Ie erfenis van oom Reinhard. No. 20. Woensdag 11 1911. 27e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vry dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Het bericht, dat de Franschen Meki- js binnengetrokken zouden zijn, waarvan een telegram uit Madrid mel ding maakt, kan men niet dan onder voorbehoud aanvaarden. Volgens de Daily Telegraph zouden de Franschen op 4 dezer die stad bereikt hebben, maar telegrammen uit Fes melden, dat generaal Moinier zijn vertrek naar sMekines uitgesteld heeft, wegens een aanval van Berbers op een detache ment Fransche troepen, op anderhalven kilometer afstand van de hoofdstad. vertrek had den 5den zullen plaats hebben, maar eerst wilde nu de generaal aanvallers achterna zetten in de richting van Sefroe, d.w.z. naar het Zuid-Oosten, terwijl Mekines westelijk van Fes ligt. Generaal Moinier, zoo wordt uit Fes gemeld, heeft Zondag, 4 dezer, bij sultan Moelai Hafld het middagmaal gebruikt met kolonel Gouraud, majoor Debats, kapitein Pestelat, een tolk en den Franschen consul. Het was de eerste maal, dat de sultan zich neer- sette aan een tafel, waaraan hij vreem delingen genoodigd had. Hafld is heel vriendelijk tegen zijn gasten geweest eu heeft hun verteld van zijn tocht door Sjawia, toen hy nog pretendent was. Glimlachend vertelde de sultan, dat er niets aangenamers was dan vrienden te worden, nadat men eerst met de wapens in de hand tegenover had. Ook sprak de Zij had iets in haar toon teruggevonden van de warme hartelijkheid, die zij vroeger bezat. Dit voelde Signe. Nog sterker, toen moeder nu haastig opstond, toen zij den arm om haar legde, en vroeg: »Heb je geen vertrouwen meer in je oude mama »Mama* zeide zij smeekend, teeder. Maar het was slechts de opwelling van een oogenblik, een ander onaangenaam gevoel kwam er dadelijk tusschen Wat lijn wij elkaar toch vreemd geworden, moeder en ik En zoo zei zjj afwerend >Een kennis van de reis, mama zoo'n beetje hofmakerij. Ik verzeker u verder niets.* Werkelijk niet, Signe Werkelijk niet!* Nu lachte zij. »Ik geloof dat u er nog aan zult moeten wennen, dat de heereu om ons heen fladderen.* Moeder ving maar een woord op. Zij tag Signe in haar slanke schoonheid voor zich staan, en zeide»Ons ous Hoe kun je over jullie samen spreken P Dodo is een kind, en Dodo is niet knap.* »Kinderen worden groot. Dodo is toch ook al volwassen en u moet haar sultan de hoop uit dat hij nog wel eens Parijs kon bezoeken, en aan generaal Moinier zeide hij, voldaan te zijn over de resultaten van het jongste optreden der Fransche soldaten in zijn rijk. TURKIJE. De Sultan heeft te Saloniki tal van deputaties eu de vreemde consuls ont vangen. Ook zijn de hoofden der ver schillende godsdienstige gemeenten bij den Sultan geweest. Daarna nam de Sultan wat rust, terwijl de prinsen, overal hartelijk begroet, een rijtoer door de stad maakten. Tegen den avond uitte de Sultan den wensch het volk te zien, waarop zich de bevolking naar den konak begaf en daar in groepen voorbijtrok. Volgens berichten uit Saloniki hebben de overheden daar uit den vreemde vernomen dat vier anarchisten, waar- schijnlyk Albaneezen, naar Macedonië op weg zijn om een spoorwegaanslag te plegen tegen het leven des Sultans. Er zijn nauwkeurige maatregelen in het belang van 's Sultans veiligheid genomen. Volgens berichten uit Prisjtina komen daar groote scharen trouw gebleven Albaneezen met hun bairaktars of hoofden samen om den Sultan bij zijn komst in die streken te begroeten. Het reisprogram des Sultans is nog niet in alle bijzonderheden vastgesteld. De Times neemt een lange mede- deeling van het Turksche gezantschap te Londen op, ter toelichting van de krijgsverrichtingen der Turken in Al banië en ter verdediging van het beleid Diet te gering schatten. Ik geloof juist dat zij zeer naar den smaak van de mannen is. En eigenlijk zouden de mannen bij uitzondering niet zoo dom zijn, als zij het met mijn oordeel eens waren.* »Nu, dat weet ik beter.* Zij liet haar blik nog eenmaal gaan over de gestalte en over het galaat harer oudste luis terde dan hoe Dodo daarnaast jubelde »Das Müllern ist der Jungfrau Lust Juvivallerah Juvivallerah en glim lachte. „Dus ik kan papa geruststellen. Je moet weten hij dacht al allerlei Signe bracht haar moeder naar de deur. Toen ging zy terug naar den vleugel. Eigenlijk wilde zij nog wat studeeren. Maar zij nam het kaartje van den prins van het blauwzijden piano kleed en peinzend liet zij het telkens weer door haar vingers glijden. En toen sloot, zij plotseling het instrument. De rechte stemming was weg. Voor mevrouw vou Gudareza werd het feest in de volgende twee weken steeds weer het middelpunt van al haar doen en laten. Het eigenlijk seizoen was nog niet begonnen, de kleine ga votte partijtjes en dergelijke waar Dodo aan meedeed, boezemden haar weinig belangstelling in, en een paar heeren diners, die papa aan een paar oude vrienden had gegeven, vond zij ook niet buitengemeen belangrijk. Alleen deed der Porte. Het gezantschap ontkent, dat de Turken gruwelen gepleegd hebben. Deze mededeeling schynt vooral ge richt te zijn tegen den correspondent van de Times te Cettinje van wien ook heden een telegram is opgenomen, dat de verzekering, dat de Bazji boe- zoeks gruwelen plegen, herhaalt. Ge wapende Bazji boezoeks zijn alleen te Skoetari achtergebleven, daar de Turk sche bevelhebber alle geregelde troepen tegen de Mirdieten en de andere op standelingen in Albanië heeft uitge zonden. De Christenen te Skoetari zijn dientengevolge bevreesd voor een algemeene moordpartij. De Turken handhaven te Skoetari den staat van beleg streng. De krygsraad vergadert onverpoosd. De huizen van Albanee- sche Christenen worden eiken dag doorzocht en geplunderd en de bewoners in hechtenis genomen. Middelerwijl kunnen de Turken nog altijd niets uitrichten tegen de Alba neezen aan de Montenegrijnsche grens. De opstandelingen houden de gemeen schap met Montenegro vrij en hebben uit het zuiden hulp gekregen van den stam Sjalas, die over 2000 modern ge- wapenden beschikt en oprukt om de opstandelingen bij te springen. MEXICO. Het nieuws over de aardbeving in Mexico begint hoe langer hoe onrust barender te luiden. Het verlies aan menschenlevens en de aangerichte schade blyken veel aanzienlyker dan aanvankelijk werd aangenomen. Een het haar genoegen dat de oude heeren de inrichting der villa bewonderden en dat zy met keuken en welvoorzienen kelder zeer ingenomen bleken. Het groote feest bij Kroll.... ja, dat was heel wat anders 1 Dat het wat gemengd zou zijn, was wel vooruit te zien. Dat bleek reeds uit de samen stelling van het dagelijksch bestuur van het comité. Maar de als kwikzilver zoo vlugge mevrouw von Elsterburggeen twee minuten kon men haar voor een ernstig gesprek bij zich houden had misschien wel gelijk »Wij kunnen niet exclusief zyn, lieve. De Tiergarten-wijk kan men niet missen. U weet niet hoe weldadig die dames zijn, als^ men ze maar weet te winnen.* Mevrouw von Elsterburg huppelde ja, zy huppelde altijd, trots haar zeer aanmerkelijk ge wicht uit de vensternis, babbelde even een paar woorden met »Frau Ge- heimrat* Braunstein en huppelde weer terug. »Neem u mij niet kwalijk, ik wilde mevrouw Braunstein alleen maar zeggen dat wy hopen dat zij de zorg voor het thee-salonnetje op zich zal nemen, natuurlijk met alles wat er bij hoortBols' likeuren, taart en kleine broodjes. Dat brengt altijd veel op. En bovendien heeft zij een werkelijk aller liefst dochtertje een magneet van den eersten rang. En wacht even weer vloog zij naar een andere dame, een zekere mevrouw Neumann. groot aantal steden en dorpen is totaal vernielden in de hoofdstad alleen is blijkens de laatste telling het aantal dooden 172. Er is reeds gemeld dat de Piek van Colima in hevige werking was gekomen en hetzelfde geldt voor den vulkaan Popocatepetl, den beroemden vuurberg, die betrekkelijk dicht bij de hoofdstad is gelegen. De dorpen in de nabijheid van Colima en Popocatepetl zijn door de verschrikte inwoners ontruimd. Een eigenaardig en noodlottig ver schijnsel deed zich voor in het Xochi- calco-meer, waar verscheiden eilandjes, die bewoond waren, door het water zijn verzwolgen. Het juiste aantal slacht offers dat deze eigenaardige ramp heeft gemaakt, valt nog niet met eenige juistheid aan te geven. Te Guadelajara is de groote kerk een nobel gebouw vernield. Wat deze ramp nog te onherstelbaarder maakt is, dat deze kerk rijk was aan Murillo's. De beving in Guadelajara kwam uiterst plotseling en was ongemeen hevig. Verscheiden personen in die stad vonden den dood, terwijl zij deelnamen aan een processie, die zingende en met heiligenbeelden door de straten trok. Uit tal van districten komen tydingen van vernieling en overstrooming maar nog erger nieuws wordt gevreesd uit oorden, vanwaar tot dusver alle bericht uitbleef, ofschoon zij gelegen zijn biDnen het gebied waar de beving het felst heeft gewoed. In Seamorro is te toren van een bekende kathedraal ingestort. In den staat Colima bedraagt het aantal dooden Mevrouw von Gudareza oogde haar na door haar lorgnon en dacht: >Nu, met die dames zal ik zeker geen aan- knoopingspunten vinden.* Maar het was merkwaardig terwijl zij met Excellentie von Grauregasz, die in afwezigheid der eigenlyke patronesse, prinses Holm-Galm, bij de vergaderingen presideerde, altijd in dezelfde grijszijden japon met de uiterst kleine briljanten-broche aan den hals terwyl met deze magere oude dame het gesprek volstrekt niet wilde vlotten, schoot zy later met mevrouw Neumann des te beter op. In een oogenblik waren er punten van aanraking gevonden »Niet waar, mevrouw, ik vergis mij toch niet? U hebt immers die nieuwe villa in de Kilgaustrasse ge kocht U moet weten zij was eigen- lyk voor mijn oom Langerbuch u herinnert u, den chirurg gebouwd, en ja, toen is oom Heinrich zoo plotseling gestorven. Ik heb het huis eens gezien, toen het nog niet geheel klaar was, en ik was er verrukt van.* En later, toen ze een half uurtje later haar weer ontmoetteHé, dat vergat ik zooeven nog! Volgt niet een van uw dochters het college van professor Muller over letterkunde? Mijn oudste heeft mij namelijk verteld dat zij daar naast een freule von Gudareza zit.* »Dat is mijn tweede dochter Doro thea »Ik dacht het wel. Wonderlijk, die.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1