Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de vaststelling van het Juni-program des Keizers. Na afloop van het verblijf in Goedoelloe, dat, gelijk gemeld, tot 2 Juni duren zal, zal de Keizer eerst naar Schönbrunn gaan. Na een kort oponthoud aldaar zal hij de Hermes- villa in den Lainzer Tiergarten ge durende een geruimen tijd betrekken, opdat door een verblyf in stofvrije lucht de laatste overblijfselen der keelaan doening mogen verdwenen zijn voordat de Keizer voor zijn gewone zomer verblijf naar Ischl gaat. Onder zeer jjgroote belangstelling is Dinsdag te Goes teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer M. de Jonge Jzn., in leven lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Aan de groeve hebben het woord gevoerd ds. Van der Veen, predikant bij de Geref. gemeente de commissaris der Koningin in Zeeland, die sprak van de groote liefde, welke de heer De Jonge steeds heeft getoond voor de provinciale be langen, waaraan hij zijn beste krachten had gewijd de heer Blum, lid van de Tweede Kamer, namens de antirev. Statenclub, waarvan de heer De Jonge voorzitter was en mr. Lucasse, lid van de Eerste Kamer, namens het bestuur van het dagblad De Zeeuw. Een zoon van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. De Nederlandsche regeering heeft door bemiddeling van Hr. Ms. gezant te Parijs aan het Frausche gouverne ment haar deelneming doen betuigen met den dood van den minister van oorlog en het ongeluk, aan den minister president op het vliegterrein bij Parys overkomen. De tekst van het Wien Neerlandsch Bloed. Het is bekend, dat de tekst van het Volkslied van Tollens in den laatsten tijd meermalen is gewijzigd men vond er bezwaar in, van een vorst" te zingen, nu er een Koningin regeert. Het Comité voor Eenheid in den Volks zang neemt in zijn bundeltje van 20 liederen ook het Volkslied opdeze liederen worden zoo mogelijk afgedrukt met origineele tekst en toonzetting, en zoo lag het voor de hand, ook by het Wien Neerlandsch Bloed bij het oude te blijven. Toch gevoelde men het bestaan der moeilijkheidten slotte twee te gaan zitten. Toen vroeg de dame hem blijkbaar uog iets. Hij keerde zich om, zijn monocle voor het oog, gaf een haastig antwoord, draaide, als on zeker of hij plaats zou nemen of niet, zijn stoel wat heen en weer, zei toen Dog een paar woorden en kwam schuin de zaal door, naar Signe. Of ten minste naar de tafel waar zij zat. Toen keerde hij zich, na een bui ging, die blijkbaar haar alleen gold, terstond tot haar vader. Volkomen cor rect, maar alleen met een al te duide lijke poging om uiterst beminnelijk te schijnen »Ik weet niet of u mij zich nog herinnert, meneer von Gudareza P Ik had het voorrecht onlangs aan u voorgesteld te worden door uw dochter aan het station.... Hoburg....« Als papa zich nu maar dadelijk koel tjes van hem wist af te maken Maar de goede Gudareza was veel te overbluft en ook niet genoeg man van de wereld om daarvoor terstond een geschikten vorm te vinden. Hij stond op, mompelde iets van »Zeer aange naam, Hoogheid,* en nam de hem aan geboden hand. En toen de prins ver zocht hem aan mevrouw voor te stellen, deed hij dat met een zenuwachtigheid die Signe pijnlijk aandeed. Mama werd een beetje rood -- lieve hemel, de eerste prins in haar leven maar gedroeg zich toch waardig. Minder waardig vond Signe dat Eberhard dadelijk een stoel besloot het Comité zich te wenden tot Hare Majesteit zelve met het verzoek, in deze te willen beslissen. Hierop mocht het comité namens de Koningin vernemen, dat Hare Majesteit van meening is, dat wijzigingen in een volkslied geen aanbeveling verdienen, tenzij daarvoor zeer dringende redenen aanwezig zijn, en dat het niet vvensche- lijk is, een volkslied te blijven ver anderen naar gelang der tijdsomstan digheden. Hare Majesteit zou daarom liever zien, dat de tekst van het Neder landsche Volkslied van Tollens onge wijzigd bleet. In het bedoelde boekje, dat ongeveer half Juni zal v-erschijnen, wordt der halve de oorspronkelijke tekst van Tollens gehandhaafd. TWEEDE KAMER. Als nummer één op de voordracht voor lid der Rekenkamer is geplaatst de heer A. J. M. Stumpff, referendaris bij dat college. Na uitvoerige discussie is besloten de Tarief wet te verzenden naar een com missie van voorbereiding zonder bij zitters. De heer Verheij had voor een wet die zoo diep ingrijpt in het econo misch leven, wel bijzitters gewenscht, hetgeen dhr. Lohman onnoodig achtte. Vervolgens werd na bestrijding door den heer Borgesius en verdediging door den heer Nolens met 47 tegen 37 stem men besloten om, indien de commissie van voorbereiding tijdig gereed is, de Tariefwet nog vóór den zomer in de afdeelingen te behandelen. De heer Borgesius had, aangezien de Kamer door de schuld der Regeering zelve, de voorlichting van handel en industrie mist, voorloopig nog niets om trent het afdeelingsonderzoek willen beslissen. lnvaliditeits en ouderdomsverzekering. De Tweede Kamer heeft Woensdag besloten, dat het wetsontwerp tot ver zekering van werklieden tegen gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom in handen zal worden gesteld van eene Commissie van Voorbereiding. Pest in Indië. Regeeringstelegram „Afdeeling Malangtwee lichte gé vallen (22 Mei) bleken pest te zijn. Gisteren 18 gevallen, waarvan 8 dooden. Vorige dagen overleden er nog vier. Soerabaja en Madioengeen ge vallen." AXEL, 26 Mei 1911 Groote ontroering wekte Dinsdag te Ter Neuzen het gerucht, dat de gemeente-secretaris de heer W. S. J. D. aldaar werd vermist en dat zijn horloge met een brief van afscheid aan zijn familie aan den Oosthavendam aldaar was gevonden. Dit laatste is een treurige waarheid gebleken en het ver moeden dat de ongelukkige in de Schelde js verdronken lijdt geen twijfel meer. De verslagenheid is algemeen. Tot ontvanger-griffier van de pol ders Margaretha, Kleine Huissens, Eendrngt en Groote Huissenspolder is benoemd de heer H. J. van den Ouden te Neuzen. De kapitein H. C. C. Hackstrob, van het 4e reg. vest.-art., wordt 1 Juni a. s. gedet. te Ter Neuzen. Te Stoppeldijk brandde Maandag middag door onbekende oorzaak de landbouwschuur van Jac. Sponselee af. Een twintigtal kippen, een even groot aantal konijnen, een kar en uog eenig landbouwgereedschap werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. kreeg, toen Hoburg even zijn blik had laten rondgaan, als zocht hij er heen. Ook Friedel was onmiddellijk dienst vaardig opgestaan. De broers konden toch weten wat zoo'n kleine prins be- teekende.... Wordt vervolgd) Door de classis Axel der Geref. Kerken is na peremptoir examen, de candidaat W. van 't Sant, beroepen predikant bij de Geref. kerk te Oostburg tot het predikambt in de Geret. kerken toegelaten. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den raadszitting werd de suppletoire begrooting der Gezondheidscommissie te Neuzen voor voldoening van haar aandeel in de kosten van het opsporen van drinkwater verworpen. Een verzoek van C. 't Gilde om ver mindering van zijn aanslag wegens vergunningsrecht werd afgewezen. Ingewilligd werd een verzoek van het muziekgezelschap om, met het oog op het. te houden muziekfeest, van ge meentewege herstellingen en verfwerk te faten verrichten aan de tribune onder voorwaarde dat deze dan in eigendom aan de gemeente wordt afgestaan. Het verzoek der herbergiers tot wij ziging der politieverordening, om daarin te omschrijven, dat op verschillende christelijke en andere feestdagen dans muziek mag worden gemaakt, wat door den pas opgetreden burgemeester in tegenstelling met zijn voorgangers, was geweigerd, en waarover in de vorige veogadering de stemmen staakten, werd thans afgewezen. Aan de premies voor de paarden- en veemarkt werden toegevoegd premies van f 3 en f 2 voor de beste baatgevende vaars, terwijl volgaarne werd aangeno men het aanbod van den voorzitter, die voor de beste 2-jarige en 1- jarige merrie een zilveren medaille wenschte uit te loven. De burgemeester nam ontslag als lid der keuringscommissie. In diens plaats werd benoemd de plaatsvervangende keurmeester, de heer A. de Koeijer, terwyl tot plaatsvervanger werd be noemd de heer K. van Hoeve. Burg. en Weth. werden gemachtigd tot het nemen van de noodige maat regelen om nog dit jaar over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school in de kom. Het ontwerp is door den districts-schoolopziener goedgekeurd Ter verbetering van slechte hygiëni sche toestanden op 't Zaamslagsche Veer zal worden begonnen met het rioleeren eener sloot, terwijl den houders van varkens zal worden aangezegd, dat de mest, dien zij uit hunne mestputten verwijderen, niet op hunne erven mag blijven liggen, doeh moet worden weg gevoerd. Ook zullen de mestputten moeten worden verbeterd. Aan den brigadier der rijksveldwacht werd voor politiediensten, in het belang der gemeente bewezen, een gratificatie toegekend van f 30. {Midd. Crt) Naar de Midd. Crt. uit goede bron verneemt, heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het voornemen de Landbouwtentoonstelling te Middelburg den 7den September met een bezoek te vereeren, en heeft hij daarvoor een groote zilveren medaille gezonden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Mei 1911. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Mei 1911. E. M., 23 j., zonder beroep te Hoek, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 of 1 dag hechtenis. L. d. R., 41 j., koopman te Retran- chement, is wegens alsvoren veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. J. J. J. T., 37 j., slager te Hulst, i8 wegens alsvoren veroord. tot 2 maanden gevang. P. S., 49 j., huisvr. van P. S., te Hontenisse, is wegens vernieling ver oord. tot 5 of 5 dagen hecht. H. d. L., 20 j., koopman te Sluis, beklaagd van mishandeling, is vrijge sproken. P. J. W., 41 j., winkelier te Breskens, beklaagd van eenvoudige beleediging. Door M. P. v. d. W., 26 j., zonder beroep, wonende en gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van den 12 Mei 1911, waarbij zij ter zake van mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, gepleegd op den marine matroos D., is veroord. tot eene ge vangenisstraf van een jaar en 6 maan den, met aftrek; der preventieve hecht De officier van justitie is eveneens in appèl gekomen. -TT, Bij bevelschrift der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg is de buitenvervolgingstelling bevolen met last tot zyne onmiddellijke invrijheid stelling tegen P. L. v. d. B., 33 j., poelier, geboren te Stekene, wonende te St. Jansteen, thans gedetineerd ter zake van diefstal van kippen en wasch- goed. Een familie uit Aalten reisde met eenige kinderen per tram naar Bocholt. Aan de Duitsche grens gearriveerd, verscheen een Duitsch douane-ambte naar, die beweerde dat een klein fleschje melk, hetwelk was meegenomen ten be hoeve van het jongste kind, niet naar Duitschland mocht worden ingevoerd en dat de melk op Nederlandsch grond gebied moest worden uitgegoten. Of men nu al opwierp, dat de melk gekookt was en zeer zeker afkomstig van een gezonde koe, of dat deze melk uitsluitend voor het jongste kind moest dienen, dus beslist niet in andere handen kwam, het baatte niet Na lang heen en weer praten werd ten slotte als bijzondere gunst toege staan, vertelt de Z. Ct.., dat onder toezicht van den Duitschen douane-beambte, de kleine de melk mocht nuttigen. Toen het bleek, dat het kind, blijkbaar niet gewoon onder zoo scherpe contröle zijn voedsel tot zich te nemen, de flesch slechts tot op de helft ledigde, moest de rest worden uitgegoten onder groote hilariteit van vele passagiers, die inmiddels waren uitgestapt en be langstellend uitkeken naar den afloop der scène Na een oponthoud van 10 minuten kon de tram vertrekken. Men meldt uit Haarlemmermeer: Woensdagmorgen had een droevig onge luk plaats in het land van den heer 't Hooft aldaar. De eerste knecht H. V., en de tuinman maakten jacht op schade- lij k gevogelte en zouden daartoe een geladen geweer bezigen, dat aan het hek hing. Toen de tuinman het geweer recht wilde hangen, ging het plotseling af, waardoor V. aan een der slapen doodelijk getroffen werd. De man was onmiddellijk een lijk. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Monden klauwzeer. In de gemeente Haarlemmerliede breidt het mond- en klauwzeer zich ernstig uit. In de afge loopen week deden 45 veehouders aan gifte, dat onder hun vee die ziekte was uitgebroken. Drie dieren zijn gestorven. In de Haarlemmermeer en omgeving is tegen enkele veehouders proces verbaal opgemaakt wegens het vervoe ren van vee, zonder daartoe vereischtis vergunning. In dergelijke gevallen worden de runderen verbeurd verklaard en kan een aanzienlijke geldboete wor den opgelegd.

Axelsche Courant | 1911 | | pagina 2