Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bekend wordt vooral de stad Guz- mann geteisterd. Daar is vrijwel de gansche stad vernield niet minder dan 1100 woningen zijn ingestort. Dat zullen wel in hootdzaak huizen van gedroogde leem zijn geweestmaar met dat kl blijft de ramp er een van groote be- teekenis. Ook moeten er vele dooden zijndoch betrouwbare opgaven daar omtrent ontbreken vooralsnog. Z. K. H. de Prins komt a.s. Zondag tegen 9 uur 's morgens aan het Maas station te Rotterdam, ten einde dadelijk over te gaan aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland, dat hem als vertegenwoordiger van de Koningin by de kroningsplechtigheid te Londen, met graaf Van Bylandt, opperhofmaarschalk, en de andere leden van Hr. Ms. Huis, den Prins op die zending toegevoegd, naar Engeland overbrengt. Het oorlogsvaartuig blijft tot 28 dezer, datum van terugkeer van den Prins, te Sheerness liggen. Hr. Ms. pantserschip Heemskerck zaï voor Nederland bij de vlootrevue te Spithead aanwezig zijn. De Provinciale Staten van Noord Braband kozen tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Merckelbach, mr. A. J. M. Smits, te Oosterhout, met 47 van de 55 stemmen. Naar de N. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van Oorlog om op de eerstvolgende begroo ting een post van ongeveer f oO.OOO uit te trekken ter bevordering van de aviatiek in ons leger. AXEL, 16 Juni 1911 Op Vrijdag 7 Juli a. s. zal alhier de verkiezing plaats hebben van 4 leden van den gemeenteraad, wegeps perio dieke aftreding van de heeren F. Dekker, P. Dregmans, Joz. J. de Feyter Kz. en L. Lamaltre. De herstemming zal zoo noodig plaats hebben op Dinsdag 18 Juli a. s. Naar wij vernemen, zal het nieuwe postkantoor alhier den 29en dezer in gebruik worden genomen. In de op 14 Juni jl. gehouden vergadering van Stembevoegde Inge landen van den Beoosten en Bewestenblij- polder werd met bijna algemeene stem men als gezworene herbenoemd dhr. Hyp. Verhelsc alhier. man. Hij was bij de laatste repetitie aan haar voorgesteld August Köhne, en zij vond het toen eenigszins interes sant, daar zij dén bekenden komiek ver scheidene malen op het tooneel had ge zien. Toen had zij ook naar de aller grappigste chansons geluisterd die hij bij de guitaar zong, - hij was een der weinige acteurs, die hun gaven in den dienst der weldadigheid hadden gesteld. Zij vond hem nu ietwat onbescheiden. Ën het gladgeschoren gelaat beviel haar niethet was zoo ontzettend leelijk met den breeden neus en den mond die haast geen lippen had. Maar toen zag zij de oogen groote, grijze oogen met een ern- stigeu, droeven blik en toen zei de heer Köhne zeer bescheiden »Ik hoop dat u niet boos bent.... ik houd zooveel van kleine kinderent.... en haar ergernis was terstond geweken. Het kwam tot een klein gesprek. Dat wil zeggen hij sprak eigenlijk maar alleen met de kinderen. Eenmaal slechts wendde de heer Köhne zich rechtstreeks tot Signe. »Neemt u mij de vraag niet kwalijk u hebt immers een broer bij de garde-dragon ders Onbevangen zei zij »ja,« en hij voegde er toen bij »Ik heb uw broer eenmaal in gezelschap leeren kennen t Toen kwamen de toeschouwers uit de zaal aanstroomen, en de heer Köhne ging ook weg, nadat hij de kinderen de hand gegeven en een buiging voor Signe had Gisterenavond werd alhier bij den heer P. Koole onder voorzitterschap van burgemeester Huizinga een algemeene vergadering gehouden van de vereeni- ging Ambachtsbelang. Na opening der vergadering werden de concept-statuten vastgestéld. Daarin is o. m. bepaald, dat de vereeniging den naam zal dragen van Ambachtsbelang en is opgericht voor den'tijd van 2ü jaren en 11 maandendat zij zal hebben een bestuur bestaande uit 9 leden, onder wie de gewone functies verdeeld wor den het doel zal zijn het geven van onderwijs in het vak-, hand- en roeubel- teekenen, noodig voor de verschillende vakken middelen om tot dat doel te ko men zijn het houden van vergaderingen en het geven van lessen in teekenen, rekenkunde, meetkunde en wiskunde ieder jaar zal van de vervaardigde voorwerpen en teekeningen een ten toonstelling worden gehouden. De jaarlijksche contributie zal een gulden bedragen. Verder werd besloten op deze sta tuten de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Rekening houdend met de subsidies, die zullen worden aangevraagd en waar van billijker wijze mag worden ver wacht, dat zij zullen worden toegestaan werd de begrooting in ontvang en uit gaaf vastgesteld op eene som van j 750. Het bestuur werd daarom machtiging gegeven tot het aanvragen van een subsidie van 300 aan de Regeering, /150 aan de Prov. Staten en ƒ100 aan de gemeente, terwijl ook aan het gemeentebestuur zal worden verzocht !om tijdelijk gebruik te mogen maken van een der lokalen van de openbare school. Aan het eind der vergadering drukte de voorzitter er zijn tevredenheid over uit, dat deze nog zeer jeugdige veree- niging zich reeds mag verheugen in het bezit van 59 leden, terwijl alles nog in verwachting is. Ofschoon nu voor zeker mag worden aangenomen, dat dit getal zeer zal toe nemen, zoodra eenig resultaat is ver kregen, hopen wij, dat daarnaar niet gewacht zal worden en meenen wij het bestuur in haar pogen tot uitbreiding van het ledental te steunen, wanneer we ieder Axelaar (en hiermede be doelen we vooral ook diegenen, welke buiten de kom wonen de landbouwers) opwekken tot medewerking aan den vooruitgang dezer vereeniging, die zal werken in het belang der jeugd, in het belang der ouderen, in het belang der maatschappij. De muziekvereeniging De Vol harding te Zaamslag vierde gisteren haar 25-jarig bestaan met het houden van een festival, waaraau door 8 zuster verenigingen werd deelgenomen. Het fraaie dorp prijkte in vlaggentooi en aan de ingangen der verschillende straten riepen opgerichte poorten den bezoekers het welkom toe. Het weer was mooi en er was veel volk. Na den gewonen rondgang door het dorp werd de gezamenlijke marsch uitge voerd, gecomponeerd door den heer J. E. Blansaart, directeur van het feest vierende gezelschap. Dank zij de flinke regeling, slaagde deze uitvoering uitmuntend. Daarna had op het ge meentehuis de aanbieding van den eerewijn en het uitreiken der herinne ringsmedailles plaats. Behalve aan de voorzitters der verschillende gezel schappen, reikte de voorzitter van De Volharding ook een medaille uit aan den burgemeester als eene herinnering aan dezen schoonen dag en ook aan den direfttear der vereeniging als erkente lijkheid voor hetgeen deze in den korten tijd van zijn directeurschap heeft tot stand gebracht, namelijk De Volharding een flinke schrede in de richting van den vooruitgang geleid. Met gepaste bewoordingen werd den voorzitter door de verschillende heeren dank betuigd en werden wederzijds de beste wenschen voor den bloei der verschillende gezel schappen uitgesproken. Thans begon de uitvoering der mu ziekstukken op de tent en had het festival zijn gewoon verloop. Dè uitslag der premietrekking, welke om 6 uie op het raadhuis plaats had, is als volgtHoek, Elk naar zijn krachten t' 40, Zuiddorpe, Ons Genoeaen J 25, Terneuzen, De vereenigde werklieden f 15, Axel, Concordia en St. Gillis, St. Cecilia elk 10. Des avonds werd het dorpsplein ver licht, wat een fraai effect maakte tusschen het groen der boomen. Op 27 Juni a.s. zal te Zaamslag de verkiezing plaats hebben voor 4 leden van den raad wegens het periodiek aftreden der heeren M. de Jonge, J. F. Dees, W. de Klerk en Aarn. de Feijter. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan mej. A. P. Geelhoedt eervol ontslag verleend uit hare betrekking van on derwijzeres in de nuttige handwerken, met behoud harer jaarwedde. Benoemd is tot belastingontvanger te Kerkerade W. Sipkens, thans te Hulst. Aan de Dinsdag te Middelburg gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland, vaca ture jhr. C. J. A. van Teyliugen, hebben 4178 van de 5272 kiezers deelgenomen. Gekozen is de heer H. P. den Bouw meester (vrijz.) met 2112 stemmen. Op den heer W. A. de Rijcke Sz. (antirev.) waren 2066 stemmen uitge bracht. De stand der partijen in de Staten 19 antirevolutionairen, 16 vrijzinnigen en 7 katholieken, is dus gelijk gebleven. Door 172 onderteekenaars is aan de Provinciale Staten van Zeeland een adres gezonden, waarin zij zich, als werkende of rustende beambteD van het Belgische loodswezen, beklagen over het niet toelaten van hunne zoons tot de zeevaartschool te Vlissingen. Ofschoon hunne zoons niet anders wenschen dan de gewone lessen te volgen, worden zij gedwongen te Oostende of Antwerpen een dure op leiding te zoeken. Waar de Vereeniging werkt met ruime subsidie uit drie openbare kassen, en adressanten zelt op zeer ruime wijze aan alle klassen contribueeren, is h. i. de uitsluiting grievend en onbillijk. Van concurrentie kan hier geen sprake zijn, daar jaarlijks niet meer dan 8 a 10 Belgische jongelieden naar zee gaan. Waar adressanten tevergeefs naar een tweede inrichting hebben gezocht, waar eene dergelijke uitsluiting tegen over in Nederland gevestigde vreem delingen wordt toegepast, verzoeken zij daarom de Provinciale Staten aan eventueele subsidie-verleening ten bate der school de voorwaarde te verbinden dat aan deze onbillijkheid een eind worde gemaakt. In de week van 7 tot 13 Juni kwamen in Zeeland 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 5 van roodvonk en 1 van diphtheritis, t. w. van roodvonk, 1 te Axel, 1 te Krui- ningen, 2 te Overslag en 1 te Vlissingen van diphtheritis 1 te Stavenisse. T. B. M. D., 19 j., zonder beroep te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. V. V., 41 j., huisvr. van W. J. A.H., zonder beroep, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ5 of 5 dagen hecht. PREDIKBEURTEN TE AXEL' Zondag 18 Juni 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Woensdagav. 6 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bidstond vóór 't Zendingsfeest.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. een ei too on hun s zich n De he moest Dez Ischadt malsei verscl brokei De weilai dierte de E aange in as gemaakt. Hij. ging. Maar bij de deur weDdde 'hij zich nog eenmaal om, en toen zag zij weer dien zeldzaam droeven blik der groote oogen, die aan het lee- lijke gezicht zulk een eigenaardige uit drukking geven. Den geheelen dag kon zij de herinnering aan die droeve uit drukking niet van zich afzetten. Wordt vervolgd) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Juni 1911. D. v. D., 16 j., stationsbeambte te Axel, is wegens diefstal met inklimming veroordeeld tot 25 of 1 maand tucht school. De lustrumfeesten te Utrecht beloven, af te gaan op de costumes en de op getrokken bouwwerken op het terrein van het openlucht-natuurspel, zeer veel. Van de directie van den Landbouw is vergunning verkregen, om gedurende de opvoering van dat natuurspel met valken te jagen op reigers en duiven. Amsterdam heeft plan een schit terende illuminatie aan te richten op den avond, dat president Fallières het vuurwerk op het IJ zal bezoekeD. De Dam, de Beurs, de Dokkumer steiger aan de De Ruyterkade, van waar de Koningin met haar gast zal afvaren om het vuurwerk in oogen- schouw te nemen, en eindelijk het ge bouw voor den algemeenen dienst aan den kop van de Handelskade, zullen schitterend verlicht worden. Rondom het beeld op den Dam wor den aan tal van masten, die booglampen zullen dragen, rijke slingers van gloei lampen gespannen. De heele weg langs, van den Dam naar het IJ, wordt in gloed van licht gezet. Op alle palen van de electrische verlichting langs het Damrak worden emblemen aangebracht, omwisselend met een W. en met R. F, uit honderden gloeilampjes saamgesteld Op het Stationsplein komen rechts en links rijk geschakeerde electrische ver sieringen. De zoldering van het Ooï telijk viaduct, dat de stoet passeer^ zal een hemel van licht worden. Het glanspunt van de versiering zal de Dokkumer steiger toonen, waar een lichtpaviljoen wordt gebouwd, zoo feeë riek als in Amsterdam nooit op het gebied van illuminatie is gezien. Een meisje te Fijnaart, die rijwiel een toertje maakte, is door een onbekend persoon aangerand, van baai[ portemonuaie beroofd en met fiets enj al in een sloot geworpen. Straalroovers. In het Bosch van Bredius bij N aarden had Dinsdag een brutale aanranding plaats. Een damt uit Amsterdam, voor haar gezondheil te Bussum verblijf houdend, maakt per flets een tochtje door genoemd bosch. Op zeker oogenblik geraak» zij verdwaald en vroeg een tatsoenljjl gekleed fietsrijder naar den weg. Deze zeide van de politie te zijn ei beduidde haar hem te volgen, waaraan de dame voldeed. Op een stille plek aangekomen, greep de man haar bj de keel, wierp haar op den grond ei eischte haar geld. Zij zeide niet meet dan f 12 bij zich te hebben en moes dit afgeven, waarop de onverlaat ziel uit de voeten maakte. De dame gé van het feit kennis aan den rijksveldl wachter van Huizen, die onmiddellylj een onderzoek instelde, hetwelk tot resultaat had dat een straatmaker uil Hilversum werd gearresteerd. De« blijft echter alles ontkennen. Een 1 veree wagei viel vrouv ondei loos die o gebrc gesto 51.8 waar dron land dat heet won houc dacl te 1 bovt hebt Wot in e gem gem in a het mal horl D in 1 hoe boa toel doo een vla sch ont een doe Brc tra gel nei 0V( bij gei wo en drt te dr<

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2