van oom Zaterdag 3 Juni 1911. 27e Jaarg. i\o. 18. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE si COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Wegens het PINKSTER FEEST verschijnt a. s. Dins dag de AXELSCHE COURANT niet. DUITSCHLAND. In de Duitsche bladen vinden wij nog allerlei bijzonderheden over het noodweer, dat in Baden gewoed heeft. Te Friedrichsfeld en Seckenheim lagen de hagelkorrels op straat als de sneeuw 's winters. Den volgenden mor gen zag men nog ijshoopen liggen. Veel gevogelte op de erven is dood- gehageld. Ook in tuinen en velden vindt men honderden doode zangvogels. Van de vruchtboomen zijn vruchten en blaren afgehageld, in de tuinen zijn de groente- en bloembedden geheel verwoest. In Taubergrund zyn elf menschen door den bliksem gedood of verdronken. Meer dan 3000 stuks vee zijn in den omtrek omgekomen. De hooioogst is verwoest, de korenvelden staan onder water. De nachtsneltrein van Würzburg naar Mannheim moest bij het station örtinsfeld stil houden, daar men bang was, dat de spoordijk bezwijken zou. De reizigers moesten in een lichteren trein overstappen. Behalve huizen, zijn ook ettelijke Een vrouw, die door hagelkorrels op het hoofd getroffen werd, heeft hersenschudding gekregen. De stukken ijs, die te Grünsfeld vielen, waren zoo Het was stil geworden. Totdat Dodo plotseling opsprong en allerlei bewegin gen ging maken, zoodat haar moeder moest opkijken. »Maar meisje, wat voer je nu uit Dodo was in hef midden van de kamer gaan staan, met de hakken tegen elkaar, wendde het hoofd nu naar rechts, dan naar links, hief en strekte de armen, draaide en keerde het slanke bovenlijf. En toen moeder haar die vraag deed, antwoordde zij lachend »Miillernc en zong »Das müllern ist der Jungfrau Lust - Het stond komiek. Zelfs Signe moest lachen. Maar toen zei moeder plotseling »Toe, doe dat liever in je eigen kamer. Ik wou nog iets met Signe bespreken. »Waarbij ik onnoodig ben? Mij goed ik verdwijn !c »Wat woudt u mij zeggen, mama?c vroeg Signe, toen de deur achter haar zuster gesloten was. Moedef was opgestaan en had een paar malen door de kamer op en neer geloopen. Zij begon: Die Dodo wordt met den dag studentikozer.... het is zoo'n groot als duiveneiereu en bedekten straten, wegen en velden met een laag van 10 tot 20 cM. dikte. Behalve in Baden, is het ook elders noodweer geweest. Zoo wordt uit Kas sei gemeld, dat het noordwestelijke gedeelte van den kreits Hanau onder water staat en het verkeer op den buurtspoorweg naar Hanau geheel stil staat. Te Brunswijk is zekere Kukuck uit Hameln in hechtenis genomen, een man die evenals zijn beroemde voor ganger, de Rattenvanger van de legende, op de verdelging van knaagdieren uit trok, maar ook de kunst verstond om de menschen te beguichelen. Ku cuck ging den boer op met een middel om ratten en muizen te verdelgen, en gaf, zoo dikwijls hij wisselen moest, valsche tweemarkstukken uit. iu het geheel bracht hij er tachtig in omloop, voor men hem iu de gaten kreeg en op pakte. Bij een huiszoeking by hem vond men de stukgeslagen gietvormen. De dochter van den man had de ver dere gereedschappen van haren vader fluks verdonkeremaand. Zy is ook in hechtenis genomen, en heeft bekend, haren vader behulpzaam te zijn ge weest. FRANKRIJK. Zondag is te St. Usuges, in het dep. Saóne-en-Loire het dertigste kind ge doopt van den landbouwer Bossut, die in het gehucht Balosle woont. Bossut is driemaal getrouwd geweest eu heeft van zijn drie echtgenooten zeventien zonen en dertien dochters gehader echte wildzang En toen Wij hadden haar eigenlijk naar een goede kostschool moeten zenden, maar daar wilde papa niets van weten Zij bleef een oogenblik bij den vleugel staan, en □aderde toen het venster om in den besneeuwden tuin te kijken.» Signe wachtte. Het was zeker iets volmaakt onbelangrijks, wat mama wilde zeggen. Toen keerde deze zich om. »Ja.... Signe.... verbeeld je, in de vergadering ontmoette ik mevrouw von Kaltenegg....» Zij had verwacht dat die mededeeling indruk zou maken op haar dochter. Maar zij vergiste zich. Ten min3te Signe's schoon gelaat bleef volkomen kalm. ik kan je niet zeggen hoe pijnlijk ik het vond. Maar kind, dat moet je toch begrijpen »Maar ik zie er werkelijk geen reden toe. U kon daarop wel vooi bereid zijn I De Kaltenegg's leven toch niet buiten de wereld. En wij hebben ons niets tegenover hen te verwijten. U aller minst. Als mevrouw von Kaltenegg mij iets wil verwijten, zal ik het dragen. Maai u u »Signe, ik ben toch je moeder! Je hadt dat stille verwijt in haar oogen moeten zien En wij waren zulke goede vriendinnen, al van de schoolbanken. Gezegd heeft zij natuurlijk niets, daar voor is zij veel te fier. Alleen, toen de vergadering gesloten was het kon nu zijn nog twee-en-twintig kinderen in leven, die Bossut opgevoed heeft uit sluitend met wat hy door zijn arbeid verdienen kon. Tegen een journalist heeft Bossut gezegd, dat hij hoopte dat het Zondag gedoopte kind niet zijn laatste telg zou zijn. Ons dunkt dat de regeering van het land, waar de klacht over den achter uitgang van het bevolkingscijfer onop houdelijk weerklinkt, Bossut wegens buitengewone burgerdeugden wel eens rykelijk beloonen mocht 1 TURKIJE. Aan de Daily Chronicle seint men uit Konstantinopel, dat de Turksche officieren in een zeer opgewonden stemming tegen Rusland verkeeren, naar aanleiding van de vertoogen over Montenegro. Zij gelooven, dat Rusland heimelijke eerzuchtige oogmerken heeft, evenals voor den vorigenoorlog tusschen Rusland en Turkije. De vredelievende verklaringen, die de Turksche regeering voor het parlement heeft afgelegd, vinden geen algemeene instemming in den lande. Naar verluidt, gaat Montenegro voort, met zich sterk te wapenen en koopt Bulgarije een menigte wapens en schiet voorraad. Te St. Petersburg wordt thans het door het bij de Porte ingediende ver toog geschapen incident als gesloten beschouwd. Het heet dat men in de regeerings- kringen te St. Petersburg de afwijzende houding der mogendheden in zake aan sluiting by het Russische vertoog nog eenmaal niet anders kwamen wij in een kort gesprek, en zij vroeg hoe wij ons hadden ingericht. Nu ja, Signe.... toen moest ik toch ook wat vragen.... Al was het maar uit beleefdheid.... eo trouwens, je hebt toch ook je natuur lijke belangstelling. Viktor gaat het Goddank goed. Maar ai sprak zij het niet uit, ik kon het duidelijk aan haar zien hij is er nog niet overheen....» De dochter leunde tegen den vleugel. Haar slanke vingers speelden met het visitekaartje dat moeder er liggen liet, en zonder op te kijken zeide zij »Het spijt mij. Maar hy zal er wel overheen komen.» »Ja.... zeker,» ging haar moeder, een beetje druk, voort. iDat zeg ik ook al. Ik zou de laatste geweest zijn om het je kwalijk te nemen. Je moet toch rekeoing houden met de veranderde om standigheden, en welbeschouwd was het toch maar zoo'n kalverliefde....» »Neen, dat nu juist niet, mama—» Er was plotseling een verandering van toon in Signe's stem, die moeder niet ontgaan kon. Zij schudde het hoofd. »Uit jou kan toch ook niemand wijs worden.» »In elk leven zijn er wel van die dingen, van die dingen, die altijd blijven naklinken, ook al wou je ze uit het geheugen wegwisschen, omdat men er bovenuit is gegroeid. Zoo was het ook bij mij. Een kalverliefde zeu ik al kalmpjes opneemt. Buitenaf blyft echter algemeen de indruk, dat de Russische diplomatie een geducht échec geleden heeft. MEXICO. Er zijn troebelen uitgebroken in de stad Cholula, waar het meer dan „Mexi- caansch" is toegegaan, de stad is in brand gestoken en het gepeupel zoo heette het tenminste de baas was. Cholula is een kleine plaats, even ten westen van de aanzienlijke stad Puebla. De ernst van het geval schuilt hem hierin, dat Cholula niet ver enkele dagreizen slechts van de hoofdstad verwijderd is. Daarbij komt nog, dat feitelijk nog overal in den lande gisting heerscht en dat wel het oude régime is gevallen, maar het nieuwe nog geenszins hecht gevestigd is en dat over de toekomst plannen van het bendehoofd Figueroa nog geen geruststellende zekerheid bestaat. Te Mexico (stad) koestert men de vrees, dat Figueroa naar het presi dentschap streeft en niet zal afwachten tot de kiezers uitspraak zullen hebben gedaan. Madero heeft aangekondigd, dat hy Vrydag naar Mexico (stad) zal ver trekken. De .adviseur" van den waarnd. president de la Barra zal onderweg overal redevoeringen houden. Hy neemt een lijfwacht van 100 man mee. Generaal Reyes heett van de nieuwe regeering verlof gekregen in Mexico terug te keeren. Aan het Congres zal een krediet het niet meer graag hooren noemen.» >Zooals je wilt, Signe.... zooals je wilt. Het was mjjn bedoeling niet, je te kwetsen.... Trouwens, ik stuurde het kind niet de kamer uit, om je van me vrouw von Kaltenegg te vertellen. Tus schen haakjeszij is erg oud geworden, de goede Klara. En, weet je.... een goeden smaak heeft zij toch eigenlijk ook niet.... Zij had een hoed.... werke lijk een hoed van honderd jaar ge leden Signe stond nog altijd aan den vleu gel, onbeweeglijk bijna. Maar om haar lippen trilde een droef glimlachje, het deed haar pijn, haar moeder zoo te hooren spreken. »U wou mij nog iets anders zeggen .Juist, precies. Dat wil zeggen eigenlijk wilde ik je vertellen wat papa mij gezegd heeft. Hij heeft mij namelijk zoo half en half een opdracht gegeven. Het betreft prins Hoburg....» »Wat maakt u u allen toch druk over dat prinsje I» »Maar.... Signe toch.... je ouders— De dochter keek plotseling op eu wierp het hoofd in den nek. »U zegt dat haast zoo....» alsof uw mededeeling niet alleen den prins, maar tegelijk ook my betreft.» Moeder was weer gaan zitten. Zij was een beetje verlegen. Onwillekeurig streek zij, zooals vroeger, toen zij het haar nog geheel glad had gedragen,

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1