Binnenland. Gemengd Nieuws. Hij verzekerde het my met heiligen ernst: „De monarchisten zijn klaar!" Ik bezit geen Hollandsche vlag, zal die dus niet hyschen, en lachte hem uit. Als er wat te gebeuren staat, zal ik het te Oporto wel merken. De trek van families, die de stad verlaten, neemt steeds grooter afme tingen aan. Buiten dit en het gefluister in cafe's en apotheken is Lissabon volkomen rustig. Minister Bernardino Machado heeft mij Vrydagavond met zijn charmanten glimlach verzekerd, dat alle geruchten praatjes zijn. Hopen wy dit voor Portugal. Bezoek van president Fallières. Wanneer president Fallières te Am sterdam komt, zullen op de reede Hr. M.'s oorlogsschepen HeemakerckKorte- naer en Evertsen aanwezig zijn, terwijl het pantserdekschip Gelderland te IJ muiden zal gestationneerd worden. Bij de nadering van den president zal een flottielje, bestaande uit de torpedobootjagers Wolf en Fret en 2 groepen torpedobooten den president ter begroeting tegemoet stoomen. Deze begroetingsflottielje stoomt dan achter de Fransche oorlogsvaartuigen mede naar Amsterdam en neemt eveneens ligplaats op het IJ. Het plan bestaat dat Prins Hendrik den president met de koningssloep van boord zal halen en brengen naar den eersten steiger bewesten de steigers van den Kon. West-Indischen Mail dienst. Deze steiger wordt keurig ver sierd en in gereedheid gebracht voor de komst van den president, die daar zal worden ontvangen door H. M. de Koningin. Er bestaan plannen voor een schit terende illuminatie van het gebouw aan den kop van de Handelskade en de schepen op het IJ. AXEL, 30 Mei 1911. Heden werd alhier namens de af- deeling Zeeland van het Nederlandtch Rundvee-Stamboek stierenkeuring gehou den, waarvan de uitslag is als volgt: Aangebracht waren 6 stuks. Allereerst werd toegekend een pry's aan de vereeniging Zaamalag omdat de door haar aangevoerde stier uitmuntte in goede eigenschappen, terwijl de hier bedoelde prijs op verschillende keu ringen niet kon worden toegekend, daar Zij hield niet van hoorders bij haar oefeningen, hoogstens mocht Dodo met een boek in een hoekje hnrkeD. Dik wijls zooals nu in den letterlijken zin van het woord. Op het berevel namelijk dat voor dan haard lag. Het snelle trappenklimmen had moe der een beetje kortademig gemaakt. Zij stond een paar oogenblikken stil bij de deur en probeerde wat lucht te krijgen. Dit ging tegenwoordig meer zoo. Vader lachte er om, als zij klaagde. Maar nu was zij het te boven en zei levendigKinderen, raadt eens wie er een bezoek heeft gebracht?* En tegelijk hield zij het omgekeerd voor zich uit. »De keizer van China!* riep Dodo uit haai hoekje, terwijl Signe zwijgend de schouders optrok. »Neen. Prins Wilhelm Hoburg.* Weer een teleurstelling. Het scheen geen indruk te maken. >0, zoo....* zei de jongste, terwijl ze haar neus weer in haar boek stak. En Signe stond langzaam even op en vroeg»wilt u niet gaan zitten, mama Zij knikte en zette zich op de chaise longue. »Ja... maar... het is toch heel attent vau den prins. Heel vriendelijk, zei zij verbaasd. »Als u wilt ja, mama.* Signe had haar pianokrukje meer omgedraaid, zoodat zij haar gelaat naar haar moeder keerde. »Wij zullen ook zoo beminnelijk de vereischte punten niet werden behaald. Voorts had in de kringkeuring (oude stieren) de le prijs de vereeniging Weatdorpe en de 2e Jan de Eeyter Lz. te Axel. Voor de jonge stieren werd geen le prijs behaald, terwijl aan C. de Feijter te Koewacht de 2e prijs werd toegekend en aan Cyr. van Waes te Westdorpe een eervolle vermelding. Vrijdagavond had alhier ten over staan van den heer C. van den Broeke, bouwkundige alhier, de aanbesteding plaats van het bouwen van een wagen huis, enz. in de Capellepolder, gemeente Axel. Voor het le perceel, timmerwerk, schreven in P. L. Boogaard, te Terneuzen voor 823, W. Vercouteren, te Axel voor j 860, A. P. Butler, te Axel voor 865, C. Wisse en J. Keijser te Zaam- slag voor 874, K. Dieleman te Zaam- slag voor j 875, H. Keijzer, te Terneu zen voor 875 en voor het 2e perceel, metselwerk J. PI. Houg, te Zaamslag voor 295, H. Mangold, te Axel voor 299, L. Visser, te Zaamslag voor 305, C. A. Fraayenhove, te Zaamslag voor 306, H. P. Lensen, te Zaamslag voor 310 en Jac. Houg te Axel voor 311. In massa schreei nog in A. P. Butler vnmd. voor 1132. Bij de administratie der directe belastingen enz. zyn o. a. benoemd de kommies 2e kl. H. J. A. Schouten te Rotterdam tot kommies verificateur te Sas van Gent. Verder zijn verplaatstde kommie' zen-verificateurs H. Wineke van Neuzen naar Rotterdam en F. van der Kerk van Sas van Gent naar Neuzen. Vrijdag n.m. werd in het hotel Het Bonte Hert te Hulst eene vergade ring gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hulst. De arrondissement-schoolopzie ner, de heer baron Collot d'Escury, opende de vergadering en deelde mede, dat de heer inspecteur en de heer districts-schoolopziener bericht gezon den hadden, dat zij wegens ambtsbe zigheden de vergadering niet konden bijwonen. De voorzitter herdacht het heengaan van den onder-voorzitter, den heer M. L. de Keijzer, door zijne be noeming tot hoofd eener school te Am sterdam. Hij herinnerde, wat genoemde heer voor de vereeniging steeds geweest zijn, en Zijne Hoogheid bij gelegenheid eens uitnoodigen. Eu daarmee zal de zaak wel afgedaan zijn.» Zij zweeg even en ging toen voort op haar kalmen toon, waarin een zweem lag van een gevoel van meerderheid. »Neem mij niet kwalijk, mama, maar u zoudt uzelf en ons een dieDst bewijzen, als u niet zooveel gewag maakt van dien prins. Misschien hebt u nog niet de juiste voorstelling wat zoo'n kleine prins tegen woordig beteekent. Werkelijk bitter weinig. Als achter zoo'n naam een groot vermogen staat, dan gaat het nog. Maar dat is hier niet het geval. Hoburg heeft ik weet het van zijn tanle een vermogen, juist groot geooeg om zijn stand op te houden. Dan blijft nog de familie, en wat dat betrefthij is heel, heel uit de verte verwant met een paar regeerende vorstenhuizen. Dat is alles.* >Dat is alles, mama. Almanach de Gotha, derde afdeeling!* voegde Dodo er bij. Hij imponeert mij volstrekt niet. Moeder keerde het kaartje in haar handen om en om. Zij voelde Signe's woorden als een soort van ongepaste terechtwijzing. Maar zij was niet zeker, of en hoe zij haar oudste zou tegenspreken. Zij verklaarde alleen na eenig aarzelen »Ik wil jul lie ook eens wat zeggen, kinderen. Ik ben nog opgevoed in een sterk loyau- teitsgevoel. In mijn jeugd was een was. Besloten werd een telegram van gelukwensch te zenden. In zijne plaats werd tot lid van het bestuur gekozen de heer A. de Volder te Hengstdijk. Besloten werd bij wijze van teestver- gadering een uitstapje te doen naar Willebroeck om daar een bezoek te brengen aan de bekende papierfabriek van den heer Smet de Naeyer. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De heer E. J. van Weesemael gaf eene zeer interessante lezing getiteld „De Ooievaar", waarin hij het kindervraag stuk met betrekking tot de school be handelde. Op voorstel van den secre taris werd besloten te Hulst eene ten toonstelling van leermiddelen te houden waarvoor eene commissie van 5 per sonen werd benoemd om de zaak voor te bereiden en te leiden. Tem. Ct. Te Ter Hole passeerde Zaterdag namiddag de voerman v. d. M. van Boschkapelle met een kar steenen toen het paard van de tram schrok en op zij sprong. Het mondstuk van het tuig brak, zoodat de voerman het beest in den neus greep maar het was niet te hou den, en holde den dijk af, den voerman meesleepende. Voor dezen schijnt het ongeval nog al goed te zijn afgeloopen, ofschoon toeschouwers en reizigers in de tram het ergste vreesdende man klaagt echter over pijn in den rug. Het paard bekwam weinig letsel, maar aan kar, tuig en steenen is wel voor 100 schade. M. Crt. Ook te Rotterdam worden, evenals te Amsterdam, in de laatste dagen her haaldelijk valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes bij de politie gedeponeerd. Er ontbreekt niets aan de afwerking, ook het randschrift niet. Zij zijn zoo zuiver gemaakt, dat zij ook aan de Bijbank der Nederlandsche Bank niet op het eerste gezicht herkend werden. Men vermoedt dat de bende valsche munters zich te Amsterdam ophoudt en van daar uit het valsche geld over het land verspreidt. Te Delft is Vrijdagavond een 20- jarige man, die in een put was at daald, dood bovengebracht. De vader en broer, die afdaalden om te helpen, zijn bewusteloos geworden, doch hun leven is behouden. prins iets. En ik geloof dat jullie ook voor den tegen woordigen tijd zoo iemand te gering aanslaat. Maatschappelijk, wel te verstaan.* »Daar wil ik niet over twisten, mama. Bij slot van rekening komt het altijd aan op de persoonlijkheid.* »Een prachtige decoiatieve figuur, zoo denk ik over hem,* riep Dodo. »Prachtig in een salon, met al die decoraties, want een paar ridderorden zullen de hooge ooms en neven ons prinsje wel op zijn rok gespeld hebben.* Jij bent een echte socialist, Dodo. In elk geval vond ik den prins heel beminnelijk. Jij ook niet, Signe?* »Ik heb er werkelijk Diet over nage dacht,* antwoordde Signe en toen zeide zij, als wilde zij het gesprek op een ander onderwerp brengen »Maar u bent bij mevrouw von Elsterburg ge weest. Is du eindelijk het verheven programma vastgesteld Hoe was het over het geheel »0, heel aardig dat wil zeggen, eerst moet je er natuurlijk een beetje in thuiskomen. In KörliD hadden wij ook onze bazarvergaderingeD. Ik was altijd in het bestuur. Maar, weet je, alles gaat hier op veel grootscher schaal en is veel moeilijker. Ik moet mevrouw von Elsterburg bewonderen, zooals zij dat alles weet te overzien. Nu bij Kroll is het feest. Maar er is ook een concert. En daar zou jij dan zingen, SigDe.* Zaterdagavond, te 101/2 uur, ver voegde zich bij den gemeenteveldwach ter Fransoo, te Zwijndrecht, een jongen met het verzoek om onderdak. Hy vertelde naar de I) Ct. meldt, Jan v. Brielle te heeten, 13 jaar oud en uit Overschie afkomstig 'te zijn. Zijn moe der was 2 jaar geleden gestorven, ter wijl hij voor twee weken zijn vader door den dood had verloren. Na diens begrafenis was hij gaan zwerven, des nachts onder den blooten hemel slapend. Hartroerend beschreef hij zijn ouderlijke woning te Overschie. De jongen kreeg onderdak bij den melkboer J. Schouten, die hem tevens zich te goed liet doen aan koffie en brood. Op last van den burgemeester trok Fransoo Zondagmorgen met den jongen naar Overschie waar hij zich bij den burgemeester vervoegde. Deze kende den knaap niet en verklaarde, dat in die gemeente nimmer een Van Brielle had gewoond. Toch hield de knaap zijn verhaal vol, vertelde, dat hij op de katholieke school was geweest en bood zelfs aaD, het huisje aan te wijzen, waar zijn ouden hadden gewoond. Ten slotte viel hij echter door de mand en verklaarde toen te heeten Gerard W. wonende op de Hoefkade te 's-Gravenhage. Fransoo trok daarop met den jongen per boot naar Delft en vervolgens per trein naar Den Haag. Aan het nu opgegeven adres bleek de knaap werkelijk thuis te behooren. Hij had Vrijdagavond wegens wangedrang een bestraffing ge kregen en was daarom Zaterdag niet naar de Ambachtsschool gegaan, doch met een wagen meegereden naar Rotter dam. Van daar legde hij den weg naar Zwijndrecht te voet at. Het is reeds de tweede maal dat de jongen aldus „op avontuur" is uitge trokken. Kwaadaardig volk. Men meldt uit Wyk a/Zee aan de O. H. Ct. Tachtig roeden aardbeien, toebe- hoorende aan W. van der Mey, gewezen candidaat voor den gemeenteraad, werden door geestverwanten afgeschof- feld en bij het hoofd der school, den heer H. van der Zand, werden vier groote ruiten ingeworpen. Aan beide personen wordt verweten, dat zij oorzaak zijn, dat de officieele katholieke can didaat niet gekozen werd. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie, die de daders nog niet heef! kunnen ontdekken. Te Haarlemmermeer is een 13- jarige jongen,, die leerde fietsen, in ringvaart geraakt en verdronken. De oudste keek op. »Ik Neen mama. Geen kwestie van. Beslist niet.* »Maar Signe!* Mama schrok ervan. „Ik heb het al voor je aangenomen. Het is toch een groote eer. En waarom dan niet »Omdat ik zeer beslist eerst dan wil! gaan zingen, als mevrouw Lehmann ei. mij rijp voor vindt. Ik wil mij niet blootstellen aan slechte kritiek.* Zij zei dit zoo beslist, alsof daarmee elke tegenkanting wa3 afgesneden. Maar toen ging zij op veel vriendelijker toon voort»U moet niet boos worden, mama, ik kan werkelyk Diet. En wat werd er ons verder genadiglyk toe gestaan Dorothea zal champagne verkoopen. En voor jou ja, als je niet bij het concert wilt meewerkeD, dan is er niets bepaalds voor jou maar...." »0, laat u het maar. Ik heb het liefst mijn vrijheid.* Moeder was teleurgesteld. Zij dacht er aan hoe zij in de vergadering haar best had gedaan dat Signe zou mee-l zingen in het concert, het docht haar zoo vernederend, te moeten terug krabbelen. En trouwenszij dacht eigenlijk Diet graag terug aan die ver- gadering. Wordt vervolgd^

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2