare binnenlandsche aangelegen heden beschouwen. De mogendheden hebben deze mede- deeling welwillend opgenomen. Eenige gaven toe dat Montenegro schuld heeft aan de moeielijkheden van den toe stand. De Porte kan en zal niet dulden, dat aan de terugkeerende Malissoren hun wapens overgelaten en hun be lastingschulden kwijtgescholden worden. Een staatsman van beteekenis be oordeelde den toestand met de woorden „Ik vrees, dat wij voor zeer ernstige gebeurtenissen staan". BELGIE. De koning is thans y verig aan 't werk om te Banana in Kongo een zeevaart school voor inlanders te stichten. Hij heeft tijdens zijne reis in Egypte opge merkt dat al de schepen, welke den Nijl bevaren, van den eersten officier af tot den laatsten stoker, bemand zyn door inlanders. Daaruit ontstaat natuurlijk eene groote besparing en de koning is van gevoelen dat het voorbeeld van Egypte in onze kolonie met voordeel kan na gevolgd worden. Tegenwoordig bestaat gansch onze scheepsbemanning in Kongo uit blanken, hetgeen groote uitgavenen voortdurende veranderingen vergt. van een feit. En het eenig besluit dat zij er uit trok, was ook een koel»Ik zal mijn houding dienen te bepalen. Maar niet dadelijk. Niet nu. In elk gevalhet wa3 wat anders, zoolang ik kon denken dat hij een spelletje met mij dreef, het is iets anders nu ik weet dat hij van mij houdt....* »Bent u heel boos op mij... Zij had de oogen weer naar de zaal gericht. »Ik haat alles wat in 't oog vallend is.« »Er zijn oogenblikken waarin een mensch alles onverschillig is.« De menigte drong en schoof nu voor uit, naar de zijzalen, waaruit reeds de vroolijke tonen der Zigenner-muziek weerklonken. Signe had zich in het gedrang kunnen laten meevoeren. Maar zij bleef, niet zonder moeite, staan Alsof zij de laatste woorden van Hoburg niet gehoord had, zeide zij »Mi]n zuster heeft eea champagne-tentje. Hoe kom ik nu het best uit dit gedrang Zonder een woord te zeggen wees hij naar den kant en bleef dicht naast haar, terwijl zij zich langzaam uit het dichtste gewoel zocht te bevrijden. Daarbij over legde zij»Nu elke verklaring ver mijden Hoe kan ik hem dwingen om tot bezinning te komen En met een onbedriegelijk instinct zeide zij zoo luchtigjes»Dus u vondt, Hoogheid dat het tableau in alle deeleu uitstekend geslaagd is De koning heeft zich tijdens zijne reis door Kongo kunnen overtuigen, dat er in onze kolonie inlanders genoeg verblijven, om ter plaatse zelf eene Kongoleesche vloot te vormen, mits eene ernstige en volhardende opleiding van den neger, die mettertijd de koste lijke blanke bemanning zou vervangen. AMERIKA. Agenten van de New-Yorksche ge heime politie hebben opnieuw fraudes ontdekt, gepleegd ten nadeele van den douane-flscus. Het betreft ditmaal ont duikingen van het invoerrecht op zoo groote schaal als nog niet was gecon stateerd. De schuldigen zijn Duitsche firma's, die naar het in de Londen- sche Standard heet allerlei artikelen als messen, scharen, vorken enz. in voeren. Tevens verneemt dat blad van zijn berichtgever te New-York, dat deze ontduikingen de grootste zijn ge weest, nog ooit aan het licht gebracht. Het schijnt dat de betrokken firma's jaren lang hebben gefraudeerd. MEXICO. De Ypirango, met Porfirio Diaz en familie aan boord, is Dinsdag even de haven van Plymouth binnengeweest, maar kort daarna naar Havre door gestoomd. De zoon van den oud-pre sident liet zich interviewen en vertelde o. m., dat zijn vader aan een ooraan doening lijdt en daarvoor genezing gaat zoeken in Zwitserland. Is dat in orde, dan gaan Porfirio en de zijnen een rondreis maken door Europa, waar de voornaamste hoofdsteden zullen worden bezocht. j >U was verrukkelijk. Verder heb ik niets gezien.* »Och ik meen het geheel, den totaal indruk.* Zonder hem aan het woord te laten komen, ging zij levendig voort »Ik had zooveel plezier in die aller liefste kinderen die by mij stonden.* »De gelukkigen, die zoo dicht bij u mochten zijn maar verder.... U kunt niet ge- looven Hoogheid, hoe vervelend en in spannend dat lange stilstaan is. Eu welbeschouwd zyn al die tableaux vivants uit artistiek oogpuut een gruwel. Een schilderij kan toch uiterst moeilijk in plastischen vorm gebracht worden. Het zal altijd half werk blyven. Al dadelijk al het bijwerk, de achtergrond, het blijft gebrekkig, het is niets anders dan coulissen Zij sprak druk voort, en liep vlugger. Alles met het verlangen om hem niet aan het woord te laten komen. Eo te gelijk voelde zij weer dien spot in zich »Eigenlijk praat je zoo'n beetje over zijn hoofd heen. Precies als vroeger, bij den haard in Florence. En toen zei hy tenminste>daar heb ik geen verstand van.* »Werkelyk hij zweeg. En slechts eens, toen zij het vroolijk gelaat harer zuster reeds tusschen de wingerdblaren en een troepje jongelui voor zich zag, zeide hij>U bent toch zon knag

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1