I erfenis w oom MÉnL No. 17. ff oensdag 31 Mei 1911. 27'' «laar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. IHKLOIW, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De toeneming van Frankrijk's be volking, die in afneming dreigde te veranderen, beeft zich weer ten goede gekeerd. Het jaar 1910 heeft 774.358 geboorten en 703,777 sterfgevallen ge bracht, zoodat Frankrijk 70,581, zij het ook heel kleine, burgers en burgeresjes rjjker is geworden. In 1909 waren het er slechts 13,424. ENGELAND. De door Winston Churchill in het Lagerhuis ingediende wet op de lucht vaart machtigt den minister van binnen landsche zaken, om, wanneer het hem goeddunkt, bepalingen te treffen, waar door hij luchtvaart boven zekere ter reinen, waarvoor zij gevaarlijk zou kunnen worden, kan verbieden. De minister stelt voor, zware boeten te heffen in geval van overtreding, hij spreekt b.v. van niet minder dan f 6000 boete of 2 jaar gevangenisstraf. Men weet, dat dit voorstel slechts tijdelijke strekking heeftde wetgevers aan binnenlandsche zaken maken uitvoeri ger plannen. BELGIE. Door de heeren Medaets en De Clercq, de ondernemers pan de nieuwe havenwerken in het Noorden, daartoe allervriendelijkst uitgenoodigd, schrijft de Nieuwe Gazet, hebben Vrijdag een groot aantal personen die aan 't hoofd der Antwerpsche scheep vaart wereld Zoo kwam Hoburg tusschen de zusters1 te zitten. En SigDe dacht »Je zult het plezierig hebben prinsje Zij deed haar masker van steen voor en keek langs hem heen, als zag zij hem niet. Op zijn vragen antwoordde zij precies zooveel, als de noodzakelijke beleefdheid het eischte tegenover een gast, die aan de tafel harer ouders zat -- of nog minder. »Ik had al het voorrecht, u in de opera te zien, freule.* Een schier onmerkbaar knikje. Wagner bij Zeus, ik kon het niet meer uithouden, en ben Da het tweede bedrijf naar de club gevlucht.* Wagner is ook geen kost voor iedereen.* «Hebt u nog wel eens iets gehoord van ma chère tante »Een paar korte regels.* »En voelt u u al thuis in Berlijn «Och, redelijk wel.* En toen«Denkt u nog wel eens aan Florence, aan onze avonduurtjes bij den haard Toen trilde er even een ondeugend glimlachje om haar lippen, een eukel staan, een wandeling gedaan op deze werken, die een oppervlakte innemen van zoowat 200 hectaren. Ze zijn letterlijk van de eene ver bazing in de andere gevallen. Weinig ondernemingen waren van zulk een overwegend belang in België, weinig ondernemingen ook hadden met zulke moeilijkheden af te rekenen, met zooveel natuurmachten te kampen. Langs de eene zijde loopt de Schelde, langs de andere liggen de dokken en het water der vestingen. Het is dus verwonderlijk dat de heeren Me daets en De Clercq er in gelukt zijn tot in groote diepten te graven, zonder overweldigd te worden door een water- toevloed, zooals we dit meer dan één maal zagen met doorspoelde huizen en dokken. Een twaalftal electrische pompen van vijftig paardekracht zuigen er dag en nacht het steeds opborrelend water op. De werken die een waarde hebben van 17 millioen zullen ons 5470 meters nieuwe kaaien schenken, die het daarstellen van 300,000 kubieke meters beton eischen. Zeven millioen kubieke meters aarde zullen moeten uitgegraven worden. 800 werklieden besturen er de machtige machines die worstelen met den wederstand van den grond. Hun werkmateriaal heeft een waarde van drie millioen. Die werktuigen zijn onder veel oog punten zeer belangwekkend. Zij zijn opgevat volgens een volkomen nieuwe methode, nog ongekend in ons land, en zelfs in Europa. Enkel de in genieurs die de doorgraving van het oogenblik»Ik heb er werkelijk nog geen gelegenheid voor gehad....* Eigenlijk vond zij zelve onmiddellijk dat het te grof was. Eigenlijk bewees het juist het tegenovergestelde. Maar op den prins had het de bedoelde uit werking. Hij kneep zijn lippen samen, morrelde een beetje aan de knoopen van zijn vest en wendde zich tot Dodo, om met haar een paar onverschillige woorden te spreken, praatte met haar moeder, praatte met de broers. Merk baar opgelucht, want du vond hij snel een paar aanknoopiugspunten hij was reserve-olïicier in Eberhard's regiment eu had tot hetzelfde korps behoord als Friedel. Het werd een vrij opgewekt gesprek. Alleen Signe nam er geen deel aan. En als Hoburg, telkens weer, een poging deed om aan te knoopen, antwoordde zij altijd kortaf. Hij werd er zenuwachtig door, speelde met een champagne-glas, streek zich met zijn smalle, bleeke hand over den opslag van zijn rok, en draaide den briljanten riDg aan zijn pink om en om. Ten slotte zei hij »U bent van daag werkelijk niet in een goed hu meur....* en bits klonk het terug »0 neen. Ik amuseer mij zelfs uitstekend* »En waarmee, als ik u vragen mag?* »Met dat waarmee men zich altijd het best amuseert met tnenschen.* >0 --* zei hij en zweeg. En toen stond hij op, zei nog correct Panama-kanaal besturen, werken vol gens dezelfde methoden. Dank aan een vooralgaande toerusting als wij er nog weinige zagen, gelukken de heeren Medaets en De Clercq erin van 500 tot 720 kubieke meters beton per dag te vervaardigen, drie grondgravers op te stellen die dag aan dag 11,000 kubieke meters aarde uithalen. Drie en twintig locomotieven en 500 wagons dienen tot vervoer van die enorme massa's en loopen over heel een spoorwegnet, aangelegd op het einde- looze zandplein van 200 hectaren groot. Met deze moderne methoden gelukt men erin op vijf jaren werken uit te voeren, die vroeger vijftien jaren en méér tijds vroegen. MEXICO. Porflrio Diaz is heimelyk naar Vera Cruz vertrokken. Vrijdagmorgen om twee uur, heel in de vroegte dus, wist hij de hoofdstad te verlaten. Hij zal zich te Vera Cruz inschepen naar Spanje. Blijkens een telegram uit Juarez is een manifest uitgevaardigd, waarin Madero afstand doet van het voorloopige presidentschap. Hy doet een beroep op de Mexicanen, om den voorloopigen president de la Barra te steunen en stelt de troepenmacht der insurgenten ter beschikking van de la Barra. De Daily Telegraph verneemt uit Mexico De troepen van Madero blyken niet noodig om de orde te handhaven, ofschoon zy ervoor beschikbaar waren. Diaz vertrekt Woensdag naar Europa. een paar beleefde woorden, maakte eeD zeer correcte buiging en ging naar de andere tafel terug. Vader betaalde juist. Moeder en Frie del vroegen bijna op hetzelfde oogenblik, waar en hoe Signe den prins had leeren kennen.... »Je hebt er ons niets van verteld*.... Maar mama, als ik u van al de menschen, die ik bij de prinses leerde kennen, moest vertellen Zij wilde er bijvoegen: »En die prins is werkelijk maar een onder de velen,* doch zij hield dit in. Waartoe dat oor deel Het was beter het voor zich te houden. Toen zy weggingen kwam Eberhard toevallig naast Signe loopen. Zij zag dat hij naar de andere tafel groette en dat niet alleen Hoburg en niet alleen de officier in politiek teruggroetten, maar ook de dame met het kokette veeren- hoedje op het blauw-zwarte haar. »Wie is dat'?* vroeg zij zoo onverschillig mo gelijk. «Graaf Sylbrug van mijn regi ment en juffrouw Atting van het Resi- denz-theater.* Daar buiten wachtte Dodo reeds, die altijd het vlugst haar goed aan had, haalde diep adem en verklaarde«Ge liefd ouderenpaar, het was daarbinnen eenvoudig om te stikken. Vindt u ook niet?«_ En terwijl zij het laatst in het rijtuig stapte, voegde zij er bij «Maar liet was toch de moeite waard... nu heb ik eindelijk eens eeu echten prins leeren Eerst gaat hy naar Santander, daarna misschien naar Londen. Dé correspon dent heeft den oud-presid'ent bezocht. Hy leek nu, na zijn ontslag, gelatener. Maar hij was nog ziekhad koorts. PORTUGAL. De correspondent van de N. R. Crt. te Lissabon schrijft dd. 23 Mei Het wordt werkelijk te dol met de geruchten. De tegenrevolutie van de monarchisten heet nu op Woensdag of Donderdag a.s. vastgesteld te zijn, en zal in het Noorden beginnen, vermoe delijk bij de Spaansche grens en verder te Braga en Oporto. Het is mij on mogelijk aan de waarheid dier geruchten te gelooven, en toch In café's, apothe ken en sigarenwinkels, de vergader plaatsen van politici, ziet men overal zacht sprekende heeren. met ietwat bedrukte gezichten. Republikeinen zeggen het is niets, en de „onverschilli gen" (eigenlyk gezegdmonarchisten) beweren, men is klaar voor de tegen- revolutie, twee derden der Portugeezen is anti-republikeinsch gezind en zal een tegenrevolutie steunen. En Zaterdagmorgen, even bij mijn huisbaas aanloopend om mijn huishuur te betalen, niet wetend of ik den eersten der maand reeds uit Oporto hier terug zijn zal of kan zyn, vroeg deze (hij is monarchist) of ik hem niet het genoegen kon doen de Hollandsche vlag op myn huis te hijschen gedurende mijn af wezigheid. De goeie dikke man riep mij bevend in een zykamertje en vroeg het my met fluisterende stem. Want over enkele dagen zou het beginnen kennen. Nu, dien had ik mij ook anders voorgesteldIk zal altijd met eerbied aan die ontmoeting denken.* Mama kwam terug van een vergade ring bij mevrouw von Elsterburgeen vergadering ter voorbereiding van het feest der vereenigingTot verpleging in het huisgezin. De bijeenkomst had tamelijk lang geduurd, en had mama zeer vermoeid, ook wel een beetje teleur gesteld. Zij was tenminste niet in zeer opgewekte stemming. Maar toen de be diende haar in de hal haar bontmantel had afgenomen en haar toen op eeu zilveren blaadje een aantal visite-kaartjes bood, die waren afgegeven, helderde haar gelaat op. Vier, vijf kameraden van Eberhard's oude en van zijn nieuwe regiment, een paar ambtenaren van buitenlandsche zaken hadden een bezoek gebracht, en bovenop lag een kaartje van prins Hoburg. Heel zacht papier, en kleine gegraveerde lettertjes. Zij had willen rusten, er was ook veel te overleggen met betrekking tot het feest, vele iudrukkeo te verwerken. Maar nu ging zij naar Signe. Signe zat aan den vleugel. Sinds zij weer les nam, studeerde zij geregeld. Niet juist met groote toewijding, niet juist met groote volharding. Maar zij had zooveel tijd en toch ook een zekere eerzucht om vooruit te komen. Toen moeder binnenkwam, sloot zij den vleugel.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 1