Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. voor zoover men tot dusver weet, 600. Een der te Mexico (stad) verschijnende bladen constateert dat, volgens de tot nu toe ingekomen berichten 41 steden en dorpen door de aardbeving zijn ge teisterd, waaronder zeven groote dorpen, die geheel vernield zyn. In het zuiden van Mexico dreigt hongersnood. Trekhonden. 1 Sept. treedt in werking de wet van 14 Juli 1910, houdende bepalingen ter bescherming van trekhonden. Art. 1 daarvan luidt: „Het is den houder van een hondenkar verboden die te gebruiken: lo. anders dan met inachtneming van de voorschriften omtrent de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide bij alge- meeuen maatregel vau bestuur. En bij art. 1 van het Koninklijk be sluit is bepaald „Het is verboden als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken: lo. kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoogende honden 2o. nog niet volwassen honden 3o. honden met een geringere schou derhoogte dan zestig centimeter. Het is nu voor eigenaars van trek honden zaak, deze bepalingen goed te kennen om te zorgen, dat zij voor dien datum hun maatregelen hebben geno men. En juist de vereiscbte schouder hoogte van 60 centimeter zal de oorzaak zijn, dat het grootste gedeelte van de gebruikte trekhonden na September afgedankt zal moeten worden. Het voortdurende warme weer der laatste veertien dagen en het uitblijven van den regen heeft in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zeer veel schade gedaan aan het vlas; vooral met de heete onbewolkte dagen heeft het heel wat geleden met het oog op de kwaliteit, terwijl de vroege bloei in verband met de droogte zeer nadeelig werkte op de lepgereeelen met lang vlaszynschaarsch aan te wijzenover 't algemeen is het ver beneden de middelmatige lengte, en er zijn talrijke akkers, waar het nauwelijks een paar vuisten hoog is. Wat dus den vlasbouw betreft, zal 1911 ongetwijfeld een zeer nadeelig jaar zijn voor die streek. M. Crt. De St. Crt. 134 bevat een overzicht van den stand van het fruit en van warmoezerijgewassen onder glas en in de open lucht op 1 Juni 1911. De vooruitzichten van den fruitoogst, althans onzer voornaamste fruitsoorten, appels en peren, zijn over het algemeen niet zoo gunstig als men misschien, met het oog op het slechte fruirjaar 1910, zou verwachten. Met name peren zullen, voor zoover daar thans over kan worden geoordeeld, wederom schaarsch zijn. Z\j hebben ten deele slechts weinig gebloeid en van de pas gezette vruchtjes zijn hier en daar nog vele afgevallen. Veel wordt ook ge klaagd over het optreden van schade lijke insecten, vooral bladluizen, terwijl overal met verlangen naar regen wordt uitgezien. Indien de droogte nog eenigen tijd aanhoudt, zal ongetwijfeld nog veel bedorven worden. Roode en zwarte aalbessen ruien op verschillende plaatsen reeds sterk ook pruimen laten vele jonge vruchtjes vallen. Nacht vorsten hebben plaatselijk veel schade gedaan, vooral aan vroegbloeiende vruchtsoorten, zooals pruimen en per ziken. In Gelderland is de bloei der Engelsobe krozen grootendeels door vorst vernietigdin Limburg die der perziken. In het Westland hebben de kruisbessen van vorst geleden. Van Zeeland wordt gemeld dat de stand van appelen daar goed tot zeer goed is, terwijl de stand van peren in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij goed noemd kan worden. Pruimen staan matig, terwijl roode en witte aalbessen in het Oosten van Zuid-Beveland matig, en in het Zuiden vrij goed staan, evepals in Zeeuwsch Vlaanderen. Zwarte aalbessen staan op Walcheren vrij goed, en goed in Zeeuwsch-Vlaan deren, maar in het Zuiden van Zuid Beveland is de stand slecht. Noten staan in Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen goed. Hoewel de warmoezerijgewassen er thans over het algemeen nog zeer goed voor staan, wordt zeer veel geklaagd over de langdurige droogte. Met name de aardbeien hebben daarvan zeer te lijden. De vorst in April heeft voorts ook aan vele vroege groenten vrij veel schade toegebracht. Van bloemkool is de stand goed in het Oosten van Zuid-Bevela,nd. Erwten staan in geheel Zuid-Beveland matig, terwijl de stand van sla op Walcheren eveneens matig is. jeü'gd tegenwoordig, niet waai Dat zit op college en werkt zelfs in het la boratorium. Maar ik houd er de hand wel aan dat het niet te kras wordt met het werken, en voor een blauwkous heeft mijn Elly geen aanleg.* Mijn Dodo zeker niet.* Het was werkelijk een prettig gesprek tusschen al die zakelijke besprekingen, waarbij het haar wel eens begon te dui zelen. Wat ging dat alles door elkaar zaal huur en muziek, het werven der belangstelling van »promineute personen" zooals mevrouw Braunstein het uitdrukte, liet winnen van eenige eerste krachten der opera, het zachte pressen van een half dozijn hofleveianciers tot betere vulling der verkoop tentjes, het in orde brengen der tombola, waarvoor bedel brieven gezonden moesten worden aan schrijvers om gratis-exemplaren met den naam er in geschreven, bedelvisites ge bracht in ateliers om teekeningen meester te worden. En dan de repetities voor de liefhebberij-komedie. Signe was op haar stuk blijven staan zij zong niet. Maar toen kwam de pre sidente met haar schelle stem plotseling met een ander voorstel»Mijn lieve mevrouw von Gudareza, ik meen dat ik u onlangs in de opera naast uw dochter heb zien zitten. Ik zat recht tegenover u. Een zeldzaam mooi meisje. Goud blond, als ik mij niet vergis. Nog een nuance meer roodgoud dan mevrouw AXEL, 13 Juni 1911 Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht der ingezetenen op de in dit nummer voorkomende uitnoodiging van het Bestuur der vereeniging Ambachts- belang alhier om ter vergadering te komen op a. s. Donderdagavond. We vertrouwen, dat iedereen zoodanig zal overtuigd zijn van het nut van goed ambachtsonder wijs, dat eene aanbeve ling wel overbodig mag geacht worden. Evenwel is voor velen, die van het idee uitgaan dat ze het zonder hen ook wel zullen klaarspelen, eene kleine aan sporing om ter vergadering op te gaan, wel eens noodig. Verschillende Belgische bladen melden, dat bij de Belgische Regeeriug de overname van den spoorweg Meche- len— Ter Neuzen in ernstige overwe ging is. Hoewel de kwestie omtrent de tarieven voor het vervoer van cokes van Neuzen naar Frankrijk nog niet is opgelost, al melden officieuse mede- deelingen dat geen nadeelige oplossing te duchten is, wil men toch, naar van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, den bouw der cokes fabriek te Sluiskil doorzetten en zal binnenkort met het werk een aanvang worden gemaakt. M. Crt. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is tot het bijwonen van den vacantiecursus voor de Hoogduit- sche taal te Jena (Duitschland) o.m. aangewezen mejuffir. J. T. de Kraker van Ter Neuzen. In de vergadering van de afdeeling Axel van het Nederlandsch Onder wij zersgenootschap, Zondagnamiddag t( Zuiddorpe gehouden, werd benoemd tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering, die dit jaar te Breda gehouden wordt, de heer A. Geerards te Koewacht. Besloten werd met de vereeniging van onderwijzers in het arrondissement Hulst mede te werken tot het verkrijgen van eene tentoonstelling van leermiddelen te Hulst. De hoeren A. Geerards en J. A. Boddaert beiden te Koewacht werden als afgevaardigden benoemd om met de commissie uit bovengenoemde vereeniging te beraadslagen over het verkrijgen van deze voor het onderwijs zoo belangrijke tentoonstelling. Tem. Crt. Door stembevoegde ingelanden van de polders Groot- en Nieuw Kieldrecht is, op verzoek, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als ontvanger griffier aan den heer A. A. M. Rottier en in diens plaats voor beide polders met algemeene stemmen benoemd de heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen. Te Hoofdplaat is Zondag bij een jongetje, dat in een weide speelde, het gelaat door een koe met een harer horens opengereten. Een geneeskundige uit IJzendijke moest het gelaat dichtnaaien. Onder Hoofdplaat is op de hofstede, bewoond door H. Temmerman, het mond- en klauwzeer uitgebroken, aldus meldt de M. Crt. Door het bestuur der Zeeuwsche ver eeniging van jachtopzieners en boschioachfen is aaii de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het verzoekt de Vogel- wet niet aan te nemen, of daaruit te lichten de bescherming van root- en kraaivogels, benevens van reigers en aalscholvers, welke aan de visscherij groote schade toebrengen. Neumann. Zou uw dochter niet in de tableaux vivants willen meewerken Moeder was voorzichtig geworden en beloofde niet terstond. Signe was zoo onberekenbaar. Maar Signe verklaarde zich ditmaal bereid. Alleen moest zij eerst weten als welke figuur zij zou meewerken. Dit nu was de zaak van professor Bernhard Knut, die »met zijn bekende bereidvaardigheid zooals elk jaar de artistieke leiding der tableaux vivants op zich had genomen.* De kleine groote mode schilder woonde in de buurt van de Kilganstrasse en was er op gesteld persoonlijk kennis te komen maken. Dat deed hij altijd, zooals spotters op merkten, want »je kon nooit weten* 'namelijk of er niet een opdracht voor een portret afviel. Hij kwam en raakte in geestdrift. Hij klemde zijn lorgnet, dat hij aan een langen dunnen gouden ketting over zijn zwart fluweelen vest droeg, op zijn krommen neus, verzocht Signe nu eens zus, dan weer zoo te gaan staan, schoof zelf het gordijn een beetje terug»U zult zien, dat wordt het succes van den avond.* En toen lei hij zijp lange magere handen tegen elkaar, en hief ze smeekend ietwat om hoog»Het ia heel onbescheiden. Maar toch waag ik het. Ik heb een bijna voltooid schilderij op mijn ezel. De hertogin de Chouannes treedt met haar beide kinderen de Jakobijnen, die haar slot bestormen, tegemoet. Bij den groo ten Rubens, ik zou mij onuitsprekelijk gelukkig prijzen, als wij dit schilderij mochten kiezen.* Hij verzocht haar op zijn atelier te komen slechts tien minuten. De tien minuten werden tot een uur, en hjj smeekte en smeekte zoo lang totdat moeder en Signe nog eenmaal kwamen, en daarbij veranderde het inderdaad bijna voltooide schilderij geheel, want de hoofdpersoon kreeg Signe's trekken. Zij lachte er zelf over. »Professor heeft er kostelijk slag van zich een model te besparen.* Maar zij poseerde gewillig en geduldig. Naar haar smaak was Knut's schildertrant een beetje te conventioneel, te glad. Maar hij was nu eenmaal in de mode, al had de boos aardige kritiek zooals hij zelf vroolijk vertelde hem dikwijls erg te pakken. Zijn schilderijen vielen in den smaak en werden duur betaald. »Ik sta er borg voor dat onze Hertogin* een prachtige plaats krijgt op de aanstaande groote tentoonstelling,* zei hij, terwijl hij zich de handen wreef. »Daar zal ik voor zorgen.* En hij zorgde er nu reeds voor, dat hier en daar in de kranten eenige kleine aankondigingen verschenen in de rubriek »Kunst en Wetenschap*. Eerst: Professor Bernhard Knut legt de laatste hand aan een groot historisch I siuk, dar een aangrijpende episode uit de Frausche revolutie voorstelt*.... en I Zondagavond is aan het strand te Vlissingen op het z.g. Eiland bij het zwemmen verdronken een Duitsch beambte van de wagons-lits, ongeveer 19 jaar oud. Het was laag water en toen de mailboot passeerde, liep hel water snel terug, waardoor hij in i stroom geraakte en vóór men hem zijn hulpgeschrei ter hulp kon snellen, in de diepte verdween. Direct werd met dreggen aangevangen, doch tot heden zonder resultaat. De Koninklijke Familie in Amsterdam Reeds te 9 uur bracht de Koningii Vrijdag het Prinsesje naar het Vondel park, waar het speelde met het zoontji van jhr. Roëll, die gehuwd is me baronesse Sloet Marxveld, een voor malige hofdame der Koningin. De Koningin en Prins Hendrik reden des voormiddags met groot gevolg uit om per salonboot het onlangs in ge bruik genomen groote Julianadok van de Amsterdamsche Droogdok-Mij. aan de overzijde van het IJ te bezichtigen, Het bestuur verstrekte daarbij in lichtingen. Zij werden door de menigte op de terreinen der dokken en in de omge ving luide toegejuicht. Zeer voldaan keerden zij daarna terug Na den middag bezochten zij he stedelijk Museum van de tentoonstd ling van werken der schildersvereenl ging St. Lucas. Bij een rijtoer werd door Willen straat gereden, waar kinderen oudei gewoonte oranjeliederen zongen enod reed men door het Jodenkwartier. Overal bij de bezoeken werden bon quetten aangeboden. De Prins bezocht de oorlogsbodei Zeehond in het Oosterdok. Te vier uur kwamen de hooge be zoekers weder in het Paleis terug. Te half acht had een groot d plaats, waarbij de leden vau den sterdamschen gemeenteraad genoodig waren. daarop volgde een beschrijving. Latei »Voor de hoofdfiguur op het bijna vo tooide schilderij van Professor Bernhai Knut »De hertogin de Chouanne* is eet jonge Berlijnsche dame uit de aristocn tie zoo bereidwillig geweest te poseer» voor de hoofdfiguur. De eigenaardig voorname schoonheid dier jonge dam scheen haar daarvoor buitengewoon ff schikt te doen zijn.* En eindelijk »Naar wij vernemen zal het nieuw»! schilderij van Professor Bernhard Km op het aanstaande weldadigheidsfeest tl voordeele der Vereeniging voor Verpl ging in het Huisgezin als tableau vivw worden voorgesteld....* Wordt vervolgit

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2