i jri No. IO Zaterdag 10 SOU. Nieuws- en Advertentieblad f. hii:lema\, r Zee u w s c h - V la a 11 d e r e n Buitenland. Binnenland. andbouw. it *y a A V O O Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER AXEL. I KW AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Gent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Naar den 2den dezer uit Fes werd gemeld, heeft de troepenmacht van generaal Moinier blootgestaan aan een kardnekkigen aanval van Beni M'tirs. Moinier's troepen waren op weg naar Ras el Ma. Tot aan de brug over de Wed Mekkes was alles goed gegaan, maar nauwelijks was de achterhoede de brug overgetrokken, of bereden vijanden, die, volgens de gewoonte der Marokkaansche strijders, nog een man achter zich op het paard hadden, vielen Moinier's legermacht in de flanken aan. Van alle zijden zag men vijanden uit het gebergte afdalenzij bestonden uit Beni M'tirs, versterkt door afvallige Zarana's. De aanval moet buitenge woon hevig en hardnekkig geweest zijn en de Marokkanen gaven, niettegen staande de salvo's derinfanterie-troepen, het vuur van de mitrailleuses en het geschut der artillerie van de drie ktf- lonnes, blijk van buitengewone stout moedigheid. Op sommige oogenblikken naderden zij tot op minder dan honderd meter van het laatste gedeelte van de achterhoede der Fransche troepen hun verliezen moeten dan ook aan- I zienlijk zijn. Om zeven uur in den ochtend begonnen, duurde het gevecht tot over half drie in den namiddag. Aan Fransche zijde zijn drie man gedood, van wie een de officier van gezondheid Anvert is, die sneuvelde terwijl hij bezig was een gewonde te verbinden. De troepen van generaal Moinier kwa men tegen half zes in het kamp van Ras el Ma aan. Den 3den Juni hebben zij in twee afdeelingen het kamp ver laten. De eene afdeeling, onder kolonel Brulard, ter geleide van een konvooi kameelen, vervolgt zijn weg langs den linkeroever van de Tacde andere kolonnes zijn naar den rechteroever gegaan om de vlakte van Sais te ver kennen. 'tls weer gedaan met de rust in het wijnland van Champagne. De be slissing van den raad van state in zake de afbakening van het Champagne- gebied heeft groot misnoegen gewekt, misnoegen, dat al dadelyk gezocht heeft ia betoogingen zich te uiten. Maandag avond was te Bar aan de Aube de toestand reeds ernstig. De wijnboeren van Fontaine en Paraville trokken er, de Internationale zingende, door de stad. Cavalerie moest charges maken en er werden tal van arrestaties gedaan. De toegangswegen tot de stad werden afgezet, wat de opwinding deed toe nemen de alarmklok luidde en op vele heuvel-hellingen ontstaken de ontevreden wijnboeren vuren, om hun vakgenooten te waarschuwen. Decen trale commissie van wijnbouwers te Bar a/d Aube heeft een motie aange nomen, waarin zij verzet aanteekent tegen het door den raad van state ontworpen besluit. Zij zal de vertegen woordigers van het departement ver- zoekeu, de afschaffing der afbakening te eischen. t Sommige winkels te Bar a/d Aube hebben bij wijze van protest, geweigerd aan de gendarmen hun waren te ver- koopen. De dag is echter kalm voor bijgegaan en niets liet voorzien, dat er een avond vol onrust en opwinding zou volgen. Een boodschapper ver scheen n.l. plotseling in galop op het plein voor het gemeentehuis en vroeg den generaal der troepen te spreken. Hij was afgezonden door een aanvoerder van een der vele patroeljes, die de wegen en dorpen in den omtrek be waakten en meldt, dat er te Colombe- le Sec, Colombe-le-Vieux, Fontaine en Arzanville hevige opwinding heerscht en dat de bewoners dier dorpen naar Bar oprukken. Generaal Sellier, de aanvoerder der troepen te Bar, gaf onmiddellijk zijn bevelen. Het bataljon infauterie, opgesteld op het stadhuis plein, hield zich gereed uit terukken; ook de gendarmen werden opgesteld en een afdeeling jagers werd voor het stadhuis opgesteld. Zoo werden de wijnboeren afgewacht, van wier op trekken naar Bar renboden telkens tyding brengen. Patroeljes worden uitgezonden ter versterking van de troepen, die de toegangen tot de stad bewaken en men wacht verder af. Om tien uur komt een jager te paard melden, dat er geschoten is op ren boden, die langs den weg naar Lig- neulles reden. Even later wordt er gemeld, dat de wijngaardeniers, die naar Bar a d. Aube optrekken, met geweren gewapend zijn. Op het plein voor het stadhuis was het in den schoonen avond een drukte, een ge kletter van- wapenen, een weerklinken van commando's ais in oorlogstijd. Om half elf wordt order gegeven alle winkels te sluiten. Patroeljes door kruisen de stad, die stiller wordt en beletten samenscholingen. Allerlei ver halen en geruchten doen de ronde. Zoo wordt er verteld, dat de betoogers die reeds tot Voigny, op vier kilometers afstand van Bar genaderd zijn, plan hebben, in den nacht een Duitsche vlag te hijschen op het stadhuis. De wijnberg Ste. Geneviève zou door het lossen van schoten met den hagelaf- leider het teeken tot den opstand ge geven hebben. Tegen half twaalf wordeD naar Bar optrekkende wijnboeren op ongeveer twee kilometer atstands van de stad tegengehouden. Ziende, dat alle toe gangswegen tot de stad afgesloten zijn, besluiten de betoogers pogingen tot verder doordringen op te geven. Zij kampeereu op een veld. Den geheelen nacht blijven troepeu de toegangswegen bewaken. BELGIË. Donderdag is het Belgische kabinet afgetreden. De minister-president Schollaert las bij het begin der Kamerzitting de ver klaring voor, dat de regeering ontslag heeft genomen. Volgeus gewoonte heeft de koning den president van den Senaat ontboden en geraadpleegd. TWEEDE KAMER. Nadat in de ochtendvergadering van Woensdag de behandeling van het eeds wetje werd voortgezet, interpelleerde na de pauze de heer Roodhuyzen over het voorkomen van pest op Java en stelde den minister van koloniën ver schillende vragen, vooral waarom eerst zoo laat officieel van de ziekte is kennis gegeven. Minister Malefijt antwoordde dat wel in Februari en Maart verdachte ge vallen waren voorgekomen, doch dat eerst op 2 April door het bactereologisch onderzoek volledige zekerheid was ver kregen, dat men met pestgevallen te doen had. De Indische regeering had intusschen niet tot zoolang stil gezeten en de mi nister meende dan ook dat de Indische regeering geen blaam verdient. Hij was overtuigd dat zij gedaan heeft en doet, wat menschelyker wijze gedaan kan worden alleen kan nog wat meer worden gedaan voor de immunisieering door inenting, maar ook op dat gebied is de regeering niet werkeloos gebleven. De heer Roodhuyzen meende dat al mag worden aangenomen dat de Indische regeering thans op den goeden weg is, zij niettemin te laat heeft gehandeld. Na verwerping met 39 tegen 20 stemmen van het amendement Van Hamel om dit noodwetje slechts tot 1913 te doen gelden, is het eedswetje aangenomen met 49 tegen 15 stemmen. O. m. werd behandeld de motie der sociaal-democraten, waarbij, aangezien prijsverhooging der eerste levensbe hoeften tij lelijke voorziening noodig maakt, om de salarissen der lager be zoldigde ambtenaren daarmede in over eenstemming te brengen, de regeering wordt verzocht daaromtrent een onder zoek in te stellen en de resultaten daarvan met eventueele voorstellen aan de Kamer over te leggen. Voor de aanstaande premiekeuringen van fokmerriën zijn aangegeven 474 paarden en voor da keuringen van het stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard, dat onlangs toegetreden is als lid der Koninklijke Ne ierlandsche Landbouwvereaniging, 327 drie- tot negenjarige merries. Het aantal te Axel en Oostburg is zoo groot, dat daar twee dagen moet gekeurd worden. Vanwege het Instituut voor phy- topathologie te Wageningen wordt het volgende ter kennis van belangheb benden gebracht. Bij warm en vochtig weer in de laatste dagen van Juni of de daarop- volgende zomermaanden treedt in de meeste jaren de» bekende aard appelziekte met groote hevigheid op en verwoest het loof der planten, zoodat deze niet meer groeienterwijl ook de knollen, vooral bij langzaam voortwoekeren der ziekte, kunnen wor den aangetast. In de Bordeauxsche" (en de Bourgondische") pap is ons een uitstekend middel tegen deze ziekte gegeven, dat, een voldoend aantal keeren ter rechter tijd op de plantèn uitgesproeid, niet alleen het loof, maar ook de knollen zoo goed als geheel ziektevrij houdt. Aan de directie van den Landbouw te 's-Gravenhage en aan het Instituut voor phytopathologie te Wageningen is gratis verkrijgbaar gesteld een brochure, waarin is medegedeeld hoe men de ziekte bij haar eerste optreden kan herkennen en hoe en wanneer men de Bordeauxsche pap moet berei den en toepassen. De grondstoffen voor Bordeauxsche pap (kalk en kopervitriool) en het z.g. „poeder" voor Bourgondische pap, dat men maar met water behoeft aan te mengen om de sproeivloeistof direct gereed te hebben, zijn tegenwoordig gemakkelijk, meestal bij handelaars in kunstmest, in zuiveren vorm en goede kwaliteit verkrijgbaar. Men stelle bij het aanschaffen de eischen, welke in de brochure zyn genoemd. Ook goede sproeimachines zijn tegenwoordig ge makkelijk verkrijgbaar en land- en tuin- bouwvereenigingen kunnen zich een en ander gezamenlijk aanschaffen. Niemand behoeft, wanneer hij maar den in de brochure gegeven raad met de noodige zorg opvolgt, eenigszins be langrijke schade tengevolge van aard appelziekte te lijden. AXEL, 9 Juni 1911. Onze jaarlyksche kermis is weer voorbij. Begunstigd door prachtig weer werd zij bezocht door tal van vreemde lingen, die op hun tocht per fiets, rijtuig of auto onze gemeente passeerden en tegelyk een kijkje op de Axelsche foor kwamen nemen. Dit bracht vooral overdag heel wat drukte teweeg. 's Avonds was het echter tamelijk stil en kan men gerust zeggen dat het slapjes was. Maandag werd door de Axelsche voetbalvereeniging een wedstrijd ge speeld tegen Oranje I van Sas vau Gent. De Sassenaren zaten voortdurend op Axelsch doelgebied, zoodat de verde diging veel werk kreeg. Dank zij haar flink optreden ging de rustin met 1—0 voor Oranje 1. Gebrek aan samenspel en het niet flink genoeg aanpakken van de Axelaren waren naast de krachtige achterhoede van Oranje I de oorzaak, dat door hen geen enkel doelpunt gemaakt werd en de eindstand 5—9 was voor Oranje 1. Woensdag werd alhier door de schietvereeniging Prins Maurits een huishoudelijke schietwedstrijd gehou den. De uitslag daarvan was als volgt Korpsbaan margale prijs P. A. Jens met 54 p., 2e A. de Feijter Wz. 53, 3e J. Visser 51, 4e A. Yzebaartbl, 5e P. van Alten 59, 6e H. van Alten 50, Te M. Koster 50, Be A. vau 't Hoff 49, 9e Jos. de Block 48, 10e P. de Feyter Lz. 47, lie Jan Bareman 46, 12e W. R. de Bruijn 45, poedelprys L Rolff Lz.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1