h erfenis van oom ReinW. Woensdag 21 Juni 1911. V». 22. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 CentfraDco per post 60 Cent. Voor België 70/ Cent. Aizonderlijio Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. PORTUGAL. I Naar de Muüdo van haar bericht gever te Porte verneemt, zijn in Orense en Villa Garcia in 't geheel vijf wagens met oorlogsmateriaal in beslag genomen. Ook zouden samengezworeuen zich Tereenigen om bij Liüdoso de grens ite overschrijden. Onder de Carbonarios was het gerucht verbreid dat zich in de gebouwen der [Uniao Fabril een geheime opslagplaats van wapenen bevond. Een daar ge houden huiszoeking heeft echter geen resultaat opgeleverd. Te Lissabon hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Er zouden ook stukken zijn gevonden waaruit zou i blijken dat met geld verschillende stakingen werden gaande gehouden. Volgens ambtelijke berichten is het land rustig. OOSTENRIJK HONGARIJE. Van ongeveer 100 personen, die aan vankelijk vermist werden, is het grootste deel nog niet terecht. Het aantal slachtoffers, moet veel grooter zijn dan 29 of 30, zooals uit Triëst verzekerd werd. Vele schipbreukelingen zijn door het regeeringsvaartuig Audax opgepikt. Het gemeentebestuur te Triëst heeft besloten de slachtoffers op gemeente- kosten te begraven. Ook in het park van het lustslot Miramar heett de orkaan groote ver woestingen aangericht. Berichten uit Istrië maken melding van groote schade tengevolge van het noodweer. Vooral in Pirano, Portorose en Capodistria hebben de gebouwen zeer geleden. De oogst is door hagel nagenoeg vernield. De stoffelijke schade in de haven van Triëst is buitengewoon groot. Het zal maanden duren eer alles hersteld is. De averij der Lloydschepen zal in enkele dagen verholpen zijn. Van de kleinere vaartuigen zijn denkelijk 80 a 100 door den springvloed vernield. In Opper-Stiermarkeu is in den nacht an 15 op 16 dezer een hevige aardschok gevoeld. De schok was vooral hevig te Teufenbach, Waar groote rotsblokken op den spoorweg vielen. TURKIJE. Zooals wordt gemeld, is er weer nieuwe wrijving tusschen Turkije en Montenegro. De Turken hebben de hoogte van Jesero bezet en ze hebben twee verschansingen aangelegd beide schendingen van Montenegrijnsch ge bied. Verder zijn de Turken zoo vrij geweest 2 Montenegrijnsche bosschen uit strategisch oogpunt voor de Turken hinderlijk, zonder complimen teu plat te branden. Dergelijke grappen nu vindt de Montenegrijnsche regeering uiteraard minder aangenaam. Of de klacht van den Montenegrijnschen ge zant die reeds vertoogen heett ingediend, veel helpeu zal, is een andere vraag. Gewoonlijk lfomt in dergelyke gevallen een Turksche belofte, welke echter in de praktijk of niet gehouden wordt of door andere daden waardeloos wordt De avond bracht toen echter zooveel afwisseling, dat de indruk geheel ver dween. Ja, zelfs zoo dat, toen zij achter de coulissen naar de liedjes van Köhne itond te luisteren, zij alleen maar het leelijke, bijna clown-achtige gezicht zag met dien smallen neus. Professor Knut had goed geprofeteerd de hertogin de Chouannes werd het voor naamste succes in de bonte rij der ver- tooniugen. De toeschouwers zaten eerst in ademlooze stilte te staren, tot eens klaps een razend applaus de schoone vrouwengestalte in het donkerblauwe flnweelen gewaad met het hoog gekapte roodblonde haar begroette. Op de eerste lij zat de hooge bescherm vrouw naast Hare Excellentie Grautegasz, die telkens weer verrukt fluisterde >Miju idee, Hoogheid, mijn idee....* >Wie is die bijzonder mooie jonge vrouw »Geen jonge vrouw, Hoogheid. Een freule von Gudareza.t »Zonderling, ik heb ze nooit ont moet.c De andere vertelde dat de familie eerst kort in Berlyn was komen wonen, dat mevrouw von Gudareza lid vah het comité was, ze liet er ook iets in vloeien van de millioenen-erfenis. Het jonge meisje zal furore maken Zoo jong eti zoo rij"k buitendien. Een zeldzame vogel, om zoo te zeggen. Als u wilt, stel mij dan even voor aan... hoe heet ze ook weer?.... o ja, freule vbn Gudareza.t Men moest Signe zoeken. Eindelijk vónd men haar in ëeu der kleedkamers waar ze weer met de kinderen zat, Hare Hoogheid zou u graag leeren kennen!* Zij glimlachte. »Dag kin «deren Slaapt lekker Magda en Karli vlogen haar om den hals »Nee, nee jullie mogen mijn haar niet zoo in de war maken.... morgen kom ik je opzoeken. Zoo, nu nog een zoen... nu maar lekker slapen en heerlyk droomen....* Er was afgesproken dat degenen die meewerkten dien avond in costuum zouden blijven. Mevrouw von Elsterburg wist uit ervaring hoe dat kleur en leven in zoo'n feestelijkheid bracht. Zoo werd Signe dubbel snel herkend, toen zij in de eerste pauze de zaal bin nentrad. Zij hoorde zacht fluisteren »daar heb je se... de mooie hertogin.... Zij voelde hoe men onwillekeurig plaats voor haar maakte, zij zag hoe aller oogen zich op haar vestigden. En zij ging met fier opgegeven hoofd door de menigte heen naar het midden, waar zij al te voren de prinses had bemerkt. gemaakt. Voeg bij dit alles nog de hoogst netelige kwestie van de huis vesting van Albaneesche vluchtelingen op Montenegrijnsch gebied en men zal zich kunnen voorstellen, dat de ver houding tusschen Turkije en Monte negro gespannen is. 't Is een gelukkige omstandigheid dat de groote mogend heden zoowel te Konstantinopel als te Cettinje hun invloed ten gunste van den vrede doen gevoelen. Anders ware wellicht al lang een Balkan-oorlog ontketend. De Oostenrijksche gezant heett bij de Montenegrijnsche regeering een vertoog ingediend om haar op het hart te drukken ook harerzyds, evenals de Porte, kalmeerend te werken op de naar Montenegro gevluchte Albaneezen, in het belang van het herstel van den vrede in Albanië. In een half-ambtelyke mededeeling aan de Turksche pers wordt een tegen spraak gegeven van de berichten in buitenlandsche bladen over wreedheden der Turksche troepen. De bewering, dat soldaten kinderen zouden vermoord hebben, is een verzinsel. Daarentegen is wèl waar dat rebellen en Montene- grijnen een bij Kastrati gewonden Turkschen soldaat de oogen hebben uitgestoken. RUSLAND. De ministerraad heeft besloten bij de Doema een wetsontwerp tot heffiug eener dienstplichtbelasting in te dienen met de volgende bepalingalle van den dienstplicht vrijgestelden betalen De hooge beschermvrouw had zich in die reeds vele jaren waargenomen taak een bijzonder vriendelijken, beminnel\j ken toon, maar toch eenigszins uit de hoogte, aangewend tegenover de mede werkenden bij al haar weldadigheids feesten. Er lag altijd een zekere gere serveerdheid in. Maar toen Signe tegenover haar stond en hare onberispelijke, diepe buiging maakte, liet deze toon de oude dame in den steek. Zij reikte Signe de hand dankte haar, knikte en knikte nogmaals, vroeg met een paar woorden naar hare ouders, en zei, toen het schelletje het tweede deel der voorstelling aankondigde, terwijl zij het meisje nogmaals de hand tot een kus reikte -. »Ik hoop u dezen winter dikwijls te zien, freule von Gu dareza.* Zij sprak nu heel eenvoudig Het scherm ging op. Signe keerde zich om, ze moest een plaats zoeken, Daar zag ze eensklaps prins Hoburg, Hij stond op zij tegen den muur, zijn monocle in het oog, en tuurde scherp in de richting waar zij stond. Zoo scherp, zoo beslist, dat Signe voeldehij ziet alleen mij. Zij ging vlug door de dichtst bijzijnde rijen en was blij, toen zij heel achteraan een plaats vond tusschen wild vreemde menschen. De vertooning interesseerde haar matig, Dilettantengepruts, vond zij, waaraan men kunstmatig door het er tusschen schuiven van eenige prestaties van wer vier jaren een belasting van zes roebel jaarlijks. De jaarlijksche opbrengst der belasting wordt geschat op 16 a 17 millioen. VENEZUELA. De over Venezolaansche aangelegen heden meestal uitstekend ingelichte Vossische Zeitung zegt, van een zijde, waar men het weten kan, vernomen te hebben, dat de nieuwe samenzwering van Castro tegen de regeering van Gomez in Venezuela op een goed overlegd plan berust. Dit bewijst de omstandigheid, dat hij, ondanks de zorgvuldigste bewaking, ongemerkt van Teneriffe (Kanarische Eilanden) heeft kunnen ontsnappen, ofschoon geheime agenten van de Venezolaansche regee ring hem daar bij eiken stap, dien hy deed, bewaakten en de Venezolaansche regeering nog een bijzonderen inspec teur naar Europa had gezonden, om op zyne beurt op de geheime agenten het te houden. Toch was Castro te Teneriffe op een goeden morgen ver dwenen, zonder een spoor nagelaten te hebben. Opmerkelyk is ook, dat Castro's vroegere aanhangers, o.a. de rijke bankier Mendoza, die in Parijs en elders in ballingschap leefden, tegelijkertijd verdwenen zyn en zich met Castro aan boord van een schip moeten bevinden. Men verwachtte, dat Castro reeds Zaterdag of Zondag een poging zou doen om aan de kust van Venezuela telanden. De Parysche editie der New York Herald verneemt uit Washington, dat de Amerikaansche consul te Port-au- kelyke tooneel-artisten eenig relief had trachten te geven. Haar aandacht was ook gestoord. Tegen haar zin moest zij telkens weer opnieuw aan Hoburg denken. Hoe kwam de prins er toe, haar op zoo'n manier aan te staren Eigenlijk wa3 het bijna beleedigend. Of beschouwde hij het als zyn recht, omdat zij zooeven nog op het tooneel had gestaan, en om dat zij nog in costuum was Beschouwde hij het als een vergoeding voor het geld stuk dat hij op het altaar der weldadig heid had geofferd Nu hij zou wel merken dat die manier haar niet beviel. En dan dacht zij nog aan wat vader eergisterenavond verteld had. Vader had by Hoburg zijn kaartje afgegeven, als tegenbezoek, en was ontvangen. Buiten gewoon beminnelijk natuurlijk. Hij is toch wel een aardig, bescheiden ke reltje, die prins. Ik had een vooroordeel tegen hem, maar hij heeft dat heelemaal doen verdwijnen. Hij bevalt mij wer kelijk wel die prins van jou 1* En daarbij had vader hartelijk gelachen, moeder had ook geglimlacht, en Dodo herhaalde: »Die prins van jouSigne dat zou ik mij niet laten zeggen Maar zij had gezwegen, alleen maar de schouders opgetrokken, zooals zij dikwijls zweeg, wanneer zij dacht -. »Er tegen in gaan geeft toch niets.* Eensklaps hoorde zij achter zich de zachte stem van Hoburg.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1